Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες  (Read 82114 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

June 25, 2009, 11:07:52 PMReply #15

Offline labgrav

Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #15 on: June 25, 2009, 11:07:52 PM »
Δε μου άρεσε ο φωτιζόμενος.. ήταν πολύ έντονος. Και εκτος αυτού αλλάζανε και το σακουλάκι με ραμμένο εδώ απ' ότι κατάλαβα και αυτό δε έπιανε καλά στο λαιμό του λεβιέ και έπεφτε προς τα κάτω. Χάλια δηλαδή.
One against all and all against one.

June 26, 2009, 12:32:42 AMReply #16

Offline VasmaV

  • Administrator
  • ******
  • Posts: 3299
  • Total likes: 392
  • Gender: Male
  • '100% of the shots you don't take, don't go in' WG
    • my cardomain
Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #16 on: June 26, 2009, 12:32:42 AM »
λάμπρο, επειδή στο ελλαδιστάν αυτά μάλλον δεν πιάνουν....ξαναγράψε την επιστολή σου με λίγο πιο σοβαρό και αυστηρό τονο και στείλε τη στην Έλμα με το ταχυδρομείο αλλά και ηλεκτρονικά βάζοντας στο cc τα εμπορικά και τεχνικά τμήματα της Mazda Europe αλλά και της Mazda Japan. Στόχευσε τα τμήματα marketing και sales αλλά και το customer service και τα τεχνικά τμήματα...όσο πιο πολλοί execs και directors το μάθουν το θέμα σου τόσο το καλύτερο. Ειδικά οι Ιάπωνες δεν παίζονται στο aftersales customer support ;)

Καλορίζικο και καλοσβούρηχτο! :good:
(Sorry, but you are not allowed to access the gallery)
myex -> MX-5 NC 1.8 SVP R.E.M.
Tochigi-Fuji LSD & FGR 4.44
MAZDASPEED Stabilizer Kit
MAZDASPEED Sport Springs (Jap-Spec)
Koni ADJUSTABLE Sport Shocks
Racing Beat Header, RSport GW Midpipe
Rota Fighter 16x7 ET40 6.4Kgrs
Goodyear EfficientGrip Performance
Front&Rear Airdam Skirts, MS Sideskirts

Topless is always better...

June 26, 2009, 02:07:34 AMReply #17

emilmx

  • Guest
Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #17 on: June 26, 2009, 02:07:34 AM »
Mazda Motor Corporation
     OFFICES
Head Office:
3-1 Shinchi, Fuchu-cho, Aki-gun,
Hiroshima 730-8670, Japan
Phone: +81 (82) 282-1111

FOR REQUESTS AND INQUIRIES
For inquiries concerning this annual report or to
request supplementary information, please contact:
Japan
IR Team
Financial Services Division
Mazda Motor Corporation
3-1 Shinchi, Fuchu-cho, Aki-gun,
Hiroshima 730-8670, Japan
Phone: +81 (82) 287-4114 Fax: +81 (82) 287-5234
Email: ir@mail.mazda.co.jp


Manuel Bortone
PR Supervisor Product Communication
Mazda Motor Europe

Tel: +49(0)2173/943-402
Fax: +49(0)2173/943-553

E-mail: mbortone@mazdaeur.com

τσακισε τους εχω συγχυστει πολυ με το θεμα τι μ@λακες είναι αυτοί ρε με τα λεφτά μας παίζουν

εγω των βοηθό του μάστορα θα του είχα σπάσει τα μούτρα και θα τους έβαζα να ξαναβάλουν καινούριο

υ.γ. εγώ πήγα στην αμκο στα χανια για ενα θεμα με τους πολλαπλασιαστες και δεν είχαν φύσα να το βάλουν στων εγκέφαλο να δουν τη βλάβη
εστηλα ενα μειλ στους παραπάνω και σε 1 ώρα με πήραν τηλ και μου ζητούσαν συγνώμη και γιατί το έκανα αυτό κτλπ.....

γ@μισε τους

June 26, 2009, 08:12:51 PMReply #18

Offline labgrav

Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #18 on: June 26, 2009, 08:12:51 PM »
Οκ παιδιά, ευχαριστώ. Από Δευτέρα θα το στείλω και εκεί, να είναι φρέσκο το e-mail, μην πέσει μαζί με τη σαβούρα του Σαβ/κου και το σβήσουν καταλάθος...  ;)

Βασικά με πήρε σήμερα ο υπέυθυνος συνεργείου της Στακόρ και με ρώταγε σε τι κατάσταση είναι το αμάξι και αν μπορεί να κάνει τπτ αυτός. Δλδ να φανταστείτε εγώ έφυγα από το συνεργείο την Τρίτη και κανένας δεν επιθεώρησε το αμάξι μου να δει σε τι κατάσταση φεύγει... απλά το πήρα και βγήκα από την πύλη. Και τώρα με ρωτάνε πως μου φαίνεται η επισκευή που έκανα ΕΓΩ!!!  :zalistika:
Εγώ πάντως του είπα ότι το αμάξι το έχω σκεπασμένο για να μην το βλέπω και ότι θα το δω προσεχτικά το Σαβ/κο. Του είπα επίσης ότι πήρα το αμάξι διότι δεν υπήρχε άλλο στοκ για να μου το αντικαταστήσουνε, διαφορετικά δεν θα το έπαιρνα.
Θα ξαναμιλήσουμε από Δευτέρα και αναλόγως με την κατάσταση του αμαξιού αυτή τη φορά θα θίξω και τον οικονομικό, διότι από μόνοι τους σήμερα... ουτε κουβέντα!
One against all and all against one.

June 26, 2009, 09:17:47 PMReply #19

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #19 on: June 26, 2009, 09:17:47 PM »
Πρωτα απο ολα ευχομαι να ειναι το μονο προβλημα που θα αντιμετωπισεις ποτε με το αμαξι σου, επισης θα ηθελα να σε ρωτησω τι χρωμα ειναι το αυτοκινητο?
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

June 26, 2009, 09:45:14 PMReply #20

Offline labgrav

Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #20 on: June 26, 2009, 09:45:14 PM »
Quote
Πιο συγκεκριμένα, μέσα Μαίου είχα παραγγείλει ένα Mazda MX-5 Roadster Mid μαύρο...

...  ;)
One against all and all against one.

June 26, 2009, 09:59:37 PMReply #21

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #21 on: June 26, 2009, 09:59:37 PM »
Δεν το προσεξα, αλλα το φανταστηκα και για αυτο ρωτησα... Ειναι απλα το χειροτερο χρωμα απο αυτη την αποψη και για αυτο το παραμικρο σημαδι φαινεται, βεβαια ειναι και το χρωμα που ταιριαζει με τα παντα και συνδυαζει τα παντα.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

December 08, 2009, 11:17:30 PMReply #22

Offline bill_viper

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 2762
  • Total likes: 79
  • Gender: Male
  • In luv with my little κουμπαρά
    • Dedousis.com
Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #22 on: December 08, 2009, 11:17:30 PM »
Καλησπέρα σας παίδες και συγχαρητήρια για την άψογη δουλειά που έχετε κάνει με το φόρουμ!

Νέο μέλος και υποψήφιος αγοραστής NC 1.8! Oνομάζομαι Βασίλης κι έχω στην κατοχή μου ένα Swift 2006 Turbo. Το έχω βάλει προς πώληση http://www.car.gr/classifieds/cars/view/463858/ αλλά δυστυχώς επειδή είναι πολύ βελτιωμένο πρέπει να περιμένω να βρεθεί ο τρελαμένος αγοραστής.




Μιας κι είμαι καθαρά Ιαπωνόφιλος και θέλω αποκλειστικά διθέσιο κάμπριο οι επιλογές μου είναι δύο. Η πρώτη που κοιτούσα Honda S2k, έχοντας ως βασικό μειονέκτημα το κόστος συντήρησης (βλέπε Τέλη Κυκλοφορίας, όπου από τα 94€ του Swift θα εκτοξευόμουν στα 671€). Κι αυτό γιατί το budget μου φτάνει τα 19k € οπότε αναγκαστικά είχα στραφεί σε μοντέλα 01-02.
Δυστυχώς λόγω του αυξημένου κόστους συντήρησης τις τελευταίες μέριες ξεθωριάζει το S2k στο μυαλό μου κι ήρθε ένας καινούριος υποψήφιος το NC 1.8! Κι εδώ όμως υπάρχουν μειονεκτήματα, με βασικότερο όλων την δύναμη του αυτοκινήτου που απλά δεν υπάρχει. :( Μεγάλο μείον από 1.8 να βγάζει μόνο 126 άτια ενώ το προηγούμενο NB έβγαζε 20 παραπάνω. Κι αναρωτιέμαι, αν αξίζει να πληρώνω τέλη και ασφάλιστρα για 1.8 χωρίς να έχουμε επιδόσεις. Δεν ζητάω τρελά πράγματα, αλλά π.χ. αν είμαστε στα βουνά της Τρίπολης-Μεγαλόπολης να μπορέσουμε να κάνουμε μία προσπέραση ενός φορτηγού/λεωφορείου σε ανηφόρα με ασφάλεια. Έχοντας καλοσυνηθίσει τα 165 άλογα του Swift και τα 20kg ροπή σε μόλις 1000kg καρότσα αυτός είναι ο βασικότερος ενδοιασμός μου!
Από την άλλη το NC είναι πανέμορφο, και με κόκκινα δερμάτινα καθίσματα καθώς και το ηχοσύστημα της BOSE μ'έχει κάνει να το σκεφθώ σοβαρά.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χώρο που μου δίνετε κι ευελπιστώ να τα λέμε πιο συχνά από εδώ και στο εξής.

Φιλικά,
Βασίλης

Βye-bye my sweet Miata... :(

December 08, 2009, 11:23:36 PMReply #23

Offline spoumi

Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #23 on: December 08, 2009, 11:23:36 PM »
Βασίλη καλως ήρθες (νομίζω ότι τα έχουμε πει κι από το cardomain)
αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα και έχει αναφερθεί και στο φόρουμ είναι ότι τα 20 άλογα παραπάνω του NB μένουν λίγο πίσω σε κόντρα με NC που έχουν κάνει φιλικά ανοίγματα άτομα της παρέας και μπορούν να το επιβεβαιώσουν.
Απο και και πέρα θεωρώ το 1.8 αρκετά δυνατό.Τώρα όταν έχεις συνηθίσει σε κάτι αρκετά πιο δυνατό το λογικό είναι να ξενερώσεις αλλά πιστευω ότι με 1-2 αλλαγές μπορείς να βελτιώσεις αυτό το θέμα (πχ ένα κοντό κορώνα-πηνείο).
Τέλος να έχω να σου πω ότι το mx5 μου αρέσει για το στήσιμό του και όχι για τα γκάζια του.Και υποστηρίζω την άποψη ότι αξίζει 1000φορές να ασχοληθεί κανείς με το στήσιμο πριν τη δύναμη. Αυτά τα λίγα και ελπίζω να σε δούμε κάτοχο ενός NC  :gl:
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

December 08, 2009, 11:41:48 PMReply #24

Offline dimsabas

Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #24 on: December 08, 2009, 11:41:48 PM »
Βασίλη, καλώς ήρθες! Να είσαι σίγουρος ότι το Miata θα σε μαγέψει, πολλοί είχαμε πολύ δυνατότερα αυτοκίνητα (κάποιοι μάλιστα με υπερδιπλάσια δύναμη) και τα απαρνηθήκαμε για τις χαρές της πίσω κίνησης. Δεν το μετανιώνουμε ούτε στιγμή.

αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα και έχει αναφερθεί και στο φόρουμ είναι ότι τα 20 άλογα παραπάνω του NB μένουν λίγο πίσω σε κόντρα με NC που έχουν κάνει φιλικά ανοίγματα άτομα της παρέας και μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

Σπύρο, πρακτικά υπήρχε ισοδυναμία εώς ελααάχιστη υπεροχή του ΝΒ. Η διαφορά σίγουρα δεν είναι 20 άλογα, αλλά δεν είναι κι αρνητική.

December 08, 2009, 11:45:02 PMReply #25

Offline XrhstosZ

Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #25 on: December 08, 2009, 11:45:02 PM »
σορρυ για την προδοσια , αλλα πως και δεν σκεφτεσαι για rx8 ?

December 08, 2009, 11:46:48 PMReply #26

Offline spoumi

Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #26 on: December 08, 2009, 11:46:48 PM »
Έχεις δίκιο Δημήτρη.Λάθος.
εδώ και για μερικά ποστ υπάρχουν και οι τότε συζητήσεις ;)

σορρυ για την προδοσια , αλλα πως και δεν σκεφτεσαι για rx8 ?


Χρήστο ίσως επειδή θέλει σων και καλά διθέσιο.
Μιας κι είμαι καθαρά Ιαπωνόφιλος και θέλω αποκλειστικά διθέσιο κάμπριο οι επιλογές μου είναι δύο.
« Last Edit: December 08, 2009, 11:48:58 PM by spoumi »
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

December 09, 2009, 12:20:49 AMReply #27

Offline saldale

Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #27 on: December 09, 2009, 12:20:49 AM »
Βασίλη, καλώς ήρθες και απο μένα.
Ως πρώην κάτοχος S3 και νην κάτοχος NC 1.8 σε διαβεβαιώ οτι δεν θα μετανιώσεις την κίνηση που σκέφτεσαι να κάνεις.
Προσωπικά, προχώρησα ταυτόχρονα με την αποκτήση του NC και σε μία αλλαγή οσο αφορά τη νοοτροπία οδήγησης. Τέρμα οι τρελλές ροπές, τέρμα τα τρελλά γκάζια, τέρμα τα τσαφ-τσουφ, τέρμα γενικά οι τρεχάλες...
Το 1.8 δεν υστερεί καθόλου σε δύναμη, έχει φοβερά καλή κλιμάκωση στο κιβώτιο και έχει πολύ καλή ενεργητική ασφάλεια.
Προτείνω επίσης να το κάνεις οποσδήποτε ενα test-drive πριν αποφασίσεις.

Go for it!! :exaclty:
MY09 - Noisy Combative Exclusive Classy

December 09, 2009, 01:55:16 AMReply #28

Offline cymru

Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #28 on: December 09, 2009, 01:55:16 AM »
Χαιρομαι πολυ κατοχοι με μερακι σαν και το δικο σου να αποκτουν ενα αυτοκινητο που να αξιζει τοσο πολυ οσο και το μιατα! Κανε την κινηση και δεν θα το μετανιωσεις :coolio: :coolio:

Υ.Γ: Δεν ειναι και τοσο αργο οσο νομιζεις:
0-100: 8,5 sec
0-400: 16.3 sec
0-1000: 29.9 sec
Για τσεκαρε και τα ξαναλεμε :nod:
NC 1.8 mid Brilliant black
Tochigi Fuji LSD - 4.44 FGR
17x7in ET42 SSW light weight alloy wheels
215/45/17 Uniroyal Rainsport 3
Mazda Speed shocks
Eibach Pro Kit springs
I.L. Aluminium Sway Bar Kit
EBC yellow stuff F/R - Ate TYP200 Racing
K&N filter panel
Scan Gauge II
H7 Xenon Kit
I.L. Aluminium Pedal Cover Set
JDMbits.com gear knob (special offer)
Mazda Clear Wing Repeaters, Chrome Ring
Castrol Magnatec 5W-30
Red Line oil all around (MT90-75W90)

December 09, 2009, 02:08:15 AMReply #29

Offline cymru

Re: Υποψήφιος αγοραστής Mx5 NC με ανησυχίες
« Reply #29 on: December 09, 2009, 02:08:15 AM »
Επισης θα προσθεσω πως τα αλογα του δεν ειναι μονο 126 καθως μετα απο πολλες αποδειξεις (δυναμομετρησεις) και στα δικα μας αλλα και απο περιοδικα τα αλογα του ειναι κοντα στα 140 και με καποιες μικρες αλλαγες που οπως σε κοβω θα του κανεις σιγουρα (κοντο, εξατμιση, και CAI mazdaspeed) θα κυνηγας τα 2λιτρα στα ισια τα οποια σε βεβαιωνω δεν ειναι σε καμια περιπτωση αργα!!καθως μπορει να πλησιαζουν σε επιδοσεις το swift σου (0-100 σε 7,4 κτλ).

Τελος περα απο τις ευθειες μην ξεχνας πως θα εχεις ενα αμαξι που γεννηθηκε σε στροφη :P :Pκαι σε αυτον τον τομεα ελαχιστα αυτοκινητα ακομα και με υπερδιπλασια τιμη μπορουν να το νικησουν :tease: :tease:
NC 1.8 mid Brilliant black
Tochigi Fuji LSD - 4.44 FGR
17x7in ET42 SSW light weight alloy wheels
215/45/17 Uniroyal Rainsport 3
Mazda Speed shocks
Eibach Pro Kit springs
I.L. Aluminium Sway Bar Kit
EBC yellow stuff F/R - Ate TYP200 Racing
K&N filter panel
Scan Gauge II
H7 Xenon Kit
I.L. Aluminium Pedal Cover Set
JDMbits.com gear knob (special offer)
Mazda Clear Wing Repeaters, Chrome Ring
Castrol Magnatec 5W-30
Red Line oil all around (MT90-75W90)