Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]  (Read 280439 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

September 06, 2012, 10:14:21 PMReply #345

Offline giannisnaoussa

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #345 on: September 06, 2012, 10:14:21 PM »
K γω θα συμφωνησω κ με τους 2 ...

Ο χαζος κ ο ασχετος την πατανε...

Για μενα Γιαννη σωστη βελτιωση κ συντηρηση κ οχι υπερβολες και θα εισαι μια χαρα... εγω αυτο ηθελα να κανω... το μιατα μου all around  βελτιωση χωρις υπερβολες γιατι το θελω κ για ταξιδια κ για καθε μερα .... με λιγο συμβιβασμο στο καθενα βεβαια αλλα ηθελα να το κρατησω χρονια... η π....να η κριση με εκανε να το δωσω...

Πιστευω λιγο θα ζοριστεις με τα εξοδα με το impreza και δεν θα το χαρεις οσο πρεπει... βεβαια εσυ ξερεις καλυτερα

September 06, 2012, 10:52:34 PMReply #346

Offline Ξάδελφος

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #346 on: September 06, 2012, 10:52:34 PM »
Ποσο κανει μια τετραδα αμορτισερ για το impreza GT. Mια σειρα τακακια για μπρος πισω? Ξερουμε ποσο καιει?Μη βγει κανεις να μου πει τις συνηθισμενες μπουρδες για 6 λιτρα στο ταξιδι 8 στην πολη ,γιατι πηγαινε ελα ,καπως γρηγορα ,Κορινθο μας εφαγε σχεδον 35 λιτρα.

September 06, 2012, 11:33:19 PMReply #347

Offline mx5mk1

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #347 on: September 06, 2012, 11:33:19 PM »
Ποσο κανει μια τετραδα αμορτισερ για το impreza GT. Mια σειρα τακακια για μπρος πισω? Ξερουμε ποσο καιει?Μη βγει κανεις να μου πει τις συνηθισμενες μπουρδες για 6 λιτρα στο ταξιδι 8 στην πολη ,γιατι πηγαινε ελα ,καπως γρηγορα ,Κορινθο μας εφαγε σχεδον 35 λιτρα.


Aπ ότι ξέρω το impreza καίει 6 λίτρα στο ταξίδι, 8 στην πόλη.  























 :girlie:

September 07, 2012, 12:53:02 AMReply #348

Offline Στέλιος - fess

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #348 on: September 07, 2012, 12:53:02 AM »
Γιάννη, λυπάμαι πολύ που θα αποχωριστείς το miata σου, αλλά το συγκεκριμένο impreza είναι αμαξάρα.
Τα κάνει όλα. Μα ΟΛΑ!
Και γκαζι έχει (είναι πολύ ελαφρύτερο απ' τα μεταγενέστερα) και στρίβει και ντριφτάρει.
Το μόνο (κακό) είναι ο κυβισμός του για τα σημερινά δεδομένα. Και την βενζινούλα του βέβαια την τσιμπάει.
Η συντήρηση του δεν είναι απαραίτητα ακριβή, λάδια - φίλτρα - τακάκια κλπ (εκτός αν γίνει σε εξουσιοδοτημένο).
Ακριβή είναι η αντικατάσταση του ιμάντα εκκεντροφόρων γιατί έχει δουλειά (boxer γαρ)
Σε όλα τα αυτοκίνητα που περάσανε από φίλους (εμένα δεν μου έκατσε, όσο και να το κυνήγησα...) δεν είχανε ζημιές, εκτός από κάτι κολλάρα και αυτά από υπερβολικό σκίσιμο!   
Θεωρώ πως πρόκειται για άριστη αγορά, ειδικά με τις τωρινές τιμές.
Το τελευταίο που πούλησε φίλος, το έδωσε πέρισυ για 6.000€ και ήταν λουλούδι, άσχηστο με 68.000 χλμ.
White na 1991

il motorsport authorised dealer

www.hoods.gr    coming soon

https://www.facebook.com/mx5hoods

https://www.facebook.com/hoods.gr

September 07, 2012, 05:51:50 AMReply #349

Offline Uma_chikara

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #349 on: September 07, 2012, 05:51:50 AM »
Δεν ξέρω αν είναι όνειρο, αλλά μάλλον το GT είναι παρτάλι.. από τα πιο υποστροφικά "σβέλτα" αυτοκίνητα με κατανάλωση υπερβολική για ό,τι σου δίνει και 2000cc που δεν ξέρεις τί σου ξημερώνει..
Για να κάνει παντιλίκια, που γράφει κάποιος παραπάνω, και γενικά για να μαζέψεις λίγο τα μούτρα, πρέπει να του αλλάξεις κεντρικό διαφορικό και να βάλεις ρυθμιζόμενο (ό,τι έκανε δηλαδή η ίδια subaru στο καινούριο STI).. αλλιώς κάθε φορά που θα βρίσκεσαι σε κλειστές στροφές, φουρκέτες, κλπ, θα παρακαλάς να είχες κρατήσει το mx5..
Κάποιος που είναι "μερακλής'' και τιμόνι, θα βρει τον τρόπο του να το πλασάρει, αλλά το αυτοκίνητο σίγουρα δε θα το κάνει "αυτόματα"..

Αν είναι για 2000cc, το μόνο αυτοκίνητο που θα καίει "λογικά" για τη δυναμή του και θα είναι αρκετά οικονομικό στη συντήρηση του, αν δεν είσαι ζώο, είναι το S2000... ατμόσφαιρα, torsen, αν πάρεις και ap1, 16άρες ζάντες.. και 10 ετίας για μειωμένο τεκμήριο.. Το θέμα είναι να βρεις καλή καρότσα γιατί τα περισσότερα που κυκλοφορούν είναι τροπέτα.

Μπροστοκίνητο 2λιτρο δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις - το type-r για παράδειγμα είναι μια χαρά αυτοκίνητο αν θες χώρους, αλλά αν έχεις συνηθίσει με πισωκίνητα, θα ξενερώσεις.. άσε που δε θα καίει πολύ περισσότερο από το mx5..

Αν είναι να πάρεις 4κίνητο και δε σε πειράζουν τα 2000 cc η λύση είναι μόνο Evo, αλλά ό,τι μα ό,τι και να πάρεις σε τέτοια κατηγορία, θα γονατίσεις από τα έξοδα..
Ασφάλειες(τουλάχιστον 700 το χρόνο.. για μικτή βάλε 1300 περίπου), Τέλη (1000 ευρώ το 2012.. το 13 ποιός ξέρει ;;;;), Τεκμήρια, Βενζίνες με 2 ευρώ το λίτρο..  :zalistika: :zalistika: :zalistika: :zalistika: :zalistika: :zalistika: :zalistika: Μιλάμε για 30 ευρώ η βόλτα στην καλύτερη..

 :please: :please: :please:

Αυτοκίνητα για άλλες εποχές..

September 07, 2012, 11:41:13 AMReply #350

Offline xenos

Re: το καμαρι μου πωλειται..
« Reply #350 on: September 07, 2012, 11:41:13 AM »
Θα είναι τέτοια τα έξοδα του Impreza (τέλη και βενζίνες) που θα δεινοπαθήσεις. Εν τω μεταξύ, θα σου λείψει ο παιχνιδιάρικος χαρακτήρας του Miata. Αν έδινες ένα κλάσμα των χρημάτων που θέλει το Subaru για να τουρμπίσεις, θα ήταν η ιδανική λύση και δε θα σου έλειπε τίποτα.

 :exaclty:  μαζι σου.. εγω αυτο θα εκανα... το μιατα ρε συ Γιαννη το εχεις βαλει τοσα λεφτα εχει γινει σαν καινουριο... δεν θα ζητησει τιποτα... μονο δυναμη θες...

Λίγα πρέπει να δώσει για να το τουρμπίσει?  :????:

Είδα πάντως ένα σήμερα (gt), που φαίνεται πολύ προσεγμένο και έλεγε πάνω 3300e!!!  :o Ρε που φτάσαμε!  :tanevramou:
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

September 10, 2012, 10:30:43 AMReply #351

Offline aimkara

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #351 on: September 10, 2012, 10:30:43 AM »
Χαιρετώ όλη την παρέα! Είμαι ο Αλέξανδρος από Αμπελόκηπους Αθήνα. Έπειτα από 15 χρόνια με το κλασικο mini cooper είπα να πάω για κάτι πιο σύχρονο...! ΜΧ5 1.8 NC PRHT 08 high γκρι  22000χλμ. Το Forum  το παρακολουθώ τουλάχιστον ένα χρόνο τώρα και μπορώ να πώ οτι είναι πολυ πολύ καλό!

Καλωσηρθες! Για πες εντυπωσεις για το mini couper. Αν ειναι πρακτικο στην καθημερινη οδηγηση, αν βγαζει προβληματα, καταναλωση κλπ..

Αν δε βαριεσαι!

September 10, 2012, 02:25:14 PMReply #352

Offline Στέλιος - fess

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #352 on: September 10, 2012, 02:25:14 PM »
Σαν τι να σου πει βρε Αιμίλιε.
Ένα αυτοκίνητο με σχεδίαση 50 ετών πόσο πρακτικό μπορεί να είναι;;;
Σίγουρα σαν κλασσικό έχει άλλη γοητεία στη βόλτα, αλλά χωρίς a/c - υδραλικό, στην πόλη μάλλον θα σε κουράσει.
Αν όχι στη πρώτη δεύτερη μετκίνηση, στη τρίτη σίγουρα.
Επίσης είναι δυνατόν να μη βγάζει ζημιές; ή να καίει λιγότερο από nc 1,8 ;
Αφού έχεις λόξα με τα na πάρε ένα, έχουν εμφανιστεί και κάτι ωραίες περιπτώσεις τώρα τελευταία.
White na 1991

il motorsport authorised dealer

www.hoods.gr    coming soon

https://www.facebook.com/mx5hoods

https://www.facebook.com/hoods.gr

September 10, 2012, 05:56:07 PMReply #353

Offline delisandro

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #353 on: September 10, 2012, 05:56:07 PM »
To mini  είναι το, κατα την γνώμη μου, καλύτερο αυτοκίνητο για DIY άτομα. Στο εξωτερικό αλλά κ εδώ μπορείς να βρεις τα πάντα από ανταλλακτικα τόσο std όσο και βελτίωσης( αισθητική και ουσία)! Με ένα manual, διάβασμα στο internet και πολύ μεράκι μπορείς να κάνεις τα πάντα. Επειδή είναι παλαιάς τεχνολογίας και σχεδιασμού υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσεις σε όλους τους τομείς!(να φανταστείς οτι εγώ έκανα ροική βελτίωση στην κυλινδροκεφαλή, άντε να κάνεις κάτι τέτοιο στο mx5 και να μην  :oops:). θέλει όμως να σου αρέσει και να κάνεις μόνο σου τις επισκευές που προκύπτουν(αξιόπιστο δεν θεωρείται αλλά εμένα δεν με άφησε ποτέ στον δρόμο και αν κάτι χαλάσει  είναι τόσο απλό που επισκευάζεται επι τόπου)Από πρακτικότητα δεν παίζεται . Παρκάρεις παντού,έχει τέλεια ορατότητα χωράει 4 άτομα κανονικών διαστάσεων και έχει και πορτ μπαγκαζ! Σωστά λέει ο φίλος μας οτι δεν είναι οικονομικό αλλά μάλλον λίγο πιο οικονομικό απότο mx5 στην πόλη( 70άλογα και οχι 140 βέβαια). Αυτά ... αν θελεις να μάθεις περισσότερα στείλε μου PM να μην κουράσουμε και τους άλλους .
Ευχαριστώ για την υποδοχή

September 10, 2012, 06:17:37 PMReply #354

Offline Vroutos

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #354 on: September 10, 2012, 06:17:37 PM »
αααχ έχασα ένα πριν 2 χρόνια μέσα απ'τα χέρια μου.. όπως και να'χει, καλώς ήρθες!
Miata NBFL 1.6
Greddy Custom Turbo
Megasquirt 3 By Rev
Toyota Cops
Torsen T1 LSD
Sporty Braces
BC Coilovers 9/6
Hard Dog Single Diagonal Roll Bar w/ Harness Bar
Sparco Sprint Seat (Driver's Only)
15x7 +37 OZ Superleggeras w/ Toyo R888
Hawk HP+ w/ TDR SS Brake Lines
Lefkaditis Motorsport

September 10, 2012, 08:05:56 PMReply #355

Offline Skyggedans

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #355 on: September 10, 2012, 08:05:56 PM »

 καλωσήρθες   :hello:

Quote
To mini  είναι το, κατα την γνώμη μου, καλύτερο αυτοκίνητο για DIY άτομα.

 Τα είπες όλα σε μια πρόταση. Τώρα έδωσες πάτημα στον AimKara, εκτός από ΝΑ, να πάει κ για Μini...   :llol:

September 10, 2012, 11:34:15 PMReply #356

Offline dimsabas

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #356 on: September 10, 2012, 11:34:15 PM »
Αυτοί με τα Mini νομίζουν ότι πουλούν Maserati. Και βάλε...
Δείτε τιμές για ένα αυτοκίνητο τόσων ετών, που δεν ήταν πια και καμιά 911. Ορίστε.

Αιμίλιε, αυτός εδώ θέλει ανταλλαγή με RX8. Λες να δεχτεί να το ανταλλάξει με το NC σου; :llol: :llol:

Αυτό πάντως θα έχει πολλή πλάκα. :giveheart:
« Last Edit: September 10, 2012, 11:37:34 PM by dimsabas »

September 11, 2012, 12:09:22 AMReply #357

Offline Ξάδελφος

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #357 on: September 11, 2012, 12:09:22 AM »
Αυτοί με τα Mini νομίζουν ότι πουλούν Maserati. Και βάλε...
Δείτε τιμές για ένα αυτοκίνητο τόσων ετών, που δεν ήταν πια και καμιά 911. Ορίστε.

Αιμίλιε, αυτός εδώ θέλει ανταλλαγή με RX8. Λες να δεχτεί να το ανταλλάξει με το NC σου; :llol: :llol:

Αυτό πάντως θα έχει πολλή πλάκα. :giveheart:

Σπανιοτητα λεγεται!

September 11, 2012, 12:22:56 AMReply #358

Offline dimsabas

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #358 on: September 11, 2012, 12:22:56 AM »
Ποια σπανιότητα; Με 46 αγγελίες στον νομό Αττικής; Σιγά...

September 11, 2012, 12:28:12 AMReply #359

Offline Konstantinos

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #359 on: September 11, 2012, 12:28:12 AM »
Πέτυχα ένα μαύρο από δαύτα,ιδιαίτερα φασαριόζικο με κεντρικά τοποθετημένο staight pipe λογικά, στο Πειραιά χθες. Πολύ ακριβά τα δίνουν είναι η αλήθεια, αλλά είτε το διώξουν είτε όχι δεν τους χαλάει να κρατάνε ένα ιστορικό κομμάτι στο γκαράζ τους, από ό,τι καταλαβαίνω
🔰 2007 Mazda Mx-5 1.8 NC1 Roadster
☘️2012 Alfa Romeo Giulietta 940 1.4TB