Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]  (Read 280417 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

February 01, 2017, 09:45:00 AMReply #2175

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2175 on: February 01, 2017, 09:45:00 AM »

 Νομίζω στο Qashqai  θα καταλήξω κι εγώ Alex. Λόγω τιμής περισσότερο.
 Και ευτυχώς και αυτό έχει CVT, με τον 1.6.
 Απλά θέλω να δω όλες τις επιλογές, περισσότερο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.
 Και το Vitara δείχνει ενδιαφέρον, αν και ως design δε με τρέλανε.

Ριξε μια ματια στο Seat Ateca το ειδα και μου αρεσε πολυ!!!
Άσχετο με την κουβέντα, αλλά τo Ateca Tiguan Q2 είναι σαν απόδειξη ότι το VAG ξέμεινε από σχεδιαστές! Εγώ δεν θα το κοίταγα λόγο προηγούμενης κακής εμπειρίας από τη SEAT!

Sent from my HTC One_E8 using Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 01, 2017, 10:00:49 AMReply #2176

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2176 on: February 01, 2017, 10:00:49 AM »

 Θα με χαρακτηρίσετε κολλημένο, αλλά δε θα κοιτάξω καμία άλλη εταιρία πέραν των Γιαπωνέζικων.
 Όσες φορές πειραματίστηκα με Γάλλους, Βαγγέλη, είχα πάντα τα χαζοπροβλήματα τους - όχι κάτι σοβαρό, αλλά πάντα είχα να ασχολούμαι με κάποια δυσλειτουργία. Το group vag δεν το κοιτάζω καν, Θοδωρή.

 Qashqai βλέπω κι εγώ ως λύση που προκρίνεται και value for money με αυτά που προσφέρει. Το HRV αν το καταφέρω, θα είναι υπέρβαση, αλλά πιστεύω το αξίζει, εφόσον είναι αμάξι που θα μείνει για χρόνια στην κατοχή μου.

το C-HR το είδα μόνο στην αντιπροσωπεία που είχα πάει για service το IQ τη Δευτέρα και είναι ότι χειρότερο από χώρους και εσωτερικό, θα το συγκρινα με Juke.

 Αυτό ακριβώς. Τεράστια απογοήτευση.

February 01, 2017, 10:17:05 AMReply #2177

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2177 on: February 01, 2017, 10:17:05 AM »
Ενημερωτικά το Quasquai είναι Γάλλος, ακόμα και το Xtrail που έχουμε είναι Γάλλος στα ηλεκτρικά του (3 φορές διακόπτης στο ηλεκτρικο παράθυρο συνοδηγού!) και ας έχει και αριθμό πλαισίου που ξεκινάει με JN1xxxxxxx κατασκευή Japan δλδ! Με τα Primera βέβαια δεν είχαμε ποτέ θέμα και ας ήταν SJχχχχχ (Sunderland, UK)

Sent from my HTC One_E8 using Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 01, 2017, 11:28:13 AMReply #2178

Offline HarryB

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2178 on: February 01, 2017, 11:28:13 AM »
Ειχα ψαξει αυτη την αγορα το 2012, για τον φαδερ. Τελικα κατεληξε σε ASX 1.8D, απο το οποιο μονο υπερευχαριστημενος δηλωνω. Ναι, ειναι ασχημο, και τα πλαστικα του εσωτερικου κακα σαν ποιοτητα, αλλα γενικα ειναι αξιοπιστο, ησυχο, ανετο, εχει χωρους και το μοτερ ηταν μακραν το καλυτερο διαθεσιμο εκεινη την εποχη. Αρκετη ροπη απο πολυ χαμηλα, και αστεια καταναλωση, ειδικα για αμαξι 1μισου+ τονου και αεροδυναμικης περιπτερου.

February 01, 2017, 11:32:25 AMReply #2179

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2179 on: February 01, 2017, 11:32:25 AM »

Το είδα κι αυτό, Χάρη, το είχε η Βελμάρ. Εκτός του ότι πλέον δείχνει ξεπερασμένο, δε βγαίνει και σε αυτόματο που χρειάζομαι. Οπότε απορρίφθηκε εξ' αρχής. Όλοι έχουν να λένε για τον κινητήρα αυτόν πάντως.

