Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 713201 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

April 12, 2021, 01:55:53 PMReply #5025

Offline Liakos

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5025 on: April 12, 2021, 01:55:53 PM »

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


April 12, 2021, 02:29:29 PMReply #5026

Offline Skyggedans

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5026 on: April 12, 2021, 02:29:29 PM »

To video μένει για τη σχετικότητα με τον αδμιν και τη γαματοσύνη του προπονητή.

Τα υπόλοιπα καθαρίστηκαν.

Παρακαλώ, συνεχίστε, πορευόμενοι και φλεξάροντας εν ειρήνη.

April 12, 2021, 06:08:11 PMReply #5027

Offline Oresias

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5027 on: April 12, 2021, 06:08:11 PM »
Αν μπορούσα να διαθέσω παραπάνω χρήματα για μεταχειρισμένο εννοείται πως δε θα αγόραζα ΜΧ-5 .Είναι μια καλή λύση με πολλές παραχωρήσεις για όσους θέλουν ένα πισωκίνητο που να είναι ενδιαφέρον οδηγικά και δεν έχουν χρήμα ή δε θέλουν να το διαθέσουν (στη δική μου περίπτωση) για να πάρουν κάτι καλύτερο. Για τα λεφτά του (*) , είναι μια χαρά .Προσωπικά δεν έχω ενθουσιαστεί τόσο όσο είχα ενθουσιαστεί όταν είχα αγοράσει το τάπερ πχ ( δε τα συγκρίνω , απλά αναφέρω τον ενθουσιασμό που είχα τότε που πήρα το τάπερ και τώρα που πήρα το ΜΧ-5) . Οκ δε με χαλάει , αλλά δεν έχω ξετρελαθεί κιόλας . Ίσως επειδή δε το έχω μάθει ακόμα και και το οδηγώ κυρίως σε εθνική και ανοιχτό δρόμο και δεν έχω προλάβει να το στρίψω πέρα από τη μια και μοναδική επίσκεψη στα Μέγαρα .

* Με αστερίσκους στο "λεφτά του" γιατί τώρα τελευταία οι τιμές των ελληνικών αυτοκινήτων του car.gr έχουν καταντήσει ανέκδοτο.

Σε κάθε περίπτωση για εμένα ήταν μια αγορά που έγινε γιατί ήθελα σώνει και καλά ένα πισωκίνητο που να έχει αξιοπρεπείς επιδόσεις και καλή οδική συμπεριφορά και να μη ξεπερνά τα δύο λίτρα . Αν ζούσα σε άλλη λογική  φορολογικά χώρα , δε θα το κοίταζα καν.

υσ βέβαια το καινούριο δίλιτρο είναι άλλη περίπτωση καθώς πλέον έχει παραπάνω από ικανοποιητικέ επιδόσεις.
υσ. 2 μη μου λέτε για τα 2.5 είναι παράνομα. Εγώ δε θα έκανα κάτι τέτοιο .Μιλάμε τι ισχύει για εργοστασιακά επίπεδα. Το ίδιο για τα τούρμπο. Προσωπικά πάλι δε θα το έκανα. Αν και ποτέ μη λες ποτέ.
« Last Edit: April 12, 2021, 06:11:30 PM by Oresias »

April 12, 2021, 07:01:43 PMReply #5028

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5028 on: April 12, 2021, 07:01:43 PM »
Βασίλη λίγο πολύ τα ίδια λέμε όλοι, προφανώς και σε σχέση το με το Τάπερ τα μειονεκτήματα είναι πάρα πολλά και το ουσιαστικό πλεονέκτημα είναι η πίσω κίνηση.

Για τις παραχωρήσεις στο είχα πει άλλωστε και πριν το πάρεις. Θεωρώ πάντως ότι με τόσα ταξίδια που κανείς είναι ένα δύσκολο αμάξι.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

April 12, 2021, 08:12:35 PMReply #5029

Offline Oresias

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5029 on: April 12, 2021, 08:12:35 PM »
Εντάξει δε ξέρω αν το συζητήσαμε και από messenger αλλά για κάποιο περίεργο,  αλήθεια είναι,  λόγο ήμουν ανάμεσα σε mx-5 και καινούριο fiesta st . Ξέρω , ξέρω καμία σχέση και σε κατηγορία και σε τιμή . Το mx-5 το πήρα γιατί δεν ήθελε η γυναίκα μου να δώσω 25 για προσωπικό αυτοκίνητο, μιας και δε χωράει να κάτσει ούτε πεντάχρονος πίσω μου. Άρα θα μας ήταν άχρηστο . Μικρό αυτοκίνητο υπήρχε ήδη . Οικογενειακό υπήρχε. Έψαχνα κάτι για εμένα  . Απλά ενδιάμεσα δε μου έκανε κάτι κλικ οδηγικά τουλάχιστον. Με ξέρεις ότι απεχθάνομαι τα βαγκ σε σημείο που να βγάζω σπυράκια .  Το ίδιο και τα  οπελοειδη και όλα τα  γαλλικά ηλεκτρολογικά ρημαδια .  Ε δεν υπήρχε κάτι άλλο . Mr-2 κοίταζα επίσης μόνο για να το είχα όπως το καρτ. Παρατημένο κάπου και 1-2 φορές το μήνα βόλτα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


April 12, 2021, 08:15:57 PMReply #5030

Offline gianic

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5030 on: April 12, 2021, 08:15:57 PM »
Το mx5 ειναι αυτο που ειναι εχει γιατι εχει μια φοβερη βαση για να κανεις οτι θελεις . Διπλα ψαλιδια , πολλαπλους συνδεσμους για τα NC,ND χαμηλο βαρος, ενα τονο αφτερμαρκετ κλπ κλπ . Αμα δεν μπορεις να εκτιμησεις αυτα σε ενα αμαξι ε εχεις χλαθος αμαξι βρε χαζουλακι.

Τωρα ο καθενας κανει οτι γουσταρει στο αμαξι του αλλα αυτα που σου δινει το mx5 για 25κ που κανει καινουριο δεν τα βρισκεις πουθενα. Αμα ριξεις κι αλλο ενα ταληρο εχεις ενα  οδηγοκεντρικο πισωκινητο οπλο που το κανεις απο 0-400 κτηνος μεχρι να κανει πλακα σε αμαξια 100κ+ στα Μεγαρα.

2.5l NC Turbo
Completely stock internals
Garrett GT28
Custom tubular exhaust manifold
Bosch 850cc EV14 Injectors
FMIC
Custom 80mm exhaust
Stock ECU reflash
EVO VIII 17x8 wheels 235/40/17
Koni Yellow shocks w/progress springs
320hp




#breakingtherodbreakingtherod
NA engines - The engines with never-ending lag

April 12, 2021, 08:24:39 PMReply #5031

Offline Oresias

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5031 on: April 12, 2021, 08:24:39 PM »
Δεν αμφιβάλλω . Για αυτό που λες το πήρα. Απλά ακόμα ισως θέλει δουλειά για να το φέρω στα μέτρα μου. Κυρίως από πλευράς ρυθμίσεων ανάρτησης γεωμετρίας κτλ
Υσ. Ο ενθουσιασμός ίσως έχει να κάνει και με την ηλικία. Μιλάμε για 12  χρόνια πριν...


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

April 12, 2021, 08:32:20 PMReply #5032

Offline Reverant

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5032 on: April 12, 2021, 08:32:20 PM »
που το κανεις απο 0-400 κτηνος

Μακάρι να ίσχυε αυτό αλλά ούτε για πλάκα δυστυχώς...
You can't imagine the power of the Dark Side.

April 12, 2021, 08:39:09 PMReply #5033

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5033 on: April 12, 2021, 08:39:09 PM »
Και το Fiesta πάντως είναι τρομερή βάση για καγκουρεμα και το Mini θα πρόσθετα εγώ... Η αλήθεια είναι ότι όσο το είχε ο Σπύρος δε μου τα είχε κάνει τσουρέκια, το πήρε όμως και άλλος ένας φίλος και μου τα έχει κάνει αερόστατα! Το αποτέλεσμα όμως μετά από κάθε βελτιωση που του κάνει είναι η μετατροπή από κουβαδάκι, σε πιο γρήγορο κουβαδάκι! Απλά κανένα από τα κουβαδάκια δεν έχει το πλεονέκτημα της πίσω κίνησης και ας είμαστε ειλικρινείς με μπροστά κίνηση δεν χάρηκε ποτέ κανένας οδήγηση! Οπότε ναι το ΜΧ5 μπορεί να θυμίζει κοτέτσι, αλλά έχει πλάκα ακόμα και αργό!

Αλήθεια πόσο γρήγορο να είναι ένα 2 λίτρο καινούργιο ND; Άντε να ταξιδέψουμε ξανά μπας και μπορέσουμε να οδηγήσουμε κανένα!

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

April 12, 2021, 08:47:14 PMReply #5034

Offline gianic

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5034 on: April 12, 2021, 08:47:14 PM »
που το κανεις απο 0-400 κτηνος

Μακάρι να ίσχυε αυτό αλλά ούτε για πλάκα δυστυχώς...

Καλα ναι που λεει ο λογος.

2.5l NC Turbo
Completely stock internals
Garrett GT28
Custom tubular exhaust manifold
Bosch 850cc EV14 Injectors
FMIC
Custom 80mm exhaust
Stock ECU reflash
EVO VIII 17x8 wheels 235/40/17
Koni Yellow shocks w/progress springs
320hp




#breakingtherodbreakingtherod
NA engines - The engines with never-ending lag

April 13, 2021, 10:20:28 PMReply #5035

Offline topetwrx

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5035 on: April 13, 2021, 10:20:28 PM »
Προφανώς οι απόψεις όλων μας είναι σχετικές! Εγώ έχοντας για 20 χρόνια σχεδόν, γρήγορο 4κίνητο (impreza), έχω ενθουσιαστεί με το ΜΧ5 και ας σέρνεται μπροστά στα σχεδόν 300 άλογα που είχα. Τολμώ να πω ότι το impreza ποτέ δεν το ευχαριστήθηκα τόσο, από όλες τις απόψεις! Δεν το υποτιμώ, κάθε άλλο, το έχω στην καρδιά μου και θα ήθελα να το έχω κρατήσει, αλλά η επιλογή μου νομίζω τα λέει όλα.

Επίσης μη ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι ''έγκριτοι'' δημοσιογράφοι, λένε πως όλοι οι λάτρεις του αυτοκινήτου θα πρέπει να έχουν ένα ΜΧ5 στο γκαράζ τους! Επίσης μη ξεχνάμε ότι ο ίδιος ο KOENIGSEGG, αλλά και ο δοκιμαστής του, έχουν ΜΧ5!! Αυτό νομίζω ότι κάτι λέει!

Από εκεί και μετά όπως λέει και ο σοφός λαός, περί ορέξεως....κολοκυθόπιτα!!! ;D
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

April 13, 2021, 10:44:21 PMReply #5036

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5036 on: April 13, 2021, 10:44:21 PM »
Και πολλοί κάτοχοι Supercar μπορεί να χρησιμοποιούν Smart για daily! Αυτό δεν κάνει τον κουβά, SuperCar!

Είναι εξαιρετικό, ομοιογενές, διασκεδαστικό και σίγουρα με σπόρ καταβολές... Στα bonus του οτι μτχ είναι φτηνό (και καινούργιο φτηνό είναι, αφού δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης), αξιόπιστο και απροβλημάτιστο. Μπορεί, λοιπόν, ο καθένας να το έχει για 2ο-3ο-14ο αμάξι!

Αν δε σε νοιάζει η ταχύτητα ή αν έχεις κάτι άλλο γρήγορο, τότε ίσως και να αποτελεί μονόδρομο, σε μια κατηγορία οπού παίζει μόνο του!
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

April 13, 2021, 10:59:37 PMReply #5037

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5037 on: April 13, 2021, 10:59:37 PM »
Το μόνο κακό στο MX-5 είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις παρτούζα.


Όλα τα άλλα γίνονται.

Best Car και εάν είναι έκδοση Nardi Topino ακόμα καλύτερα.
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

April 13, 2021, 11:53:05 PMReply #5038

Offline topetwrx

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5038 on: April 13, 2021, 11:53:05 PM »
Και πολλοί κάτοχοι Supercar μπορεί να χρησιμοποιούν Smart για daily! Αυτό δεν κάνει τον κουβά, SuperCar!

Είναι εξαιρετικό, ομοιογενές, διασκεδαστικό και σίγουρα με σπόρ καταβολές... Στα bonus του οτι μτχ είναι φτηνό (και καινούργιο φτηνό είναι, αφού δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης), αξιόπιστο και απροβλημάτιστο. Μπορεί, λοιπόν, ο καθένας να το έχει για 2ο-3ο-14ο αμάξι!

Αν δε σε νοιάζει η ταχύτητα ή αν έχεις κάτι άλλο γρήγορο, τότε ίσως και να αποτελεί μονόδρομο, σε μια κατηγορία οπού παίζει μόνο του!
Δεν είπα ότι είναι supercar! Το θέμα όμως είναι τι σου δίνει το κάθε αυτοκίνητο, κάτι που δεν έχει να κάνει σε καμιά περίπτωση με την ισχύ! Πχ θυμάμαι πριν ΠΟΛΛΑΑΑ χρόνια, κάπου στο 1994 ίσως, μια δοκιμή κάποιου Βρετανικού περιοδικού, όπου είχε διάφορα υπεραυτοκίνητα της εποχής, Porsche, Ferrari, Nissan GT-R κτλ και είχε και ένα PEUGEOT 106 GTI. Οδηγοί κάποιοι κορυφαίοι της εποχής και ανάμεσά τους και ο αείμνηστος RICHARD BURNS. Όλοι λοιπόν βγάλανε καλύτερο, από θέμα οδηγικής απόλαυσης, το 106! Κάτι τέτοιο θεωρώ ότι ισχύει και για τα ΜΧ5. Επίσης εγώ στις Σέρρες το πόσο το απόλαυσα σε σχέση με το Impreza δεν λέγεται! Τα άλογα δεν με απασχόλησαν καθόλου, μπροστά στην συμμετοχική και ζυγισμένη συμπεριφορά του!

Πχ η SLK μου αρέσει τρελά και μου είχε περάσει από το μυαλό, αλλά την απέκλεισα για τους παραπάνω λόγους, ότι δηλαδή δεν είναι οδηγοκεντρική, για το κόστος συντήρησης, όπως επίσης ότι είναι ΑΛΛΟ αυτοκίνητο, για άλλα γούστα, κατά την άποψή μου πάντα.

Κατά τα άλλα κουβέντα κάνουμε και δεν θέλω να πείσω κανένα!
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

April 14, 2021, 10:03:17 AMReply #5039

Offline Skyggedans

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5039 on: April 14, 2021, 10:03:17 AM »
Το μόνο κακό στο MX-5 είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις παρτούζα.


Όλα τα άλλα γίνονται.

Best Car και εάν είναι έκδοση Nardi Topino ακόμα καλύτερα.