Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 714137 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

January 27, 2016, 01:22:09 AMReply #2460

Offline poularas

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2460 on: January 27, 2016, 01:22:09 AM »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις καταρχάς Αχιλλέα και Λιάκο, εννοειτε προτιμώ nbfl αλλα γενικα το 1.8 δεν το σηκωνει καθολου η τσεπη. Λιάκο ένα αμάξι θα παρθει καλως ή κακως γιατι τρωω minimum 3 ωρες τη μέρα στα πέρα δώθε, ε και πιστευω κάτι θα μαζευτει απο εποχιακές δουλειές(αισιοδοξος ελληναρας αλλα κάτι μαζεύετε ανα περιοδους) + οτι θα κρατησω κατι περαν του budget που ειπα παραπανω για τυχον στραβη. Και να μην πάρω mx5 αμαξι 10ετιας με αυτο το budget δεν παιρνεις ή παιρνεις κατι κουβαδενιο... Μπορει να ειμαι και λάθος,κάθε συμβουλη ευπροσδεκτη. ίσως να μην κάνει και το μχ5 με την τωρινη οικονομικη μου κατασταση και απλα να μην το συνηδητοποιω
« Last Edit: January 27, 2016, 01:24:38 AM by poularas »

January 27, 2016, 10:40:39 AMReply #2461

Offline selito

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2461 on: January 27, 2016, 10:40:39 AM »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις καταρχάς Αχιλλέα και Λιάκο, εννοειτε προτιμώ nbfl αλλα γενικα το 1.8 δεν το σηκωνει καθολου η τσεπη. Λιάκο ένα αμάξι θα παρθει καλως ή κακως γιατι τρωω minimum 3 ωρες τη μέρα στα πέρα δώθε, ε και πιστευω κάτι θα μαζευτει απο εποχιακές δουλειές(αισιοδοξος ελληναρας αλλα κάτι μαζεύετε ανα περιοδους) + οτι θα κρατησω κατι περαν του budget που ειπα παραπανω για τυχον στραβη. Και να μην πάρω mx5 αμαξι 10ετιας με αυτο το budget δεν παιρνεις ή παιρνεις κατι κουβαδενιο... Μπορει να ειμαι και λάθος,κάθε συμβουλη ευπροσδεκτη. ίσως να μην κάνει και το μχ5 με την τωρινη οικονομικη μου κατασταση και απλα να μην το συνηδητοποιω

Γεια σου Γιώργο, και καλωσήρθες.

Εγώ προτείνω κουβαδάκι και πάλι κουβαδάκι!

Τα "πρώτα" έξοδα που μπορεί να έχει ένα τέτοιο αυτοκίνητο σαν τα ΝΒ μπορεί αν δεν ειναι καλοσυντηρημένο να σου φτάσουν και στο χιλιάρικο (δισκος, τακακια, λαδια, φιλτρα, λαστιχα κλπ), είναι κρίμα να μην μπορείς να τα πληρώσεις και ουσιαστικά να έχεις αμάξι, αλλά και να μην έχεις αμάξι.

Χωρίς δουλειά, και με τόσο σφιχτό budget το να πάρεις ένα αμάξι 15+ χρόνων είναι αποστολή αυτοκτονίας, αν λοιπόν δεν σε νοιάζουν οι 72 παρθένες που υπόσχεται ο μουσουλμανισμός, θα σου έλεγα με αυτά τα χρήματα να κοιτάξεις κάποιο μικρό, σαφώς πιο καινούριο πόλης (π.χ. picanto, getz)..

Άσε που αν είσαι και τύπος που του αρέσει να βάζει extra στο αυτοκίνητο, θα καταλήξεις να μην βγαίνεις, να σκέφτεσαι το κάθε τι έξοδο, να κάνεις οικονομίες για να αγοράσεις την τάδε ευκαιρία που βρήκες, αρχικά θα θέλεις Torsen, μετά θα θέλεις και coilover, και γενικά δεν θέλεις να φτάσεις σε σημείο να ζεις για το αυτοκίνητο...ask me how i know it  :punish:

Γι'αυτο για αρχή σκέψου να πάρεις ένα κουβαδένιο για να κάνεις την δουλίτσα σου, και όποτε μπορέσεις να έχεις ένα mx5 που να του πίνεις το αίμα και όχι αυτό το δικό σου, όρμα  ;)

Φιλικά,
Γιώργος
Never dream about success, only work for it.

January 27, 2016, 10:52:54 AMReply #2462

Offline option-D

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2462 on: January 27, 2016, 10:52:54 AM »
Αυτός που θέλει να το πάρει, θα το πάρει κι ας καεί. Μπορώ να τον καταλάβω, πάρα πολλοί από εμάς έχουμε περάσει αυτή τη φάση και μην πείτε όχι.
Το mx5 θέλει συναίσθημα, όχι λογική, αλλιώς θα γράφαμε στο www.myalmera.gr τώρα  :exaclty:
Βρες ποιο είναι το καλύτερο μέσα στο budget σου και προχώρα.
H A R D C O R E ? 🤘  S U B S C R I B E

"Speed isn't everything, you gotta look cool on the touge too"

January 27, 2016, 12:54:25 PMReply #2463

Offline anvas94

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2463 on: January 27, 2016, 12:54:25 PM »
Φιλική συμβουλή σε όλους ψάχνουν για ΜΧ...    < http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7361218/.  >

Μην μπείτε καν στον κόπο να πάρετε τηλέφωνο... Το αμαξι ειναι απο Στούκα και μπροστα ειναι ραμμένο.. Ο ιδιοκτιτης ειναι λιγο περίεργος καθος μου είπε στην αρχή οτι το πειρε καινούργιο και μετα εκανε οτι δεν ήξερε τιποτα. Τον Ιούλιο που πήγα να το δω , ´τυχαιά´ οταν μου άνοιξε το καπό (;!) το ψυγείο ειχε τρύπα ψηλά και ισχυριζόταν οτι εγινε εκείνη την στιγμή..


Sent from my iPhone using Tapatalk
EXW TOURMPO ENMPI.GAMAI.OPHOS THELH KANOYME KONTRA
#παταω

NB se 1.6T.
Greddy TD04H
MS2 Ench
Custom BikiniTop
16x9


https://www.instagram.com/andreasvasiliadis/

January 27, 2016, 04:08:43 PMReply #2464

Offline dimsabas

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2464 on: January 27, 2016, 04:08:43 PM »
Και γω λέω να το πάρεις. Είσαι 20 χρόνων και θέλεις να βγάλεις γούστα. Κάθε είδους. Ε, αυτό θα γίνει μια χαρά με το ΝΒ κι όχι με τους κουβάδες.
Ακόμα κι αν είναι το απλό 1.6, που συμφωνώ με τον Αχιλλέα ότι είναι η χειρότερη έκδοση Miata, είναι πολύ προτιμότερο από τους κουβάδες και θα σε γεμίσει.

January 27, 2016, 04:45:51 PMReply #2465

Offline VasmaV

  • Administrator
  • ******
  • Posts: 3299
  • Total likes: 392
  • Gender: Male
  • '100% of the shots you don't take, don't go in' WG
    • my cardomain
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2465 on: January 27, 2016, 04:45:51 PM »
Αυτός που θέλει να το πάρει, θα το πάρει κι ας καεί. Μπορώ να τον καταλάβω, πάρα πολλοί από εμάς έχουμε περάσει αυτή τη φάση και μην πείτε όχι.
Το mx5 θέλει συναίσθημα, όχι λογική, αλλιώς θα γράφαμε στο www.myalmera.gr τώρα  :exaclty:
Βρες ποιο είναι το καλύτερο μέσα στο budget σου και προχώρα.
Συμφωνώ απόλυτα!!

Φίλε @poularas, ναι θα ζοριστείς, ναι ένα αυτοκίνητο 15ετίας θα χρειαστεί λεφτά για σερβις και ανταλλακτικά που δεν θα χρειαστεί ένα picanto του 2010, ναι θα σου καίει πιο πολύ, ναι θα χρειάστεις περισσότερα χρήματα από ότι υπολόγιζες, ναι θα σου φάει λεφτά σε μοντιφες.
Ξέρεις όμως κάτι; who cares? YOLO που λέτε και σεις oι 20something.
(Sorry, but you are not allowed to access the gallery)
myex -> MX-5 NC 1.8 SVP R.E.M.
Tochigi-Fuji LSD & FGR 4.44
MAZDASPEED Stabilizer Kit
MAZDASPEED Sport Springs (Jap-Spec)
Koni ADJUSTABLE Sport Shocks
Racing Beat Header, RSport GW Midpipe
Rota Fighter 16x7 ET40 6.4Kgrs
Goodyear EfficientGrip Performance
Front&Rear Airdam Skirts, MS Sideskirts

Topless is always better...

January 27, 2016, 05:13:38 PMReply #2466

Offline kostasmito

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2466 on: January 27, 2016, 05:13:38 PM »
Btw ένα picanto του 2010 κάνει όσο ένα NC του 2006 :zalistika:

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

January 27, 2016, 05:57:56 PMReply #2467

Offline nmwisima

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2467 on: January 27, 2016, 05:57:56 PM »
Ισχύει αυτο για τα κουβαδακια. Δεν ειπα εγω να παρει κουβαδακι αντι για το αυτοκίνητο της καρδιας του.

Ειπα να κάνει το σκατο του παξιμαδι για να παρει ενα καλύτερο μχ5 απο το 1.6 ΝΒ

January 27, 2016, 06:08:32 PMReply #2468

Offline Dasimo

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2468 on: January 27, 2016, 06:08:32 PM »
Δυστυχώς αυτή είναι ή φτωχό ποίηση ......το έχω ξαναγράψει ότι κανείς δεν έχει ενδιαφέρον για ένα διθέσιο roadster. Αντίθετα για ένα σαπακι να βάλει μέσα τα κουτσουβελα και την κυρά να πάει μέχρι τα αγγλικά είναι οκ

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


January 27, 2016, 06:51:32 PMReply #2469

Offline nmwisima

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2469 on: January 27, 2016, 06:51:32 PM »
Δυστυχώς αυτή είναι ή φτωχό ποίηση ......το έχω ξαναγράψει ότι κανείς δεν έχει ενδιαφέρον για ένα διθέσιο roadster. Αντίθετα για ένα σαπακι να βάλει μέσα τα κουτσουβελα και την κυρά να πάει μέχρι τα αγγλικά είναι οκ

Οξύμωρο σχόλιο σε ένα φόρουμ κατόχων διθέσιων roadster και σε ένα τόπικ που άνθρωποι εκδηλώνουν το ενδιαφέρον να αποκτήσουν διθέσιο roadster.  :yawn:

January 27, 2016, 08:14:25 PMReply #2470

Offline selito

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2470 on: January 27, 2016, 08:14:25 PM »
Για να μην παρεξηγηθώ για το προηγούμενο post μου, να διευκρινίσω πως δεν εννοούσα να μην πάρει mx5 καθόλου το παιδί, απλά είτε να περιμένει μαζεύοντας λίγα παραπάνω λεφτά, είτε να πάρει ένα  κουβαδάκι -το οποίο θα μπορεί να πουλήσει με μικρή χασούρα σε 2-3 χρόνια-  και σε αυτό το διάστημα να κάνει κάποια οικονομία για να του είναι πιο εύκολη η συμβίωση με το Mx5 όταν με το καλό το αγοράσει.

Οι κ@ύλες των 20 είναι ίδιες με των 22, των 24 δεν διαφέρουν πολύ, δεν θα πάθει τίποτα αν δεν τις εκπληρώσει στα 20, το οποίο δύσκολα θα κάνει με το μαμά ΝΒ 1.6, και να κάνει λίγη οικονομία για να τις εκπληρώσει στα 22 με δοκιμασμένες συνταγές (nbfl 1,8 ή 1,6 turbo ή έστω ένα nbfl 1.6 με αξιόλογα extra)

Πρόταση μου είναι να πάρεις ένα αμάξι το οποίο θα σου επιτρέπει να έχεις και κουμπαρά για το μελλοντικό Mx-5, για να μπορέσεις να το χαρείς και να μην ζεις για αυτό, και όχι ένα αμάξι-κουμπαρά όταν δεν μπορείς να το υποστηρίξεις.

Το θέμα είναι
  • να βγαίνεις μια βόλτα και να το ευχαριστιέσαι, όχι να σκέφτεσαι την βενζίνη που θα χαλάσεις
  • να κάνεις παντιλίκια και να τα ευχαριστιέσαι, όχι να σκέφτεσαι πως σκατά θα πληρώσεις για καινούρια λάστιχα

Αν πάλι εν γνώση σου θέλεις να μπεις σε αυτή την διαδικασία, εγώ πάω πάσο..
Never dream about success, only work for it.

January 27, 2016, 08:27:17 PMReply #2471

Offline Dasimo

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2471 on: January 27, 2016, 08:27:17 PM »
Δυστυχώς αυτή είναι ή φτωχό ποίηση ......το έχω ξαναγράψει ότι κανείς δεν έχει ενδιαφέρον για ένα διθέσιο roadster. Αντίθετα για ένα σαπακι να βάλει μέσα τα κουτσουβελα και την κυρά να πάει μέχρι τα αγγλικά είναι οκ

Οξύμωρο σχόλιο σε ένα φόρουμ κατόχων διθέσιων roadster και σε ένα τόπικ που άνθρωποι εκδηλώνουν το ενδιαφέρον να αποκτήσουν διθέσιο roadster.  :yawn:

με αδικείς, είμαι και εγώ ιδιοκτήτης!

January 27, 2016, 09:27:42 PMReply #2472

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2472 on: January 27, 2016, 09:27:42 PM »
Το mx5 θέλει συναίσθημα, όχι λογική, αλλιώς θα γράφαμε στο www.myalmera.gr τώρα  :exaclty:
Δεν υπάρχει αυτό το φορούμ αν και καποια στιγμη σκεφτομουν να δημιουργήσω ενα myprimera! Παρ'αυτα πιστευω οτι ενα almera με GTi-R μοτερ (γνωστο και ως SR20DET) μπορεί να είναι εξισου διασκεδαστικο με ενα ΜΧ5. Και αυτο επισης θελει συναισθημα και πολυ υπομονη, εντάξει το ΜΧ θελει υπομονή ακόμα και σε στοκ κατασταση. Συναίσθημα ενδεχομένως θα μπορουσε να εχει ενα οποιοδήποτε αμάξι, αφου ο καθενας μπορεί να εχει τη δική του αγαπημένη "λαμαρίνα". Ο πατέρας μου πχ αγάπησε και κρατησε για μια ζωή το πρωτο του Φιατ 127, εγω αγάπησα το 2ο μου Primera (το οποιο δεν έχω πλεον και :( ) αγαπησα και το ΜΧ φυσικά, το οποιο εχω πεί οτι στόχο εχω να κρατήσω και θα ηθελα να το κάνω restoration καποια στιγμη μετά απο χρόνια.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

January 27, 2016, 09:39:25 PMReply #2473

Offline poularas

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2473 on: January 27, 2016, 09:39:25 PM »
 Λοιπον το δίλλημα αυτο το είχα (οικονομικο αμαξι vs κατι πιο σπορτιφ) και πιστευω το εχω λυσει μεσα μου , αν και ο Γιώργος με έβαλε σε σκεψεις. @selito καταλαβαινω απολυτα το σκεπτικο σου και το σεβομαι, απλα δες το αλλιως με τα ίδια χρήματα πχ 3 χιλιαρικα παίρνω ένα hyundai getz του 02-04, με τα ίδια λευτα παιρνω μχ του 00-02.Επισης πιστευω οτι πλειονοτητα των μχ5 είναι καλύτερα συντηρημένα απο τα αυτοκινητα πολης,λόγω πιο υπευθυνων και συνηδιτοποιημενων ιδιοκτητων(γλυψιμο). Επισης η οικονομια που θα γινει αν το κρατησω σε διαστημα πχ 2 ετων θα ειναι περιπου η χασουρα μου αν το πουλησω( δεν με χαλανε και οι 72 παρθενες απλα οχι ταυτοχρονα :) ). Εκτός αυτού εάν έχω τα χρήματα κάποια στιγμή θα μπορέσω να βελτιώσω το υπαρχον αμαξι(τουρμπισμα ;) )
Στο θέμα μας λοιπον, όπως ξαναειπα δεν θα δωσω ολα τα χρηματα μου στην αγορα(πες οτι γινεται μια στραβη) οποτε γιαυτο προοριζω μεχρι 3-3,5 για αγορα ώστε να μου μείνουν κάποια. Απ'οτι ομως καταλαβα οι περισσοτεροι λέτε οτι δεν βρισκω κατι πραγματικα αξιολογο σε αυτα τα χρήματα, και εκει προβληματιζομαι..
Άλλωστε αμα τυχει καμία στραβή θα δανειζομαι απο εσας τι τσαμπα γνωριστηκαμε αχαχαχ

Αναπάντητο ερώτημα,υπαρχει κουκουλα που να μην μπαζει καθολου? Είναι το σημείο που με προβληματιζει περισσοτερο με το μχ5

January 27, 2016, 09:53:21 PMReply #2474

Offline HarryB

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #2474 on: January 27, 2016, 09:53:21 PM »
Υπαρχει. Η δικια μου. :P

Συμφωνω με τους προβληματισμους του @selito, και καταλαβαινεις γιατι οταν πριν παρεις για αμαξι μιλας για τουρμπισμα. Δεν στο λεω με την κακη εννοια, απλα να εισαι αποφασισμενος να τρωγεσαι με τα ρουχα σου καιρο. Η καλυτερη επενδυση για μενα, παρ το, και ριξε οτι λεφτα μαζευεις σε βενζινες, δεν θα το μετανιωσεις.