February 01, 2017, 11:54:01 AMReply #2180

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2180 on: February 01, 2017, 11:54:01 AM »
To Ecosport το έχεις απορρίψει λόγο εμφάνισης ε ?

Μπορώ να πώ τα καλύτερα για το 1.5 μοτερ της Ford, στο νέο μου Fiesta είναι κάτι παραπάνω απο εξαιρετικό καμία σχέση με τα 1.4 που είχα. Οικονομικό και πολύ αποδοτικό, επίσης οδηγώντας το Clio και στα καπάκια το Fiesta η διαφορά στη δύναμη είναι αισθητή. Απογοητεύτηκα κιόλας λίγο επειδή περίμενα πως και πως το νέο micra, αλλα φαίνεται πως η νεα fiesta-ra είναι καλύτερη!
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 01, 2017, 12:02:54 PMReply #2181

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2181 on: February 01, 2017, 12:02:54 PM »

 Το είδα κι αυτό, το είχαν σ' αυτό το ονειρικό πορδοκαλί του λανσαρίσματος του. Εμετικό εις διπλούν.

 Αν πήγαινα σε Ford, θα κοιτούσα το C-Max. To B είναι μικρό σε χώρους - αντίστοιχοι του Jazz - ενώ το Kuga, ωραίο, αλλά τεράστιο.
 Επίσης δεν έχω καθόλου feedback για το dualshift της Ford και δεν ψήνομαι καθόλου για πειραματισμούς.

February 01, 2017, 12:20:24 PMReply #2182

Offline ted33

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2182 on: February 01, 2017, 12:20:24 PM »
To Ecosport το έχεις απορρίψει λόγο εμφάνισης ε ?

Μπορώ να πώ τα καλύτερα για το 1.5 μοτερ της Ford, στο νέο μου Fiesta είναι κάτι παραπάνω απο εξαιρετικό καμία σχέση με τα 1.4 που είχα. Οικονομικό και πολύ αποδοτικό, επίσης οδηγώντας το Clio και στα καπάκια το Fiesta η διαφορά στη δύναμη είναι αισθητή. Απογοητεύτηκα κιόλας λίγο επειδή περίμενα πως και πως το νέο micra, αλλα φαίνεται πως η νεα fiesta-ra είναι καλύτερη!

Σαν το μοτερ μου ομως σε diesel δεν υπαρχει! 1250 κυβικα 95 αλογατα ολοζωντανα και με μεταβλητη τουρμπινα (για την κατηφγορια του) και αρκετα ποιοτικο! Και απο αυτο το κορσα και το προηγουμενο που ειχα σε diesel (2013 μοντελο) πολυ πολυ ευχαριστημενος. Τα ιδια αλογα να τονισω βγαζει το fiesta diesel σε 1600 κυβικα. α και χωρις τελη κυκλοφοριας

February 01, 2017, 12:25:35 PMReply #2183

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2183 on: February 01, 2017, 12:25:35 PM »
Προφανώς εννοείς το μοτέρ της Fiat, το είχα σε Μίτο και Corsa, ναι ήταν καλό. Το Corsa όμως σαν αμάξι δεν ήταν καλό και πολύ μέτριο ποιοτικά. Βασικά το μόνο αξιόλογο αμάξι που φοράει αυτό το μοτέρ είναι το mito, όχι πολύ αξιόπιστο αλλά σίγουρα όμορφο

Sent from my HTC One ME

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 01, 2017, 12:32:45 PMReply #2184

Offline ted33

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2184 on: February 01, 2017, 12:32:45 PM »
Προφανώς εννοείς το μοτέρ της Fiat, το είχα σε Μίτο και Corsa, ναι ήταν καλό. Το Corsa όμως σαν αμάξι δεν ήταν καλό και πολύ μέτριο ποιοτικά. Βασικά το μόνο αξιόλογο αμάξι που φοράει αυτό το μοτέρ είναι το mito, όχι πολύ αξιόπιστο αλλά σίγουρα όμορφο

Sent from my HTC One ME

Ναι αυτο το Fiat το υπεραξιοπιστο εννοω που το φορανε εκατομμυρια χιλιομετρα τα φορτηγακια της Fiat. Εχεις δικιο το παλιο κορσα δεν ηταν ιδιαιτερα ποιοτικο αλλα το καινουργιο ειναι αλλο επιπεδο εντελως και γενικοτερα ρολαρισμα στο δρομο μεγαλυτερης κατηγοριας αυτοκινητου. Το Fiesta μ αρεσει αρκετα παντως με ecoboost

