Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 713175 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

June 02, 2022, 02:54:25 PMReply #5175

Offline jimint

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5175 on: June 02, 2022, 02:54:25 PM »
Γενικά όμως σε βροχή δεν το έχω οδηγήσει ξανά εδώ και 3-4 χρόνια, μια που το βγάζω μόνο με καλό καιρό.
Αυτό το αποφεύγεις λόγω της οροφής; Φοβάσαι μην σου πάρει νερά ή για κάποιο άλλο λόγο; Το λέω για να προτιμήσω με hardtop αν είναι.

June 02, 2022, 06:44:18 PMReply #5176

Offline panos2171

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5176 on: June 02, 2022, 06:44:18 PM »
Γιατί συνήθως τα έχουμε για αυτοκίνητα ΣΚ και φυσικά ξεσκεπαστες βόλτες. Τι νόημα να το βγάλεις στη βροχή; Μόνο να πας σε καμία αλάνα για σβούρες μιας και δε θα καις λάστιχο.
Βέβαια αν είναι το μοναδικό σου με αυτό θα βγεις και στη βροχή.
Εγω για βόλτα δε το βγάζω ούτε καλοκαίρι με τόσο δυνατό ήλιο.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers

June 02, 2022, 07:06:41 PMReply #5177

Offline topetwrx

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5177 on: June 02, 2022, 07:06:41 PM »

Αυτό το αποφεύγεις λόγω της οροφής; Φοβάσαι μην σου πάρει νερά ή για κάποιο άλλο λόγο; Το λέω για να προτιμήσω με hardtop αν είναι.
Όχι! Δεν έχει κανένα απολύτως θέμα με νερά! Απλά όπως είπε και ο Πάνος για να το χαιρόμαστε με την γυναίκα μου ανοιχτό το βγάζουμε μόνο με καλοκαιρία! Χειμώνα δεν κυκλοφορεί Είναι αυτοκίνητο ψυχοθεραπεία! Μουσικούλα με 80 άντε 100 χιλ. το πολύ και δεν θέλουμε να κατέβουμε! Βασικά καπνισμένο το έχω! Το πατώ πολύ σπάνια.
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

June 02, 2022, 08:50:49 PMReply #5178

Offline jimint

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5178 on: June 02, 2022, 08:50:49 PM »
Εντάξει με καλύψατε, αλλά εγώ θα το πάρω δώρο στον γιό μου και θα είναι το μοναδικό του.

June 02, 2022, 10:38:18 PMReply #5179

Offline panos2171

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5179 on: June 02, 2022, 10:38:18 PM »
Κανένα θέμα δε θα χει, πολλοί τα έχουν για καθημερινά.
NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers

June 03, 2022, 08:41:16 AMReply #5180

Offline jimint

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5180 on: June 03, 2022, 08:41:16 AM »
Η προϋπόθεση όμως θα είναι να βρούμε πρώτα, από ότι διακρίνω υπάρχει μια δυσκολία.
Αυτά τα 20th anniversary τι ακριβώς είναι;
« Last Edit: June 03, 2022, 08:44:18 AM by jimint »

June 03, 2022, 06:42:28 PMReply #5181

Offline Liakos

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5181 on: June 03, 2022, 06:42:28 PM »
Η προϋπόθεση όμως θα είναι να βρούμε πρώτα, από ότι διακρίνω υπάρχει μια δυσκολία.
Αυτά τα 20th anniversary τι ακριβώς είναι;

Επετειακή έκδοση του 2010. Σε μπλε και λευκό χρώμα. Όχι κάτι συνταρακτικό κατά την άποψή μου... δε θα πλήρωνα υπεραξία.

Με τη βοήθεια των γονιών αγόρασα το 2006 στα 21 μου το NC 1.8 με μαλακή οροφή.

Μέχρι τα 27 μου ήταν το μοναδικό μου αυτοκίνητο και το ευχαριστήθηκα πραγματικά γράφοντας ~80.000 απολαυστικά χλμ στο κοντέρ του.

Παραμένει στα χέρια μου φυσικά, αλλά κινείται σπανίως και σχεδόν αποκλειστικά σε βόλτες για οδήγηση και μόνο. 1-2Κ χλμ ετησίως max.

Το DSC/ESP δε μου χρειάστηκε ποτέ και ομολογώ ότι αν και είχα πάντα τα μυαλά στη θέση τους υπήρχαν ουκ ολίγες στιγμές που φλέρταρα (συνειδητά) με το όριο... Αν αγόραζα στο παιδί μου mx5 θα ήθελα να έχει DSC/ESP, όπως θα ήθελα να μη το απενεργοποιεί και να μη το οδηγάει όπως το οδηγούσα εγώ... Από την άλλη ήταν και παραμένει μεγάλο σχολείο. Δε θα ήμουν ο ίδιος οδηγός σήμερα αν είχα αγοράσει ένα αυτοκίνητο πόλης όπως είναι η λογική αγορά πρώτου αυτοκινήτου. Θα είχα και κατά 25-30Κ πλουσιότερο τραπεζικό λογαριασμό επίσης. Με αυτά τα χρήματα θα είχα σήμερα μάλλον ένα μτχ Cayman/Boxster αλλά σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσα να το δαμάσω και να το απολαύσω. Ενδεχομένως δε θα με ενδιέφερε.

DSC/ESP θα βρεις ως στανταρ εξοπλισμό σε όλα τα 2.0, στα 1.8 παραεισαγωγής του Μπούτση και σίγουρα σε κάποιες ειδικές εκδόσεις 1.8 (πχ SVP).

Αν σε παίρνει οικονομικά πήγαινε για ND. Είναι πιο σύγχρονο, πιο οικονομικό σε χρήση και πάγια έξοδα και έχει στο βασικό του εξοπλισμό καλό πακέτο ασφάλειας (DSC/ESP) όπως και ψιψιψόνια (οθόνη multimedia) που θα το κάνουν καλύτερο για καθημερινή χρήση εν έτει 2022+. Το value for money ωστόσο του NC δε συγκρίνεται. Με 12Κ max παίρνεις αμαξάρα. Ενδεχομένως χωρίς τις σύγχρονες ανέσεις, αλλά με εξαιρετικό smile/euro ratio. Υπάρχουν ακόμα NC εκεί έξω που δεν είναι κατάλληλα μόνο για πρέσσα. Πολλά ανήκουν σε ενεργά και μή μέλη του forum.

Καλή τύχη. Θα είναι ένα δώρο που δε θα ξεχάσει ποτέ ο γιος. Τυχερός!

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


June 03, 2022, 06:57:01 PMReply #5182

Offline jimint

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5182 on: June 03, 2022, 06:57:01 PM »
Η προϋπόθεση όμως θα είναι να βρούμε πρώτα, από ότι διακρίνω υπάρχει μια δυσκολία.
Αυτά τα 20th anniversary τι ακριβώς είναι;

Επετειακή έκδοση του 2010. Σε μπλε και λευκό χρώμα. Όχι κάτι συνταρακτικό κατά την άποψή μου... δε θα πλήρωνα υπεραξία.

Με τη βοήθεια των γονιών αγόρασα το 2006 στα 21 μου το NC 1.8 με μαλακή οροφή.

Μέχρι τα 27 μου ήταν το μοναδικό μου αυτοκίνητο και το ευχαριστήθηκα πραγματικά γράφοντας ~80.000 απολαυστικά χλμ στο κοντέρ του.

Παραμένει στα χέρια μου φυσικά, αλλά κινείται σπανίως και σχεδόν αποκλειστικά σε βόλτες για οδήγηση και μόνο. 1-2Κ χλμ ετησίως max.

Το DSC/ESP δε μου χρειάστηκε ποτέ και ομολογώ ότι αν και είχα πάντα τα μυαλά στη θέση τους υπήρχαν ουκ ολίγες στιγμές που φλέρταρα (συνειδητά) με το όριο... Αν αγόραζα στο παιδί μου mx5 θα ήθελα να έχει DSC/ESP, όπως θα ήθελα να μη το απενεργοποιεί και να μη το οδηγάει όπως το οδηγούσα εγώ... Από την άλλη ήταν και παραμένει μεγάλο σχολείο. Δε θα ήμουν ο ίδιος οδηγός σήμερα αν είχα αγοράσει ένα αυτοκίνητο πόλης όπως είναι η λογική αγορά πρώτου αυτοκινήτου. Θα είχα και κατά 25-30Κ πλουσιότερο τραπεζικό λογαριασμό επίσης. Με αυτά τα χρήματα θα είχα σήμερα μάλλον ένα μτχ Cayman/Boxster αλλά σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσα να το δαμάσω και να το απολαύσω. Ενδεχομένως δε θα με ενδιέφερε.

DSC/ESP θα βρεις ως στανταρ εξοπλισμό σε όλα τα 2.0, στα 1.8 παραεισαγωγής του Μπούτση και σίγουρα σε κάποιες ειδικές εκδόσεις 1.8 (πχ SVP).

Αν σε παίρνει οικονομικά πήγαινε για ND. Είναι πιο σύγχρονο, πιο οικονομικό σε χρήση και πάγια έξοδα και έχει στο βασικό του εξοπλισμό καλό πακέτο ασφάλειας (DSC/ESP) όπως και ψιψιψόνια (οθόνη multimedia) που θα το κάνουν καλύτερο για καθημερινή χρήση εν έτει 2022+. Το value for money ωστόσο του NC δε συγκρίνεται. Με 12Κ max παίρνεις αμαξάρα. Ενδεχομένως χωρίς τις σύγχρονες ανέσεις, αλλά με εξαιρετικό smile/euro ratio. Υπάρχουν ακόμα NC εκεί έξω που δεν είναι κατάλληλα μόνο για πρέσσα. Πολλά ανήκουν σε ενεργά και μή μέλη του forum.

Καλή τύχη. Θα είναι ένα δώρο που δε θα ξεχάσει ποτέ ο γιος. Τυχερός!
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Όχι ότι είναι γιός μου αλλά του αξίζει τέτοιο δώρο.
Στο car.gr δεν υπάρχουν πολλά ND και αυτά που έχει είναι απλησίαστα. Ξέρεις κάπου που μπορώ να κοιτάξω πλην car.gr;
Ο Μπούτσης που αναφέρεις έχει τέτοια μοντέλα;

June 03, 2022, 07:06:13 PMReply #5183

Offline jimint

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5183 on: June 03, 2022, 07:06:13 PM »
Υπάρχουν ακόμα NC εκεί έξω που δεν είναι κατάλληλα μόνο για πρέσσα. Πολλά ανήκουν σε ενεργά και μή μέλη του forum.
Τι εννοείς?

June 03, 2022, 07:17:10 PMReply #5184

Offline jimint

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5184 on: June 03, 2022, 07:17:10 PM »

όπως και ψιψιψόνια (οθόνη multimedia) που θα το κάνουν καλύτερο για καθημερινή χρήση εν έτει 2022+. Το value for money ωστόσο του NC δε συγκρίνεται. Με 12Κ max παίρνεις αμαξάρα. Ενδεχομένως χωρίς τις σύγχρονες ανέσεις, αλλά με εξαιρετικό smile/euro ratio.
Τώρα που το αναφέρεις υπάρχει η δυνατότητα η κονσόλα του απλού cd/dvd να αλλαχθεί και να μπει οθόνη touch multimedia? γίνεται στα mazda αυτό;

June 03, 2022, 07:47:45 PMReply #5185

Offline Oresias

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5185 on: June 03, 2022, 07:47:45 PM »
Εγώ πρέπει να είμαι ο μοναδικός που πήρε NC για καθημερινό ενώ κάνει κατά μέσο όρο 40000χλμ το χρόνο.  ::- Και όχι απλά κάνω τόσα , αλλά μέσα κουβαλάω και εργαλεία σε μια εργαλειοθήκη που πήρα μαζί μου για δοκιμή πριν αγοράσω το αυτοκίνητο  ;D  ::- . Πρόσφατα έκανα ένα ταξίδι 4-5 ημερών που περιλάμβανε τα εξής : Πειραιάς- Αλβανία (Αυλώνα) - Σέρρες ( ΠΙΣΤΑ !!!) - Κιλκις - Θεσσαλονίκη - Αθήνα. Και ναι θα το έκανα ξανά . Και μάλλον θα το ξανακάνω και αυτή τη βδομάδα αλλά χωρίς τις Σέρρες αυτή τη φορά.  Βεβαια έχω και άλλο αυτοκίνητο και αποφεύγω να το βγάζω με έντονες καιρικές συνθήκες. Νερά δε παίρνει ή τουλάχιστον όχι κάτι που να είναι επίφοβο. Πχ κάτι πρέπει να παίζει με τη τσιμούχα του 3ου στοπ και βάζει νερά από εκεί.

June 03, 2022, 09:10:00 PMReply #5186

Offline jimint

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5186 on: June 03, 2022, 09:10:00 PM »
Πχ κάτι πρέπει να παίζει με τη τσιμούχα του 3ου στοπ και βάζει νερά από εκεί.
Πρέπει να το κοιτάξεις μην το αμελείς.

June 04, 2022, 12:49:06 AMReply #5187

Offline hexagon

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5187 on: June 04, 2022, 12:49:06 AM »
Κάτοχος λίγο πάνω από ένα χρόνο, ετών λιιιγο πάνω από 40. Διλιτρο με μπλοκέ και σκαλισμένο στα 175-180. Πρόγραμμα και χταπόδι. Το αυτοκίνητο είναι μαγικό. Είμαι χωρίς esp και δεν με πειράζει. Το αμάξι είναι το καθημερινό μου και βγαίνει πάντως καιρού. Μένω Λαγονήσι οπότε όλο το τόξο στροφοδιαδρομων το έχω στα πόδια μου και όταν έχω κέφι αργά το βράδυ το χαιρομαι. Στην πλειοψηφία είχα μπροστοκινητα αμάξια με λίγες ψιλοδυνατες περιπτώσεις όπως del sol 160 και scirocco 230. Για λίγο πέρασαν από τα χέρια μου και ένα πανέμορφο challenge όπως και ένα s2k. Το NC είναι το χαμόγελό μου και η απόλαυσή μου. Ζύγισμα, γκάζι και παιχνίδι όλο το πακέτο, σε λογικά πάντα πλαίσια. Βροχή δεν με φοβίζει αλλά για σβέλτα θέλει προσοχή ενώ το παιχνίδι είναι μηδαμινά λαστιχοφαγο. Όμως όλα τα παραπάνω τα χαίρομαι γιατί είμαι στη ηλικία αυτή, με την εμπειρία αυτή, με το μυαλό να το μάθω σκαλί σκαλί και όχι φίδια με το καλημέρα, και με μια μικρή διαδρομή απο κάποια γρήγορα οχήματα στο παρελθόν. Γιατί τα αναφέρω; Γιατί απλά αν είχα το συγκεκριμένο όχημα στα 25 με το μυαλό και την εμπειρία που είχα τότε, τα πράγματα ίσως να ήταν λίγο επικίνδυνα. Παρακαλώ μην με παρεξηγήσετε, το αμάξι δεν είναι επικίνδυνο, εγώ ήμουν. Απλά δεν είναι τόσο συγχωρητικο όσο το 60 λόγο ax που είχε η μάνα μου όχι γιατι έχει χειρότερο πάτημα η φρένο ή ή ή, απλά επειδή το ax δεν πήγαινε... Όπως και άλλα που είχα στην κατοχή μου και μάθαινα μέχρι να καταλάβω σιγά σιγά ότι υπάρχουν όρια. Εκεί ίσως βοήθησε και το καρτ που ξεδινα κάθε βδομάδα και μάθαινα πίσω κίνηση, όρια, γραμμές, διόρθωση, σημεία φρεναρίσματος κτλ κτλ. Long story short εξαιρετικό το mx, το αγαπώ, αλλά χαίρομαι που δεν το είχα ως πρώτο.

My 2 cents

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk


June 04, 2022, 12:50:07 AMReply #5188

Offline hexagon

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5188 on: June 04, 2022, 12:50:07 AM »
...το ποσταρε ξανα ... Ρημαδι talkpalk
« Last Edit: June 04, 2022, 12:52:47 AM by hexagon »

June 05, 2022, 03:28:39 PMReply #5189

Offline Liakos

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5189 on: June 05, 2022, 03:28:39 PM »

όπως και ψιψιψόνια (οθόνη multimedia) που θα το κάνουν καλύτερο για καθημερινή χρήση εν έτει 2022+. Το value for money ωστόσο του NC δε συγκρίνεται. Με 12Κ max παίρνεις αμαξάρα. Ενδεχομένως χωρίς τις σύγχρονες ανέσεις, αλλά με εξαιρετικό smile/euro ratio.
Τώρα που το αναφέρεις υπάρχει η δυνατότητα η κονσόλα του απλού cd/dvd να αλλαχθεί και να μπει οθόνη touch multimedia? γίνεται στα mazda αυτό;
Ναι, υπάρχει και αντίστοιχο υλικό στο forum.


Sent from my iPhone using Tapatalk

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines