Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2  (Read 172666 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

April 09, 2013, 06:54:06 PMReply #165

Offline jason#9

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #165 on: April 09, 2013, 06:54:06 PM »
Παντως αν παω σε αυτα τα χρηματα για κουκουλα εννοειται οτι προτιμω να δωσω 70 με 100 ευρα παραπανω
για ολοκαινουρια και οχι για 13-14 χρονων μεταχειρισμενη οοοσο καλη και αν ειναι... :good:

April 09, 2013, 07:30:26 PMReply #166

Offline nmwisima

Re: Απ: Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #166 on: April 09, 2013, 07:30:26 PM »
Παντως απο οσο ξερω η κουκουλα ειναι παρα πολυ καλης ποιοτητας και σε αριστη κατασταση..Για την τιμη το συζηταει λιγο.Και μπλε mohair σε αυτα τα λευτα δεν ξερω αν βρισκεις.

Εμένα πάντως που με πήρε ενα παιδί για να του φερω μπλε μοχαιρ του είπα να κοιτάξει πρωτα αυτή που ειναι εδω και φθηνότερη.

Τωρα σε τι κατάσταση ειναι δεν είναι δικό μου θέμα να λύσω.

Οσο για τα λινκ του φίλου μου του Γκάμπι, κρίνεις απλά απο τη φώτο και τα λες αυτά,  δεν είναι όλες οι ποιότητες ιδιες.

Α.

Send from my κινητό.

April 09, 2013, 08:10:38 PMReply #167

Offline mitsos husky

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #167 on: April 09, 2013, 08:10:38 PM »
Το ''πολλα'' ή ''λιγα'' ,ή το ''καλη'' ή ''κακη'' κατασταση φυσικα τα κρινει ο υποψηφιος αγοραστης.απλα ποσταρα τη αγγελια γιατι θεωρω πως για μια δυσευρετη μπλε Mohair τα 390 ειναι καλη τιμη,και φυσικα γιατι κατ'εμε τουλαχιστον η κουκουλα ειναι κομπλε.
Παντως αν παω σε αυτα τα χρηματα για κουκουλα εννοειται οτι προτιμω να δωσω 70 με 100 ευρα παραπανω
για ολοκαινουρια και οχι για 13-14 χρονων μεταχειρισμενη οοοσο καλη και αν ειναι... :good:
Δωσε αλλα 100-150 παραπανω και παρε ενα hardtop  :P
A!και η συγκεκριμενη κουκουλα δεν πρεπει να ναι πενταετιας  και ειναι πληρωμενη 9 κατοσταρικα :good:
« Last Edit: April 09, 2013, 08:12:48 PM by mitsos husky »

April 09, 2013, 08:16:51 PMReply #168

Offline gabi_haros

Re: Απ: Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #168 on: April 09, 2013, 08:16:51 PM »
Παντως απο οσο ξερω η κουκουλα ειναι παρα πολυ καλης ποιοτητας και σε αριστη κατασταση..Για την τιμη το συζηταει λιγο.Και μπλε mohair σε αυτα τα λευτα δεν ξερω αν βρισκεις.

Εμένα πάντως που με πήρε ενα παιδί για να του φερω μπλε μοχαιρ του είπα να κοιτάξει πρωτα αυτή που ειναι εδω και φθηνότερη.

Τωρα σε τι κατάσταση ειναι δεν είναι δικό μου θέμα να λύσω.

Οσο για τα λινκ του φίλου μου του Γκάμπι, κρίνεις απλά απο τη φώτο και τα λες αυτά,  δεν είναι όλες οι ποιότητες ιδιες.

Α.

Send from my κινητό.

Προφανώς.
Εγώ σχολιάσα μόνο το θέμα αν είναι ευκαιρία ή όχι.
Η τιμή είναι λογική, μπορεί και καλή, ΌΧΙ όμως Ευκαιρία.
Δεν θεωρώ ευκαιρία στις μέρες μας κάτι που είναι 10 με 20% φτηνότερα από ότι τα αντίστοιχα προϊόντα.
Επίσης δεν θεωρώ ευκαιρία κάτι που έχει ξαναεμφανιστεί στην αγορά παραπάνω από 2-3 φορές.
Και οι μεταχειρισμένες mohair κυμαίνονται σε αυτά τα λεφτά αν όχι και ελαφρώς πιο κάτω.
Τώρα το χρώμα είναι ένα θέμα δυστυχώς και λέω δυστυχώς γιατί και εγώ που έχω γκρι mohair την έχω πατήσει, άσχημα, πολύ άσχημα.

April 09, 2013, 08:39:43 PMReply #169

Offline nmwisima

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #169 on: April 09, 2013, 08:39:43 PM »
Καλά τώρα. Έχουν παίξει σε αυτό το τόπικ ένα κάρο μπάμιες που θεωρηθηκαν απο κάποιους "ευκαιρίες" η κουκούλα σε πειραξε που όντως ειναι σε καλή τιμή?

Επισης, αυτό το παραμυθάκι με την κρίση που πρέπει να γίνουν σουπα οι τιμές, έχει κουράσει.

Τα περισσότερα πράγματα για αυτοκίνητα έρχονται απο το εξωτερικό και εκεί οι τιμές παραμένουν απο σταθερές προς ανωδικές.

Κάποια πράγματα ήδη, έτσι ή αλλιώς, αλλάξανε σε τιμές. Π.χ. ο Dogits δίνει τα ρολμπαρ σε εξαιρετική τιμή και κάνει πιο δύσκολο κάποιος να πάει να πάρει TRLane.

Αυτο δεν ισχύει για όλα τα πράγματα. Ο Rev τι πρέπει να κάνει; Να αρχίσει να '"χαρίζει" MS επειδή έχουμε κρίση;

April 09, 2013, 09:02:07 PMReply #170

Offline Nitroking

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #170 on: April 09, 2013, 09:02:07 PM »
Rev αμα το κανεις στειλε ενα πμ ρε φιλε.. :giveheart:
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

April 09, 2013, 10:06:04 PMReply #171

Offline Reverant

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #171 on: April 09, 2013, 10:06:04 PM »
Μην γελάτε καθόλου. Μόνο έλληνες ζητάνε αν "γίνεται κάτι καλύτερο" επειδή "έχουμε κρίση", και μου έχει κάνει κάκιστη εντύπωση. Ο ξένος ρωτάει, και ότι είναι θα το πληρώσει. Αν δεν μπορεί, ή δεν θα το πάρει ή θα περιμένει λίγο μέχρι να μαζέψει χρήματα για να το πάρει.
You can't imagine the power of the Dark Side.

April 09, 2013, 10:19:13 PMReply #172

Offline nmwisima

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #172 on: April 09, 2013, 10:19:13 PM »
Ντάξει, το ίντερνετ είναι ενα μεγάλο παζάρι, και στο παζάρι κάνεις... παζάρια, αλλά στην Ελλάδα το θέμα έχει παραγίνει.

Κάποιοι στο καρ ξεπουλάνε ανταλλακτικά ή ξεπουλάνε το στοκ που έχουν πληρώσει πανάκριβα και αυτό το καταλαβαίνω,

αλλά αυτά ειναι οι λεγόμενες "ευκαιρίες τις κρίσης" που ουσιαστικά χαίρεσαι απο την ανάγκη του άλλου.

Ο Ρεβ που αφιερώνει ώρες και ώρες να φτιάξει έναν εγκέφαλο, και εξαρχής τον έχει τιμολογήσει να ειναι προσιτός
ή ο Νίτρο που ξοδεύει ώρες να φτιάξει μια boomslang, γιατί πρέπει να κάνουν το χατήρι στον ντόπιο που θέλει να το πάρει τσάμπα;

Α.

April 09, 2013, 11:11:01 PMReply #173

Offline takaros99

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #173 on: April 09, 2013, 11:11:01 PM »
Α πιστευω οτι κανεις λαθος...Καποτε ο κοσμος επαιρνε απο 750 ευρω και πανω και πλεον οι μισθοι αρχιζουν απο 400 ευρω....Δεν ειναι δυνατον να πουλας κατι στην ιδια τιμη π.χ με πριν την κριση,τις μειωσεις μισθων κτλ....Αναγκαστικα για να πουλησεις κιολας θα μειωσεις τα φραγκα που θα μπουν στην τσεπη σου...Ολοι βασικα θα τα μειωσουν....Γιατι αν τωρα δεν θελει ο καθενας να ξεφτιλισει το προιον του οταν πεινασει αναγκαστικα θα το ξεφτυλισει...Δεν ειναι "καραμελα" η κριση ειναι πραγματικοτητα...και πολλους τους εχει αγγιξει,αρα ψαχνουν την ευκαιρια για τα δεδομενα της ελλαδας....

April 09, 2013, 11:58:52 PMReply #174

Offline bill_viper

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 2762
  • Total likes: 79
  • Gender: Male
  • In luv with my little κουμπαρά
    • Dedousis.com
Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #174 on: April 09, 2013, 11:58:52 PM »
Αν όντως σ'έχει αγγίξει η κρίση κι όντως έχεις πρόβλημα δεν κοιτάς ν'αγοράσεις βελτιωτικά για το αμάξι σου....
Βye-bye my sweet Miata... :(

April 10, 2013, 12:01:40 AMReply #175

Offline takaros99

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #175 on: April 10, 2013, 12:01:40 AM »
Συμφωνω αλλα αυτο δεν αναιρει ολα τα υπολοιπα...

April 10, 2013, 12:11:43 AMReply #176

Offline gabi_haros

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #176 on: April 10, 2013, 12:11:43 AM »
Μεγάλη και δύσκολη κουβέντα πιάσατε.
Εγώ το έχω ξαναπεί, κοράκι δεν είμαι, ούτε ελέφαντας με αφορμή την κρίση.
Το bargain είναι bargain και προ κρίσης και μετά.
Δεν με ενδιαφέρει τι έχει χαρακτηριστεί (μπορεί και από μένα) ευκαιρία λανθασμένα.
Το πόσο πουλάει κάποιος είναι δικαίωμα του, και το πόσο το αγοράζει επίσης.
Δεν θεωρώ πράγματα υπερτιμολογημένα εκτός αν μπορώ να το αποδείξω.
Όσων αφορά την κουκούλα και ΜΟΝΟ την αποχαρακτήρισα ως ευκαιρία δεν είπα τίποτα για το αν είναι δίκαια η τιμή.
Είπα ότι ΔΕΝ την θεωρώ τιμή που πρέπει κάποιος να τρέξει να αγοράσει.
Την θεωρώ όμως μια καλή-σωστή τιμή, το είπα και πιο πάνω άλλωστε.
Αν τόσο πολλοι πιστεύετε ότι κάνω λάθος τι να πω άλλωστε ο Αχ. είναι πιο έμπειρος και για να το λέει κάτι ξέρει (δεν το λέω ειρωνικά).


April 10, 2013, 12:14:54 AMReply #177

Offline nmwisima

Re: Απ: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #177 on: April 10, 2013, 12:14:54 AM »
Καταλαβαίνω τι λες και μετά απο χρόνια ανασφαλιστος το εχω νιώσει στο πετσί μου.

Αλλα δεν είναι ολες οι περιπτώσεις ίδιες. Η τιμολόγηση του Νιτρο για παράδειγμα ήταν εξαρχής πολυ φιλική, 120 ευρώ για μια μπουμσλανγκ που κοστίζει 180 για να έρθει απο Αμερική και θέλει ενα καρο ώρες για να φτιαχτεί.

Πρέπει τώρα να τη βάλει λιγότερο;

Ο Ρεβ εχει ξεστραβωθει για να φτιάξει πρωτοτυπους MS, πρέπει να πετάξει ολες τις ώρες που χει φαει στα σκουπίδια;

Κι αν έρθει ενας φίλος του και ζητήσει εγκέφαλο τι θα κάνει; 

Κι αν έρθει ενα μαγαζί και ζητήσει 10 κομμάτια προπληρωμένα τι θα κάνει;

Θα τα δίνει κατω του κόστους;

Α.

Send from my κινητό.

April 10, 2013, 12:18:20 AMReply #178

Offline gabi_haros

Re: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #178 on: April 10, 2013, 12:18:20 AM »
αλλά αυτά ειναι οι λεγόμενες "ευκαιρίες τις κρίσης" που ουσιαστικά χαίρεσαι απο την ανάγκη του άλλου.
Κρίσεις και ευκαιρίες υπήρχαν πάντοτε.
Δεν σε κάνει τοκογλύφο το να τις αρπάξεις.
Τοκογλύφος γίνεσαι μόνο εάν εκμεταλεύεσαι με την κοινωνική και όχι με την οικονομική έννοια μια ευκαιρία.
Τότε με την ίδια λογική επειδή το επόμενο σου αμάξι προ κρίσης κόστιζε 10Χ ακόμη και αν τώρα ζητάει 1Χ, εσύ δώστου 10 για να μην εκμεταλευτείς την κρίση.
Έτσι χάρισμα του. :tease:
Μπερδεύεις υλικά αγαθά με εργατοώρες.
Π.χ και για να σου δώσω μακροοικονομικό και όχι μικροοικονομικό μοντέλο:
Οι πολυεθνικές χρόνια τώρα στην Ελλάδα και μόνο εις γνώσην μας ΣΟΥΠΕΡ-Υπέρτιμολογούν.
Εγώ είμαι υπέρ του να χαμηλώσεις το κέρδος σου, όχι τους (ήδη) χαμηλούς μισθούς.
Αλλά και πάλι αυτό δεν ισχύει σε όλα τα μοντέλα.
Π.χ με τις ημιδημόσιες επιχειρήσεις κτλ κτλ...

Υ.Γ: Βάλε ΣΚΑΪ, έχει Τσίπρα. :tease: :tease:
« Last Edit: April 10, 2013, 12:20:25 AM by gabi_haros »

April 10, 2013, 12:30:04 AMReply #179

Offline nmwisima

Re: Απ: Ευκαιριες αγορων μεσω internet #2
« Reply #179 on: April 10, 2013, 12:30:04 AM »
Δεν πήγαινε σε σενα η απάντηση.

Αλλά μια και το λες, τα παραδείγματα που αναφέρω τα λέω γιατί θεωρώ οτι έχουν εξαρχής τιμολογησει τα προϊόντα τους καλά και δεν πανε να κονομησουν απο ενα κομμάτι αλλά από τον ευχαριστημένο πελάτη που θα επιστρέψει.

Α.

Send from my κινητό.