February 01, 2017, 01:58:27 PMReply #2185

Offline kostasmito

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2185 on: February 01, 2017, 01:58:27 PM »
Auris, Qashqai: αδιάφορα & χιλιοφορεμένα.
CHR: ωραίο, αρκεί να μην έχεις παιδιά και να μην έχεις σκοπό να κάνεις.
Vitara: ωραίο σαν σκέψη, αλλά πολυφορεμένο και με μέτρια έως κακή προσλαμβάνουσα ποιότητα (μέσα-έξω).
S-cross - τωρινό: εμετικό σχεδιαστικά, κατάλληλο μόνο για την κινέζικη αγορά.
S-cross - προηγούμενο: άσχημο πλην τίμιο.
HRV: πάρα πολύ ωραίο, αλλά πανάκριβο. 28000€ για ένα ψηλωμένο jazz με μεγαλύτερο πορτ μπαγκαζ?
Civic: ωραίο εξωτερικά & καλοί κινητήρες, αλλά εγώ που είχα το προηγούμενο απογοητεύτηκα με την ποιότητα-σχεδιασμό του σαλονιού του καινούργιου.
C-MAX: με κλειστά μάτια, ειδικά αν ο σχεδιασμός σου περιλαμβάνει 2 τέκνα.
Cactus: ωραίο...αλλά για 2-3 χρόνια.
Captur: καλοί χώροι σε σχέση με clio αλλά η ποιότητα ειδικά στα πίσω καθίσματα είναι τραγική.
308: ίσως η μεγαλύτερη έκπληξη για μένα τα τελευταία χρόνια και ίσως  το μοναδικό που θα αγόραζα καινούργιο. Απίστευτα ποιοτικό & γεροδεμένο μέσα-έξω.
3008: το παλιό είναι ωραίο για οικογένεια, αλλά δύσκολα θα βρεις κάποιο σε κατάσταση καινούργιου. Για το καινούργιο δεν έχω άποψη, σίγουρα πάντως αν το έπαιρνα θα έπαιρνα και 2-3 μπουκάλια plasti dip για να καλύψω τα χρώμια.
Yeti: group VAG, επίφοβοι κινητήρες από την στιγμή που θες να το κρατήσεις χρόνια, αλλά το μοναδικό τετρακίνητο ψηλωμένο MPV.

Εγώ θα έπαιρνα αυτό
https://www.car.gr/6087041-honda-civic-civic-1-8-sport-5d-at
και θα κρατούσα τα ρέστα για καβατζα. Χώροι & ποιότητα μιας κατηγορίας πάνω από το Jazz, το μοναδικό στην κατηγορία του που παίρνει καθισματάκι κατ.1 ανάποδο και τεράστιο πορτ μπαγκαζ. Bonus η δεδομένη αξιοπιστία & το sport πάτημα. Μείον οι ξερές αντιδράσεις του πίσω άξονα.

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

February 01, 2017, 02:05:48 PMReply #2186

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2186 on: February 01, 2017, 02:05:48 PM »

 Σ' ευχαριστώ Κώστα.
 Το Civic όντως είναι τίμια λύση. Οι χώροι λίγο με προβληματίζουν, απ' την άποψη πως δε διαφέρει σημαντικά στην καμπίνα σε σχέση με το Jazz. Κατά τα άλλα, είναι άψογο.
 Για το HRV θα διαφωνήσω στο θέμα των χώρων. Πραγματικά χθες, έπαθα σοκ. Οι άνθρωποι στη Honda έχουν καταφέρει τέτοια εκμετάλλευση χώρων (bonus το ντεπόζιτο ακριβώς κάτω απ' τα εμπρός καθίσματα, όπως απ' το 1ο Jazz), που πραγματικά σου δίνει την αίσθηση πως δε θα το γεμίσεις ποτέ. Και με 2πλό χώρο στο πορτ-παγκάζ. Αλλά είναι πολλά τα λεφτά Άρη...

