Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου  (Read 84748 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

September 29, 2010, 09:51:09 AMReply #120

Offline simkoz

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #120 on: September 29, 2010, 09:51:09 AM »
Αν και το θέμα του από άνω είναι πιο σοβαρό έχω κι εγώ ένα: πήρα κάτι από US που το παραραστατικό του λέει 3 δέματα. Έλα όμως που ήρθαν μόνο τα 2! Τα μισά πράγματα λείπουν. Η αποστολή έγινε με USPS και εδώ μου ήρθαν στο ταχυδρομίο. Αξία περί τα 100 €.
Ο ταχυδρόμος μου είπε να περιμένω καμιά βδομάδα μπάς και έρθει και το 3ο. Αν δεν έρθει τι κάνω;
Brilliant Black NC 2.0 ->Presentation
RX-8 sway bars
Goodwin RoadsterSport II Duals
BC RS Coilovers
I.L. Aluminium Strut Brace kit
Rear upper Strut Bar
Daylight lights

September 29, 2010, 09:52:41 AMReply #121

Offline Theo

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #121 on: September 29, 2010, 09:52:41 AM »
και τα 3 δεματα εχουν το ιδιο tracking number?
My-ex-Mx5: 
NC 1.8lt. High | Galaxy Grey
MazdaSpeed CAI
IL Motorsports 4-1 Header
Goodwin Racing Midpipe
Cusco Type-RS 1.5 Way LSD
FGR 4.44
Tein Street Basis Z Coilovers
RX8 Sway Bars
Custom Rollbar
RX7 FD wheels skatouli custom color

September 29, 2010, 10:06:32 AMReply #122

Offline george 1323

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #122 on: September 29, 2010, 10:06:32 AM »
Αν και το θέμα του από άνω είναι πιο σοβαρό έχω κι εγώ ένα: πήρα κάτι από US που το παραραστατικό του λέει 3 δέματα. Έλα όμως που ήρθαν μόνο τα 2! Τα μισά πράγματα λείπουν. Η αποστολή έγινε με USPS και εδώ μου ήρθαν στο ταχυδρομίο. Αξία περί τα 100 €.
Ο ταχυδρόμος μου είπε να περιμένω καμιά βδομάδα μπάς και έρθει και το 3ο. Αν δεν έρθει τι κάνω;
Μαλλον θα ερθει κ το τριτο,στειλε ενα μαιιλ στον προμηθευτη να ρωτησεις για την αποστολη αν εγινε την ιδια ημερα...α εχει κ αριθμο η αποστολη που μπορει να σε ενημερωνει το ταχυδρομειο που εχει κολλησει το δεμα.... :gl:πχ αυτο που περιεχει το τριτο δεμα μπορει να παρακρατηθηκε για ελεγχο περιεχομενου..... :'(

September 29, 2010, 10:27:17 AMReply #123

Offline simkoz

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #123 on: September 29, 2010, 10:27:17 AM »
Έχουν tracking number? δεν είμαι σίγουρος, θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ παιδιά
Brilliant Black NC 2.0 ->Presentation
RX-8 sway bars
Goodwin RoadsterSport II Duals
BC RS Coilovers
I.L. Aluminium Strut Brace kit
Rear upper Strut Bar
Daylight lights

September 29, 2010, 10:30:05 AMReply #124

Offline saldale

Re: Group Buy Quaife LSD for NC
« Reply #124 on: September 29, 2010, 10:30:05 AM »
Καλημέρα παιδιά, γράφω εδώ αν και λίγο offtopic.

Σήμερα έλαβα ένα mail (προκειται για το μπλοκέ που παρήγγειλα από τον miata roadster) από τα τελωνεία στο αεροδρόμιο που μου ζητάει να τους προσκομίσω τιμολόγιο ή παραστατικό με την αξία του δέματος προκειμένου να εκτελωνιστεί. Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση;

Λογικά θα έπρεπε να υπάρχει κολλημένο επάνω στο δέμα το παραστατικό με την αξία (έστω τυπική).
Κάντου ένα mail και ρώτα τον αν είχε στείλει μαζί τιμολόγιο και ζήτα του να στο στείλει με mail σε pdf ωστε να πάς με αυτό στο χέρι και να προχωρήσει ο εκτελωνισμός.
Προφανώς να του ζητήσεις η αξία να είναι μειωμένη, γιατί το πρώτο που θα πληρώσεις θα είναι 23% φπα επι της αξίας του τιμολογίου.
Άντε με το καλό να πάμε να τα βάλουμε μαζί.
MY09 - Noisy Combative Exclusive Classy

September 29, 2010, 10:42:31 AMReply #125

Offline Theo

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #125 on: September 29, 2010, 10:42:31 AM »
Σιμο κανονικα πρεπει καθε δεμα να εχει δικο του tracking number.

Οποτε αν δεν τα εχεις ζητα απο τον πωλητη να στα στειλει για να δεις που βρισκεται το 3ο δεμα!
My-ex-Mx5: 
NC 1.8lt. High | Galaxy Grey
MazdaSpeed CAI
IL Motorsports 4-1 Header
Goodwin Racing Midpipe
Cusco Type-RS 1.5 Way LSD
FGR 4.44
Tein Street Basis Z Coilovers
RX8 Sway Bars
Custom Rollbar
RX7 FD wheels skatouli custom color

September 29, 2010, 10:48:53 AMReply #126

Offline VasmaV

  • Administrator
  • ******
  • Posts: 3299
  • Total likes: 392
  • Gender: Male
  • '100% of the shots you don't take, don't go in' WG
    • my cardomain
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #126 on: September 29, 2010, 10:48:53 AM »
Καλημέρα παιδιά, γράφω εδώ αν και λίγο offtopic.

Σήμερα έλαβα ένα mail (προκειται για το μπλοκέ που παρήγγειλα από τον miata roadster) από τα τελωνεία στο αεροδρόμιο που μου ζητάει να τους προσκομίσω τιμολόγιο ή παραστατικό με την αξία του δέματος προκειμένου να εκτελωνιστεί. Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση;

Λογικά θα έπρεπε να υπάρχει κολλημένο επάνω στο δέμα το παραστατικό με την αξία (έστω τυπική).
Κάντου ένα mail και ρώτα τον αν είχε στείλει μαζί τιμολόγιο και ζήτα του να στο στείλει με mail σε pdf ωστε να πάς με αυτό στο χέρι και να προχωρήσει ο εκτελωνισμός.
Προφανώς να του ζητήσεις η αξία να είναι μειωμένη, γιατί το πρώτο που θα πληρώσεις θα είναι 23% φπα επι της αξίας του τιμολογίου.
Άντε με το καλό να πάμε να τα βάλουμε μαζί.
όπως ακριβώς τα λεει ο αντωνης, αν δεν υπαρχει κολλημένο πάνω στο δέμα, πες στον τυπο να στο στειλει ώστε να το εκτυπώσεις και να το πας στο τελωνειο…για την τιμή, φυσικα και θα τους πεις να σου βαλει την χαμηλοτερη…ετσι κι αλλιως το ανταλλακτικό έχει έρθει, οποτε και δεν σε νοιαζει αν χαθει, τι θα γίνει
(Sorry, but you are not allowed to access the gallery)
myex -> MX-5 NC 1.8 SVP R.E.M.
Tochigi-Fuji LSD & FGR 4.44
MAZDASPEED Stabilizer Kit
MAZDASPEED Sport Springs (Jap-Spec)
Koni ADJUSTABLE Sport Shocks
Racing Beat Header, RSport GW Midpipe
Rota Fighter 16x7 ET40 6.4Kgrs
Goodyear EfficientGrip Performance
Front&Rear Airdam Skirts, MS Sideskirts

Topless is always better...

September 29, 2010, 11:17:32 AMReply #127

Offline elefas

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #127 on: September 29, 2010, 11:17:32 AM »
Αυτό έκανα, του ζήτησα να μου στείλει το παραστατικό με email. Τον ρώτησα αν το έχει βάλει πάνω στο δέμα αλλά δεν μου απάντησε. Θα τον ξαναρωτήσω μόλις μου στείλει το παραστατικό.

Καλημέρα παιδιά, γράφω εδώ αν και λίγο offtopic.

Σήμερα έλαβα ένα mail (προκειται για το μπλοκέ που παρήγγειλα από τον miata roadster) από τα τελωνεία στο αεροδρόμιο που μου ζητάει να τους προσκομίσω τιμολόγιο ή παραστατικό με την αξία του δέματος προκειμένου να εκτελωνιστεί. Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση;

Λογικά θα έπρεπε να υπάρχει κολλημένο επάνω στο δέμα το παραστατικό με την αξία (έστω τυπική).
Κάντου ένα mail και ρώτα τον αν είχε στείλει μαζί τιμολόγιο και ζήτα του να στο στείλει με mail σε pdf ωστε να πάς με αυτό στο χέρι και να προχωρήσει ο εκτελωνισμός.
Προφανώς να του ζητήσεις η αξία να είναι μειωμένη, γιατί το πρώτο που θα πληρώσεις θα είναι 23% φπα επι της αξίας του τιμολογίου.
Άντε με το καλό να πάμε να τα βάλουμε μαζί.
όπως ακριβώς τα λεει ο αντωνης, αν δεν υπαρχει κολλημένο πάνω στο δέμα, πες στον τυπο να στο στειλει ώστε να το εκτυπώσεις και να το πας στο τελωνειο…για την τιμή, φυσικα και θα τους πεις να σου βαλει την χαμηλοτερη…ετσι κι αλλιως το ανταλλακτικό έχει έρθει, οποτε και δεν σε νοιαζει αν χαθει, τι θα γίνει


September 29, 2010, 11:33:13 AMReply #128

Offline Ξάδελφος

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #128 on: September 29, 2010, 11:33:13 AM »
Αν και το θέμα του από άνω είναι πιο σοβαρό έχω κι εγώ ένα: πήρα κάτι από US που το παραραστατικό του λέει 3 δέματα. Έλα όμως που ήρθαν μόνο τα 2! Τα μισά πράγματα λείπουν. Η αποστολή έγινε με USPS και εδώ μου ήρθαν στο ταχυδρομίο. Αξία περί τα 100 €.
Ο ταχυδρόμος μου είπε να περιμένω καμιά βδομάδα μπάς και έρθει και το 3ο. Αν δεν έρθει τι κάνω;
To παραστατικπ παραλαβης που υπεγραψες λεει οτι παρελαβες 3 δεματα σωστα?.
Αν το τριτο δεμα επεσε του ταχυδρομου στο δρομο ας πουμε.. πως θα αποδειξεις οτι δεν στο παρεδωσε?.

September 29, 2010, 03:08:53 PMReply #129

Offline Nitroking

Re: Group Buy Quaife LSD for NC
« Reply #129 on: September 29, 2010, 03:08:53 PM »
Καλημέρα παιδιά, γράφω εδώ αν και λίγο offtopic.

Σήμερα έλαβα ένα mail (προκειται για το μπλοκέ που παρήγγειλα από τον miata roadster) από τα τελωνεία στο αεροδρόμιο που μου ζητάει να τους προσκομίσω τιμολόγιο ή παραστατικό με την αξία του δέματος προκειμένου να εκτελωνιστεί. Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση;

Λαλακιες του κρατους.. Δηλαδη αμα η γκομενα μου που σπουδαζει στην Αμερικη μου στειλει φωτογραφιες και το σωβρακο που ξεχασα σπιτι της τον Αυγουστο θα πρεπει να μου βαλει και τιμολογιο?? Αποκλειεται δηλαδη να ειναι κατι ασυνοδευτο σαν την παραπανω πολυ ευστοχη περιπτωση που περιγραφω?
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

September 29, 2010, 04:11:04 PMReply #130

Offline XrhstosZ

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #130 on: September 29, 2010, 04:11:04 PM »
Περιμενω κατι απο αμερικη με αξια 70λιρες. Μικρο δεμα σαν 4 πακετα τσιγαρα περιπου.. Θα φαει τελωνιο? να τους πω να το στειλουν ως δωρο η με πιο χαμηλη τιμη για να το γλιτωσω?

September 29, 2010, 04:23:32 PMReply #131

Offline Liakos

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #131 on: September 29, 2010, 04:23:32 PM »
Υποτιμολογηση.Το δωρο τους τραβαει την προσοχη.
Δε νομιζω να ασχοληθουν με τοσο μικρο κ χαμηλης αξιας δεμα. :gl:

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


September 29, 2010, 04:53:54 PMReply #132

Offline simkoz

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #132 on: September 29, 2010, 04:53:54 PM »
Αν και το θέμα του από άνω είναι πιο σοβαρό έχω κι εγώ ένα: πήρα κάτι από US που το παραραστατικό του λέει 3 δέματα. Έλα όμως που ήρθαν μόνο τα 2! Τα μισά πράγματα λείπουν. Η αποστολή έγινε με USPS και εδώ μου ήρθαν στο ταχυδρομίο. Αξία περί τα 100 €.
Ο ταχυδρόμος μου είπε να περιμένω καμιά βδομάδα μπάς και έρθει και το 3ο. Αν δεν έρθει τι κάνω;
To παραστατικπ παραλαβης που υπεγραψες λεει οτι παρελαβες 3 δεματα σωστα?.
Αν το τριτο δεμα επεσε του ταχυδρομου στο δρομο ας πουμε.. πως θα αποδειξεις οτι δεν στο παρεδωσε?.
Όχι η ειδοποίηση του ταχυδρομείου έλεγε 2 δέματα και 2 μου δώσαν. Τα πράγματα μου όμως τα μισά δεν ήταν μέσα στα 2 και όταν τα άνοιξα είδα το τιμολόγιο που έλεγε ξεκάθαρα 3 packages. Tracking number πάντως δεν βλέπω πουθενά αλλά δεν έχω πάει σπίτι ακόμη να δώ και τα δέματα που ήρθαν.
Brilliant Black NC 2.0 ->Presentation
RX-8 sway bars
Goodwin RoadsterSport II Duals
BC RS Coilovers
I.L. Aluminium Strut Brace kit
Rear upper Strut Bar
Daylight lights

September 30, 2010, 09:04:54 AMReply #133

Offline Ξάδελφος

Re: Group Buy Quaife LSD for NC
« Reply #133 on: September 30, 2010, 09:04:54 AM »
Καλημέρα παιδιά, γράφω εδώ αν και λίγο offtopic.

Σήμερα έλαβα ένα mail (προκειται για το μπλοκέ που παρήγγειλα από τον miata roadster) από τα τελωνεία στο αεροδρόμιο που μου ζητάει να τους προσκομίσω τιμολόγιο ή παραστατικό με την αξία του δέματος προκειμένου να εκτελωνιστεί. Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση;

Λαλακιες του κρατους.. Δηλαδη αμα η γκομενα μου που σπουδαζει στην Αμερικη μου στειλει φωτογραφιες και το σωβρακο που ξεχασα σπιτι της τον Αυγουστο θα πρεπει να μου βαλει και τιμολογιο?? Αποκλειεται δηλαδη να ειναι κατι ασυνοδευτο σαν την παραπανω πολυ ευστοχη περιπτωση που περιγραφω?

Εχει εμφανιστει το φαινομενο ,να φερνουν παπουτσια απο την ΚΙνα...500 κομματια αριστερα παπουτσια και τα περνουν σα δειγματα απο το τελωνειο με αξια συμβολικη ...μετα απο 1 μηνα ερχονται 500 κομματια δεξια παπουτσια..παλι σα δειγμα.

September 30, 2010, 09:25:08 AMReply #134

Offline AzmO

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #134 on: September 30, 2010, 09:25:08 AM »
καλημερα,
περιπου σε ποσες μερες ερχονται πραγματα απο mx5parts.co.uk?