Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου  (Read 84749 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

December 05, 2010, 10:41:27 PMReply #165

Offline bill_viper

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 2762
  • Total likes: 79
  • Gender: Male
  • In luv with my little κουμπαρά
    • Dedousis.com
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #165 on: December 05, 2010, 10:41:27 PM »
Με τέτοιο όγκο και βάρος δε το γλυτώνεις με ΤΙΠΟΤΑ...
Βye-bye my sweet Miata... :(

December 05, 2010, 11:07:06 PMReply #166

Offline Liakos

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #166 on: December 05, 2010, 11:07:06 PM »
Τα μεταφορικα υπολογιζω οτι θα ειναι καπου στα 300-350$.Τα πακετα ειναι μεγαλα κ εχουν βαρος, οποτε μη σου κανει εντυπωση αν τελικα το ποσο ειναι ακομη μεγαλυτερο.

Το χοντρο προβλημα ομως ειναι το τελωνειο.Τοσο μεγαλα πακετα θα τραβηξουν σιγουρα την προσοχη των τελωνειακων κ θα σε φεσωσουν κανονικοτατα.

Αν θες να παρεις το ρισκο, προτιμησε να παραγγειλεις ξεχωριστα τα πραγματα σου.Ζητα υποτιμολογηση κ απεφυγε τα courier οπως ο διαολος το λιβανι.
Το express mail κατα πασα πιθανοτητα δε θα περασει τελωνειο, κοστιζει ομως παραπανω...

Good luck. :gl:

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


December 05, 2010, 11:24:55 PMReply #167

Offline spoumi

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #167 on: December 05, 2010, 11:24:55 PM »
Πάντως ό,τι αφορά τα Koni αμορτισέρ επειδή το έψαξα αρκετά πριν τα βάλω εγώ από το εξωτερικό δν με συνέφερε να τα φέρω καθώς πήγαιναν 600+ χωρίς καν την τοποθέτηση.
Για τα αμορτισέρ καλύτερα από εδώ.
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

December 06, 2010, 01:06:52 AMReply #168

Offline dikaios7

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #168 on: December 06, 2010, 01:06:52 AM »
Πάντως ό,τι αφορά τα Koni αμορτισέρ επειδή το έψαξα αρκετά πριν τα βάλω εγώ από το εξωτερικό δν με συνέφερε να τα φέρω καθώς πήγαιναν 600+ χωρίς καν την τοποθέτηση.
Για τα αμορτισέρ καλύτερα από εδώ.


Παντως οι διαφορες ειναι μεγαλες. Ενδεικτικα αναφερω οτι η bilstein pss9 για το rx8 εχει 1863 ευρο απο atlas team http://atlasteam.gr/eshop/catalog/product_info.php?cPath=22_45_504_727_734&products_id=5335

και 1125e απο vividracing http://www.vividracing.com/catalog/bilstein-pss9-coilovers-mazda-0405-p-28404.html

Mιλαμε για τρομακτικες διαφορες

December 06, 2010, 01:32:48 AMReply #169

Offline spoumi

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #169 on: December 06, 2010, 01:32:48 AM »
Γενικά ισχύει αυτό που λες αλλά για τα αμορτισέρ koni δεν ισχύει.
Αφού το βλέπεις και μόνος σου.
660$+μεταφορικά που είναι πολλά σίγουρα +τελωνείο 90%
και σε Ελλάδα 600 τοποθετημένα.

Έχω φέρει αρκετά πράγματα απο εξωτερικό αλλά τα koni δεν συμφέρουν..Από κει και πέρα..
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

December 14, 2010, 11:14:30 PMReply #170

Offline dimsabas

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #170 on: December 14, 2010, 11:14:30 PM »
Παραθέτω την παγίδα που αντιλήφθηκε μέλος σε άλλο φόρουμ και που μπορεί να μας ανοίξει τα μάτια, μην την πατήσουμε κι εμείς σε ανάλογη περίσταση:

"Πρόσφατα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό μου τηλέφωνο για μια αγγελία που έχω βάλει στο Car.gr στο οποίο έλεγε εάν ισχύει η αγγελία γιατί ενδιαφέρεται, και άν ναι να του στείλω e-mail να επικοινωμήσουμε. Το μήνυμα ήταν στα Αγγλικά αφού ο υποτηθέμενος αγοραστής ήταν από Αγγλία.
Έτσι κι εγώ επικοινώνισα και λόγω του ότι έχω 2 αυτοκίνητα στο Car.gr τον ρώτησα για ποιό απο τα 2 ενδιαφέρεται και του επισήμανα τα link των αγγελιών μου.
Αμέσως απάντησε πως ενδιαφέρεται και για τα 2 (πρώτο σημάδι: το ένα ειναι Mercedes CLK και το άλλο Nissan Navara..... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ!)
Τέλος πάντων, μου λέει πες μου μια τελική τιμή και για τα 2 να στα πληρώσω μέσω PayPal ΜΟΝΟ. Του λέω λοιπόν τιμή και για τα 2 επισημαίνοντας ότι δεν ασχολούμαι εγώ με μεταφορές και τα λοιπά γιατί δεν τα γνωρίζω, θέλοντας να αποφύγω την διαδικασία και με διαβεβαίωσαν ότι θα τα αναλάβουν όλα αυτοί και οι μεταφορείς τους.
Όλη η κουβέντα έγινε Σαββατοκύριακο και για να μην μακρυγορώ, την Δευτέρα το πρωί μου έρχεται e-mail απο αυτόν και από το PayPal το οποίο έλεγε ότι σε πλήρωσα και σου έβαλα εξτρα χρήματα 1.700€ για τα μεταφορικά. Το ίδιο έλεγε και στο μηνυμα του PayPal, δηλαδή ότι επιβεβαιώνει την πληρωμη η οποία έχει αφαιρεθεί από το λογαριασμό αυτού και έχει προστεθεί εξολοκλήρου στον δικό μου αλλά έχει δεσμευθεί προσωρινά! Οι οδηγίες λοιπόν που έδινε το "PayPal" ήταν να πληρώσω πρώτα τα 1.700€ στον μεταφορέα μέσω της Western Union και να αποστείλλω με mail την απόδειξη πληρωμής στο ίδιο mail που έστελνε το "PayPal" και καλά.... Όταν λοιπόν έστελνα την απόδειξη θα αποδεσμέυονταν όλα τα χρήματα και θα μπορούσα να τα τραβήξω και έπειτα θα ερχόταν η μεταφορική για τα χαρτιά και να παραλάβει τα αυτοκίνητα...... Το mail έδινε και ένα "Transaction Number"....
Όλα τα παραπάνω φαίνονται απόλυτα λογικές διαδικασίες για μία αγορά...
Μόνο που.......
το Transaction Number δεν υπήρχε πουθενά σαν διαδικασία σε εξέλιξη μέσα στο λογαριασμό του PayPal μου...
το όνομα της μεταφορικής που μου έλεγε να στείλω τα λεφτά το έκανα search στο google και δεν είχε καν ιστοσελίδα.... Είναι δυνατόν????? Μεταφορική χωρίς ιστοσελίδα???????
Επίσης έκανα search την διεύθυνση που μου έδινε με τα στοιχεία του στο Google Maps και μου έβγαλε μια οδό στην Αγγλία η οποία είναι μόνο μαγαζιά με ψώνια, ούτε μεταφορική ούτε σπίτια.....!!
το mail που φαινόταν ήταν αυτό των υπηρεσιών του PayPal (service@intl.paypal.com) ΑΛΛΑ όταν πάτησα "Reply" για να τσεκάρω το mail, έβγαινέ το εξής mail: pay-palcustomerhelp@OfficeEmail.net το οποίο και πάλι είναι παραπλανητικό για κάποιον αρχάριο λόγω της αρχικής ονομασίας αλλά η κατάληξη προδίδει ότι είναι ψέυτικο mail.....
Αυτο λοιπόν που έκανα ήταν να στείλω αμέσως στο PayPal να ενημερώσω για την ύποπτη κατάσταση όπου και μου επιβεβαίωσαν ότι ήταν και Ψέυτικο...
ΌΛΑ ΤΑ MAILS ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΝ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΛΟΓΙΚΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ.....

[COLOR="MediumTurquoise"]ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΑΡΟΣ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ. ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, ΨΑΞΙΜΟ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ (όσο και όπως μπορεί ο καθένας) ΚΑΙ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΑ ΣΤΑ mails.....
Στην προκειμένη περίπτωση θα έχανα 1.700€ για πλάκα λόγω του ότι μεσολάβητής φαινόταν το PayPal με το οποίο συνεργάζομαι καιρό......!

Αυτα! Ήθελα να το κάνω Post για να το μάθετε και να το διαδώσετε όσο μπορείτε γιατί δε νομίζω να έστειλαν μόνο στο δικό μου κινητό μήνυμα απ ολόκληρο το Car.gr!
Ευχαριστώ!!"

December 15, 2010, 01:19:16 AMReply #171

Offline XrhstosZ

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #171 on: December 15, 2010, 01:19:16 AM »
το ιδιο ειχε παθει φιλος μου με μηχανη που ειχε βαλει αγγελια στο car.gr

December 15, 2010, 08:51:16 AMReply #172

Offline Ξάδελφος

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #172 on: December 15, 2010, 08:51:16 AM »
Παρομοια ιστορια ειδα να διαδραματιζεται πριν λιγες μερες στο γραφειο.Ζητουσαν σ ενα συναδελφο αφου του βαλαν λεφτα κλπ κλπ να καταθεσει 800Ε για να σταλει τ αμαξι του στην Αγγλια.ο υποτιθεμενος αγοραστης συστηνονταν σα Λιθουανος που ζει στην Αγγλια,ειχε και σελιδα στο FB.
Μονο που με μεταφορες ασχολουμαστε και τον πηρε χαμπαρι νωρις οτι ειναι απατεωνας.Σημειωση.Η μεταφορικη ηταν υπαρκτη.
Τον αρχισε στο δουλεμα, οτι οι Αγγλοι ειναι gay και ο τυπος αρχισε να ψαρωνει και να κανει αντιλογο οτι δεν ειναι .Δυο μερες ανταλλασαν μηνυματα.
Η κουβεντα εκλεισε με το μηνυμα στ Αγγλικα  " Π..στη Βρετανε, Ελληνα δεν κοροιδευεις αυτα τα καναμε εμεις πρωτοι.Αει γ@μ...¨.

December 15, 2010, 10:44:32 AMReply #173

Offline vagmann

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #173 on: December 15, 2010, 10:44:32 AM »
Μου χε ερθει και μενα mail απο Αγγλια την επομενη μερα που εβαλα το miata στο car... :llol:
Γιατι ενας αγγλος να θελει ενα αριστεροτιμονο μιατα,σε διπλασια τιμη? :zalistika:

December 15, 2010, 10:49:34 AMReply #174

Offline Ξάδελφος

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #174 on: December 15, 2010, 10:49:34 AM »
Μου χε ερθει και μενα mail απο Αγγλια την επομενη μερα που εβαλα το miata στο car... :llol:
Γιατι ενας αγγλος να θελει ενα αριστεροτιμονο μιατα,σε διπλασια τιμη? :zalistika:
Για να το παει στη Λιθουανια.    :llol:
Ειναι δυνατον καποιος να ειναι τοσο αφελεις και να την πατησει?.

December 15, 2010, 01:40:46 PMReply #175

Offline Nitroking

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #175 on: December 15, 2010, 01:40:46 PM »
Τhanks για το info.. Eυτυχως στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο διαδεδομενες οι πληρωμες με paypal oποτε φανταζομαι δεν ειναι πολλοι που την πατανε.. Ισως αυτοι στοχευουν πιο πολυ στους μαντραδες..
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

February 05, 2011, 12:13:53 PMReply #176

Offline philosopher

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #176 on: February 05, 2011, 12:13:53 PM »
Ερώτηση:
Με EMS αγοράζουμε?
Ειλικρινά δε θυμάμαι αν είναι κρατικό ή courier όπως η FedEX  :-\

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



February 05, 2011, 12:20:22 PMReply #177

Offline nmwisima

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #177 on: February 05, 2011, 12:20:22 PM »
Κρατικό. Κατά πάσα πιθανότητα θα περάσει.

February 05, 2011, 12:21:55 PMReply #178

Offline philosopher

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #178 on: February 05, 2011, 12:21:55 PM »
Κρατικό. Κατά πάσα πιθανότητα θα περάσει.

Thanx ρε Α  :good:

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



February 05, 2011, 02:02:21 PMReply #179

Offline vagmann

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #179 on: February 05, 2011, 02:02:21 PM »
Ερώτηση:
Με EMS αγοράζουμε?
Ειλικρινά δε θυμάμαι αν είναι κρατικό ή courier όπως η FedEX  :-\

Με ΕΜS μου ειχε ερθει το carbon HT,συνεπως χαλαρα...