 Το Vitara το καινούριο εννοώ και θέλω να πάω να το δω. Αυτό το σφηνοειδές σχήμα του ίσως υποδηλώνει καλούς χώρους.
 Και για το C-Max, είναι όντως πολύ καλή επιλογή και οικονομική, απλά το αυτόματο του είναι ερωτηματικό.

February 01, 2017, 02:33:42 PMReply #2187

Offline kostasmito

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2187 on: February 01, 2017, 02:33:42 PM »
Δεν του φαίνεται αλλά το σαλόνι του Civic (του προηγούμενου όχι του τωρινού) είναι αισθητά μεγαλύτερο σε σχέση με το Jazz. Jazz ήθελα να αγοράσω το 2011, αλλά δεν χωρούσε το κάθισμα της κόρης και αγόρασα Civic. Επίσης το πορτ μπαγκαζ του παίρνει 2 τεράστιες βαλίτσες παραπάνω σε σχέση με το Jazz. Είναι το μοναδικό sport MPV (έχεις magic seats, 6+ποτηροθήκες & ντουλαπάκι ψυγείο - κανονικό όχι σαν του jazz).

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

February 01, 2017, 03:46:15 PMReply #2188

Offline kantetom

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2188 on: February 01, 2017, 03:46:15 PM »
Είχα πάει και είχα κάνει τεστ drive το vitara.
Σαν αμάξι στην οδήγηση σου θυμίζει hatchback το οποίο μου άρεσε (όπως και το mk1 Qashqai). Τώρα εξαρτάται και σε τι είσαι συνηθισμένος αλλά μου φάνηκε λίγο θορυβώδες στην εθνική και οι χώροι σχετικά μικροί για αυτό που το ήθελα. Αν θεωρείς το kuga τεράστιο, τότε πιστεύω οι χώροι του θα σε καλύψουν.

Βολικό εσωτερικό, λιτό με όλα τα χειριστήρια να είναι στην θέση που περιμένεις να τα βρεις.
Τα πλαστικά μέσα ήταν σχετικά σκληρά αν σε ενδιαφέρουν τέτοια πράγματα και είσαι από αυτούς που θεωρούν τα μαλακά πλαστικά το ανώτατο στάδιο ποιότητας και χλιδής.  :P

Τότε κοίταζα μόνο το 2wd 1.6 βενζίνης επειδή σαν και εσένα είχα σκοπό να το κρατήσω καιρό, και δεν ήθελα να πάρω κάτι που να έχει 4wd, turbo, direct injection, DMF και (στα diesel) DPF. Τα αμάξια που δεν έχουν τίποτα από τα παραπάνω είναι πλέον ελάχιστα και αν θες να το κρατήσεις καιρό...try to keep it simple. Το vitara σε 1,6 είναι ένα από αυτά και τουλάχιστον στην τιμή που πωλείται στην Δανία πολύ τίμιο. Απλά αν πας για test drive βγάλτο αττική οδό να δεις αν σε βολεύει.

Καλή τύχη στην αναζήτηση σου.

P.S. Τελικά δεν το πήρα και πήρα αμάξι με όλα τα παραπάνω και ένα καρο ηλεκτρικά μπιχλιμπίδια.  :gl:

February 01, 2017, 03:53:03 PMReply #2189

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2189 on: February 01, 2017, 03:53:03 PM »

 Σ' ευχαριστώ πολύ.
 Για το Vitara έχω διαβάσει καλές κριτικές και γι' αυτό θέλω να πάω να το δω. Δεν ξέρω τι ισχύει με την περιοδικότητα συντήρησης της Suzuki και αν έχει αλλάξει προς το καλύτερο, αλλά παρόλο που δε μ' αρέσει οπτικά, δεν παύει να είναι ένα πρωταγωνιστικό μοντέλο στην κατηγορία αυτή εδώ και χρόνια.
 Ο κινητήρας δε με απασχολεί, το κιβώτιο όμως ναι. Αλλά έχεις δίκιο σ' αυτό που λες για τη διάρκεια στο χρόνο, γι' αυτό και κοιτάζω και βενζίνης. Άλλο ένα που μου άρεσε στο HRV ήταν πως το CVT το συνδυάζουν με τον 1.5 VTEC και όχι με τον turbodiesel τους, αν και εν έτει 2017 ατμοσφαιρικός βενζίνης είναι κάπως αναχρονιστικός.