Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 713197 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

April 08, 2021, 01:46:24 PMReply #5010

Offline FilipposE36

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5010 on: April 08, 2021, 01:46:24 PM »
Καλησπέρα σε όλους,

Πρώτη φορά κάνω ποστ στο φόρουμ και συγχαρητήρια σε όλους για το σαιτ και τη τεράστια γκάμα πληροφοριών.

Μια απορία έχω μόνο. Ψάχνω για NC 1.8 μοντέλο εδώ και ένα χρόνο και απ' ότι βλέπω στο car gr έχει πέσει ραγδαία η προσφορά τους τελευταίους 2-3 μήνες. Πλέον σαν σήμερα είναι διαθέσιμα μόλις 31 NC 1.8. Πέρυσι τέτοια εποχή ήταν σταθερά από 70-80.

Τι συμβαίνει ρε παιδιά; Λόγω κορωνοιού ίσως αποφεύγουν να πουλήσουν λόγω δύσκολίας στη πώληση ή πάλιωσε το NC απότομα και δεν έχουν μείνει πολλά;
Απλα αν δεν υπαρχει λογος, δεν το πουλας. Ειναι απολαυστικο αυτοκινητο.  :giveheart:
Black '06 1.8 MX-5 NC PRHT High
Custom 4-1 Headers
ECU tuned by Gianic
Tein Street Advance Z
RX-8 Yellow Dot Sway Bars
Rota Torque 17x7.5 et45//Michelin PS4 215/45
Tochigi Fuji LSD 4.1 FGR

April 08, 2021, 06:29:29 PMReply #5011

Offline Theo

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5011 on: April 08, 2021, 06:29:29 PM »
ή έχουν ξεπαστρέψει τα NA και ΝΒ και τώρα είναι η σειρά των NC :oops:
My-ex-Mx5: 
NC 1.8lt. High | Galaxy Grey
MazdaSpeed CAI
IL Motorsports 4-1 Header
Goodwin Racing Midpipe
Cusco Type-RS 1.5 Way LSD
FGR 4.44
Tein Street Basis Z Coilovers
RX8 Sway Bars
Custom Rollbar
RX7 FD wheels skatouli custom color

April 09, 2021, 06:39:49 PMReply #5012

Offline Kon/nos

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5012 on: April 09, 2021, 06:39:49 PM »
Θεωρω οτι ειναι τοσο απολαυστικο για το κοστος του που δεν αξιζει τον κοπο να το πουλησεις κατα την γνωμη μου.

Απο οικονομικη πλευρα:
Εχω ενα σμαρτ και ενα mx-5 1.8.
To κοστος τελη και ασφαλεια ειναι 150 ευρω παραπανω το mx απλα στο mx εχεις αμαξι με κρατημα και φρενα και οχι κουβα που κανει τραμπαλα.
Επισης αν πας νορμαλ δεν καιει τιποτα.

Ειναι ενα αυτοκινητο που νομιζω οτι δεν το αποχωριζεσαι ευκολα...

 :excited:

April 09, 2021, 07:09:12 PMReply #5013

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5013 on: April 09, 2021, 07:09:12 PM »
To κοστος τελη και ασφαλεια ειναι 150 ευρω παραπανω το mx απλα στο mx εχεις αμαξι με κρατημα και φρενα και οχι κουβα που κανει τραμπαλα.
Επισης αν πας νορμαλ δεν καιει τιποτα.
Εντάξει, μάλλον δεν έχουν περάσει αρκετά αμάξια απο τα χέρια σου! Η σύγκριση του δεν είναι σίγουρα με το smart, αλλά αμάξι δεν το λες και σίγουρα οχι κουβά, το κάδος του ταιριάζει καλύτερα! Είναι μια σπόρ κατασκεύη που διασκεδάζει τον οδηγό του, μέχρι εκεί. Τώρα αν έχεις λεφτά να πάρεις κάποιο σοβαρό σπόρ αμάξι, δεν πας σε ΜΧ.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

April 09, 2021, 07:28:11 PMReply #5014

Offline Nettos

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5014 on: April 09, 2021, 07:28:11 PM »
Το θέμα είναι ότι το σοβαρό σπορ αυτοκίνητο κοστίζει πολύ περισσότερο απο το mx-5 και σαν αγορά αλλά και σε συντήρηση.




