Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 713179 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

November 09, 2017, 02:27:46 PMReply #3735

Offline jason#9


November 09, 2017, 02:42:58 PMReply #3736

Offline philosopher

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3736 on: November 09, 2017, 02:42:58 PM »
Το άγρυπνο μάτι του φόρουμ!!
Δε ξεφεύγει τίποτα λέμε  :???: 8)

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



November 09, 2017, 04:23:16 PMReply #3737

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3737 on: November 09, 2017, 04:23:16 PM »
Μπα.... Σαν τον  Σοτο δεν έχει.
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

November 10, 2017, 12:07:02 AMReply #3738

Offline kostas_jp120

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3738 on: November 10, 2017, 12:07:02 AM »
https://www.car.gr/11482583-mazda-mx-5

Κωστα ?
 :-\ :???:

Τελικά το πήρα απόφαση, πολύ περιορισμένος ο χρόνος για το ευχαριστηθώ όσο θα ήθελα - οικογένεια με 3 παιδιά & δουλειά με ταξίδια στο εξωτερικό 2 φορές το μήνα ... Οπότε από το να έχω κλειδωμένο στο γκαράζ αποφάσισα να το δώσω.

Αν υπάρχει κάποιος από εδώ που ενδιαφέρεται η τιμή είναι συζητήσιμη, ανάλογα με τα πράγματα που θα έχει τελικά το αυτοκίνητο.

Το ποσό που ζητάω είναι πρακτικά το σύνολο των ανταλλακτικών που έχει το αυτοκίνητο (η λίστα είναι μεγάλη ...) σε τιμές μεταχειρισμένων - χωρίς να υπολογίζω καμία εργασία, το σφυρήλατο μότέρ, καρότσα κλπ.

Η τελευταία πινελιά - για ένα αψεγάδιαστο αποτέλεσμα - είναι η vacuum pump της hella με ειδικό κίτ (αισθητήρα - ρελέ) για να λυθεί και το θέμα της υποπίεσης των φρένων στα πολλά χλμ. Θα μπρει την άλλη εβδομάδα.

Το αυτοκίνητο μπορεί να γυρνάει στην πίστα μέχρι να βγουν τα λινά στα λάστιχα χωρίς να κάνει κιχ από θερμοκρασίες, φρένα κλπ, και χαρίζει πολλές ώρες οδηγικής ευχαρίστησης στην κατάσταση που είναι τώρα :)
1.8 Forged Engine / NC Galaxy Grey / Kraftwerks Rotrex Kit w 75mm Pulley / TDR Tune / RaceRom

http://mymx5.gr/forum/index.php/topic,7785.0.html

November 10, 2017, 06:53:00 PMReply #3739

Offline Hayate

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3739 on: November 10, 2017, 06:53:00 PM »
Κρίμα ρε Κώστα!  :'( :'( Τελικά είναι η μοίρα όλων των extreme βελτιωμένων αυτοκινήτων να πωλούνται πολύ σύντομα νομίζω. Το μόνο κακό είναι ότι δε πρόλαβες να το χαρείς αρκετά στο φυσικό του περιβάλλον κ δυστυχώς με τα λεφτά που σου κόστισε θα μπορούσες να είχες γυρίσει όλες τις ευρωπαικές πίστες με νοικιάρικο αγωνιστικό σε κάθε ταξίδι που κάνεις κ άκοπα.
Μακάρι να το πάρει κάποιος σοβάρος TD clubman να συνεχίσει την ιστορία του!
Εχεις σχέδια για άλλο σπορτ όχημα ή τέλος?

November 10, 2017, 11:15:20 PMReply #3740

Offline kostas_jp120

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3740 on: November 10, 2017, 11:15:20 PM »
Κρίμα ρε Κώστα!  :'( :'( Τελικά είναι η μοίρα όλων των extreme βελτιωμένων αυτοκινήτων να πωλούνται πολύ σύντομα νομίζω. Το μόνο κακό είναι ότι δε πρόλαβες να το χαρείς αρκετά στο φυσικό του περιβάλλον κ δυστυχώς με τα λεφτά που σου κόστισε θα μπορούσες να είχες γυρίσει όλες τις ευρωπαικές πίστες με νοικιάρικο αγωνιστικό σε κάθε ταξίδι που κάνεις κ άκοπα.
Μακάρι να το πάρει κάποιος σοβάρος TD clubman να συνεχίσει την ιστορία του!
Εχεις σχέδια για άλλο σπορτ όχημα ή τέλος?

Καλά αν σκεφτώ τα χρήματα που έδωσα έπαιρνα 911 Turbo :) δεν ξέρω πόσες πίστες θα γύριζα αφού ο χρόνος πάλι ήταν περιορισμένος αλλά σίγουρα δε θα μάθαινα όσα έμαθα και δε θα γνώριζα όσους ανθρώπους γνώρισα εντός και εκτός Ελλάδας - γιατί όλα αυτά θέλουν και την κατάλληλη παρέα :)

Έχω κάποια σχέδια αλλά για την ώρα δεν βιάζομαι, είναι πολύ πιθανό να είμαι στις Σέρρες 2-3/12 και στον τελευταίο αγώνα του HTTC το Δεκέμβρη, εκτός και αν έχει πουληθεί μέχρι τότε...
1.8 Forged Engine / NC Galaxy Grey / Kraftwerks Rotrex Kit w 75mm Pulley / TDR Tune / RaceRom

http://mymx5.gr/forum/index.php/topic,7785.0.html

November 19, 2017, 09:26:34 PMReply #3741

Offline telephoner

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3741 on: November 19, 2017, 09:26:34 PM »

December 13, 2017, 09:09:31 AMReply #3742

Offline panos_zip

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]ι
« Reply #3742 on: December 13, 2017, 09:09:31 AM »
Είμαι απαράδεκτος το ξέρω
Τόσο καιρό γραμμένος στο φορουμ και ακόμα μχ δεν έχω πάρει.
Περνάει ο καιρός, ανεβοκατεβαίνει το budget και μια κοιτάνω ΝΑ, μια ΝΒ, μια NC.

Έχω παρει την απόφαση τώρα για nc και μάλιστα 2.0.
Για το 6άρι, το μπλοκέ, το VVT (και τη δυναμη βεβαια).
Budget 7000€ για να μπορέσω να κανω και τα πρωτα σερβις βελτιώσεις μετά την αγορά.

Έχω δει αυτό και λεω να το πάρω
https://www.car.gr/11808968-mazda-mx-5
Ξέρουμε κάτι;
Είναι το φθηνότερο διλιτρο στο καρ. Πηγα και το είδα από κοντά.
Έχει γενικά στο εσωτερικό του σημάδια χρήσης και γενικά φαίνεται λιγο η ηλικία του.
Σε γενικές γραμμές ομως εχω δει και πολύ χειρότερα 18άρια.
Γνωρίζει κανένας τίποτα περισσότερο για το συγκεκριμένο;

Εννοείται οτι αν υπάρχει κανενας που να θέλει να πουλήσει το δικό του ας στείλει πμ.
Μέχρι τώρα...
2-wheels
Honda C50, Husqvarna WRE 125, Vespa 50s, Triumph Tiger 1050, Triumph Daytona 675

4-wheels
Alfa Romeo 33 1.7 16v, Alfa Romeo 156 1.6, Fiat Seicento 1.1, Hyundai i20 1.2, Mazda MX-5 NC 2.0 Sport

December 13, 2017, 09:55:48 AMReply #3743

Offline mx5silver

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3743 on: December 13, 2017, 09:55:48 AM »
δεν ξερω το συγκεκριμενο, αλλα απο τις φωτο οκ φαινεται.
να εχεις  παντως μια επιφυλαξη για τα χμ. ισως να ειναι 130 - 140 και τα εχει βαλει 97 για να χτυπαει ωραια στο ματι.
απο λαστιχα θα εισαι οκ για 2-3 χρονακια ακομα.
αν ξερεις την πινακιδα ψαξε για ατυχηματα μεσω ασφαλιστικης ή παρε μαζι σου εναν φαναρτζη και μετα πηγαινε το για ελεγχο σε συνεργειο

αν υπολογιζεις να το παρεις πριν αλλαξει ο χρονος, πες του να μοιραστειτε το σημα του 18.
αλλιως πες του θα το παρεις το 18 μονο αν εχει το σημα πληρωμενο.

σε σχεση με το 18αρι τα ξερεις, εχει esp, μπλοκε, παραπανω δυναμη, φουλ εξοπλισμο. και για να φτασεις το 18αρι σε αυτο το επιπεδο θες ενα σκασμο λεφτα
γενικα η τιμη ειναι πολυ τιμια, αλλα τους μαντραδες δεν τους πολυεμπιστευομαι

December 13, 2017, 10:09:29 AMReply #3744

Offline VasmaV

  • Administrator
  • ******
  • Posts: 3299
  • Total likes: 392
  • Gender: Male
  • '100% of the shots you don't take, don't go in' WG
    • my cardomain
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3744 on: December 13, 2017, 10:09:29 AM »
Πριν κανα χρόνο ένας πελάτης μου πήρε ένα volvo από τον συγκεκριμένο έμπορο και στο 3μηνο πάνω, έχανε λάδια από διαρροή που δεν μπορούσαν να βρουν. Δεν θυμάμαι τι ήταν τελικά, αλλά τον είχε ταλαιπωρήσει αρκετά. Φυσικά και το είχε ελέγξει σε μηχανικό και φαναρτζή πριν την αγορά και το είχανε βρει εντάξει....


Μπορεί να ήταν και τυχαίο βέβαια και η τιμή είναι όντως καλή
(Sorry, but you are not allowed to access the gallery)
myex -> MX-5 NC 1.8 SVP R.E.M.
Tochigi-Fuji LSD & FGR 4.44
MAZDASPEED Stabilizer Kit
MAZDASPEED Sport Springs (Jap-Spec)
Koni ADJUSTABLE Sport Shocks
Racing Beat Header, RSport GW Midpipe
Rota Fighter 16x7 ET40 6.4Kgrs
Goodyear EfficientGrip Performance
Front&Rear Airdam Skirts, MS Sideskirts

Topless is always better...

December 13, 2017, 10:45:23 AMReply #3745

Offline luigid

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]ι
« Reply #3745 on: December 13, 2017, 10:45:23 AM »
Είμαι απαράδεκτος το ξέρω
Τόσο καιρό γραμμένος στο φορουμ και ακόμα μχ δεν έχω πάρει.
Περνάει ο καιρός, ανεβοκατεβαίνει το budget και μια κοιτάνω ΝΑ, μια ΝΒ, μια NC.

Έχω παρει την απόφαση τώρα για nc και μάλιστα 2.0.
Για το 6άρι, το μπλοκέ, το VVT (και τη δυναμη βεβαια).
Budget 7000€ για να μπορέσω να κανω και τα πρωτα σερβις βελτιώσεις μετά την αγορά.

Έχω δει αυτό και λεω να το πάρω
https://www.car.gr/11808968-mazda-mx-5
Ξέρουμε κάτι;
Είναι το φθηνότερο διλιτρο στο καρ. Πηγα και το είδα από κοντά.
Έχει γενικά στο εσωτερικό του σημάδια χρήσης και γενικά φαίνεται λιγο η ηλικία του.
Σε γενικές γραμμές ομως εχω δει και πολύ χειρότερα 18άρια.
Γνωρίζει κανένας τίποτα περισσότερο για το συγκεκριμένο;

Εννοείται οτι αν υπάρχει κανενας που να θέλει να πουλήσει το δικό του ας στείλει πμ.

Το πρωτο πραγμα που θα εκανα στην θεση σου θα ηταν να το παω σε mazda συνεργειο,καλογριτσας νομιζω ειναι κοντα,να τσεκαρω τα χλμ και το σασι.
Τωρα απο τις φωτο βλεπω φουλ σιλικονη και επεξεργασια.Σημαδια φαινεται να εχει αλλα οχι σοβαρα,ενας καλος detailer η και μονος σου σιγα σιγα το φτιαχνεις.Το τιμονι και ο μοχλος ταχυτητων ειναι αρκετα φθαρμενα αλλα μπορει να ειναι και θεμα ανθρωπου,ιδρωτες κτλ.Το πλαστικο των κουμπιων των παραθυρων αποχρωματιζεται στο ταμπα οποτε δεν ειναι κατι σοβαρο.Τα καθισματα δεν δειχνουν εντονη φθορα,αντιθετα με τα πλαστικα για το ανοιγμα του πορτ μπαγκαζ και καπω που μοιαζουν ταλαιπωρημενα,στο καντραν εχουν ριξει την σιλικονη με το κιλο.
Το παγουρι φαινεται αλλαγμενο,σημειο που ειναι ευαισθητο το αμαξι μας,εκτος και αν απο την επεξεργασια ασπρισε! :llol:
Τσεκαρε αν εχει δυο καρτες και ηλεκτρονικα,το βλεπουν στο συνεργειο αυτο.
Γενικα σαν νουμερα,τα 97000 δεν ειναι ασχημο αλλα επειδη δεν εχει και το καλυτερο ονομα στην αγορα ο εμπορος αυτος,θα ημουν επιφυλακτικος.Η τιμη και σε μενα δεν φαινεται ασχημη.

Παρε τις προφυλαξεις σου και προχωρα αναλογως

December 13, 2017, 11:07:53 AMReply #3746

Offline panos_zip

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3746 on: December 13, 2017, 11:07:53 AM »
Ευχαριστώ πόλυ για τις απαντήσεις.
Η αλήθεια ιναι ότι οι φωτογραφίες το αδικουν λίγο. Γενικα πηγε και το πλακωσε στη σιλικόνη άπλυτο και φαινεται χαλια. Εχτές που το είδα απο κοντά και είχε στεγνώσει η σιλικόνη ήταν πολύ καλύτερα τα πραγματα.
Το σαλόνι όντως έχει πολύ λιγες φθορές σε αντίθεση με τιμονι-λεβιέ που ειναι αρκετά φθαρμένα.
Από μέσα έχει λίγο ξεθωριασμένα διακοπτάκια, το κλασσικό θέμα με τα σκίαστρα.
Απ' έξω ειναι καλό αλλά: Λειπει η κεραία (θα την βαλει λεει), ένα από τα πλαστικα κλιψακια που κρατάει τον αριστερό θόλο πανω στον εμπρος προφυλακτήρα ειναι ξεχυλωμένο και δεν κάθεται μέσα (θα το φτιαξει λεει) και τέλος το καπώ είναι ελάχιστα πιο ψηλά απο δεξιά σε σχέση με την άλλη πλευρά.
Στη μηχανή εχει παααρα πολύ σιλικόνη ακόμα αλλά φαινεται κομπλέ. Το παγούρι όντως είναι πολύ ασπρο για τα χιλιόμετρά του τα οποία δεν πιστεύω οτι εχουν και τόση μεγάλη διαφορά απο αυτα που λεει.

Για τον μαντρά εχω ακούσει πολλά κακα και πολλά καλά. Εχω δει αμαξια απο εκει να κρατάνε για χρόνια αλλά εχω ακουσει και για χοντρές ζημιές μετά την αγορά. Γενικά ειναι λιγο λαχείο το μεταχείρο απ όπου και αν το παρεις.
Παντως για να ξέρει και ο επόμενος που θα ηθελε να ψωνίσει απο εκεί, δεν δέχονται πλέον spotmechanic για ελεγχο σε όλα τα αυτοκινητα του.

Θα πάω το απόγευμα να το δω με μηχανικό και αν όλα πανε καλά λογικά την παρασκευή θα ειμαι και στο βόλτα!
Μέχρι τώρα...
2-wheels
Honda C50, Husqvarna WRE 125, Vespa 50s, Triumph Tiger 1050, Triumph Daytona 675

4-wheels
Alfa Romeo 33 1.7 16v, Alfa Romeo 156 1.6, Fiat Seicento 1.1, Hyundai i20 1.2, Mazda MX-5 NC 2.0 Sport

December 13, 2017, 11:21:58 AMReply #3747

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3747 on: December 13, 2017, 11:21:58 AM »
Για τον συγκεκριμενο μαντρά δεν έχω ακούσει τίποτα καλό. Όμως αυτό δεν λεει κάτι γιατί πολυ απλά απο οσο έχω καταλάβει παίρνει οτιδήποτε βρει σε καλη τιμή, προφανώς και υπάρχουν και καλά αμάξια σε χαμηλες τιμές.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

December 13, 2017, 11:27:44 AMReply #3748

Offline luigid

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3748 on: December 13, 2017, 11:27:44 AM »
Οπως λες πολυ σωστα,ειναι λαχειο η αγορα του μεταχεισρισμενου.

Αλλα,δεν σε προβληματιζει που δεν δεχεται spotmechanic?οχι οτι τους ευαγγελιζομαι σαν μηχανικους αλλα η νοοτροπια του εμπορου με ενοχλει.Λεει ατρακαριστο και εγγυηση,στους μηχανικους ελεγχους θα κολλησει?θεωρητικα παντα.

Για μενα,επιμενω,ελεγχος σε συνεργειο mazda.Αν ειναι οπως τα λεει,πληρωνεις τον ελεγχο εσυ,αν οχι τον πληρωνει αυτος,καθαρες κουβεντες.Αν ειχε μια σοβαρη βλαβη και εχει καταγραφει ηλεκτρονικα δεν θα ηθελες να ξερεις τι και πως?

Ενα φαινομενικα φθηνο αμαξι μπορει μελλοντικα να κοστισει παραπανω απο ενα λιγο πιο ακριβο,αν ατυχησεις!

Ολα αυτα στα λεω καλοπροαιρετα γιατι οπως ειπαμε ειναι λαχειο αλλα προσπαθουμε οσοι αγορασαμε μεταχειρο,να μειωσουμε τις πιθανοτητες αποτυχιας!Και για να μην παρεξηγηθω,δεν σχετιζομαι με τον χωρο του αυτοκινητου απο καμια πλευρα,ποσο μαλλον με μαζντα κτλ

Δημητρης

December 14, 2017, 12:54:56 PMReply #3749

Offline ain

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3749 on: December 14, 2017, 12:54:56 PM »
καλησπέρα , ιδιοκτήτης  1.6 nbfl phoenix εδώ και τετραετία και ερωτευμένος με το αμαξάκι μου, έχοντας δώσει κάποια σεβαστά λεφτά σε ζάντες , εξατμίσεις , μπλοκέ και χαζομαλακίες εμφανισιακές κτλ  ειμαι σε σκέψεις και για κάποια μηχανική βελτίωση και ποιό συγκεκριμένα swap με 1.8 vvt, και έρχομαι να ρωτήσω αξίζει ή το πουλάς και βάζεις 3 χιλίαρικα και πέρνεις αυτό έτοιμο https://www.car.gr/11957913-mazda-mx-5-sporty ??