Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 713333 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

January 29, 2016, 11:47:00 AMReply #2520

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2520 on: January 29, 2016, 11:47:00 AM »
Πολύ μου αρέσουν τα post που δίνουν ελπίδα.
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

January 29, 2016, 11:48:52 AMReply #2521

Offline anvas94

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2521 on: January 29, 2016, 11:48:52 AM »
+1 ^ . Εύχομαι καλοταξιδα και απροβλημάτιστα και στους 2! 


Sent from my iPhone using Tapatalk
EXW TOURMPO ENMPI.GAMAI.OPHOS THELH KANOYME KONTRA
#παταω

NB se 1.6T.
Greddy TD04H
MS2 Ench
Custom BikiniTop
16x9


https://www.instagram.com/andreasvasiliadis/

January 29, 2016, 12:28:20 PMReply #2522

Offline Aristotelis

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2522 on: January 29, 2016, 12:28:20 PM »
Μεγειά..... :good: και όπως σου είπα..... Ότι θέλεις στον Χάρη. Δίπλα στο σπίτι σου είναι και θα γνωρίσεις τα παιδιά εκεί πάνω.... Καλή διασκέδαση, και με προσοχή στην αρχή μέχρι να το συνηθίσεις.... :giveheart:



Αν και ο Άρης μου έδωσε το τηλ του Χάρη, μήπως θα μπορούσατε να μου περιγράψετε που είναι; Να μην τον παίρνω τηλεφωνο και τον κατεβάζω από τη ράμπα :)
Εσωτερική Περιφερειακή Θεσσαλονίκης
MiataHouse Στέλιος Φαχουρίδης

https://goo.gl/maps/1AYrcDfusmp

Εκεί είναι..... Απλά το σημείο στο χάρτη, έχει το όνομα του παλιού ιδιοκτήτη του συνεργείου.

January 29, 2016, 12:54:49 PMReply #2523

Offline epicWin

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2523 on: January 29, 2016, 12:54:49 PM »
@NHZ  καλοταξιδο φιλε!! να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα κ γω για το συγκεκριμενο για λιγο γιατι φαινοτανε πολυ καλο γιατι δεν εβρισκα ενα σωστο ΝΑ ..

@poularas  φιλε κ απο μερια μου go for it! Να σου δωσω ενα προσωπικο παραδειγμα, το 2011 ξαναεδωσα πανελληνιες κ ταυτοχρονα εκανα τα χαρτια μου για μια σχολη στην Ιταλια για σχεδιασμο αυτοκινητου ονειρο ζωης να γινω σχεδιαστης αυτοκινητων (ιδιωτικη σχολη ,25 ατομα περνουν τη χρονια) , οταν βγηκαν οι βασεις περασα αστυνομια κ την ιδια μερα ελαβα μαιλ οτι περασα κ με δεχοντε Ιταλια.

Η λογικη ελεγε να πηγαινα αστυνομια μιας κ δεν ειχα τα 10.000 το χρονο για τα διδακτρα (δλδ 30.000 στα 3 χρονια) συν η ζωη εδω  συν οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις τετοια δουλεια ( με το ζορι 3-4 ατομα θα βρισκανε δουλεια στο τελος μου ειπαν) , επισης οι περισσοτεροι μου λεγαν να διαλαξω αστυνομια , σιγουρα λεφτα σιγουρη δουλεια νωρις συνταξη μπλα μπλα, η καρδια ομως επελεξε το ονειρο κ ομως με μεγαλες θυσιες απο μενα κ την οικογενεια μου ( κερδισα κ μια μικρη υποτροφια) πουλησα κ το ΝΒ μου που αγαπουσα , τελικα μετα απο 4 χρονια τελειωσα κ βρηκα κ μια πολυ καλη δουλεια αμεσα ειμαι πλεον σχεδιαστης αυτοκινητων  κ ειμαι νομιζω ο μονος απο τη χρονια μου που βρηκα δουλεια , μερικοι 5-6 βρηκαν πρακτικη μεχρι στιγμης ...

Το ποιντ μου ειναι οτι go for it!! δεν πρεπει να εχεις αποθημενα απο τη ζωη μια την εχουμε κ ειναι κ μικρη.. Κανε πολυ καλη ερευνα αγορας ( θα σου παρει καιρο) βρες ενα αυτοκινητο που να μην θελει τιποτα αρχικα να σου δωσει μερικους μηνες αερα πριν ξεκινησει να ζηταει γιατι θα ζητησει , αυτοκινητο ειναι..  :gl:

σορρυ για το τεραστιο ποστ.... ελπιζω να μην φαω κανα ΒΑΝ ...  :angel:

Συγχαρητήρια φίλε. Αυτό είναι το πνεύμα. Εύχομαι καλή πρόοδο και να είσαι σίγουρος οτι ΝΒ κλπ θα ξαναέρθουν στα χέρια σου, οι επιλογές και ειδικά σε τέτοια ηλικία δεν επιστρέφουν.
Titanium Gray 04 Sporty

January 29, 2016, 01:00:27 PMReply #2524

Offline giannisnaoussa

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2524 on: January 29, 2016, 01:00:27 PM »
Να σαι καλα φιλε @epicWin σ ευχαριστω! Ηδη σε λιγες μερες αν πανε ολα καλα ερχεται ενα ΒRG ΝΑ :exaclty:

January 29, 2016, 01:12:16 PMReply #2525

Offline poularas

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2525 on: January 29, 2016, 01:12:16 PM »
Λοιπον διαβαζω υπομονετικα τα ποστς και με εχετε βαλει σε πολλες σκεψεις για την αγορα αλλα αυξήθηκε λίγο το budget και αναμένεται και αλλη αυξηση(οποτε και θα παρω κατι καλυτερο και θα κρατησω περισσοτερα για συντηρηση και service κλπ) + οτι λογικά αν όλα πάνε καλά απο σεπτέμβρη θα έχουμε και εισόδημα οποτε ολο και περισσοτερο τείνω στην αγορά  ;)

@selito  θα σου φτιαξω ενα app να υπολογιζεις διαφορες κουβα vs mx5 να μην κουραζεσε με υπολογισμους, παρθενες δεν σου δινω  :P
@Liakos δεν είμαστε όλοι έτσι,ή τουλάχιστον θεωρώ οτι δεν είμαι εγώ,είμαι αρκετα τυπικος στον ελεγχο και στην φροντιδα του αυτοκινήτου αλλά και στα τακτικά service με σωστά συνεργεία και σωστά ανταλλακτικά
@iliasfyntanidis δεν ειναι πουλαράς αλλα πουλάρας το nickname ,βγαίνει απο το επωνυμο και μου το εχουν κολλήσει χρόνια οπότε δεν αλλάζει, με το πουλι στο χέρι ελπιζω να μην μεινω αλλα και πάλι ,παλιά μου τέχνη κόσκινο  :llol:
@giannisnaoussa  :urtm:

Το θέμα απο εδώ και πέρα είναι να βρούμε κάτι σωστό και να γίνει καλός έλεγχος και να έχω υπομονή(δυσκολάκι) άμα δείτε κάνα καλό και μου ξεφύγει πείτε τίποτα :)

@NHZ καλοτάξιδο και με πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα εύχομαι

January 29, 2016, 01:44:56 PMReply #2526

Offline luigid

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2526 on: January 29, 2016, 01:44:56 PM »
Λοιπον διαβαζω υπομονετικα τα ποστς και με εχετε βαλει σε πολλες σκεψεις για την αγορα αλλα αυξήθηκε λίγο το budget και αναμένεται και αλλη αυξηση(οποτε και θα παρω κατι καλυτερο και θα κρατησω περισσοτερα για συντηρηση και service κλπ) + οτι λογικά αν όλα πάνε καλά απο σεπτέμβρη θα έχουμε και εισόδημα οποτε ολο και περισσοτερο τείνω στην αγορά  ;)

@selito  θα σου φτιαξω ενα app να υπολογιζεις διαφορες κουβα vs mx5 να μην κουραζεσε με υπολογισμους, παρθενες δεν σου δινω  :P
@Liakos δεν είμαστε όλοι έτσι,ή τουλάχιστον θεωρώ οτι δεν είμαι εγώ,είμαι αρκετα τυπικος στον ελεγχο και στην φροντιδα του αυτοκινήτου αλλά και στα τακτικά service με σωστά συνεργεία και σωστά ανταλλακτικά
@iliasfyntanidis δεν ειναι πουλαράς αλλα πουλάρας το nickname ,βγαίνει απο το επωνυμο και μου το εχουν κολλήσει χρόνια οπότε δεν αλλάζει, με το πουλι στο χέρι ελπιζω να μην μεινω αλλα και πάλι ,παλιά μου τέχνη κόσκινο  :llol:
@giannisnaoussa  :urtm:

Το θέμα απο εδώ και πέρα είναι να βρούμε κάτι σωστό και να γίνει καλός έλεγχος και να έχω υπομονή(δυσκολάκι) άμα δείτε κάνα καλό και μου ξεφύγει πείτε τίποτα :)

@NHZ καλοτάξιδο και με πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα εύχομαι

Διαβαζοντας πιο πισω στο νημα τουτο δω(ποιητης  :moutza: ) υπαρχει ενα μελος που εψαχνε ΝΒ.Εμφανιστηκε ενα κυριακη βραδυ και του τηλεφωνησε δευτερα πρωι πρωι.Το αυτοκινητο κοστιζε αν θυμαμαι καλα,βαριεμαι να πηγαινω πισω στις σελιδες,3500-4000 ευρω,και φαινοταν πολυ καλο.Ειχε ηδη κλειστει ραντεβου απο κυριακη βραδυ με αλλον ενδιαφερομενο και προφανως πουληθηκε αφου εφυγε απο τις αγγελιες.

Οπως καταλαβαινεις,καλα αυτοκινητα εμφανιζονται και εξαφανιζονται στο φτερο.Χρημα εχεις στο χερι,περιμενεις και θα ερθει,αργα η γρηγορα.

Στον στρατο μας λεγανε οτι η υπομονη ειναι αρετη!Για τον στρατο αμφιβαλλω,για την αγορα αυτοκινητου ισχυει,τις περισσοτερες περιπτωσεις τουλαχιστον.Στην ηλικια σου βεβαια,ποιος εχασε την υπομονη να την βρεις εσυ;  :exaclty:

Ματια ορθανοιχτα και αυτια τεντωμενα! :gl:

Υ.Γ.Στο ερωτημα,αν πρεπει να παρεις η οχι ΜΧ5,εγω λεω ναι οπως καταλαβες.

January 30, 2016, 08:04:47 PMReply #2527

Offline tk85

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2527 on: January 30, 2016, 08:04:47 PM »
Καλησπέρα.. Μια ερώτηση να κάνω και εγω.. έχει δει κάποιος αυτό το αυτοκίνητο από κοντά? Επισης τα κόκκινα δερμάτινα είναι πιθανό να έχουν μπει μετά λέτε?

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6798752/

@poularas να το πάρεις φιλε μου αυτό ποθ θες εύχομαι

January 30, 2016, 08:34:12 PMReply #2528

Offline Dasimo

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2528 on: January 30, 2016, 08:34:12 PM »
Όχι δεν το έχω δει κατά την αναζήτηση, προσωπικά το αμάξι μου φαίνεται πολύ προσεγμένο μεσα, έξω. Φαίνεται να είναι αμάξι βόλτας και τα χιλιόμετρα δικαιολογημένα. Αν περνούσε τον απαιτούμενο έλεγχο φανοποιείας (όχι τίποτα ψιλό αλλα να μην έχει κάτι σοβαρό, που δεν φαίνεται από τις φωτό να έχει) θα ήταν ψηλά στις προτιμήσεις μου. Υπέροχο μαυρο χρώμα, καλόγουστο κοκκινο εσωτερικό, αγρατζούνιστα πλαστικά, καθαρότατο τιμόνι, λεβιἐς, χειρόφρενο και το δέρμα είναι σαν καινούργιο. Με την πυλωτή του και τα όλα του.

January 31, 2016, 12:48:12 AMReply #2529

Offline dimsabas

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2529 on: January 31, 2016, 12:48:12 AM »
Πωλούνται κάποια Miata που δίνονται μόνο για ανταλλακτικά, επειδή έχει γίνει οριστική διαγραφή του οχήματος.
Γιατί κάνεις τέτοια διαδικασία σε αρτιμελές όχημα;

January 31, 2016, 01:22:37 AMReply #2530

Offline Dasimo

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2530 on: January 31, 2016, 01:22:37 AM »
Μα ειναι προφανές......γιατί το χρωστάνε ακομη και δεν μπορεί να γίνει μεταβίβαση, κατα συνέπεια οδήγηση τέτοιου οχήματος θα θεωρείτε κλοπή...


Sent from my iPad using Tapatalk

February 02, 2016, 11:31:28 PMReply #2531

Offline tk85

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2531 on: February 02, 2016, 11:31:28 PM »
Καλησπερα παιδια? μια ερώτηση έχω
πως μπορουμε να ξεχωρισουμε ενα nc του 2007-2008 με ενα του 2009? γενικα σε επιδοσεις εχουν διαφορές?

February 02, 2016, 11:41:11 PMReply #2532

Offline selito

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2532 on: February 02, 2016, 11:41:11 PM »
Καλησπερα παιδια? μια ερώτηση έχω
πως μπορουμε να ξεχωρισουμε ενα nc του 2007-2008 με ενα του 2009? γενικα σε επιδοσεις εχουν διαφορές?

Καλησπέρα,

Αν εννοείς διαφορές μεταξύ ενός NC και ενός NC μετά το mini-facelift (από το 2008 μέχρι να βγει το NCFL) είναι:

  • ρυθμιζόμενο κάθισμα οδηγού καθ'ύψος
  • η εργοστασιακή πηγή παίζει Bluetooth
  • λένε πως είχε και πιο ενισχυμένα μέταλλα στο μοτέρ γιατί μερικά -κυρίως 2.0- που είχαν έτος παραγωγής 2006 είχαν σπάσει μοτέρ

Αν εννοείς διαφορές μεταξύ NC και NCFL είναι:

  • ολόκληρο το εσωτερικό (πάνελ πόρτας, κεντρικό τούνελ)
  • διαφορετικός μπροστά και πίσω προφυλακτήρας (και κατ΄επέκταση και φανάρια)
  • ακόμα και τα 1.8 είχαν DSC (anti-spin)

Διαφορά στις επιδόσεις, δεν έχουν...

Γιώργος.
Never dream about success, only work for it.

February 02, 2016, 11:45:28 PMReply #2533

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2533 on: February 02, 2016, 11:45:28 PM »
Γιώργος ή αλλιώς Wiki
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

February 02, 2016, 11:48:36 PMReply #2534

Offline selito

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2534 on: February 02, 2016, 11:48:36 PM »
Γιώργος ή αλλιώς Wiki

you can call me pedia....mazda-pedia  :moutza:  :llol:
Never dream about success, only work for it.