April 09, 2021, 07:44:00 PMReply #5015

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5015 on: April 09, 2021, 07:44:00 PM »
Το έγραψα ήδη αυτό! Σίγουρα πάντως ο συνδυασμός του ΜΧ με ένα κανονικό αμάξι και όχι με ένα smart, είναι καλός! Οπότε τελικά και το ΜΧ δεν βγαίνει οικονομικό. Τώρα αν δεν έχεις λεφτά παίρνεις το ΜΧ και συμβιβάζεσαι όπως και όπου μπορείς

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

April 09, 2021, 10:35:48 PMReply #5016

Offline Dimitris n

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5016 on: April 09, 2021, 10:35:48 PM »
Το mx5 με ποιο συγκρίνεται αυτή την στιγμή ως άμεσο ανταγωνιστή? Ανεξαρτήτως χρημάτων
Επισης Το ότι είναι φθηνό σαν καινούργιο η μεταχειρισμενο νομίζω είναι στην σφαίρα της φαντασίας...
😁
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0

April 10, 2021, 09:22:09 AMReply #5017

Offline Kon/nos

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5017 on: April 10, 2021, 09:22:09 AM »
To κοστος τελη και ασφαλεια ειναι 150 ευρω παραπανω το mx απλα στο mx εχεις αμαξι με κρατημα και φρενα και οχι κουβα που κανει τραμπαλα.
Επισης αν πας νορμαλ δεν καιει τιποτα.
Εντάξει, μάλλον δεν έχουν περάσει αρκετά αμάξια απο τα χέρια σου! Η σύγκριση του δεν είναι σίγουρα με το smart, αλλά αμάξι δεν το λες και σίγουρα οχι κουβά, το κάδος του ταιριάζει καλύτερα! Είναι μια σπόρ κατασκεύη που διασκεδάζει τον οδηγό του, μέχρι εκεί. Τώρα αν έχεις λεφτά να πάρεις κάποιο σοβαρό σπόρ αμάξι, δεν πας σε ΜΧ.
Μαλλον δεν καταλαβες τον συλλογισμό μου.. Δεν συγκρίνω το mx5 με σμαρτ σαν αυτοκίνητα.
Απλα αναφέρω οτι ειναι φτηνό για αυτο που θα σου προσφέρει.
 Δηλαδη οτι ειναι τοσο φτηνό όσο περιπου το αλλο αμαξι που εχω στην κατοχή μου, που με κανει να σκεφτομαι οτι δεν υπαρχει λογος να εχω τον κουβα.
Όπως και να εχει, η συζητηση δεν ηταν τι θα παρεις αν ειχες χρήματα. Η συζητηση ξεκίνησε γιατι δεν πωλούνται ΜΧ5.

April 10, 2021, 10:27:52 PMReply #5018

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5018 on: April 10, 2021, 10:27:52 PM »
Το mx5 με ποιο συγκρίνεται αυτή την στιγμή ως άμεσο ανταγωνιστή? Ανεξαρτήτως χρημάτων
Επισης Το ότι είναι φθηνό σαν καινούργιο η μεταχειρισμενο νομίζω είναι στην σφαίρα της φαντασίας...

Ανεξαρτήτως χρημάτων συγκρίνεται με κάθε οδηγοκεντρικο roadster και πίστεψε με αν μπεις στο tripaki να το συγκρίνεις με Elise, 718 κτλ είναι ανέκδοτο η όλη φάση! Επί της ουσίας όμως, οι άμεσοι ανταγωνιστές του ήταν πάντα λίγοι (MR2 gen.2, Z3, Barchetta SLK gen.1) και πλέον ακόμα λιγότεροι, ίσως αυτή τη στιγμή να μην έχει μείνει και κανένας, ειδικά μετα την αναχώρηση και του Fiat. Η Μazda προτίμησε να παίξει μόνη της σε μια κατηγορία που δημιούργησε, αδιαφορώντας για τις πενιχρές επιδόσεις του, κρατώντας το βάρος, αλλά και την τιμή του σχετικά χαμηλά. Ειδικά το NC δεν είχε κανένα ανταγωνισμό, κατά τη διάρκεια της παραγωγής του, οι άλλοι είχαν ακόμα και διπλάσιες ιπποδυνάμεις, πολύ μεγαλύτερο όγκο και βάρος. Λογικά σκεφτομενη η Mazda κατάλαβε ότι ποτέ δεν θα μπορούσε να τους χτυπήσει στα ίσια, οπότε και στο ND όχι μόνο δεν αύξησε βάρος, όγκο και ιπποδύναμη, αλλά προτίμησε να το μικρύνει, άφησε τη Fiat να πάρει τα άλογα και εστίασε σε εμφάνιση, αλλά και στην ιδιαιτερότητα του RF. Γενικά πάντως όσο και αν το γουστάρω, στο δρόμο αν οδηγάς SUV και σου έρθει δίπλα, είναι λες και βλέπεις ιαπωνικό KEI car.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

April 11, 2021, 12:41:30 AMReply #5019

Offline SkidRow

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5019 on: April 11, 2021, 12:41:30 AM »
Καλα, το Z3 και η SLK, ποτε, δεν ηταν στην κατηγορια του MX-5/MR2 μιας και δεν ειναι σπορ αυτοκινητα, αλλα καμπριο για κλαρινογαμπρους.  :axe:

April 11, 2021, 12:53:55 AMReply #5020

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5020 on: April 11, 2021, 12:53:55 AM »
Ας μην κοτοιδευομαστε όμως οι κορυφαίες εκδόσεις, ακόμα και της Παναθλιας Ζ3 είχε και γκάζι και διασκέδαση να δώσει! Προσωπικά για μένα ήταν μια μλκια με καλό μοτέρ, αλλά και τα καγκουροΜΧ με 200+ άλογα δεν απέχουν πολύ, ούτε είναι ευκολοδηγητα.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

April 11, 2021, 10:09:22 AMReply #5021

Offline Dimitris n

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5021 on: April 11, 2021, 10:09:22 AM »
οδηγοκεντρικά το z3 k slk στα 1.8-2.5lt ??
Sorry αλλά κανένα απο τα μοντέλα που αναφέρεις δεν είναι συγκρίσιμο με το mx5 αρα τώρα το αν έχεις χρήματα πας σε σοβαρό σπορ αυτοκίνητο δεν ειναι ρεαλιστικό επιχείρημα γιατί στην κατηγορία Mx5 απλα δεν υπάρχει άλλο...

Ούτε καινούργιο ουτε μεταχειρισμένο είναι τουλάχιστον ελλαδα φθηνο το μχ5, υπαρχουν nc 1.8 με 150&200k km με 8.5+k  :o
οταν εκανε το 2005 το 1.8 mid με extra τα δερματινα 26κατι χιλ ευρω και ειδα διπλα το Rx8 chal. με 28χιλ φυσικα πηρα το rx γιατι μου φανηκε πανακριβο το mx5  ;D
Επισης οταν πηρα το golf v gti 29.900 το 2007 το διλιτρο mx5 στην τοπ εκδοση του εκανε 35000+ και στην φθηνοτερη 31 αν θυμαμαι καλα... :llol: Ακομη και το Gla progressive με 7αρι αυτομ. καμερες 18αρες δερματα κ ενα καρο αλλα το πηρα 38000 κανουργιο το 17.... :llol:
το καινουργιο rf δε στην τοπ εκδοση του 2.0lt οπως μας ειχε πει τοπαιδι το καλοκαιρι στην συνατηση 45000+

Ας ξεκομπλεξαριστουμε λοιπον... :yeah:


« Last Edit: April 11, 2021, 10:13:36 AM by Dimitris n »
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0

April 11, 2021, 10:19:26 AMReply #5022

Offline SteliosR

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5022 on: April 11, 2021, 10:19:26 AM »
Προσωπικά για μένα ήταν μια μλκια με καλό μοτέρ, αλλά και τα καγκουροΜΧ με 200+ άλογα δεν απέχουν πολύ, ούτε είναι ευκολοδηγητα.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαφωνω με αυτή την γενίκευση. Το ΜΧ5 με πάνω κάτω 200 άλογα είναι όνειρο, και ακριβώς στα άλογα που συνδιάζονται με το σασί του και το ζύγισμα του. Περι καγκουριας, ξέρουμε όλοι πως δεν είσα φαν και απο ένα σημείο συμφωνώ μαζί σου.
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

April 11, 2021, 03:18:07 PMReply #5023

Offline mx5silver

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5023 on: April 11, 2021, 03:18:07 PM »
καλα, οποιος φοραει κοιλοβερ αντιστρεπτικες και τουρμπινα δεν λεγεται καγκουρας....
το "καγκουρας" παραπεμπει σε κατι αλλο...σαν αυτα που βλεπουμε στο  youtube....
τουλαχιστον στο φορουμ  δεν υπαρχουν καγκουρο-nc ,ειναι ολα κοσμια :good:

April 12, 2021, 10:10:15 AMReply #5024

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #5024 on: April 12, 2021, 10:10:15 AM »
Βασικά ήταν λάθος μου που χαρακτήρισα τα βελτιωμένα ΜΧ καγκουρό, επίσης Στέλιο συμφωνώ μαζί σου ένα ΝΒ με περίπου 200 άλογα και ένα NC με 250, δεν αλλοιώνει τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Αντίθετα δίνει σε παιχνίδι και χαρά, ενώ παραμένει σχετικά ελεγχόμενο, από εκεί και πάνω όμως χάνεται η μπάλα. Για μένα είναι κακό, για τον Γιάννη ας πούμε είναι η αρχή της χαράς!

@Dimitris n αφού λοιπόν μας flexαρες τα προηγούμενα σου αμάξια, τελικά κατέληξες σε αυτό που είπα έξ αρχής; Επίσης αν καταλαβαίνω καλά το ΜΧ το θεωρείς καλύτερο από αυτά; (Δεν διαφωνώ!) Εγώ αναφέρθηκα στην κορυφαία Ζ3Μ και στην SLK320 που και τα 2 ξεκάθαρα έχουν οδηγοκεντρικο χαρακτήρα, είναι ΣΑΦΩΣ καλύτερα και δυνατότερα από το ΜΧ. Εσύ είπες ανεξαρτήτως χρημάτων άλλωστε. Αυτό για το κόμπλεξ πάλι τι ήταν; Και καλά ότι είμαστε κομπλεξικοι που θεωρούμε ότι ακριβότερα αμάξια από το ΜΧ έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες;

Θα καταλήξω με ένα μικρό στορι! Ο κολλητός του πατέρα μου έχει 2 γιους κάπου στα 40-45 και οι 2. Ο πατέρας μου και ο πατέρας τους είχαν πάνω κάτω τα ίδια αμάξια και τα ίδια γούστα στα αμάξια και εγώ με τους γιούς. Κάποια στιγμή, τις καλές εποχές εκεί στο 2001, ο πατέρας έδωσε στους γιούς 15εκ δραχμές για να αγοράσουν τα πρώτα δικά τους αμάξια, ο ένας πήρε ένα ασημί civic VTi και ο άλλος ένα ΜΧ 1.8 brg mid. Δεν ειχα καν δίπλωμα, αλλά εβλεπα το civic τότε, ήταν ολοκαίνουργιο και ασημί και μου έτρεχαν τα σάλια. Το ΜΧ απλά αναρωτιωμουν γιατί το πήρε. Πριν 2 χρόνια συζητούσα με τον ιδιοκτήτη του civic και μου είπε την εξής ατάκα...
Ο αδερφός μου έκανε την καλύτερη επιλογή τότε, εγώ έκανα μαλάκια, αυτός ήταν και ο λόγος που όταν πούλησα το civic, πήρα s2000! To MX είναι από τα καλύτερα αμάξια που μπορείς να αγοράσεις σε αυτά τα λεφτά! Εκτός αν έχεις λεφτά!
Ο συγκεκριμένος πλέον έχει ένα 911 Carrera 4 και ένα e class 400 cabrio, ο πατέρας τους ένα Vito (!), ένα Range και την 718 που έχω κάπου ανεβάσει εδώ μέσα, όταν την οδήγησα ενθουσιάστηκα και ο τότε κάτοχος του ΜΧ είναι πλέον από τις αρχές του χρόνου εκτός από ένα ακόμα Range και κάτοχος ενός GTR που αν όλα πάνε καλά και το Πάσχα θα βρεθούμε στο χωριό, θα έχω τη δυνατότητα να οδηγήσω και για πρώτη φορά στη ζωή μου!

Για να καταλήξω αν έχεις λεφτά έχεις και επιλογές και όχι το ΜΧ δεν είναι το καλύτερο roadster, ούτε η αγαπημένη μου elise, ξεκάθαρα είναι το 718 αυτή τη στιγμή, ακόμα και το "μικρό" !

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio