Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 713678 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

December 30, 2016, 05:15:02 PMReply #3270

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3270 on: December 30, 2016, 05:15:02 PM »
Πιστεύω ότι η τιμή διαμορφώνεται από την κατάσταση.
Ίσως δεν είμαι στο mood να αγόραζα ένα αυτοκίνητο για να του βγάλω ιστορικές πινακίδες. Όποτε δεν μπορώ να το δω σαν μελλοντικό πλεονέκτημα γλιτώνοντας χρήματα απο εκεί.
Αυτό που θα με απασχολούσε θα ήταν η κατασταση του.
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

December 30, 2016, 10:19:01 PMReply #3271

Offline nikangel

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3271 on: December 30, 2016, 10:19:01 PM »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Μετά από αρκετά χρόνια αποφάσισα να επιτρέψω στα αγαπημένα μου mx5. Προσανατολίζομαι στην αγορά ενός  nc prht και έχω δει την παρακάτω αγγελία.  https://www.car.gr/classifieds/cars/view/8294074/ Πριν από ένα δίμηνο σχολιάστηκε ξανά η αγγελία αλλά το μέλος που πήγε και το είδε δεν μας έδωσε σαφείς απαντήσεις για την προϊστορία του αυτοκινήτου. Από οτι έχω καταλάβει από το τηλέφωνο που μίλησα με τον έμπορο το χρησιμοποιεί ο ίδιος και έχει φτάσει τα 140 χιλιάδες χιλιόμετρα περίπου.  Το πήρε με ανταλλαγή για ενα αλλο αυτοκίνητο που έδωσε. Το ξέρει κανεις το αυτοκίνητο; Εχει καμια πληροφορία; Ευχαριστώ 
NC 1.8 PRHT

December 30, 2016, 10:47:50 PMReply #3272

Offline georgep800

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3272 on: December 30, 2016, 10:47:50 PM »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Μετά από αρκετά χρόνια αποφάσισα να επιτρέψω στα αγαπημένα μου mx5. Προσανατολίζομαι στην αγορά ενός  nc prht και έχω δει την παρακάτω αγγελία.  https://www.car.gr/classifieds/cars/view/8294074/ Πριν από ένα δίμηνο σχολιάστηκε ξανά η αγγελία αλλά το μέλος που πήγε και το είδε δεν μας έδωσε σαφείς απαντήσεις για την προϊστορία του αυτοκινήτου. Από οτι έχω καταλάβει από το τηλέφωνο που μίλησα με τον έμπορο το χρησιμοποιεί ο ίδιος και έχει φτάσει τα 140 χιλιάδες χιλιόμετρα περίπου.  Το πήρε με ανταλλαγή για ενα αλλο αυτοκίνητο που έδωσε. Το ξέρει κανεις το αυτοκίνητο; Εχει καμια πληροφορία; Ευχαριστώ

Το είχα ψάξει το συγκεκριμένο για ένα φίλο που ενδιαφερόταν. Έίχε αρκετές ζημιές, η μια εκτων οποίον αρκετά μεγάλη!

December 30, 2016, 10:56:30 PMReply #3273

Offline nikangel

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3273 on: December 30, 2016, 10:56:30 PM »
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Όταν λες ζημιά να υποθέσω χοντρό τρακάρισμα που επισκευαστηκε; Το ωτάω γιατι ο τύπος στην αγγελία αναφερει ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ και λέω να παω απο εκει να του ρίξω κανενα καντιλι γιατί με διαβεβαίωνε και από το τηλέφωνο πως ειναι ατρακαριστο...
« Last Edit: December 30, 2016, 11:00:11 PM by nikangel »
NC 1.8 PRHT

December 31, 2016, 11:08:04 AMReply #3274

Offline georgep800

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3274 on: December 31, 2016, 11:08:04 AM »
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Όταν λες ζημιά να υποθέσω χοντρό τρακάρισμα που επισκευαστηκε; Το ωτάω γιατι ο τύπος στην αγγελία αναφερει ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ και λέω να παω απο εκει να του ρίξω κανενα καντιλι γιατί με διαβεβαίωνε και από το τηλέφωνο πως ειναι ατρακαριστο...

Ναι, σωστά, ζημιές απο τρακάρισμα που επισκευάστηκαν απο την ασφαλιστική! Έχει πέντε συνολικά, η μια εκτων οποίων κάτι λιγότερο απο 5Κ!

December 31, 2016, 12:59:14 PMReply #3275

Offline nikangel

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3275 on: December 31, 2016, 12:59:14 PM »
Σε ευχαριστώ και πάλι. Πραγματικά είναι εξοργιστικό να σε διαβεβαιώνει κάποιος πως το αυτοκίνητο που σου πουλάει είναι ατρακάριστο και να ανακαλύπτεις ότι ο προηγούμενος το είχε ξεπατώσει...
NC 1.8 PRHT

December 31, 2016, 01:15:04 PMReply #3276

Offline luigid

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3276 on: December 31, 2016, 01:15:04 PM »
Χωρις να θελω να γινω συνηγορος κανενος,να πω το εξης.

Πολλα εχουν να κανουν με το τι φαινεται στις ασφαλιστικες.Πολλες φορες ειναι φουσκωμενα τιμολογια γιατι εξουσιοδοτηθηκε το συνεργειο απο τον πελατη για εισπραξη της ζημιας,τα καναν πλακακια και βγαινει ενα κουστουμι που το παιρνεις χαμπαρι οταν πας να το πουλησεις.Μου εχει συμβει και βρεθηκαμε προ εκπληξεως.

Παιζει ρολο το ποτε εγινε η ζημια.Αν ηταν καινουριο το αυτοκινητο,το πιο πιθανο ηταν να παει σε αντιπροσωπεια,εξουσιοδοτημενο και καινουρια ανταλλακτικα και πηγε το κοστος στο θεο χωρις να ειναι μεγαλη η ζημια.

Και εγω ετσι εψαχνα αυτοκινητο,μεσω ασφαλειας και επαιρνα μια πρωτη εικονα.Αλλα το καλυτερο ειναι επιτοπου με καποιον τεχνικο που γνωριζει.

Δεν λεω οτι δεν ειναι οπως τα λεει ο Γιωργος,απλως και ενα επιτοπιο νταραβερι θα διαλευκανει το θολο τοπιο! :D

Και οι μαντραδες θα πουν τα χειροτερα ψεματα για να πουλησουν,αλλα πριν τον σταυρωσεις,δες το απο κοντα αν μπορεις.

Μετα τον στολιζεις διχως σαλιο! :exaclty:

Καλη τυχη.

December 31, 2016, 01:51:21 PMReply #3277

Offline nikangel

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3277 on: December 31, 2016, 01:51:21 PM »
Φίλε μου καλημέρα και χρόνια πολλά.  Αυτό που απαιτώ σαν πελάτης που επενδύει ένα σημαντικό κεφάλαιο είναι να γνωρίζω την πραγματική κατάσταση του προϊόντος που αγοράζω και μετά να αποφασίσω αν μου κάνει ή όχι. Το να με διαβεβαιώνει ο έμπορος και να το αναφέρει και στην αγγελία  πως το αυτοκίνητο είναι ατρακάριστο, και να ανακαλύπτω μέσω ασφαλιστικής και ευτυχώς μέσω άλλων μελών του forum πως έχει 5 ατυχήματα, νομίζω πως από μόνο του είναι εξοργιστικό. Δεν αντιλέγω πως ένα αυτοκίνητο που κυκλοφορεί 10 χρόνια στο δρόμο θα αντιμετωπίσει κάποια στιγμή και ατυχήματα αλλά γνωρίζω πολύ καλά πως μετά από ένα σοβαρό τροχαίο το αυτοκίνητο δεν μπορεί να επανέλθει ποτέ, όσο καλή καλίμπρα και αν πέρασε.  Δεν μπορεί λοιπόν το ιστορικό των ασφαλιστικών να δίνουν ζημιές των 1000 ευρώ και μια ζημιά των 4000+ και να θεωρήσουμε ότι υπήρχε υπερκοστολόγιση. Οι ασφαλιστικές δεν είναι ηλίθιες και δεν αποζημιώνουν για πλάκα τέτοια πόσα. Για να φτάσει αυτό το πόσο θα πρέπει να έφαγε γερή στούκα μπροστά με μετόπες, φανάρια, προφυλακτήρα, βασεις. Ποιος λοιπόν θα μου υπογράψει πως αυτό το αμάξι έχει σωστή γεωμετρία τώρα πια και πως είναι ασφαλές 100% για επανακυκλοφορια;  Γιατί θα πρέπει λοιπόν να με κοροϊδέψει το κάθε λαμόγιο, και να μου πουλήσει το σακατεμένο με 5 τρακαρίσματα αυτοκίνητο για ατρακάριστο.  Προφανώς και το αγόρασε (αντάλλαξε στην προκειμένη) εις γνώση του για ένα κομμάτι ψωμί από τον προηγούμενο και πάει να βγάλει όσα του λείπουν.  Θα μπορούσε να είναι ειλικρινής και να πει όλο το ιστορικό του αυτοκινήτου και μετά να αποφάσιζε ο υποψήφιος αγοραστής αν του κάνει...     Ίσως σε μια άλλη Ελλάδα σε 100 χρόνια από τώρα..
Χρονιά πολλά 
NC 1.8 PRHT

December 31, 2016, 01:55:04 PMReply #3278

Offline Gas21

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3278 on: December 31, 2016, 01:55:04 PM »
Φιλε μου,εμπορος = απάτη 99% . Απλο είναι.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΧ-5 PRHT 1.8 turbo Brilliant Black
custom turbo kit
Karabelas full exhaust
ECU tuned by Gianic
MeisterR Zeta S  /rear PPF brace
Quaife LSD / FGR 4.625
Flyin Miata Level 1 clutch
Rota Slipstream wheels  17x8 /Nankang NS2R 225-45-17
Mazda Airdam kit / ducktail

December 31, 2016, 02:05:14 PMReply #3279

Offline luigid

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3279 on: December 31, 2016, 02:05:14 PM »
Φίλε μου καλημέρα και χρόνια πολλά.  Αυτό που απαιτώ σαν πελάτης που επενδύει ένα σημαντικό κεφάλαιο είναι να γνωρίζω  θα ...................    Ίσως σε μια άλλη Ελλάδα σε 100 χρόνια από τώρα..
Χρονιά πολλά

Το δικιο σου βουνο,αλλα μην παιρνεις τα λογια τους ως ειλικρινη.
Και εγω ειμαι της αποψης οτι ως επαγγελματιες γνωριζουν ακριβως τι εχει το προιον που πουλανε,και εσκεμμενα ψευδονται γιατι απαξ και φυγεις απο το ταμειο,τρεχα γυρευε μετα!

Αν σε τρωει,πηγαινε δες το και του τα λες στα μουτρα αλλα δεν θα βγαλεις ακρη,θα βρεθει ο επομενος για αυτους.Διαφορετικα πηγαινε παρακατω και ψαξε για το επομενο!Τους καταγγελουν οτι κατεβαζουν χιλιομετρα αποδεδειγμενα και τρωνε μηνυσεις επισημα αλλα συνεχιζουν να ειναι ανοικτοι και να διαφημιζουν την πραματεια τους,δεν ιδρωνει το αυτι τους.

Χρονια πολλα και καλη χρονια επισης.

December 31, 2016, 08:35:56 PMReply #3280

Offline spar@@

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3280 on: December 31, 2016, 08:35:56 PM »
Φίλε μου καλημέρα και χρόνια πολλά.  Αυτό που απαιτώ σαν πελάτης που επενδύει ένα σημαντικό κεφάλαιο είναι να γνωρίζω την πραγματική κατάσταση του προϊόντος που αγοράζω και μετά να αποφασίσω αν μου κάνει ή όχι. Το να με διαβεβαιώνει ο έμπορος και να το αναφέρει και στην αγγελία  πως το αυτοκίνητο είναι ατρακάριστο, και να ανακαλύπτω μέσω ασφαλιστικής και ευτυχώς μέσω άλλων μελών του forum πως έχει 5 ατυχήματα, νομίζω πως από μόνο του είναι εξοργιστικό. Δεν αντιλέγω πως ένα αυτοκίνητο που κυκλοφορεί 10 χρόνια στο δρόμο θα αντιμετωπίσει κάποια στιγμή και ατυχήματα αλλά γνωρίζω πολύ καλά πως μετά από ένα σοβαρό τροχαίο το αυτοκίνητο δεν μπορεί να επανέλθει ποτέ, όσο καλή καλίμπρα και αν πέρασε.  Δεν μπορεί λοιπόν το ιστορικό των ασφαλιστικών να δίνουν ζημιές των 1000 ευρώ και μια ζημιά των 4000+ και να θεωρήσουμε ότι υπήρχε υπερκοστολόγιση. Οι ασφαλιστικές δεν είναι ηλίθιες και δεν αποζημιώνουν για πλάκα τέτοια πόσα. Για να φτάσει αυτό το πόσο θα πρέπει να έφαγε γερή στούκα μπροστά με μετόπες, φανάρια, προφυλακτήρα, βασεις. Ποιος λοιπόν θα μου υπογράψει πως αυτό το αμάξι έχει σωστή γεωμετρία τώρα πια και πως είναι ασφαλές 100% για επανακυκλοφορια;  Γιατί θα πρέπει λοιπόν να με κοροϊδέψει το κάθε λαμόγιο, και να μου πουλήσει το σακατεμένο με 5 τρακαρίσματα αυτοκίνητο για ατρακάριστο.  Προφανώς και το αγόρασε (αντάλλαξε στην προκειμένη) εις γνώση του για ένα κομμάτι ψωμί από τον προηγούμενο και πάει να βγάλει όσα του λείπουν.  Θα μπορούσε να είναι ειλικρινής και να πει όλο το ιστορικό του αυτοκινήτου και μετά να αποφάσιζε ο υποψήφιος αγοραστής αν του κάνει...     Ίσως σε μια άλλη Ελλάδα σε 100 χρόνια από τώρα..
Χρονιά πολλά

Χωρις να θελω να κανω τον συνηγορο του διαβολου, στην προκειμενη περιπτωση του μαντρα. Απο την μερια μου σαν μηχανικος, ξερεις ποσες φορες εχουν φτιαχτει αυτοκινητα με γερο τρακαρισμα που εχουν ισιωσει και σε καλιμπρα και δεν μπορεις να καταλαβεις απο πουθενα τι εχει γινει, γιατι εχουν φτιαχτει εργοστασιακα?
Απο τα χρηματα δεν μπορεις να καταλαβεις το μεγεθος της ζημιας γιατι τα 5000ευρω υπο προυποθεσεις θα μπορει να ειναι και ενα απλο χτυπημα με φουσκωμενα τιμολογια.
Το καθε αυτοκινητο δυστυχως εχει την ιστορια του, οταν κανεις εναν ελεγχο μεσα σε 20 λεπτα δεν μπορεις να ανακαλυψεις ουτε αν εχει γυρισμενα χιλιομετρα ουτε ποσες φορες εχει τρακαρει, μπορεις να καταλαβεις απλα αν ειναι σωστο.
Ξερετε ποσες φορες οτι ακομα και καινουριο ενα αυτοκινητο απο το εργοστασιο μεχρι να φτασει στον αγοραστη του μπορει να κανει και παραπανω απο 5000ευρω ζημια? χεχε
Καλη Χρονια!!

December 31, 2016, 09:02:19 PMReply #3281

Offline nikangel

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3281 on: December 31, 2016, 09:02:19 PM »
Φίλε μου καλή χρονιά με υγεία. Η περίπτωση να αγοράσεις τρακαρισμένο επισκευασμένο αυτοκίνητο από αντιπροσωπεία πιθανολογώ πως είναι μικρότερη από το να πιάσεις το λαχείο. Έχω ακούσει και εγώ διάφορες ιστορίες που κινούνται μάλλον στην σφαίρα του αστικού μύθου. Δεν υπάρχει κατά την γνώμη μου το  "έχουν φτιαχτεί εργοστασιακά"  Το ότι χρησιμοποιήθηκαν γνήσια ανταλλακτικά δεν σημαίνει πως το αμάξι μπορεί να επιστρέψει πλήρως σε πρότερη κατάσταση. Για να μην παρεξηγηθώ μιλάω για γερή στούκα και οχι επιπόλαια χτυπήματα.   Επειδή διαθέτω στην οικογένεια μου φανοποιό με 40 χρόνια προϋπηρεσία θα εμπιστευτώ τα λόγια του, πως όποιο αυτοκίνητο μπει καλίμπρα , δεν θα είναι ποτέ σαν πριν στην αντοχή του. Μην ξεχνάμε επίσης πως το σασί του mx5 έχει ιδιαιτερότητες σε σχέση με ένα συμβατικό αυτοκίνητο. Για να μην επαναλαμβανόμαστε όμως ο συγκεκριμένος το έχει 3 μήνες για πούλημα σε καλή σχετικά τιμή και δεν το έχει δώσει ακόμα. Άλλα χιλιόμετρα λέει στην αγγελία, άλλα χιλιόμετρα έχει το αμάξι καθώς το χρησιμοποιεί δήθεν καθημερινά, βιβλίο σέρβις έχει δικό του και όχι από την mazda μιας και τα σέρβις τα έκανε ο πρώην ιδιοκτήτης στον μαντρά που ήταν γείτονας! Υποτίθεται είναι ελληνικής εισαγωγής και έχει esp που στην Ελλάδα δεν εισαγόταν πότε με esp η συγκεκριμένη έκδοση. Να πούμε και άλλα;   Όσοι πήγαν και το είδαν και έψαξαν παραπάνω, έφυγαν απογοητευμένοι, άρα κανένα ελαφρυντικό για τον συγκεκριμένο. 
NC 1.8 PRHT

December 31, 2016, 11:07:48 PMReply #3282

Offline ELTASSOS

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3282 on: December 31, 2016, 11:07:48 PM »
  Επειδή διαθέτω στην οικογένεια μου φανοποιό με 40 χρόνια προϋπηρεσία θα εμπιστευτώ τα λόγια του, πως όποιο αυτοκίνητο μπει καλίμπρα , δεν θα είναι ποτέ σαν πριν στην αντοχή του. 

αμα είναι μερακλής ο φανοποιοσ και το ραψει στο χερι,  είναι πολύ καλυτερα από τα ρομποτικα ραψίματα του γιαπωνεζου...εχει κοστος όμως το ραψιμο. Ο κάθε κατασκευαστης ραβει με κριτηριο κοστος/ωρα/ οχημα..ένα περιπου δηλαδη

January 01, 2017, 12:06:57 AMReply #3283

Offline Trelos7

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3283 on: January 01, 2017, 12:06:57 AM »
Και καλές μερακλίδικες, χειροποίητες γιορτές~!

1st post of 2017 :excited:

January 01, 2017, 12:15:10 AMReply #3284

Offline HarryB

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #3284 on: January 01, 2017, 12:15:10 AM »
Οσο μερακλης και να ειναι, κανεις δεν μπορει να φτασει σε ποιοτητα τα εργοστασιακα spot welds. Ισως, μετα απο πολυ κοπο, καποιος που εχει spot welding gun, και παλι δυσκολο να βρει τις σωστες παραμετρους (πιεση και ρευμα) για να γινει "εργοστασιο". Δεν αμφισβητω τις ικανοτητες ενος καλου φανοποιου, και ειμαι απο αυτους που θα αγοραζαν επισκευασμενο αμαξι, αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Καλη χρονια!! :hello: