Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2  (Read 172664 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

October 05, 2017, 10:11:48 AMReply #555

Offline SteliosR

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #555 on: October 05, 2017, 10:11:48 AM »
Παιδιά , μην είμαστε δογματικοί. Το 2015 αγοράς το δικό μου με 19 χιλιαδςς χιλιόμετρα του 06 και από τότε έχω κάνει και εγώ άλλες 18 χιλιαδες. Από τον Ιανουάριο του 2017 που απέκτησα και άλλο αυτοκίνητο  το αμάξι έχει κάνει 2 χιλιαδες χιλιόμετρα και πλέον έχει γίνει αποκλειστικά αμάξι βόλτας.  Πήγα φέτος του έκανα σέρβις πλήρες για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, του αλλάζω τώρα λάστιχα και είναι σκεπασμένο μέσα στο γκαράζ. Είμαι σίγουρος ότι τα ίδια κάνουν παρά πολλοί και μάλιστα ενίοτε τα πουλάνε κιόλας. Άρα πριν απορρίψουμε οφείλουμε να ερευνήσουμε .

φιλε Dasimo, λιγα χιλιομετρα κ μαντρας = κοροιδια με μεγαλες πιθανοτητες. Αυτο ειπα μονο. Εσυ που εχεις λιγα χλμ κ καλο αυτοκινητο θα το σκοτωνες σε μαντρα?? μαλλον οχι θα προσπαθουσες να το πουλησεις μονος σου.

Δεν ειναι θεμα δογματισμου, αλλα της αγορας μεταχειρισμενου απο μαντραδες. Μακρυα!!! Τοσα αυτοκινητα υπαρχουν απο ιδιωτες κ καλοπροσεγμενα, γιατι καποιος να ρισκαρει???(δεν προσπαθω να πεισω κανεναν, παραθετω την δικη μου εμπειρια/αποψη)

Καλημερα!!!  :excited:


Sent from my iPad using Tapatalk
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

October 05, 2017, 11:18:14 AMReply #556

Offline arvani

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #556 on: October 05, 2017, 11:18:14 AM »

...επίσης τα χιλιόμετρα μάλλον είναι σωστά αφού ο συγκεκριμένος μαντρας είναι από τους πλέον σοβαρούς στην περιοχή και την χώρα και δεν έχει ανάγκη να μπαίνει σε τέτοιου είδους διαδικασίες .


Sent from my iPad using Tapatalk

Λογικά τον ξέρεις για να το λες αυτό, αλλά εγώ 1-2 φορές που ήθελα να στείλω την Spotmechanic για να ελέγξει αυτοκίνητο δεν με άφηνε...
Οπότε θα συμφωνήσω με @Gas21
Used to have...

NC 2.0lt Sport

October 05, 2017, 12:16:48 PMReply #557

Offline kostasmito

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #557 on: October 05, 2017, 12:16:48 PM »
Άσχετο αλλά προσοχή λίγο με την spotmechanic. Καλή λύση, αλλά όχι πανάκεια και όχι για όλα τα αυτοκίνητα. Στο συνεργείο που πηγαίνω υπάρχει μια Cayman ελεγμένη από αυτούς, η οποία αμέσως μετά την αγορά χτύπησε πιστόνι. Σε συζήτηση με τον μάστορα μου, σε έλεγχο που θα κρατούσε κάνα δίωρο θα το εντόπιζαν το πρόβλημα.
Στο θέμα μας και εγώ θα έλεγα μακρυά από μαντράδες, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Πολύ σημαντικό να μπορείς να δεις τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

October 05, 2017, 04:26:26 PMReply #558

Offline ted33

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #558 on: October 05, 2017, 04:26:26 PM »
Εσύ είσαι μαντρας?
Μάλλον προσπερασες αυτή τη λεπτομέρεια πάνω στην οποία στηρίζεται ο Στέλιος.

Όχι ότι δεν είναι αληθινά αλλά οι πιθανότητες είναι αυτές που λέει ο Στέλιος. Θα θέλει πολύ καλό έλεγχο.

Sent from my MI NOTE Pro using Tapatalk

Ναι δεν αντιλεγω σ αυτο! Απλα θεωρω οτι μπορει να ειναι και τιμιος. Ασ μην τους βλεπουμε ολους πονηρα. Σιγουρα ομως θελει τον διπλο ελεγχο απ οτι ενα αυτοκινητο ιδιωτη.

October 05, 2017, 07:06:45 PMReply #559

Offline Gas21

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #559 on: October 05, 2017, 07:06:45 PM »
Βασικά λάθος,με τις λαμογιές που γίνονται πλεον , ολους πρέπει να τους διπλοτσεκάρεις.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΧ-5 PRHT 1.8 turbo Brilliant Black
custom turbo kit
Karabelas full exhaust
ECU tuned by Gianic
MeisterR Zeta S  /rear PPF brace
Quaife LSD / FGR 4.625
Flyin Miata Level 1 clutch
Rota Slipstream wheels  17x8 /Nankang NS2R 225-45-17
Mazda Airdam kit / ducktail

October 05, 2017, 08:12:55 PMReply #560

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #560 on: October 05, 2017, 08:12:55 PM »
Ειπε κάποιος οτι ο Μπητρος είναι σοβαρός !? Με μια απλή αναζήτηση στη google ας τσεκάρει κάποιος τα αποτελέσματα. Γνωρίζω ηδη μια καμμένη περίπτωση αν και είναι απο αυτές που λες καλά να πάθει γιατί είναι και πρωην μηχανικός αυτοκινήτων ο συγκεκριμένος και δεν ηθελε να ακούσει κανένα πριν "ψωνίσει" απο τον Μπητρο.

Αν λέτε για τον Καψιωχα είναι οντως απο τους καλούς γιατί η πολη του Αγρινίου ειναι μικρή και είναι ρίσκο να κανουν χοντράδες.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

October 05, 2017, 09:29:01 PMReply #561

Offline Skyggedans

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #561 on: October 05, 2017, 09:29:01 PM »

 Για τον συγκεκριμένο μαντρά τα έχουμε πει πολλές φορές αν διαβάζετε και το thread των μεταχειρισμένων. Μείνετε μακριά, εκτός αν ψάχνετε ένα απλά γυαλισμένο και πασαλειμμένο με βαζελίνη αυτοκίνητο, με τα υποτριπλάσια χιλιόμετρα να αναγράφονται από τα πραγματικά.

 Κώστα, ως σήμερα και από δικούς μου ελέγχους και από γνωστών μου, έχουν δώσει άρτιους τεχνικούς ελέγχους και μάλιστα, σε περίπτωση φίλου που αγόρασε NC από αυτούς - Spotawheel - και μέσα στο 2μηνο έβγαλε πρόβλημα στο διαφορικό - κάτι το οποίο δε μπορεί να ελεγχθεί αν δεν ανοιχτεί, ούτε έκανε θόρυβο όταν το αγόρασε (oem 4.1), του το αντικατέστησαν δωρεάν, αφού του παρείχαν και εγγύηση κατά την αγορά.

October 05, 2017, 11:07:43 PMReply #562

Offline kostasmito

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #562 on: October 05, 2017, 11:07:43 PM »
Αυτό που γράφω αναφέρεται στην spotmechanic, στην υπηρεσία ελέγχου δηλαδή. Δεν διαφωνώ ότι οι έλεγχοι είναι συνήθως άψογοι, απλά τονίζω οτι κάποια αυτοκίνητα είναι πιο ιδιαίτερα και χρειάζονται περισσότερη ειδίκευση ή χρόνο. Και το MX5 θεωρώ οτί είναι ένα από αυτά.

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

October 05, 2017, 11:30:39 PMReply #563

Offline panos2171

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #563 on: October 05, 2017, 11:30:39 PM »
Η spotmechanic είναι απλά για το ξεκαθάρισμα. Από κει και πέρα όταν καταλήξεις σε κάποια με τη βοήθειά τους τα τσεκάρεις σε δικό σου συνεργείο με μεγαλύτερη προσοχή.
NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers

October 06, 2017, 12:48:46 AMReply #564

Offline Konstantinos

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #564 on: October 06, 2017, 12:48:46 AM »


....Μείνετε μακριά, εκτός αν ψάχνετε ένα απλά γυαλισμένο και πασαλειμμένο με βαζελίνη αυτοκίνητο...

Πραγματικά εύστοχο σχόλιο.

Αναφορικά με τη spot a wheel και τη spot mechanic, όντας από τους πρώτους ένθερμους υποστηριχτές στο στάδιο της startup καινοτομίας, δυστυχώς ακούω ολοένα και περισσότερα αρνητικά σχόλια, πράγμα λογικό αφού η δουλειά έχει αυξηθεί κατακόρυφα. Πάντως σαν φόβητρο στους μαντράδες λειτουργεί εξαιρετικά, κυρίως λόγω των κοινωνικών δικτύων και του blog που δεν αφήνουν πολλά περιθώρια.
🔰 2007 Mazda Mx-5 1.8 NC1 Roadster
☘️2012 Alfa Romeo Giulietta 940 1.4TB

October 06, 2017, 02:32:57 AMReply #565

Offline Domo

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #565 on: October 06, 2017, 02:32:57 AM »
Γενικα το concept της spotmechanic ηταν εξαρχης κατι πρωτοποριακο και κατι που χρειαζοταν στην αγορα.Πιστευω οτι οι ανθρωποι εκει ειναι εμπιστοι (τουλαχιστον ακομα,θα δειξει η πορεια τους με το περας των χρονων) αλλα...Απ οτι εχω καταλαβει αρκουνται σε τυπικους ελεγχους...Θα σου πουνε πχ αν εχει καποιο τρακαρισμα το αυτοκινητο,αν διαθετει βιβλιο σερβις,αν χρηζει αμμεσα αλλαγη σε κατι εμφανες πχ λαστιχα κτλ και ως εκει...Δεν κανουν εξειδικευμενο τεχνικο ελεγχο οποτε για μενα αυτο ειναι μιση δουλεια...Στην φαση που εψαχνα πχ αυτοκινητο και ειχε περασει απο το μυαλο μ και mr2,με το να γνωριζω οτι ολα τα προ φεισλιφτ εκαιγαν λαδια κτλ τους ειχα στειλει ερωτημα αν υπαρχει δυνατοτητα πχ για μετρηση συμπιεσης...Η απαντηση τους ηταν αρνητικη...Οποτε για ποιο λογο να μπω στη διαδικασια να τους αναθεσω εναν ελεγχο αφου στην καλυτερη απλα θα μαθω τι συμβαινει στις λαμαρινες και μονο...Κατι αντιστοιχο πιστευω συνεβη στο Cayman και στο Nc που αναφερθηκαν πιο πανω...Σαν ιδεα και σαν σταση που κρατανε μεχρι στιγμης εγω τους βαζω 10 αλλα θελει ακομα εξελιξη το πραγμα για να τελειοποιηθει...

October 06, 2017, 07:53:33 AMReply #566

Offline steve

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #566 on: October 06, 2017, 07:53:33 AM »
Επίσης από ό,τι ξέρω δε δίνουν ξεκάθαρη απάντηση με ναι ή όχι στην ερώτηση να το αγοράσω ή όχι, πράγμα που σε εμένα ακούγεται ιδιαίτερα αρνητικό και σαν ευθυνοφοβία.
Mazda MX5 NC 2.0 SPORT

October 06, 2017, 09:28:10 AMReply #567

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #567 on: October 06, 2017, 09:28:10 AM »
Πριν 4 χρόνια που έψαχνα για οικογενειακό πήγα σε μία γνωστή αντιπροσωπεία με πολύ καλή φήμη για να δω ένα αυτοκίνητο.Λέω στον πωλητή θέλω να μετρήσω συμπίεση.Μου λέει αυτός ΟΚ.Φωνάζει έναν μηχανικό(του λέει ότι ο πελάτης θέλει να κάνει μία δυναμομέτρηση :zalistika:) να το πάρει για να το οδηγήσει στις εγκαταστάσεις του συνεργείου τους,απέναντι.
Ήμουν σίγουρος ότι πρόκειται για τυπική διαδικασία,την είχα όμως πατήσει στο παρελθόν και είπα ας το κάνω και αυτό.Για τα αναγραφόμενα χιλιόμετρα και το prestige της αντιπροσωπείας θα έπρεπε να ήταν ένας υγιής κινητήρας.

Αφού το αφήσαμε να ανάψει 2 φορές βεντιλατέρ βάζουμε το όργανο και βλέπω 155psi σε ένα αυτοκίνητο με 130.000 χλμ στα χαρτιά με book service με την εγγύηση της αντιπροσωπείας,πουλημένο καινούργιο από αυτούς σε πελάτη τους.Κλασικά ήταν γυναίκα στρατιωτικός.....Τα 148psi ήταν ώρα για ένα καλό ρεκτιφιέ όπως έγραφε και το manual.O αρχιμηχανικός ωρυόταν ότι είναι μία χαρά τιμή,ο πωλητής αφού απέφυγα την φόλα με πήγε στο υπόγειο και μου έδειξε κάτι πολύ καλύτερο στα χαρτιά αλλά εκτός budget.

Να μην τα πολυλογώ φεύγω μείον 20 ευρώ γιατί είχα φέρει και έναν φανοποιό να του ρίξει μία καλύτερη ματιά και πάω μετά από μέρες σε μία ''μάντρα'' με όχι τόσο καλή φήμη,με παράξενη ατμόσφαιρα λόγω του ''κύκλου εργασιών'' τους.
Ο πωλητής εκεί με εξέπληξε με την ειλικρίνεια του.Πήγαμε σε 2 συνεργεία,μετρήσαμε συμπίεση,202psi το σηκώσαμε,το είδα κάτω από καθίσματα,μοκέτες και τελικά δώσαμε τα χέρια.2 μέρες μετά μου το παρέδωσε πλυμένο και εκτός ωραρίου καταστήματος και μέχρι τώρα το μόνο μηχανικό που έφτιαξα ήταν μία μίζα.

Πέρυσι επίσης επισκέφτηκα και τον γνωστό μαντρά για να δούμε με έναν φίλο ένα οικογενειακό για λογαριασμό του.Το αμάξι άψογο.Μόνο το book service έλειπε.Το τιμόνι είχε την κλασσική φθορά βέβαια.Πιάνουμε συζήτηση με τον ίδιο και μας λέει τα εξής.
Ξέρετε πως είναι τα πράγματα-ξέρουμε του λέμε.Το αμάξι σας δίνω τον λόγο μου ότι είναι ίσιο,δεν έχει κανένα σοβαρό συμβάν,το πάτε όπου θέλετε για έλεγχο και σας αγοράζω το δικό σας στην καλύτερη τιμή της αγοράς(όντως).Ο φίλος έχει ένα μικρό αγορασμένο καινούργιο και επειδή είναι τυπικός ακόμα επισκέπτεται την αντιπροσωπεία για την συντήρηση του.
Παντού τα χιλιόμετρα θα τα δείτε γυρισμένα.Εφόσον το κάνει ένας λογικό να το κάνει και ο άλλος μαντράς-είτε και ιδιώτης.Το book service επίσης δεν λέει τίποτα γιατί αν πηγαίνεις για λάδια κάθε 15.000χλμ που λένε γιατί το λάδι και καλά είναι long life θα βρεθείς με έναν κινητήρα με short life.Ούτε ένα συμβάν από ασφαλιστική λέει κάτι.Ένα απλό τρακάρισμα φτάνει για πλάκα το 1.500 αν πας στην αντιπροσωπεία όπου εκεί το ΦΠΑ το πληρώνεις κανονικά ενώ στο συνοικιακό συνεργείο το κάνεις γαργάρα και βάλεις καινούργια ανταλλακτικά,που μπορείς άσχετα με το τι λέει η ασφαλιστική.

Δεν θέλει ιδιαίτερες γνώσεις για να κρίνεις ένα αυτοκίνητο.Οι εργοστασιακές πόντες του αμαξώματος κάνουν μπαμ,μία μέτρηση συμπίεσης είναι 5 λεπτά υπόθεση ακόμα και στα καινούργια αυτοκίνητα που ο χώρος της μηχανής έχει ένα κάρο πλαστικά και ένα test drive 5 χιλιομέτρων επαρκεί.Το αν θα βγει κάτι στην πορεία δεν σημαίνει τίποτα.Είναι θέμα που εξαρτάται και από την χρήση που έχει προηγηθεί αλλά και από την ποιότητα κατασκευής που κουβαλάει το κάθε αυτοκίνητο.Κανένας μηχανικός όσο καλοπροαίρετος και να είναι δεν βάζει το χέρι του στην φωτιά για ένα αυτοκίνητο το οποίο φέρει την ταμπέλα του μεταχειρισμένου.Παντού υπάρχουν λαχεία και δεν νομίζω ο μαντράς να θέλει να έχει έναν στόλο με σαβούρες.Πήγαινε δες και κρίνε μόνος σου.

2ο χέρι αγοράζεις,γλιτώνεις λεφτά τα οποία μπορεί να τα δώσεις στην πορεία.Καθαρός τζόγος.




« Last Edit: October 06, 2017, 09:30:11 AM by iliasfyntanidis »
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

October 06, 2017, 10:42:05 AMReply #568

Offline mx5silver

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #568 on: October 06, 2017, 10:42:05 AM »
τζογος ειναι, αλλα πρεπει να παιζεις με συστημα για να κερδισεις :good:

October 07, 2017, 10:51:29 AMReply #569

Offline panos2171

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #569 on: October 07, 2017, 10:51:29 AM »
Επίσης από ό,τι ξέρω δε δίνουν ξεκάθαρη απάντηση με ναι ή όχι στην ερώτηση να το αγοράσω ή όχι, πράγμα που σε εμένα ακούγεται ιδιαίτερα αρνητικό και σαν ευθυνοφοβία.

Καλά κάνουν. Σκέψου να σου πει πάρτο και μετά από κάποια χιλιόμετρα να βγάλει βλάβη την οποία θα έβγαζε και ένα αυτοκίνητο του κουτιού λόγω κάποιας αστοχίας ασχέτως κατάστασης, μάντεψε ποιον θα αρχίσουν να κατηγορούν. Γενικά η λογική τους έχει βάση, ελέγχουν αυτά που δε μπορούν να τους εκθέσουν. Από κει και πέρα εσύ αποφασίζεις.
NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers