Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Μπλα μπλα [#21]  (Read 606578 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

December 06, 2016, 12:05:35 PMReply #2790

Offline mx5christopher

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2790 on: December 06, 2016, 12:05:35 PM »
Εμενα με εχουνε βοηθησει αυτες οι εικονες. απο τοτε που τις βαλανε εχω σταματησει να αγοραζω τσιγαρα και κανω μονο ηλετρονικο. το ειχα γενικα στο μυαλο μου, αλλα οι φωτογραφιες με ωθησαν νομιζω στο να το κοψω. μονο ενα πακετο Moods πηρα στα γενεθλια μου  :angel:

Μια πληροφορία για όσους κάνουν ηλεκτρονικό που ίσως να μην το γνωρίζουν.
Ο πατέρας μου είναι γιατρός (Γενικός χειρούργος και καθηγητής Πανεπιστημίου), Στο νοσοκομείο που εργάζεται, αυτός και κανα 2 ακόμα γιατροί το είχανε γυρίσει σε ηλεκτρονικό τσιγάρο. Κάποια στιγμή χρειάστηκε να κάνουν μια εξέταση σε ένα γιατρό που κάπνιζε ηλεκτρονικό για πάνω από έναν μήνα και του βρήκανε στα πνευμόνια συσσωρευμένο υγρό από το ηλεκτρονικό τσιγάρο και από τότε το πετάξανε όλοι. Ο ατμός που ρουφάμε με το ηλεκτρονικό υγροποιείται και συσσωρεύεται επάνω στα πνευμόνια με ότι αυτό συνεπάγεται. Γι αυτό και το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένας τρόπος για να κόψεις το κανονικό τσιγάρο και όχι για να το αντικαταστήσεις όπως κάνουν μερικοί και καπνίζουν ηλεκτρονικό ασταμάτητα και συνέχεια.
Ο σκοπός του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι να το κάνεις για ένα μικρό χρονικό διάστημα ίσα ίσα για να κόψεις το κανονικό και μετά να το σταματήσεις και αυτό (ηλεκτρονικό), αλλιώς κάνεις μία τρύπα στο νερό.

Εντελώς φιλικά τις δίνω τις πληροφορίες αυτές και ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του
Μας γαμησες
Γιατί δε φαίνονται τα υπόλοιπα οσων έγραψα και φαίνεται μόνο το βρισιδι?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Working on a cleaner Miata build.


2000 MX-5 NB Miracle edition - NBFL swapped Front-back
- 1.8 VVTi swapped
-  MS3 tuned by AKINA
-  H&R springs
-  Koni STR. T Orange
-  Torsen T2 4.1 LSD
-  XXR 550 16*8 ET21
-  Garrett GT2860RS
-  Exedy stage 3 comp. clutch
-  RX8 injectors
-  Kraken full hotside
-  Frozenboost BOV

December 06, 2016, 12:29:39 PMReply #2791

Offline Sakis

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2791 on: December 06, 2016, 12:29:39 PM »
Αλλάζω τόπικ,

Αυτό ποιανού είναι ρε παιδιά, γράφει εδώ μέσα?

"Δοκιμάζουμε το μοναδικό στην Ελλάδα MX-5 NC 1.8, με το bolt on turbo kit της βρετανικής BBR. Τελικά, είναι τόσο καλό όσο διατυμπανίζουν οι αγγλάρες?"

http://www.powermag.gr/el/mazda%20MX-5%20NC%201.8%20Turbo%20BBR%20243Ps.html
Όποιος νομίζει ότι ο έρωτας είναι το μεγαλύτερο συναίσθημα..... μάλλον δεν έχει κερδίσει κόντρα

Turbo NC 1,8
http://mymx5.gr/forum/index.php/topic,8083.0.html

December 06, 2016, 12:41:27 PMReply #2792

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2792 on: December 06, 2016, 12:41:27 PM »
Μέλος η οχι δεν έχει σημασία, το σημαντικό ειναι οτι δεν φαινεται καθόλου, ειναι ο ορισμός του sleeper και δεν εχει καθόλου περιττά πράγματα. Όσο πρέπει δυνατό RCFL που δεν πέρασε απο το κινέζικο bazzar πριν βγεί στο δρόμο!
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

December 06, 2016, 04:25:39 PMReply #2793

Offline Reverant

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2793 on: December 06, 2016, 04:25:39 PM »
Του Ξαγοράρη πρέπει να είναι.
You can't imagine the power of the Dark Side.

December 06, 2016, 09:10:59 PMReply #2794

Offline xaxar

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2794 on: December 06, 2016, 09:10:59 PM »
Ναι του Αρτεμη Ξαγοραρη ειναι.
Ειχα την τυχη να μπω μεσα και να κανω βολτα στην driving academy! :D

December 07, 2016, 08:21:32 AMReply #2795

Offline philosopher

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2795 on: December 07, 2016, 08:21:32 AM »
Υπάρχει και άλλο ένα άσπρο NCFLFL (ή 3.75  8) ) της BBR με Ohlins κτλπ που κυκλοφορεί ανάμεσά μας.

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



December 07, 2016, 08:25:43 AMReply #2796

Offline xaxar

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2796 on: December 07, 2016, 08:25:43 AM »
Και του Ξαγοραρη Ohlins φοραει.

December 07, 2016, 09:28:39 AMReply #2797

Offline philosopher

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2797 on: December 07, 2016, 09:28:39 AM »
Υπάρχει περίπτωση να μπέρδεψα το λευκό με το ασημί, δεν είναι καν κοντά σαν απόχρωση...  :zalistika:

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



December 07, 2016, 10:12:23 AMReply #2798

Offline luigid

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2798 on: December 07, 2016, 10:12:23 AM »
@philosopher Νικολα χρονια πολλα για χτες!

December 07, 2016, 10:13:26 AMReply #2799

Offline philosopher

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2799 on: December 07, 2016, 10:13:26 AM »
@philosopher Νικολα χρονια πολλα για χτες!

Ευχαριστώ πολύ  ;D να' σαι καλά.

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



December 07, 2016, 10:40:56 AMReply #2800

Offline mx5mk1

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2800 on: December 07, 2016, 10:40:56 AM »
Εμενα με εχουνε βοηθησει αυτες οι εικονες. απο τοτε που τις βαλανε εχω σταματησει να αγοραζω τσιγαρα και κανω μονο ηλετρονικο. το ειχα γενικα στο μυαλο μου, αλλα οι φωτογραφιες με ωθησαν νομιζω στο να το κοψω. μονο ενα πακετο Moods πηρα στα γενεθλια μου  :angel:

Μια πληροφορία για όσους κάνουν ηλεκτρονικό που ίσως να μην το γνωρίζουν.
Ο πατέρας μου είναι γιατρός (Γενικός χειρούργος και καθηγητής Πανεπιστημίου), Στο νοσοκομείο που εργάζεται, αυτός και κανα 2 ακόμα γιατροί το είχανε γυρίσει σε ηλεκτρονικό τσιγάρο. Κάποια στιγμή χρειάστηκε να κάνουν μια εξέταση σε ένα γιατρό που κάπνιζε ηλεκτρονικό για πάνω από έναν μήνα και του βρήκανε στα πνευμόνια συσσωρευμένο υγρό από το ηλεκτρονικό τσιγάρο και από τότε το πετάξανε όλοι. Ο ατμός που ρουφάμε με το ηλεκτρονικό υγροποιείται και συσσωρεύεται επάνω στα πνευμόνια με ότι αυτό συνεπάγεται. Γι αυτό και το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένας τρόπος για να κόψεις το κανονικό τσιγάρο και όχι για να το αντικαταστήσεις όπως κάνουν μερικοί και καπνίζουν ηλεκτρονικό ασταμάτητα και συνέχεια.
Ο σκοπός του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι να το κάνεις για ένα μικρό χρονικό διάστημα ίσα ίσα για να κόψεις το κανονικό και μετά να το σταματήσεις και αυτό (ηλεκτρονικό), αλλιώς κάνεις μία τρύπα στο νερό.

Εντελώς φιλικά τις δίνω τις πληροφορίες αυτές και ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του


Νομιζω οτι εχει διαφορα το υγρο στους πνευμονες που δημιουργηθηκε απο τη γλυκοζη και τη νικοτινη σε σχεση με την πισσα και τις χιλιαδες καρκινογονες ενωσεις που δημιουργουνται απο την υψηλη θερμοκρασια της καυσης (υψηλη ενεργεια ενεργοποιησης για την ολοκληρωση χημικων αντιδρασεων) του καπνου του τσιγαρου σε συνδυασμο με τα φυτοφαρμακα και τις χιλιαδες οργανικες ενωσεις που βρισκονται στον καπνο.
Απλο παραδειγμα η δημιουργια μονοξειδιου του ανθρακα η οποια παιρνει τη θεση του οξυγονου στα ερυθρα αιμοσφαιρια οπως επισης χιλιαδες αλλες χημικες ενωσεις.

Εχω τελειωσει το τμημα χημειας και υλικων ενος πανεπιστημιου του εξωτερικου και βεβαια δεν γνωριζω αυτα που ξερει ο πατερας σου στο θεμα της φυσιολογιας του ανθρωπινου οργανισμου αλλά πραγματικα θα ηθελα να μαθω τον λογο για τον οποιο κανονικο τσιγαρο και ηλεκτρονικο ειναι το ιδιο βλαβερα απο τη στιγμη που υπαρχουν εκατομμυρια ανθρωποι που εχουν πεθανει, εχουν κανει επεμβασεις και χημειοθεραπειες λογω του καπνισματος.
Σιγουρα το να μην καπνιζει κανεις ειναι το καλυτερο αλλά στην πραξη και μακροχρονια ισως να μην ειναι εφικτο.
Στο μελλον θα βρεθει στην πραξη η επικινδυνοτητα του ηλεκτρονικου τσιγαρου και σιγουρα θα βρεθουν τροποι για τη δημιουργια ενος λιγοτερο βλαβερου κολλοειδους διαλυματος (οπως και σαφεστερη νομοθεσια σχετικα με τη συσταση των υγρων για το  ηλεκτρονικο τσιγαρο.

(Γραφω απο το κινητο, συγνωμη αν το κειμενο δεν ειναι και τοσο καλογραμνενο-κατανοητο)
« Last Edit: December 07, 2016, 10:45:04 AM by mx5mk1 »

December 07, 2016, 11:05:56 AMReply #2801

Offline Sakis

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2801 on: December 07, 2016, 11:05:56 AM »
Εμενα με εχουνε βοηθησει αυτες οι εικονες. απο τοτε που τις βαλανε εχω σταματησει να αγοραζω τσιγαρα και κανω μονο ηλετρονικο. το ειχα γενικα στο μυαλο μου, αλλα οι φωτογραφιες με ωθησαν νομιζω στο να το κοψω. μονο ενα πακετο Moods πηρα στα γενεθλια μου  :angel:

Μια πληροφορία για όσους κάνουν ηλεκτρονικό που ίσως να μην το γνωρίζουν.
Ο πατέρας μου είναι γιατρός (Γενικός χειρούργος και καθηγητής Πανεπιστημίου), Στο νοσοκομείο που εργάζεται, αυτός και κανα 2 ακόμα γιατροί το είχανε γυρίσει σε ηλεκτρονικό τσιγάρο. Κάποια στιγμή χρειάστηκε να κάνουν μια εξέταση σε ένα γιατρό που κάπνιζε ηλεκτρονικό για πάνω από έναν μήνα και του βρήκανε στα πνευμόνια συσσωρευμένο υγρό από το ηλεκτρονικό τσιγάρο και από τότε το πετάξανε όλοι. Ο ατμός που ρουφάμε με το ηλεκτρονικό υγροποιείται και συσσωρεύεται επάνω στα πνευμόνια με ότι αυτό συνεπάγεται. Γι αυτό και το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένας τρόπος για να κόψεις το κανονικό τσιγάρο και όχι για να το αντικαταστήσεις όπως κάνουν μερικοί και καπνίζουν ηλεκτρονικό ασταμάτητα και συνέχεια.
Ο σκοπός του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι να το κάνεις για ένα μικρό χρονικό διάστημα ίσα ίσα για να κόψεις το κανονικό και μετά να το σταματήσεις και αυτό (ηλεκτρονικό), αλλιώς κάνεις μία τρύπα στο νερό.

Εντελώς φιλικά τις δίνω τις πληροφορίες αυτές και ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του


Νομιζω οτι εχει διαφορα το υγρο στους πνευμονες που δημιουργηθηκε απο τη γλυκοζη και τη νικοτινη σε σχεση με την πισσα και τις χιλιαδες καρκινογονες ενωσεις που δημιουργουνται απο την υψηλη θερμοκρασια της καυσης (υψηλη ενεργεια ενεργοποιησης για την ολοκληρωση χημικων αντιδρασεων) του καπνου του τσιγαρου σε συνδυασμο με τα φυτοφαρμακα και τις χιλιαδες οργανικες ενωσεις που βρισκονται στον καπνο.
Απλο παραδειγμα η δημιουργια μονοξειδιου του ανθρακα η οποια παιρνει τη θεση του οξυγονου στα ερυθρα αιμοσφαιρια οπως επισης χιλιαδες αλλες χημικες ενωσεις.

Εχω τελειωσει το τμημα χημειας και υλικων ενος πανεπιστημιου του εξωτερικου και βεβαια δεν γνωριζω αυτα που ξερει ο πατερας σου στο θεμα της φυσιολογιας του ανθρωπινου οργανισμου αλλά πραγματικα θα ηθελα να μαθω τον λογο για τον οποιο κανονικο τσιγαρο και ηλεκτρονικο ειναι το ιδιο βλαβερα απο τη στιγμη που υπαρχουν εκατομμυρια ανθρωποι που εχουν πεθανει, εχουν κανει επεμβασεις και χημειοθεραπειες λογω του καπνισματος.
Σιγουρα το να μην καπνιζει κανεις ειναι το καλυτερο αλλά στην πραξη και μακροχρονια ισως να μην ειναι εφικτο.
Στο μελλον θα βρεθει στην πραξη η επικινδυνοτητα του ηλεκτρονικου τσιγαρου και σιγουρα θα βρεθουν τροποι για τη δημιουργια ενος λιγοτερο βλαβερου κολλοειδους διαλυματος (οπως και σαφεστερη νομοθεσια σχετικα με τη συσταση των υγρων για το  ηλεκτρονικο τσιγαρο.

(Γραφω απο το κινητο, συγνωμη αν το κειμενο δεν ειναι και τοσο καλογραμνενο-κατανοητο)

Βασικά δε νομίζω να ανέφερα πουθενά ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι χειρότερο από το κανονικό. Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι και το ηλεκτρονικό τσιγάρο προκαλεί προβλήματα τα οποία ακόμα δεν είναι γνωστά γιατί είναι ένα πρόσφατο σχετικά προϊόν και η μακροχρόνια χρήση του δεν έχει ακόμα διερευνηθεί, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αβλαβές όσο νομίζουν μερικοί που το κάνουν χρήση από το πρωί μέχρι το βράδυ πιστεύοντας ότι δεν τρέχει τίποτα. Περιέγραψα ένα συμβάν που έγινε στο περίγυρο μου και από ανθρώπους γιατρούς και όχι κάτι που άκουσα από κάποιον τυχαίο. Και εγώ καπνίζω και είχα πάρει ηλεκτρονικό τσιγάρο (και ακριβό μάλιστα 60 ευρω μου είχε κοστίσει) και μετά από το σκηνικό που περιέγραψα, το πέταξα.
Η λύση είναι μία,το κόβεις μαχαίρι.
Από εκεί και πέρα το είπα και πριν ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του.
Όποιος νομίζει ότι ο έρωτας είναι το μεγαλύτερο συναίσθημα..... μάλλον δεν έχει κερδίσει κόντρα

Turbo NC 1,8
http://mymx5.gr/forum/index.php/topic,8083.0.html

December 08, 2016, 02:56:20 PMReply #2802

Offline nc turbo

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2802 on: December 08, 2016, 02:56:20 PM »
ερωτηση χταποδι τουρμπο απο ΝΒ μπαινει κουτι στο ΝΑ?
mk 1.5 1997 light turbo
mk 3    2005 turbo

December 09, 2016, 12:37:16 AMReply #2803

Offline Aristotelis

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2803 on: December 09, 2016, 12:37:16 AM »
Θα είμαι θεσσαλονίκη για μία μέρα για μία δουλειά..... Όποιος θέλει καφεδάκι στο κέντρο παρασκευή απόγευμα....... Κάπου κοντά στην Πλ. Αριστοτέλους θα είμαι.

December 09, 2016, 12:56:18 AMReply #2804

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #2804 on: December 09, 2016, 12:56:18 AM »
Θα είμαι θεσσαλονίκη για μία μέρα για μία δουλειά..... Όποιος θέλει καφεδάκι στο κέντρο παρασκευή απόγευμα....... Κάπου κοντά στην Πλ. Αριστοτέλους θα είμαι.
ΖΩΑΡΑ
ΖΗΛΕΎΩ
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023