Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου  (Read 84749 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

May 19, 2021, 11:44:39 AMReply #495

Offline mx5silver

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #495 on: May 19, 2021, 11:44:39 AM »
σχετικα με τα τελη για αγορες απο αγγλια, μαζι με μια μικρη ιστορια....

εψαχνα να αγορασω συγκεκριμενα μια ζαντα mavic 221 για ενα παλιο gt mountain bike.
η λυση βεβαια ηταν η αγγλια. καποια στιγμη βγαινει μια ζαντα σε auction. μιλαω με τον πωλητη και ρωταω αν ειναι διατεθειμενος να στειλει ελλαδα, γιατι στην αγγελια ειχε αποστολη μονο εντος uk.
μου λεει οκ. ωραια του λεω, στειλε με parcel monkey που εχει 22 λιρες.
οχι μου λεει, μονο με parcelforce στελνω. 45 λιρες.
αρα τρωω πρωτο καπελο 23 λιρες.... ενταξει λεω δεν βαριεσαι, αφου την βρηκα και την στελνει ας ειναι...
κερδιζω στο bid-αρισμα με 16 λιρες...ωωω λεω μια χαρα την καναμε...
μετα απο 2-3 μερες μου λεει το εστειλα το πακετο, παρε και μια φωτο απο την αποδειξη
και τι αξια εχει γραψει το μοσχαρι στην αποδειξη? 100 λιρες  :tanevramou:
καλα του λεω, εισαι παλαβος? τι γραφεις? θα πληρωσω τελωνειο.....
ωωω μου λεει, δεν το ηξερα... μου ειπε ο υπαλληλος να βαλω 100 λιρες αξια, σε περιπτωση που χαθει το δεμα να παρω αποζημιωση....(τα δεματα με parcelforce εχουν ασφαλεια για απωλεια εως 100 λιρες.)
τελικο αποτελεσμα, τελωνειο 42.60 ευρα....  :tanevramou:



για ενα αλλο μικρο σε μεγεθος δεματακι που παρελαβα με κατι βασεις μηχανης απο αγγλια, με δηλωμενη αξια 38 λιρες + 18 λιρες μεταφορικα, δεν πληρωσα τιποτα. ηρθε κατευθειαν σπιτι... αβυσσος..... :llol:

εχω την εντυπωση οτι στα μικρα δεματακια δεν δινουν και ιδιαιτερη σημασια....
τα πιο μεγαλα δεματα σιγουρα τα βαρανε....

May 19, 2021, 12:30:14 PMReply #496

Online iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #496 on: May 19, 2021, 12:30:14 PM »
Εγώ για 8 τσιμουχες από έμβολα φρένων και 2 κοπιλιες οι οποίες ήρθαν σε έναν φάκελο πλήρωσα τελωνείο. Σε άλλα δέματα δεν πλήρωσα, πιο μεγάλα. Ότι αρπάξουν από τον σωρό. Πρέπει να επικρατεί ένας ψιλό χαμός με την διαδικασία και την covid era.
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

May 19, 2021, 12:48:31 PMReply #497

Offline Dimitris n

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #497 on: May 19, 2021, 12:48:31 PM »
Πηρα τακακια απο tegiwa imports κ με dhl ήξερα Και προπληρωσα τελωνείο μεταφορικά κτλ. Και ήρθε σε πολυ νορμάλ χρόνο
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0

May 19, 2021, 03:08:58 PMReply #498

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #498 on: May 19, 2021, 03:08:58 PM »
Εγώ μια φορά έπρεπε να πληρώσω τελωνείο! Αναφέρω την ιστορία σε άλλο ποστ.
Τελικά άφησα το δέμα στην τύχη του και δεν ασχολήθηκα! Ζήτησα refund δε μου έδωσαν! Πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα έκανα άρνηση συναλλαγής, μαζί με το προϊόν που έφαγε τελωνείο, είχα παραγγείλει και άλλα πράγματα, οπότε στην άρνηση πήρα πίσω τα χρήματα και για αυτά. Συνολικά η παραγγελία ήταν 80-90€. Το θέμα είναι ότι για τα συγκεκριμένα είχα πάρει ήδη λεφτά πίσω, γιατί είχαν καθυστερήσει και τα προϊόντα μου ήρθαν τελικά, εκτός από αυτό που έφαγε τελωνείο... Εντάξει καλά πήγε, έβγαλα καμία 150€ από την όλη φάση!

Ευτυχώς έχω 5 χρόνια να κατέβω Κίνα, αν πάω, λογικά θα με έχουν βάλει σε λίστα για ξύλο! Αναρωτιέμαι γιατί μου στέλνουν ακόμα με τόσα refund που έχω πάρει!

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

June 06, 2021, 05:48:35 PMReply #499

Offline tom13

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #499 on: June 06, 2021, 05:48:35 PM »
Να πω και εγώ την εμπειρία μου με παραγγελία από mx5parts uk μιας αντλία δοχείου υαλοκαθαριστήρων καθώς η δικιά μου τα έφτυσε.

Παραγγελία 4/3/21 στις 27 λίρες τελική με μεταφορικά (το φπα αφαιρείτε αυτόματα στο checkout) και παραλαβή από ελτά χωρίς καμία έξτρα χρέωση! (μετά από 2 μήνες βέβαια μετά από αναζήτηση στο τοπικό κατάστημα λόγο μη αναγραφής αριθμού οδού από λάθος.)

Αν κάποιος είναι στους τυχερούς και δε περάσει τελωνείο το πακέτο, έρχεται φτηνότερα η αγορά από πριν λόγο μη πληρωμής του φπα. :P
Galaxy Grey NC PRHT 1.8 stock

June 06, 2021, 07:08:24 PMReply #500

Offline mx5silver

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #500 on: June 06, 2021, 07:08:24 PM »
το φπα πως αφαιρεθηκε στο checkout?

June 06, 2021, 07:41:43 PMReply #501

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #501 on: June 06, 2021, 07:41:43 PM »
(δεν γνωρίζω, αλλά) λογικά δεν χρεώνεται πια ΦΠΑ αφού και για εκείνους εμείς είμαστε τρίτη χώρα, φεύγουν τα πράγματα χωρίς ΦΠΑ ως εξαγωγή και χρεώνεται ελληνικό ΦΠΑ όταν έρχονται στη χώρα.

June 06, 2021, 08:34:38 PMReply #502

Offline tom13

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #502 on: June 06, 2021, 08:34:38 PM »
Ακριβώς όπως τα λέει ο kacey είναι. Σαν 3η χώρα δεν πρέπει να χρεώνεται ο αγγλικός φπα κατά την εξαγωγή αλλά ο ελληνικός μαζί με όποιους δασμούς και λοιπές χρεώσεις στο τελωνείο. Στο mx5parts συγκεκριμένα όταν έχεις προϊόν στο καλάθι εμφανίζει το εξής μήνυμα "Not in UK? VAT will be deducted at checkout ".
Το ίδιο και ο racing beat europe https://www.racingbeateurope.com/brexit---duties--customs-653-c.asp
Αν και μου αρέσει περισσότερο η προσέγγιση του tegiwa , αλλά amazon , που προπληρώνεις τα πάντα και δε παθαίνεις το εγκεφαλικό μόλις σου χρεώσουν ότι θέλουν τα εδώ τελωνεία και ταχυμεταφορείς.

Αλήθεια γνωρίζει κανένας κάνα site που να υπολογίζει τελωνειακούς δασμούς (εκτός φπα και τελωνειακές αμοιβές) ανά προϊόν;
Galaxy Grey NC PRHT 1.8 stock

June 06, 2021, 09:35:25 PMReply #503

Offline Oresias

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #503 on: June 06, 2021, 09:35:25 PM »
O tegiwa είναι ωραίο μαγαζί αν είσαι χονταίος. Για το τάπερ συνέχεια από εκεί ψώνιζα. Για το mx-5 nc έχει ελάχιστα πράγματα.

June 07, 2021, 01:11:56 AMReply #504

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #504 on: June 07, 2021, 01:11:56 AM »
Ακριβώς όπως τα λέει ο kacey είναι. Σαν 3η χώρα δεν πρέπει να χρεώνεται ο αγγλικός φπα κατά την εξαγωγή αλλά ο ελληνικός μαζί με όποιους δασμούς και λοιπές χρεώσεις στο τελωνείο. Στο mx5parts συγκεκριμένα όταν έχεις προϊόν στο καλάθι εμφανίζει το εξής μήνυμα "Not in UK? VAT will be deducted at checkout ".
Το ίδιο και ο racing beat europe https://www.racingbeateurope.com/brexit---duties--customs-653-c.asp
Αν και μου αρέσει περισσότερο η προσέγγιση του tegiwa , αλλά amazon , που προπληρώνεις τα πάντα και δε παθαίνεις το εγκεφαλικό μόλις σου χρεώσουν ότι θέλουν τα εδώ τελωνεία και ταχυμεταφορείς.

Αλήθεια γνωρίζει κανένας κάνα site που να υπολογίζει τελωνειακούς δασμούς (εκτός φπα και τελωνειακές αμοιβές) ανά προϊόν;

λογικά αυτό σημαίνει ότι τα στέλνει σε δικό του ευρωπαικό προορισμό όπου γνωρίζει τι θα χρεωθεί για την εισαγωγή, και από εκεί στον τελικό ευρωπαϊκό προορισμό σαν ενδοκοινοτική απόστολή?

June 07, 2021, 03:30:10 PMReply #505

Offline Reverant

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #505 on: June 07, 2021, 03:30:10 PM »
λογικά αυτό σημαίνει ότι τα στέλνει σε δικό του ευρωπαικό προορισμό όπου γνωρίζει τι θα χρεωθεί για την εισαγωγή, και από εκεί στον τελικό ευρωπαϊκό προορισμό σαν ενδοκοινοτική απόστολή?

Όχι, χρησιμοποιεί Incoterms DDP (Delivered Duty Paid) όπου προπληρώνει αυτός δασμό και ΦΠΑ, και έτσι το δέμα εισέρχεται τελωνειακώς ελεύθερο στον ενιαίο ευρωπαϊκό τελωνειακό χώρο.

Από 1η Ιουλίου θα υπάρξει μια μεγάλη αλλαγή, δέματα μέχρι 22€ που ήταν τελωνειακώς ελεύθερα πλέον θα υπόκεινται κανονικά σε δασμούς και ΦΠΑ, αυτό σημαίνει τελωνείο. Θα έχουν όμως οι έμποροι την δυνατότητα για μέχρι 150€, να χρεώνουν ΦΠΑ στην αξία του προϊόντος και μετά το δέμα να εισέρχεται ελεύθερο. Για πάνω από 150€, δυστυχώς πάντα τελωνείο.
You can't imagine the power of the Dark Side.

June 07, 2021, 03:47:49 PMReply #506

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #506 on: June 07, 2021, 03:47:49 PM »
Προσπαθώντας να καταλάβω τι θα γίνει από Ιούλιο, θα περνάνε λοιπόν όλα τελωνείο, καλώς... Θα μας ζητάνε αποδείξεις δλδ; Με τόσες χιλιάδες δέματα που θα ελέγχουν, πόσοι άνθρωποι θα χρειαστούν; Θα πηγαίνουν με τις δηλωμένες αξίες από τον πωλητή; Γενικά πιστεύω ότι θα γελάσουμε. Συμφωνώ βέβαια πως χάνονται πολλά χρήματα από το ΦΠΑ, αλλά όταν υπάρχει εκτελωνισμος εκεί μιλάμε για σκέτη απάτη.

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

June 09, 2021, 06:42:13 PMReply #507

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #507 on: June 09, 2021, 06:42:13 PM »
λογικά αυτό σημαίνει ότι τα στέλνει σε δικό του ευρωπαικό προορισμό όπου γνωρίζει τι θα χρεωθεί για την εισαγωγή, και από εκεί στον τελικό ευρωπαϊκό προορισμό σαν ενδοκοινοτική απόστολή?

Όχι, χρησιμοποιεί Incoterms DDP (Delivered Duty Paid) όπου προπληρώνει αυτός δασμό και ΦΠΑ, και έτσι το δέμα εισέρχεται τελωνειακώς ελεύθερο στον ενιαίο ευρωπαϊκό τελωνειακό χώρο.

Από 1η Ιουλίου θα υπάρξει μια μεγάλη αλλαγή, δέματα μέχρι 22€ που ήταν τελωνειακώς ελεύθερα πλέον θα υπόκεινται κανονικά σε δασμούς και ΦΠΑ, αυτό σημαίνει τελωνείο. Θα έχουν όμως οι έμποροι την δυνατότητα για μέχρι 150€, να χρεώνουν ΦΠΑ στην αξία του προϊόντος και μετά το δέμα να εισέρχεται ελεύθερο. Για πάνω από 150€, δυστυχώς πάντα τελωνείο.

κάτι δεν καταλαβαίνω. στο 1ο bold ορθά λες ότι (εφ' όσον έρχονται από "τρίτη" χώρα, τότε) περασμά από τελωνείο ---> ελληνικό ΦΠΑ αλλά ΚΑΙ δασμοί. Στο 2ο bold όμως λες τι ακριβώς? Ότι θα μπορεί ο άγγλος να χρεώνει ΜΟΝΟ φπα (και ποιο? αγγλικό ή ελληνικό?) στο σημείο προέλευσης, και αυτό θα σημαίνει ότι εδώ δεν θα περνάει καν από τελεωνείο άρα θα γλυτώνει τους δασμούς?

June 09, 2021, 07:36:40 PMReply #508

Offline Reverant

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #508 on: June 09, 2021, 07:36:40 PM »
Από 0 μέχρι 150€, θα χρεώνεται μόνο ΦΠΑ, όχι δασμοί. Από 150€ και πάνω, τα πάντα όλα. Δεν έχει διευθετηθεί ακόμα αν θα υπάρχει χρέωση για τον τελωνειακό έλεγχο, δηλαδή για το να τσεκάρουν αν έχει πληρωθεί ο σωστός ΦΠΑ, στην χώρα εισαγωγής. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν τελικά υπάρχει χρέωση. Ο ΦΠΑ που θα χρεώνεται είναι ο ΦΠΑ της χώρας εισαγωγής.
You can't imagine the power of the Dark Side.

June 10, 2021, 12:53:19 AMReply #509

Offline fylpa17

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #509 on: June 10, 2021, 12:53:19 AM »
Στο μεταξύ, άσχετο-σχετικό, το moss άνοιξε γαλλικό παράρτημα.