Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου  (Read 84798 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

January 13, 2021, 11:52:56 AMReply #465

Offline harisport

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #465 on: January 13, 2021, 11:52:56 AM »
Ειχα διαβσει οτι αν η αγορα εχει γινει μεχρι και 31/12, δεν πληρωνεις τελωνειο. Μηπως να τους στειλεις αποδειξη αγορας; Δεν εχει σχεση το ποτε εγινε η αποστολη αλλα ποτε εγινε η αγορα.
Ετσι ευχομαι δηλαδη γιατι εχω κανει αγορα απο Αγγλια με κοστος 55 ευρω, εγινε αποστολη με royal mail προς ελτα και δειχνει οτι εφυγε απο Αγγλια 31/12, ενω Ελλαδα δεν εχει μπει  :good:

January 13, 2021, 01:18:01 PMReply #466

Offline Reverant

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #466 on: January 13, 2021, 01:18:01 PM »
βασικά απ' ότι καταλαβαίνω, μιλάμε για το τέλος των ιδιωτικών πωλήσεων (από αγγελία δηλαδή) πχ μέσω ebay UK.

εγώ τι είπα, και "ήμουν υπερβολικος"?  :D

Ότι ήρθε το τέλος των ιδιωτικών πωλήσεων από Αγγλία, που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει. Θα συνεχίσουμε να αγοράζουμε κανονικά από Αγγλία όπως αγοράζαμε τόσα χρόνια από Αμερική και πληρώναμε τελωνείο. Θα αγοράζουμε λιγότερο; Σίγουρα, και έμποροι όπως ο SPS και ο Il Motorsport θα δουν μεγάλη αύξηση των πωλήσεων τους, αντίθετα ο mx5-parts και ο Βοφι θα δουν πτώση. Αν όμως ο Γερμανός δεν έχει αυτό που θέλεις, δεν νομίζω να μην το πάρεις επειδή θα πρέπει να πληρώσεις τελωνείο. Τώρα βέβαια το τι κάνει και θέλει ο καθένας, αυτός ξέρει. Εγώ όταν ψώνιζα από Αμερική είχα μπατζετάρει από πριν και πιθανό τελωνείο (γιατί ειδικά πριν το 2016 με ΕΛΤΑ περνάγανε μόνο δειγματοληπτικά τελωνείο).

Το ατελώς ή με ταρίφα 3€ αφορά δέματα μικρής αξίας όπως τα ηχεία που είπες.
You can't imagine the power of the Dark Side.

January 13, 2021, 01:18:48 PMReply #467

Offline Reverant

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #467 on: January 13, 2021, 01:18:48 PM »
Ειχα διαβσει οτι αν η αγορα εχει γινει μεχρι και 31/12, δεν πληρωνεις τελωνειο. Μηπως να τους στειλεις αποδειξη αγορας; Δεν εχει σχεση το ποτε εγινε η αποστολη αλλα ποτε εγινε η αγορα.
Ετσι ευχομαι δηλαδη γιατι εχω κανει αγορα απο Αγγλια με κοστος 55 ευρω, εγινε αποστολη με royal mail προς ελτα και δειχνει οτι εφυγε απο Αγγλια 31/12, ενω Ελλαδα δεν εχει μπει  :good:

Ισχύει για ημερομηνία ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ, με σφραγίδα ταχυδρομείου ή ημερομηνία pickup στο tracking.
You can't imagine the power of the Dark Side.

January 13, 2021, 01:54:03 PMReply #468

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #468 on: January 13, 2021, 01:54:03 PM »
βασικά απ' ότι καταλαβαίνω, μιλάμε για το τέλος των ιδιωτικών πωλήσεων (από αγγελία δηλαδή) πχ μέσω ebay UK.

εγώ τι είπα, και "ήμουν υπερβολικος"?  :D

Ότι ήρθε το τέλος των ιδιωτικών πωλήσεων από Αγγλία, που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει. Θα συνεχίσουμε να αγοράζουμε κανονικά από Αγγλία όπως αγοράζαμε τόσα χρόνια από Αμερική και πληρώναμε τελωνείο. Θα αγοράζουμε λιγότερο; Σίγουρα, και έμποροι όπως ο SPS και ο Il Motorsport θα δουν μεγάλη αύξηση των πωλήσεων τους, αντίθετα ο mx5-parts και ο Βοφι θα δουν πτώση. Αν όμως ο Γερμανός δεν έχει αυτό που θέλεις, δεν νομίζω να μην το πάρεις επειδή θα πρέπει να πληρώσεις τελωνείο. Τώρα βέβαια το τι κάνει και θέλει ο καθένας, αυτός ξέρει. Εγώ όταν ψώνιζα από Αμερική είχα μπατζετάρει από πριν και πιθανό τελωνείο (γιατί ειδικά πριν το 2016 με ΕΛΤΑ περνάγανε μόνο δειγματοληπτικά τελωνείο).

Το ατελώς ή με ταρίφα 3€ αφορά δέματα μικρής αξίας όπως τα ηχεία που είπες.

νόμιζα ότι ήμουν σαφής: μιλάμε για τον Kenneth που πουλάει στον Κωστίκα, κάτι μεταχειρισμένο όπως ένα ηχείο (κάποιας αξίας, αλλά και πάλι πολύ πιο συμφέρουσαν αγορά από ότι από εδώ). Για αυτό είπα "ιδιωτικές πωλήσεις από αγγελίες". Αν το subwoofer που μαζί με τα μεταφορικά μου πήγε 110ε (παρά το βάρος + όγκο του) ενώ εδώ έβρισκα αντίστοιχα με 200+, έτρωγε άλλα 100 σε αμοιβή εκτελωνιστή+ όλα τα άλλα, ε δεν θα το έπαιρνα. Για τέτοιες συναλλαγές, σίγουρα χάθηκε η επιλογή της Αγγλίας. Δεν μιλάμε για MX5parts vs ILMotorsport.

January 13, 2021, 04:10:15 PMReply #469

Offline Reverant

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #469 on: January 13, 2021, 04:10:15 PM »
Δεν ξέρω γιατί επιμένεις ότι θα στο στείλει ντε και καλά με UPS άρα με υψηλά κόστη εκτελωνισμού. Πάρα πολλά δέματα έρχονται με ΕΛΤΑ και ΕΛΤΑ courier που έχουν σαφώς χαμηλότερο κόστος εκτελωνισμού.
You can't imagine the power of the Dark Side.

January 13, 2021, 04:52:43 PMReply #470

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #470 on: January 13, 2021, 04:52:43 PM »
α) "για όσα". προφανώς.
β) όπως είπα, πολλά είδη δεν ταξιδεύουν με ταχυδρομείο, και πολλοί άγγλοι δεν στέλνουν με απλό ταχυδρομείο.
γ) το θέμα με τις υπέρογκες χρεώσεις διεκπεραίωσης που συμπαρασύρουν και το τελικό κόστος, είναι μόνο στη UPS ή γενικά στους κούριερ που φέρνουν δέματα από αγγλία εδώ?

January 13, 2021, 04:58:42 PMReply #471

Offline SteliosR

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #471 on: January 13, 2021, 04:58:42 PM »
Κέισι το Μπρεξιτ θα αλλαξει πολλα πραγματα στην αγορα. Οπως σωστα ειπωθηκε μεγαλη ευκαιρια δίνεται στους vendors εκτος ΗΒ. Αλλα και οι πωλητές του ΗΒ θα βάλουν νερο στο κρασί τους, κ θα στείλουν με ΕΛΤΑ. Αλλιως θα παραμείνουν μη ανταγωνιστικοί. Για το Ελλαντα μαλλον πρεπει να χαλαρώσουμε κ να την φαμε σαν άντρες ή να βρουμε οτι θελουμε εκτος ΗΒ.
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

January 13, 2021, 05:22:45 PMReply #472

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #472 on: January 13, 2021, 05:22:45 PM »
Μην ξεχνάτε ότι η Ιρλανδία παρέμεινε στην ΕΕ οπότε κάτι μπορεί να παίξει από εκεί....
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

January 13, 2021, 09:52:45 PMReply #473

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #473 on: January 13, 2021, 09:52:45 PM »
ναι ρε παιδιά, γνωστά αυτά. Απλά το zero tariff deal που ανακοινώθηκε, στην αρχή φάνηκε ως free trade. Μετά έγινε zero tariff μόνο για όσα φτιάχνονται στο UK, και μετά προέκυψε ότι ακόμα και για αυτά, πρέπει να περνάνε από customs clearance = υπέρογκα νταβατζιλίκια. Και αυτό για μένα που αγόραζα μικροπαπαράκια, είναι βαρύ. Έχω πάρει παντόφλες, παπούτσια τέννις, ηχειάκια PC, subwoofer ήταν το μεγαλύτερο και ακριβότερο πράγμα, όλα σαφώς πιο συμφέροντα από αγγλία παρά από ελλάδα. Ε, για αυτές τις περιπτώσεις μιλάω. Αλλά και στο άλλο παράδειγμα του Reverant, με τα νούμερα που αναφέρθηκαν, φάγαμε γκολ έτσι. Το οποίο - ξαναλέω - όταν ανακοινώθηκε το zero tariff deal, εγώ κατάλαβα ότι τη γλυτώσαμε.

Γράφτηκε ότι χαμηλής αξίας δέματα θα περνάνε ατελώς από ΕΛΤΑ. 1) Ποιο είναι το όριο, και 2) είμαστε σίγουροι ότι αυτό παραμένει?

January 13, 2021, 10:41:30 PMReply #474

Offline Reverant

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #474 on: January 13, 2021, 10:41:30 PM »
Το ατελώς ισχύει για ΟΛΕΣ τις τρίτες χώρες (=εκτός τελωνειακής ένωσης), και το όριο είναι αξία CIF 22€. Δεν υπάρχει courier εκτός royal mail που να στείλει δέμα ελλάδα με λιγότερα από περίπου 15€, άρα στατιστικά αν έρθει με courier θα έχει αξία CIF πάνω από 22€.
You can't imagine the power of the Dark Side.

January 15, 2021, 09:38:22 PMReply #475

Offline Dimitris n

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #475 on: January 15, 2021, 09:38:22 PM »
παρηγγειλα 29 Δεκεμβρη το dragy απο το .eu σαιτ τους (εχουν uk,us,eu) και μετα στο tracking number ειδα οτι το στελνουν απο αγγλια με royal mail-ελτα .... Επισης ειναι ακομη αγγλια το δεμα
τους εχω στειλει μειλ κτλ απαντηση καμια
τωρα μαλλον πρεπει να ανοιξω κ ενα θεμα στο paypal γιατι θα μου στοιχισει ο κουκος αηδονι
« Last Edit: January 15, 2021, 09:42:12 PM by Dimitris n »
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0

January 21, 2021, 10:17:11 AMReply #476

Offline Reverant

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #476 on: January 21, 2021, 10:17:11 AM »
Σε συνέχεια όλων των προηγούμενων, υπάρχει μία περίπτωση από 1η Ιουλίου, και για δέματα μέχρι 150€, η Ευρώπη να υποχρεώνει τον πωλητή να πληρώνει αυτός τον ΦΠΑ (άρα θα μας τον χρεώνει κατά την πώληση), και έτσι το δέμα να έρχεται εντός Ευρώπης χωρίς διαδικασίες τελωνείου. Αυτό θα ισχύσει για ΚΑΘΕ τρίτη χώρα, πχ Αμερική, Αυστραλία, Κίνα, Ιαπωνία κτλ.

Πχ θέλεις να αγοράσεις ένα ανταλλακτικό από την Αγγλία, κόστους 100€ με τα μεταφορικά. Ο άγγλος θα σε χρεώνει 124€ συνολικά με τον ΦΠΑ, και το δέμα θα έρθει σαν να έχει έρθει μέσα από την Ευρώπη.

Το κακό είναι ότι ο κάθε πωλητής ξεχωριστά θα πρέπει να στήσει "λογαριασμό" με την ΕΕ για να γίνεται αυτό, και υπάρχει πιθανότητα πολλοί μικροί πωλητές να πουν "κάντε μας την χάρη, άντε γεια".

Το καλό είναι ότι θα το κάνουν αυτόματα τα μεγάλα marketplace τύπου amazon, ebay, κτλ.

Επίσης θα καταργηθεί το όριο των 22€ εφόσον υλοποιηθεί το παραπάνω.
You can't imagine the power of the Dark Side.

January 21, 2021, 11:50:25 AMReply #477

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #477 on: January 21, 2021, 11:50:25 AM »
Πάντως εγώ εδώ και μια βδομάδα τσακώνομαι με τα ΕΛΤΑ για ένα δέμα που έχει κρατηθεί στο τελωνείο. Ενώ τους έχω στείλει παραστατικά δεν δέχονται ότι η αξία είναι κάτω από 22€! Σήμερα μου έστειλαν και γράμμα! Το πιθανότερο έτσι όπως το βλέπω είναι ότι το δέμα θα επιστρέψει στον παραλήπτη...

Εντάξει βέβαια όπως πολύ σωστά μου ελεγε και ο @spoums , κάποια στιγμη θα συνέβαινε και αυτό. Τόσα χρόνια έχω σαρώσει όλα τα κινεζομαγαζα, έχω φέρει τα κέρατα μου σε δύο ταξίδια, πολλές φορές είχα φέρει και πράγματα μέσω ενός συνεργάτη μου με κανονική εισαγωγη και δεν έχω πληρώσει τελωνείο. Τώρα ήρθε η ώρα μου! Μάλλον δεν θα παραλάβω ποτέ!

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

January 21, 2021, 11:52:00 AMReply #478

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #478 on: January 21, 2021, 11:52:00 AM »
Πώς δεν δέχονται την αξία που δηλώνεις? Τι σου λένε δηλαδή?
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

January 21, 2021, 11:54:13 AMReply #479

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #479 on: January 21, 2021, 11:54:13 AM »
Μου λένε ότι αυτοί βλέπουν άλλη τιμή on-line! Ο ίδιος πωλητής έχει αυξήσει την τιμή του προϊόντος. Το οποίο όπως εξηγώ είχε αγοραστεί στο κλασσικό κινεζοevent 11.11

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio