Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 713202 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

May 07, 2018, 12:08:14 PMReply #3855

Offline philosopher

Θα σου πω για την ελάχιστη κατανάλωση που έχω πετύχει με ΠΟΛΥΥΥ οικονομική οδήγηση Κοζάνη-Βόλο καμιά 450 χιλ. πηγαίνοντας με  90-110 χιλ. έκαψε κάπου στα 6,8 λίτρα/100 χιλ. όπου είχε μέσα και Βόλο-Μακρυνίτσα-Βόλο που έχει ανάβαση με στροφές ως γνωστό στους περισσότερους. Είμαι σίγουρος ότι πάει και λίγο πιο κάτω στα (6,7λίτρα), λέμε τώρα! Αυτά με αλλαγμένο θερμοστάτη μια που λένε ότι ο κολλημένος ανεβάζει λίγο την κατανάλωση.

Με πιο κανονική οδήγηση 120-130 είναι κάτω από 7,5 λίτρα/100χιλ.. Για μέγιστη δεν ξέρω, μια που δεν το σκίζω το αυτοκίνητο σε γενικές γραμμές. Πάνω από 10 θα πάει σίγουρα, αλλά θα σου πούνε και τα άλλα παιδιά καλύτερα.

Με λίγα λόγια 600-650 χιλ. αυτονομία την βγάζει αν πας οικονομικά. Δεν είναι και άσχημα νομίζω.

Steve 8-8,5 Λίτρα είναι πολύ πιο πάνω από αυτά που έχω μετρήσει, οπότε να θεωρήσω ότι δεν το πας και τόσο οικονομικά ή το νορμάλ που λες είναι αρκετά ζωηρό!! ;)


Σας έχω άνετα λέμε ή πρέπει να βάλετε για λίγο διάστημα Larini σε συνδυασμό με χταπόδι RB  8)  :llol:
Πρέπει να έχω γράψει 6, ίσως και παρακάτω, από Χαλκίδα-Αθήνα δικάβαλος...

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



May 07, 2018, 02:20:00 PMReply #3856

Offline topetwrx


Σας έχω άνετα λέμε ή πρέπει να βάλετε για λίγο διάστημα Larini σε συνδυασμό με χταπόδι RB  8)  :llol:
Πρέπει να έχω γράψει 6, ίσως και παρακάτω, από Χαλκίδα-Αθήνα δικάβαλος...

6;;; :zalistika: Είσαι για βιβλίο Γκίνες!! Μάλιστα με 2λιτρο!! Έχεις άλλο πρόγραμμα στο αυτοκίνητο; Το χταπόδι έχει συμβάλει άραγε σε αυτό μαζί με άλλα πράγματα (αν έχεις άλλα) που έχεις βάλει στο αυτοκίνητο;

Το δικό μου πάντως θεωρώ ότι είναι αδύνατο να πέσει κάτω από 6,5 λίτρα/100 χιλ. Τα ρεκόρ βέβαια είναι για να σπάνε, αλλά μέχρι ένα σημείο!
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

May 07, 2018, 03:16:13 PMReply #3857

Offline BrilliantBlackNC

6;;; :zalistika: Είσαι για βιβλίο Γκίνες!! Μάλιστα με 2λιτρο!! Έχεις άλλο πρόγραμμα στο αυτοκίνητο; Το χταπόδι έχει συμβάλει άραγε σε αυτό μαζί με άλλα πράγματα (αν έχεις άλλα) που έχεις βάλει στο αυτοκίνητο;
[/quote]
Η αναγκη του να έχει ακοή μάλλον φταίει




Sent from my iPhone using Tapatalk

May 07, 2018, 03:57:07 PMReply #3858

Offline gosta100

παιδια και εγω στο 8-8.5 τεινω δεδομενου πως το αυτοκινητο εχει γενικα κοντες σχεσεις και δεν είναι ευκολο να μεινεις σε χαμηλες rpm.

Σταθη τα ειπαμε και από κοντα εμεις, το 1.8 είναι ότι πρεπει για να μαθεις και να πειραματιστείς. Επισης ότι πρεπει για να κυνηγήσεις δεκατα σε πιστες. Επισης ότι πρεπει για χαλαρη βολτα ξεσκούφωτος.

Η μονη μου ανησυχια μιας και μιλησαμε, είναι η ηλικια σου. Μην το παρεις στραβα αλλα οσο μεγαλωνουμε δεν κανουμε εκπτωσεις σε ανεση, χωρους, κλπ....

Αν με όλα αυτά εσυ νιώθεις καλα, προχωρα... το ποσο δεν είναι και τρομερο! αν δεν σου αρεσει το πουλας και ισως να μην χασεις και καθολου αν είναι καλο το αμαξι.

Είμαι λίγο κωλόγερος όντως  :D Ακόμα θυμάμαι όταν ήμουν 18 και ένας φίλος είχε πάρει το NB πώς το κοίταζα!
Γνώμες: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/13524165/ ...

May 07, 2018, 05:03:15 PMReply #3859

Offline SteliosR

Αν είναι ατρακαριστο, τσεκαρε δοχειο αναθυμιάσεων, θερμοστατη, λουκια-υγρασιες στις μοκέτες.

Γενικα τα χλμ δεν θα τα σχολιασω, ακομα και αν είναι σε καλη κατασταση όπως αυτό. Γινεται της πουτ@ν@ς εκει εξω και όλα γυρισμένα είναι.

οδηγησε το και αν αισθάνεσαι καλα...προχωρα!
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

May 07, 2018, 05:20:56 PMReply #3860

Offline ted33

Στελιο εχει book service με ολα τα σερβις! Μην κατηγορουμε (πιο σωστα ισοπεδωνουμε) φιλε ολα γιατι και εγω εαν καποια στιγμη δεν θα ηθελα να μην με πιστευει καποιος οτι δεν εχω χιλιομετρα.

May 07, 2018, 09:44:20 PMReply #3861

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Ρε παιδιά ξεκολληστε λίγο με τον θερμοστάτη! Εσείς γίνατε πιο κολλημένοι από αυτόν! Η αντικατάσταση του είναι είναι ελάχιστα €!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

May 07, 2018, 09:57:19 PMReply #3862

Offline panos2171

παιδια και εγω στο 8-8.5 τεινω δεδομενου πως το αυτοκινητο εχει γενικα κοντες σχεσεις και δεν είναι ευκολο να μεινεις σε χαμηλες rpm.

Σταθη τα ειπαμε και από κοντα εμεις, το 1.8 είναι ότι πρεπει για να μαθεις και να πειραματιστείς. Επισης ότι πρεπει για να κυνηγήσεις δεκατα σε πιστες. Επισης ότι πρεπει για χαλαρη βολτα ξεσκούφωτος.

Η μονη μου ανησυχια μιας και μιλησαμε, είναι η ηλικια σου. Μην το παρεις στραβα αλλα οσο μεγαλωνουμε δεν κανουμε εκπτωσεις σε ανεση, χωρους, κλπ....

Αν με όλα αυτά εσυ νιώθεις καλα, προχωρα... το ποσο δεν είναι και τρομερο! αν δεν σου αρεσει το πουλας και ισως να μην χασεις και καθολου αν είναι καλο το αμαξι.

Είμαι λίγο κωλόγερος όντως  :D Ακόμα θυμάμαι όταν ήμουν 18 και ένας φίλος είχε πάρει το NB πώς το κοίταζα!
Γνώμες: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/13524165/ ...

Πριν κάμποσο καιρό είδα μέσα σε ξεσκέπαστο ΝΒ έναν μεσήλικα με τη γυναίκα του αν σε παρηγορεί.  :P
Όσο για το NC της αγγελίας βλέπω ότι το δίνει η spotawheel, θα μπορούσε άραγε να γίνει έλεγχος από τη spotmechanic.  :moutza:
Σίγουρα φαίνεται καθαρό και είναι από αυτά που μάλλον πρέπει να δεις από κοντά.
NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers

May 07, 2018, 11:43:55 PMReply #3863

Offline SteliosR

Στελιο εχει book service με ολα τα σερβις! Μην κατηγορουμε (πιο σωστα ισοπεδωνουμε) φιλε ολα γιατι και εγω εαν καποια στιγμη δεν θα ηθελα να μην με πιστευει καποιος οτι δεν εχω χιλιομετρα.

Teo οταν πιούμε καφέ ξανά Φιλε, μπορω να σου πω ποσά book service, μαγείρεψαμε σε γνωστό dealer της Ford , και εννοώ και το βιβλιαράκι και το επίσημο λογισμικό της εταιρείας.

Και κάποια στιγμη πρεπει να δεχτείς πως το δικο σου αμαξι, πιθανώς  να ειναι η εξαίρεση κ οχι ο κανόνας.

Ενήλικες είμαστε ο καθένας ας πιστεύει ότι κρίνει σωστότερο. Το αμαξι παντως δείχνει καθολου ταλαιπωρημένο.
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

May 07, 2018, 11:46:58 PMReply #3864

Offline SteliosR

Ρε παιδιά ξεκολληστε λίγο με τον θερμοστάτη! Εσείς γίνατε πιο κολλημένοι από αυτόν! Η αντικατάσταση του είναι είναι ελάχιστα €!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αναφέρουμε που πονάνε τα NCια κ τι να προσέξει ένας αγοραστής, δεν καταλαβαίνω τι σε πείραξε?
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

May 08, 2018, 12:20:51 AMReply #3865

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Θα σε απετρεπε από την αγορά ένας χαλασμένος θερμοστάτης? Αποτελεί κάποια ένδειξη για την κατάσταση του αυτοκινήτου? Και έστω ότι είναι κολλημένος με το κόστος αντικατάστασης του μπορείς να κάνεις παζάρι για καλύτερη τιμή?!  Κατά τα άλλα το μόνο ενοχλητικό είναι η συνεχής επανάληψη!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

May 08, 2018, 01:27:39 AMReply #3866

capt_yolo

  • Guest
καλησπερα. εχω μπει και γω στο τρυπακι για αγορα ενος NC. εδω και αρκετους μηνες κοιτουσα την πιατσα για το 1.8, αλλα τον τελευταιο καιρο λιγο το 6ταχυτο, λιγο το lsd, λιγο το κατι παραπαω του 2.0, αρχισα να ψαχνομαι για αυτο κυριως. απ οτι βλεπω ομως ειναι ελαχιστα τα κομματια προς πωληση. Δεν περπατησαν αρκετα κομματια στην ελληνικη αγορα ή ειναι τοσο καλα που δεν τα πουλανε οι ιδιοκτητες??

May 08, 2018, 07:49:37 AMReply #3867

Offline steve

Στελιο εχει book service με ολα τα σερβις! Μην κατηγορουμε (πιο σωστα ισοπεδωνουμε) φιλε ολα γιατι και εγω εαν καποια στιγμη δεν θα ηθελα να μην με πιστευει καποιος οτι δεν εχω χιλιομετρα.

Teo οταν πιούμε καφέ ξανά Φιλε, μπορω να σου πω ποσά book service, μαγείρεψαμε σε γνωστό dealer της Ford , και εννοώ και το βιβλιαράκι και το επίσημο λογισμικό της εταιρείας.

Και κάποια στιγμη πρεπει να δεχτείς πως το δικο σου αμαξι, πιθανώς  να ειναι η εξαίρεση κ οχι ο κανόνας.

Ενήλικες είμαστε ο καθένας ας πιστεύει ότι κρίνει σωστότερο. Το αμαξι παντως δείχνει καθολου ταλαιπωρημένο.
Χωρίς παρεξήγηση, αυτό δεν είναι προς τιμή κανενός (to say the least)...
Mazda MX5 NC 2.0 SPORT

May 08, 2018, 08:12:00 AMReply #3868

Offline topetwrx



Είμαι λίγο κωλόγερος όντως  :D Ακόμα θυμάμαι όταν ήμουν 18 και ένας φίλος είχε πάρει το NB πώς το κοίταζα!
Γνώμες: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/13524165/ ...
Φαίνεται πολύ καλό και τα χιλιόμετρα δείχνουν πραγματικά, αν κρίνω από τις ελάχιστες φθορές που φαίνεται να έχει. Ο λεβιές πχ έχει φθορά που σε αυτά τα χιλιόμετρα δεν περιμένεις να δεις, αλλά αν κυκλοφορούσε στην πόλη συνέχεια με το χέρι στον λεβιέ και με δεδομένο την χαμηλή ποιότητα των NC σε αυτό το θέμα τότε είναι φυσιολογικό. Θα συμπλήρωνα για το ότι τα χιλιόμετρα φαίνονται πραγματικά, ότι τα καθίσματα δείχνουν άφθαρτα και το καζανάκι της εξάτμισης άκαυτο.

Τα βιβλία συντήρησης (για να τα λέμε και στην πλούσια γλώσσα μας) καλά είναι υποτίθεται και φυσικά είναι ψαρωτικά και επιθυμητά για τον υποψήφιο αγοραστή. Εγώ δεν έχω-είχα σε ΚΑΝΕΝΑ όχημα βιβλίο συντήρησης, αλλά η συντήρηση ήταν πάντα ΑΝΩΤΕΡΗ και σχολαστικότερη από αυτή της αντιπροσωπείας. Κρατώ όμως δικό μου ηλεκτρονικό αρχείο με όλες τις λεπτομέρειες. Προφανώς μπορώ ανά πάσα στιγμή να πάω στο συνεργείο και να φτιάξω επί τόπου το βιβλίο συντήρησης. Δεν λέω ότι το κάνουν όλοι, αλλά ότι γίνεται.

Το NC μου έχει τα πάντα καταγεγραμμένα, από την Γερμανία ακόμη, μέσω του δικτύου της MAZDA, μια που πήγαινε πάντα αποκλειστικά στην MAZDA από την Γερμανία μέχρι την Ελλάδα. Φυσικά αυτό μου άρεσε κατά κάποιο τρόπο. Τι να το κάνω  όμως όταν ξέρω και το γράφει μέσα,  ότι άλλαζε λάδια κάθε 10000 χιλ. όταν εγώ αλλάζω κάθε 5000 χιλ. με φίλτρο και πόσα άλλα πολύ νωρίτερα, γιατί τα 10000 χιλ. τα θεωρώ πάρα πολλά;; Πλέον δεν ξέρω αν θα συνεχίσω να συμπληρώνω το βιβλίο συντήρησης και αν θα το κάνω θα είναι για να το συνεχίσω μια που υπάρχει για τον μελλοντικό αγοραστή (λέμε τώρα...) που θα είναι κολλημένος με αυτό. Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου!
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

May 08, 2018, 08:17:26 AMReply #3869

Offline philosopher


Σας έχω άνετα λέμε ή πρέπει να βάλετε για λίγο διάστημα Larini σε συνδυασμό με χταπόδι RB  8)  :llol:
Πρέπει να έχω γράψει 6, ίσως και παρακάτω, από Χαλκίδα-Αθήνα δικάβαλος...

6;;; :zalistika: Είσαι για βιβλίο Γκίνες!! Μάλιστα με 2λιτρο!! Έχεις άλλο πρόγραμμα στο αυτοκίνητο; Το χταπόδι έχει συμβάλει άραγε σε αυτό μαζί με άλλα πράγματα (αν έχεις άλλα) που έχεις βάλει στο αυτοκίνητο;

Το δικό μου πάντως θεωρώ ότι είναι αδύνατο να πέσει κάτω από 6,5 λίτρα/100 χιλ. Τα ρεκόρ βέβαια είναι για να σπάνε, αλλά μέχρι ένα σημείο!

Μέγιστη ταχύτητα 80χαω, πρόγραμμα όχι δεν έχω και επίσης είναι γνωστό ότι τα δίλιτρα καίνε λιγότερο σε cruising στην εθνική  8)

Η αναγκη του να έχει ακοή μάλλον φταίει
Sent from my iPhone using Tapatalk

Very well said  :llol: :llol: :llol: :good:

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.