Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 713194 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

October 01, 2018, 12:18:46 AMReply #4215

Offline Dasimo

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4215 on: October 01, 2018, 12:18:46 AM »
Παιδάκια κακά τα ψέμματα, οι βόλτες με κρύο και σκούφο είναι ο λόγος για να έχεις ένα Miata !


Sent from my iPad using Tapatalk

October 01, 2018, 07:02:06 PMReply #4216

Offline rado

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4216 on: October 01, 2018, 07:02:06 PM »
Φιλε Νίκο τυχαίνει να ειμαι ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου αυτοκινήτου ! Την φθορά στο τιμόνι και στο κάθισμα δεν την έκρυψα ποτε ! Και στο τηλ στο ειχα πει επίσης σου ειχα πει οτι τα λάστιχα ειναι τετραετίας τωρα αν εσυ αλλάζεις λάστιχα στο αυτοκίνητο σου καθε 6 μήνες ειναι δικο σου θεμα ! Τωρα όσο για αυτα που λες περί ντόπερμαν ειναι φαιδρά και το ξερεις ! Δεν ειναι καμία τρομερή φθορά ! Λυσε μου και μια άλλη απορία σε παρακαλω πολυ Αφου απέρριψες το αυτοκίνητο σε 0,5 sec (και δικαίωμα σου ειναι ) γιατι μου έκανες παζάρια και μου ζήταγες να το δηλώσουμε χαμηλωτερη τιμη στην εφορία ; Ειναι κρίμα να βγαινεις και να κράζεις ένα αυτοκίνητο όντας αδαής...

October 01, 2018, 08:16:47 PMReply #4217

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4217 on: October 01, 2018, 08:16:47 PM »
Όλοι διαβάζουν mymx5.gr
 ;D
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

October 01, 2018, 09:15:33 PMReply #4218

Offline SteliosR

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4218 on: October 01, 2018, 09:15:33 PM »
Αυτο η θα σώσει κάποιους η θα τους φτιάξει. . Περί ορεξεως!

Σε κάθε περιπτωση βοηθητικό ειναι.
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

October 01, 2018, 09:35:42 PMReply #4219

Offline soukos333

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4219 on: October 01, 2018, 09:35:42 PM »
Όλοι διαβάζουν mymx5.gr
 ;D
μαλλον καποιο πουλακι κελαηδησε ...

October 01, 2018, 10:19:21 PMReply #4220

Offline Nikos_d

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4220 on: October 01, 2018, 10:19:21 PM »
Φιλε Νίκο τυχαίνει να ειμαι ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου αυτοκινήτου ! Την φθορά στο τιμόνι και στο κάθισμα δεν την έκρυψα ποτε ! Και στο τηλ στο ειχα πει επίσης σου ειχα πει οτι τα λάστιχα ειναι τετραετίας τωρα αν εσυ αλλάζεις λάστιχα στο αυτοκίνητο σου καθε 6 μήνες ειναι δικο σου θεμα ! Τωρα όσο για αυτα που λες περί ντόπερμαν ειναι φαιδρά και το ξερεις ! Δεν ειναι καμία τρομερή φθορά ! Λυσε μου και μια άλλη απορία σε παρακαλω πολυ Αφου απέρριψες το αυτοκίνητο σε 0,5 sec (και δικαίωμα σου ειναι ) γιατι μου έκανες παζάρια και μου ζήταγες να το δηλώσουμε χαμηλωτερη τιμη στην εφορία ; Ειναι κρίμα να βγαινεις και να κράζεις ένα αυτοκίνητο όντας αδαής...

Μάλλον με μπερδεύεις με άλλον Νίκο γιατί περί εφορίας δεν έχω πει σε κανέναν, είδα 10 αμάξια σε κανέναν δεν είπα τέτοιο πράγμα γιατί δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Τώρα για το αμάξι σου, αν θέλεις να το πουλήσεις πραγματικά, η τιμή πρέπει να πέσει τουλάχιστον 1500 ευρώ κάτω για τους λόγους που είπα πιο πάνω. Εδώ μέσα και σε όλα τα φόρουμ (ημουν πολλά χρόνια στο coltclub και coltnet) προσπαθούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον γιατί έχουμε όλοι το ίδιο μεράκι. Με καλή διάθεση σου λέω ότι το αμάξι σου είναι πολύ κακοπροσεγμένο, μέσα μύριζε τσιγαρίλα, το τιμόνι στο σημείο 10 o' clock είχες ένα tire up, τα δέρματα είναι για πέταμα, τα λάστιχα είναι επικίνδυνα, έχει βαψίματα κακής δουλειάς γιατί βάφτηκε χωρίς ξεμοντάρισμα και άλλα πολλά.
Εγώ αγόρασα με λιγότερα χρήματα mx5 λίγο χειρότερο από καινούριο. Δεν καταλαβαίνω γιατί θίχτηκες. Ειλικρινά πολύ κακή στιγμή για να γράψεις το πρώτο σου ποστ στο κατα τ'αλλα χιουμοριστικό μου ποστ. Δεν λέω με κακία τίποτα.
Πάρε miata για να έχεις πάντα νιάτα.

October 01, 2018, 11:02:44 PMReply #4221

Offline rado

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4221 on: October 01, 2018, 11:02:44 PM »
Δεν σε μπερδεύω καθόλου Νίκο και το ξερεις ! Μαλλον δεν μπορεις να αντιληφθείς οτι πας να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο 11 χρόνων και ειναι λογικό να μην ειναι σαν να βγήκε απο την αντιπροσωπεία ! Το αν σου άρεσε το αυτοκίνητο η Οχι ειναι δικο σου θεμα. Οσω για το αν αυτο που αγόρασες ειναι καλύτερο θα το δείξει ο χρόνος . Αυτο που με εκνεύρισε ειναι οτι είπες οτι εγω έκρυψα πράγματα ενώ δεν ισχύει ! Και αν θυμάσαι καλα μου είπες οτι απο όσα είχες δει μεχρι τοτε ηταν το καλύτερο ! Λεω ψέματα ;

October 01, 2018, 11:06:25 PMReply #4222

Offline rado

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4222 on: October 01, 2018, 11:06:25 PM »
Όσο για την κακεντρέχεια περί Κούρκουλου κτλ δεν θα το σχολιάσω κάν...

October 01, 2018, 11:11:20 PMReply #4223

Offline GT88

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4223 on: October 01, 2018, 11:11:20 PM »
Δηλαδη απο απορια και μονο, σηκωμενα τζαμια, καλοριφερ, θερμαινομενα και μπουφαν, μεχρι ποσο χαμηλη θερμοκρασια οδηγας καμπριο;  :???:


 O συμφορουμίτης μας το πήγε πολύ μακριά με το αμερικάνικο Niseko.

 Αν έχεις διάθεση και καλή παρέα, κλείνεις κουκούλα μόνο σε χιονοθύελλα - ή κυκλώνα, ένεκα των ημερών.

 



Συμφωνώ. Και γω πιο συχνα κατεβάζω την κουκούλα το χειμώνα αλλά ανάλογα με το ύψος του οδηγού (αλλά και το ύφος  :llol: ) θέλει ισως κανενα κασκόλ. Το καλοριφέρ σου ξεκολλάει και τις σόλες των παπουτσιών. 
Όσον αφορά την βροχή, αν δεν ψιχαλίζει καταρρακτωδώς, απο 80 χλμ/ώρα και πάνω δεν μπαίνει νερο  :coolio:

October 01, 2018, 11:29:29 PMReply #4224

Offline Skyggedans

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4224 on: October 01, 2018, 11:29:29 PM »

 Με χιονόνερο και θερμοκρασία γύρω από το 0, καλοριφέρ, σκούφο και hoodie, γιατί το ύφος του αυτοκινήτου και ουχί το δικό μου, δεν επιτρέπουν κασκόλ  :llol:

 Με ψιλόβροχο, πολλές φορές δοκιμασμένο, έως και λίαν προσφάτως, εν μέσω καλοκαιριού, αλλά ανεβασμένος στη Δίρφη, που δε γινόταν να μη χαζεύω την ομορφιά του μέρους top down.

October 01, 2018, 11:36:12 PMReply #4225

Offline Nikos_d

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4225 on: October 01, 2018, 11:36:12 PM »
Δεν σε μπερδεύω καθόλου Νίκο και το ξερεις ! Μαλλον δεν μπορεις να αντιληφθείς οτι πας να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο 11 χρόνων και ειναι λογικό να μην ειναι σαν να βγήκε απο την αντιπροσωπεία ! Το αν σου άρεσε το αυτοκίνητο η Οχι ειναι δικο σου θεμα. Οσω για το αν αυτο που αγόρασες ειναι καλύτερο θα το δείξει ο χρόνος . Αυτο που με εκνεύρισε ειναι οτι είπες οτι εγω έκρυψα πράγματα ενώ δεν ισχύει ! Και αν θυμάσαι καλα μου είπες οτι απο όσα είχες δει μεχρι τοτε ηταν το καλύτερο ! Λεω ψέματα ;

Φίλε μου το αμαξι σου ήταν το ΠΡΩΤΟ που είδα στην Αθήνα. Εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη. Πως ήταν το καλύτερο που είδα όταν ήταν το πρώτο που είδα? Για την ακρίβεια ήταν το λιγότερο ελκυστικό από όσα διάλεξα να δω. Συνεργείο αυτοκινήτων έχει ο πατέρας μου μέσα στα αμάξια μεγάλωσα κάτι ξέρουμε από αυτά.
Μια παροιμία λέει ιδού η Ρόδος ιδού και το πηδημα. Ανέβασε φωτογραφίες από το κάθισμα οδηγού, το τιμόνι, τον κινητήρα και την μπροστινή πινακίδα χωρίς τον αριθμό. Η πινακίδα σχεδόν δεν φαινόταν από τα χτυπήματα. Αν θυμάμαι καλά το εμπρός δεξί φτερό σου είχε πολύ άσχημο βάψιμο με σταξιματα και χωρίς να βγει προφυλακτηρας με αποτέλεσμα να γίνει ένα σώμα σε ένα σημείο. Το μοτερ ήταν μέσα στα λάδια από τις αναθυμιάσεις. Καλό είναι να μην λέμε σε άριστη κατάσταση γιατί έτσι δεν είναι καθόλου η άριστη κατάσταση και οι φωτογραφίες σου είναι παραπλανητικες γιατί κρύβουν όλα τα παραπάνω άρα ξεκινάς με διάθεση να αποκρυψεις. Όταν λες αριστη κατάσταση και το αμάξι είναι σαν ενοικιάρικο στην Μύκονο τέλη σεζόν, χάνεις την αξιοπιστία σου στα μάτια του αγοραστή. Σουλούπωσέ το πρώτα και μετά πες σε καλή κατασταση. Και κάνε και έναν βιολογικό μέσα. Και είναι και τρακαρισμένο, σωστά?

« Last Edit: October 01, 2018, 11:39:16 PM by Nikos_d »
Πάρε miata για να έχεις πάντα νιάτα.

October 03, 2018, 11:14:22 AMReply #4226

Offline Hayate

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4226 on: October 03, 2018, 11:14:22 AM »
Νίκο πως αιτιολογείς το τρακάρισμα? τι είδες?

October 03, 2018, 05:54:49 PMReply #4227

Offline Nikos_d

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4227 on: October 03, 2018, 05:54:49 PM »
Νίκο πως αιτιολογείς το τρακάρισμα? τι είδες?
Τώρα τι να πρωτοπεις. Πολλά πράγματα φωνάζουν αν ένα αμάξι είναι χτυπημένο. Το πιο απλό αν το καπό είναι μισό πόντο πιο πάνω από το φτερό και τα κενά είναι ασύμμετρα, φωνάζει ότι είναι χτυπημένο ένα αμάξι. Ειδικά αν είναι και κακοβαμμενο σε εκείνο το σημείο...
Βέβαια αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι καλό ένα αμάξι. Μπορεί να ήταν ένα απλό χτυπημα και να μην έγινε προσεγμένη δουλειά. Υπάρχουν και πολύ χτυπημένα που θέλει ψάξιμο για να το καταλάβεις. Το mx5 έρχεται πολύ δύσκολα εκεί που ήταν ακόμα και με σχετικά μικρό χτυπημα δυστυχώς.
Πάρε miata για να έχεις πάντα νιάτα.

October 03, 2018, 06:34:25 PMReply #4228

Offline harisport

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4228 on: October 03, 2018, 06:34:25 PM »
Χωρίς παρεξήγηση, επειδή εγώ ρώτησα αρχικά για το αμαξι. Είναι  ξεκάθαρο ότι από μπροστά κάτι έχει γίνει, ότι και αν λέει ο ιδιοκτήτης από το τηλέφωνο, αφού η πινακίδα είναι ξεβαμμενη αρκετά, σαν να ναι από παλιό μηχανάκι. Δηλαδή όσο και να έχει ακουμπήσει σε παρκαρίσματα, είναι δύσκολο, εκτός αν ακουμπούσε κάθε μέρα. Τώρα βέβαια μπορεί να έχει τρακάρει λίγο και να έχει βάψει ένα καπό και προφυλακτήρα. Δεν σημαίνει ότι είναι το αμαξι χάλια. Απλά το λέω γιατί θεωρώ λίγο υπερβολή κάποια πράγματα. Όπως επίσης δεν θεωρώ προπολεμικα, τα λάστιχα 4ετιας ειδικά όταν στο λένε στο τηλέφωνο. Δεν παίρνω το μέρος κανενός, συζητάμε απλά.

October 03, 2018, 06:59:21 PMReply #4229

Offline rado

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4229 on: October 03, 2018, 06:59:21 PM »
Έλεος ! Τιποτα δεν εχει γινει ! Οτι εχω βάψει τον προφυλακτήρα το εχω πει ! Αλλα δεν εχει γινει απο τρακάρισμα απο γρατζουνιές εχει γινει ! Όσο για το καπό ειναι αβαφτο. Και η πινακίδα δεν εχει και τιποτα τρομερό ρε παιδιά ! Αν ηταν τοσο χάλια απο τρακάρισμα στο φιναλε θα την ειχα αλλάξει ! Οποίος νομίζει οτι ειναι τοσο τσακάλι και τα ξέρει ολα μπορεί να πάμε σε έναν φαναρτζη να το αποδείξει