Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 713686 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

January 28, 2016, 01:29:32 PMReply #2505

Offline Aristotelis

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2505 on: January 28, 2016, 01:29:32 PM »
Λοιπόν, αύριο πρωί, πάω να δω το πιθανό πρώτο μιάτα μου το οποίο είναι αυτό:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6995082/

Από ότι καταλαβαίνω είναι ΝΒ και όχι ΝΒFL, σωστά;

Να είναι καλά ο nmwisima που βρήκε τηλέφωνα από φίλο (σας ευχαριστώ και τους δύο) για συνεργείο στα Γιάννενα για τον έλεγχο (αν το πάρω θα χρειαστώ και στοιχεία για τη Θεσσαλονίκη!)

Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρεπει να προσέξω αύριο; Έχω ξαναγοράσει μεταχειρσμένο (samurai & cinquecento), ρωτάω για κάτι ιδιαίτερο που αφορά το μιάτα.

Να δω πως θα κοιμηθώ το βράδυ...ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά και αύριο, μέσα από τα αγροτικά μπλόκα, να το ανεβάσω Θεσσαλονίκη.

ΥΓ: Θα το κυκλοφορώ κάθε μέρα περιφερειακό και ίσως λίγη πόλη. Τώρα κυκλοφορώ με το φιατ. Τα έβαλα κάτω. Η λογική λέει φίατ. Και από ευκολία κίνησης και από κόστος, ακόμα και λόγω θέσεων (έχω 2 κόρες, σχολεία, αθλήματα κτλ που κάποιες φορές μεταφέρω). Από την άλλη, συνειδητοποίησα ότι είμαι 42 και δεν ξέρω αν θα μπορεσω να ξανακάνω πραγματικότητα ένα τέτοιο όνειρο (ξαναβοήθησε και η σελίδα limited slip diff...).
Μεγειά..... :good: και όπως σου είπα..... Ότι θέλεις στον Χάρη. Δίπλα στο σπίτι σου είναι και θα γνωρίσεις τα παιδιά εκεί πάνω.... Καλή διασκέδαση, και με προσοχή στην αρχή μέχρι να το συνηθίσεις.... :giveheart:

January 28, 2016, 01:29:53 PMReply #2506

Offline philosopher

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2506 on: January 28, 2016, 01:29:53 PM »
Ρε παιδιά πάντως λέει ο άνθρωπος οτι βγάζει 3.000 το χρόνο κ θελει να πάρει αμάξι 15 χρόνων και του λέτε οι περισσότεροι προχωρά...
Η στραβός είν ο γιαλός η στραβά αρμενίζουμε. Εγω πιστεύω οτι δε συντηρείται ουτε με θαυμα που λέει ο λόγος.
Η υπομονή ειναι φοβερή αρετή κ σώζει πολλές φορές απο πολλές απόψεις. Ειναι πολυ κρίμα να αγοράσεις κάτι που δε θα μπορείς να κυκλοφορησεις αλλα θα το βλέπεις καθε μερα στο γκαράζ λη εξω απο το σπίτι. Κανε ενα κουράγιο να βρεις μια σοβαρή δουλειά να το πάρεις και να το λιωσεις στις βόλτες, στις βελτιώσεις, να βγάλεις οτι γούστα θέλεις και σημαντικό να σε υπηρετεί και οχι το αντίθετο

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



January 28, 2016, 02:00:30 PMReply #2507

Offline sfrag

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2507 on: January 28, 2016, 02:00:30 PM »
Ρε παιδιά πάντως λέει ο άνθρωπος οτι βγάζει 3.000 το χρόνο κ θελει να πάρει αμάξι 15 χρόνων και του λέτε οι περισσότεροι προχωρά...
Η στραβός είν ο γιαλός η στραβά αρμενίζουμε. Εγω πιστεύω οτι δε συντηρείται ουτε με θαυμα που λέει ο λόγος.
Η υπομονή ειναι φοβερή αρετή κ σώζει πολλές φορές απο πολλές απόψεις. Ειναι πολυ κρίμα να αγοράσεις κάτι που δε θα μπορείς να κυκλοφορησεις αλλα θα το βλέπεις καθε μερα στο γκαράζ λη εξω απο το σπίτι. Κανε ενα κουράγιο να βρεις μια σοβαρή δουλειά να το πάρεις και να το λιωσεις στις βόλτες, στις βελτιώσεις, να βγάλεις οτι γούστα θέλεις και σημαντικό να σε υπηρετεί και οχι το αντίθετο
+1
mx5 nc 2008 1.8
eibach prokit / kyb gas a just

January 28, 2016, 02:06:16 PMReply #2508

Offline heras

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2508 on: January 28, 2016, 02:06:16 PM »
Εγω ειχα φιλο που ''περιμενε'' 15 χρονια για να παρει το πρωτο του πισωκινητο...και πηρε περυσι mercedes 190e αρχων' 90  :zalistika:
Οποτε αν θελει να το παρει τωρα, να το παρει !!! Τετοια απωθημενα ειναι καλυτερο να μην υπαρχουν

Και δεν χρειαζεται ουτε να το βελτιωσει ουτε τιποτα...Μαμα ειναι τελειο για βολτες
ΜΚ 1,5

January 28, 2016, 02:11:43 PMReply #2509

Offline selito

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2509 on: January 28, 2016, 02:11:43 PM »
Εγω ειχα φιλο που ''περιμενε'' 15 χρονια για να παρει το πρωτο του πισωκινητο...και πηρε περυσι mercedes 190e αρχων' 90  :zalistika:
Οποτε αν θελει να το παρει τωρα, να το παρει !!! Τετοια απωθημενα ειναι καλυτερο να μην υπαρχουν

Και δεν χρειαζεται ουτε να το βελτιωσει ουτε τιποτα...Μαμα ειναι τελειο για βολτες

Δεν είπαμε να το πάρει για δώρο στον 18χρονο υιο του αγαπητέ Βανζέλ :llol: :exaclty:

Να κάνει υπομονή 2-3 χρόνια είπαμε  :police:
Never dream about success, only work for it.

January 28, 2016, 03:05:06 PMReply #2510

Offline kasimoto

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2510 on: January 28, 2016, 03:05:06 PM »
Λοιπόν, αύριο πρωί, πάω να δω το πιθανό πρώτο μιάτα μου το οποίο είναι αυτό:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6995082/

Από ότι καταλαβαίνω είναι ΝΒ και όχι ΝΒFL, σωστά;

Να είναι καλά ο nmwisima που βρήκε τηλέφωνα από φίλο (σας ευχαριστώ και τους δύο) για συνεργείο στα Γιάννενα για τον έλεγχο (αν το πάρω θα χρειαστώ και στοιχεία για τη Θεσσαλονίκη!)

Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρεπει να προσέξω αύριο; Έχω ξαναγοράσει μεταχειρσμένο (samurai & cinquecento), ρωτάω για κάτι ιδιαίτερο που αφορά το μιάτα.

Να δω πως θα κοιμηθώ το βράδυ...ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά και αύριο, μέσα από τα αγροτικά μπλόκα, να το ανεβάσω Θεσσαλονίκη.

ΥΓ: Θα το κυκλοφορώ κάθε μέρα περιφερειακό και ίσως λίγη πόλη. Τώρα κυκλοφορώ με το φιατ. Τα έβαλα κάτω. Η λογική λέει φίατ. Και από ευκολία κίνησης και από κόστος, ακόμα και λόγω θέσεων (έχω 2 κόρες, σχολεία, αθλήματα κτλ που κάποιες φορές μεταφέρω). Από την άλλη, συνειδητοποίησα ότι είμαι 42 και δεν ξέρω αν θα μπορεσω να ξανακάνω πραγματικότητα ένα τέτοιο όνειρο (ξαναβοήθησε και η σελίδα limited slip diff...).
Μεγειά..... :good: και όπως σου είπα..... Ότι θέλεις στον Χάρη. Δίπλα στο σπίτι σου είναι και θα γνωρίσεις τα παιδιά εκεί πάνω.... Καλή διασκέδαση, και με προσοχή στην αρχή μέχρι να το συνηθίσεις.... :giveheart:

Μόλις τείώσεις με τον έλγχο κερνάμε καφεδάκι  :D

January 28, 2016, 04:01:32 PMReply #2511

Offline sfrag

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2511 on: January 28, 2016, 04:01:32 PM »


@sfrag αν συνεχίσετε ετσι πάντως μάλλον ο δικός σας βενζινάς θα πάρει σύντομα και αυτός STi :)
Αν σκεφτεις οτι το sti ειχε κανει 170.000 χλμ με μεση καταναλωση 15λτ/100 και μεση τιμη βενζινης 1.2 Ε/λτ ξοδευτηκαν για βενζινη περι τις 30.600 Ευρω  >:- χωρια τελη και φορος πολυτελειας .....

mx5 nc 2008 1.8
eibach prokit / kyb gas a just

January 28, 2016, 04:54:58 PMReply #2512

Offline selito

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2512 on: January 28, 2016, 04:54:58 PM »


@sfrag αν συνεχίσετε ετσι πάντως μάλλον ο δικός σας βενζινάς θα πάρει σύντομα και αυτός STi :)
Αν σκεφτεις οτι το sti ειχε κανει 170.000 χλμ με μεση καταναλωση 15λτ/100 και μεση τιμη βενζινης 1.2 Ε/λτ ξοδευτηκαν για βενζινη περι τις 30.600 Ευρω  >:- χωρια τελη και φορος πολυτελειας .....

Τι αυτοκίνητο έχει ο βενζινάς σου είπαμε?  :llol:
Never dream about success, only work for it.

January 28, 2016, 05:40:29 PMReply #2513

Offline sfrag

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2513 on: January 28, 2016, 05:40:29 PM »
Η βενζινη εσπασε σε πολλα βενζιναδικα για να μη δημιουργειται πλουτος....... ( :moutza: σε μενα)
mx5 nc 2008 1.8
eibach prokit / kyb gas a just

January 28, 2016, 06:51:21 PMReply #2514

Offline steliosmk1

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2514 on: January 28, 2016, 06:51:21 PM »


@sfrag αν συνεχίσετε ετσι πάντως μάλλον ο δικός σας βενζινάς θα πάρει σύντομα και αυτός STi :)
Αν σκεφτεις οτι το sti ειχε κανει 170.000 χλμ με μεση καταναλωση 15λτ/100 και μεση τιμη βενζινης 1.2 Ε/λτ ξοδευτηκαν για βενζινη περι τις 30.600 Ευρω  >:- χωρια τελη και φορος πολυτελειας .....
γιατι τοσο πολυ καταναλωση ηταν πειραγμενο? εγω εκανα 280 κμ με 30 λιτρα και με αρκετα ανοιγματακια

January 28, 2016, 11:28:27 PMReply #2515

Offline sfrag

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2515 on: January 28, 2016, 11:28:27 PM »
Ολιγον τσιμπημενο.... Θα ελεγα  :coolio:
mx5 nc 2008 1.8
eibach prokit / kyb gas a just

January 28, 2016, 11:35:14 PMReply #2516

Offline selito

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2516 on: January 28, 2016, 11:35:14 PM »
Ολιγον τσιμπημενο.... Θα ελεγα  :coolio:

 :police:

Με το τσιγκέλι θα στα βγάλουμε..?

Αναμένουμε περισσότερες -ανατριχιαστικές- λεπτομέρειες  :angel:
Never dream about success, only work for it.

January 29, 2016, 10:36:42 AMReply #2517

Offline NHZ

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2517 on: January 29, 2016, 10:36:42 AM »
Μεγειά..... :good: και όπως σου είπα..... Ότι θέλεις στον Χάρη. Δίπλα στο σπίτι σου είναι και θα γνωρίσεις τα παιδιά εκεί πάνω.... Καλή διασκέδαση, και με προσοχή στην αρχή μέχρι να το συνηθίσεις.... :giveheart:

Λοιπόν! Όπως είπα και στον Άρη τηλεφωνικά, το αμάξι το πήρα. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις επισημάνσεις (ειδικά τις επιφυλακτικές γιατί από ενθουσιασμό ήμουν και μόνος μου καλυμμένος)!

Το αμάξι σύμφωνα με τον μηχανικό των Ιωαννίνων είναι σε άψογη κατάσταση και το πίσω του χτύπημα φτιαγμένο όπως πρέπει. Οδηγικά ένιωθα ότι είναι σχεδόν καινούριο. Το μόνο που με ενόχλησε είναι η αίσθηση των φρένων αλλά ίσως να επηρεάστηκα από την έντονη υποβοήθηση του πεζό με το οποίο έφτασα στα Γιάννενα (ένιωθα να θέλει δύναμη παρά το γεγονός ότι έχει μεταλλικά σωληνάκια...ίσως θέλει εξαέρωση ή τακάκια ή συνήθεια...).

Προς το παρόν το οδήγησα Ιωάννινα - Θεσσαλονίκη όπου διαπιστωσα ότι παρά την κουκούλα ταξιδεύει άνετα! Και μετά σπίτι δουλειά άλλα 40 km... ΟΙ ερωτήσεις που έχω είναι αρκετές αλλά αφενός είναι οφ τοπικ εδω, αφετέρου πρέπει να πάω στη δουλειά :).

Αν και ο Άρης μου έδωσε το τηλ του Χάρη, μήπως θα μπορούσατε να μου περιγράψετε που είναι; Να μην τον παίρνω τηλεφωνο και τον κατεβάζω από τη ράμπα :)

January 29, 2016, 11:03:35 AMReply #2518

Offline Dasimo

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2518 on: January 29, 2016, 11:03:35 AM »
Καλοταξιδη!

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


January 29, 2016, 11:42:42 AMReply #2519

Offline giannisnaoussa

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2519 on: January 29, 2016, 11:42:42 AM »
@NHZ  καλοταξιδο φιλε!! να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα κ γω για το συγκεκριμενο για λιγο γιατι φαινοτανε πολυ καλο γιατι δεν εβρισκα ενα σωστο ΝΑ ..

@poularas  φιλε κ απο μερια μου go for it! Να σου δωσω ενα προσωπικο παραδειγμα, το 2011 ξαναεδωσα πανελληνιες κ ταυτοχρονα εκανα τα χαρτια μου για μια σχολη στην Ιταλια για σχεδιασμο αυτοκινητου ονειρο ζωης να γινω σχεδιαστης αυτοκινητων (ιδιωτικη σχολη ,25 ατομα περνουν τη χρονια) , οταν βγηκαν οι βασεις περασα αστυνομια κ την ιδια μερα ελαβα μαιλ οτι περασα κ με δεχοντε Ιταλια.

Η λογικη ελεγε να πηγαινα αστυνομια μιας κ δεν ειχα τα 10.000 το χρονο για τα διδακτρα (δλδ 30.000 στα 3 χρονια) συν η ζωη εδω  συν οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις τετοια δουλεια ( με το ζορι 3-4 ατομα θα βρισκανε δουλεια στο τελος μου ειπαν) , επισης οι περισσοτεροι μου λεγαν να διαλαξω αστυνομια , σιγουρα λεφτα σιγουρη δουλεια νωρις συνταξη μπλα μπλα, η καρδια ομως επελεξε το ονειρο κ ομως με μεγαλες θυσιες απο μενα κ την οικογενεια μου ( κερδισα κ μια μικρη υποτροφια) πουλησα κ το ΝΒ μου που αγαπουσα , τελικα μετα απο 4 χρονια τελειωσα κ βρηκα κ μια πολυ καλη δουλεια αμεσα ειμαι πλεον σχεδιαστης αυτοκινητων  κ ειμαι νομιζω ο μονος απο τη χρονια μου που βρηκα δουλεια , μερικοι 5-6 βρηκαν πρακτικη μεχρι στιγμης ...

Το ποιντ μου ειναι οτι go for it!! δεν πρεπει να εχεις αποθημενα απο τη ζωη μια την εχουμε κ ειναι κ μικρη.. Κανε πολυ καλη ερευνα αγορας ( θα σου παρει καιρο) βρες ενα αυτοκινητο που να μην θελει τιποτα αρχικα να σου δωσει μερικους μηνες αερα πριν ξεκινησει να ζηταει γιατι θα ζητησει , αυτοκινητο ειναι..  :gl:

σορρυ για το τεραστιο ποστ.... ελπιζω να μην φαω κανα ΒΑΝ ...  :angel: