Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]  (Read 280431 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

February 01, 2017, 04:21:15 PMReply #2190

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2190 on: February 01, 2017, 04:21:15 PM »
@kostasmito οι κριτικές σου δεν ακούγονται πολύ αντικειμενικές!!! Και το ότι λες ωραίο το cactus που ξεφύτρωσε σαν κάκτος τρομάζει!

Το 3008 είναι όντως τόσο καλό? Ποιο μοτέρ φοράει? 1.6D? Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά τη Δευτέρα αναμένω ολοκαίνουργιο 208 με αυτό το μοτέρ! Θα το καβατζωσω καμιά βδομάδα και θα σας κάνω review!
« Last Edit: February 01, 2017, 04:25:17 PM by jSkyline »
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 01, 2017, 04:25:49 PMReply #2191

Offline kantetom

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2191 on: February 01, 2017, 04:25:49 PM »
Τίποτα Νότη αν μπορώ να βοηθήσω κάπου....

Ο ατμοσφαιρικός κινητήρας είναι αναχρονιστικός σίγουρα αλλά δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα με το τούρμπο.  ;)

Όπως σου είπα και εγώ το έκαψα και πήγα και  πήρα diesel bi-turbo, αλλά καλό είναι να γνωρίζεις που μπλέκεις και τα διάφορα κουστούμια που παίζει να σου βγάλει αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις καιρό. 

February 01, 2017, 04:30:46 PMReply #2192

Offline kostasmito

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2192 on: February 01, 2017, 04:30:46 PM »
Για καιρό και για πάνω από 150000χλμ. μόνο ατμόσφαιρα και χειροκίνητο σασμαν ή αυτόματο τύπου ishift (με δίσκο συμπλέκτη).
@jSkyline εννοείται πως οι απόψεις μου είναι υποκειμενικές και εννοείται ότι στην τωρινή γκάμα της Nissan μόνο juke, z & gtr αξίζουν!!!

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

February 01, 2017, 04:36:34 PMReply #2193

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2193 on: February 01, 2017, 04:36:34 PM »
Juke!? ...Εντάξει καλό είναι το cactus τελικά!

Το τελευταίο XTrail είναι εξαιρετικό αυτοκίνητο απλά η τιμή του έχει ξεφύγει, Quasquai είναι σίγουρα πολυφορεμενο, οπότε λογικά θα κοίταγα το Navara που έχει αντικειμενικά πολύ καλή τιμή και χώρους!

Sent from my HTC One_E8 using Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 01, 2017, 05:50:37 PMReply #2194

Offline Dasimo

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2194 on: February 01, 2017, 05:50:37 PM »
Πάντως ένα C4 ehdi που έχω εγώ διανύει το πέμπτο εντελώς απροβλημάτιστο έτος χρήσης . Φαντάζομαι κάτι παρόμοιο ισχύει και για το cactus . Σε κάθε περίπτωση , αμάξι για οικογένεια είναι το C4 Picasso και μάλιστα Grande όπως και το Megane Scnic, σε εκδόσεις ντίζελ με αυτοματιλα! Σε Japan μονόδρομος το Avensis Station σε τιμή δώρο


Sent from my iPhone using Tapatalk

February 01, 2017, 06:19:34 PMReply #2195

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2195 on: February 01, 2017, 06:19:34 PM »

 Την τελευταία φορά που της έδειξα station wagon, άρχισε να μου λέει για νεκροφόρες κλπ, οπότε όσο και να μ' αρέσουν εμένα, δεν...
 Αν και για τέτοιο στυλ, θα πήγαινα σε Volvo.
 

February 01, 2017, 06:29:00 PMReply #2196

Offline HarryB

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2196 on: February 01, 2017, 06:29:00 PM »
Στο θεμα s/w συμφωνω απειρα. Για καποιο λογο μου αρεσουν πολυ, και ειδικα τα τελευταια Volvo ειναι εξαιρετικα, μεσα εξω. Απ οτι καταλαβαινω ομως εχουν βγει απο τον χαρτη, οποτε  :btp:

February 01, 2017, 09:09:58 PMReply #2197

Offline spoumi

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2197 on: February 01, 2017, 09:09:58 PM »
Volvo V40?
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

February 11, 2017, 12:46:48 PMReply #2198

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2198 on: February 11, 2017, 12:46:48 PM »

 Χθεσινό update

 1η επίσκεψη στη Nissan Σφακιανάκης, στην Κηφισίας για Pulsar και Qashqai.

 Δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς έχει παιχτεί με τα εσωτερικά και των 2 και δείχνουν τόσο αποπνικτικά και μουντά. Οι χώροι τους είναι έως και αχανείς μεν, αλλά τα σκουρόχρωμα πλαστικά και τα μαύρα/γκρι καθίσματα κάνουν και τα 2 να δείχνουν μικρότερα απ' όσο είναι. Και τα 2 επίσης δείχνουν κάπως ξεπερασμένα σχεδιαστικά σε ταμπλό/κονσόλα/όργανα.
 Το μεν Pulsar πρέπει να έχει ένα απ' τα πιο άνετα εσωτερικά στην κατηγορία του, αλλά χάνει πόντους στο χώρο αποσκευών με τους μεγάλους θόλους πίσω να κλέβουν αρκετά λίτρα (σύνολο 380), το δε Qashqai δείχνει τεράστιο και έχει πιο flat χώρο φόρτωσης και 50 λίτρα παραπάνω.
 Η Nissan λόγω των νέων φόρων επί της λιανικής τιμής των αυτοκινήτων "δημιούργησε" μια 3η έκδοση εξοπλισμού μετά την Accenta και πριν την Tecna, ώστε να βάλει περισσότερα αξεσουάρ σε πιο προσιτή τιμή. Με ίδιο μοτέρ (1.2 DiG) και CVT, το Pulsar βγαίνει στα 20.500 στην 3η απ' τις 4 εκδόσεις, ενώ το Qashqai με ίδιο κινητήρα/κιβώτιο και στη 2η έκδοση (Accenta), 24.500€.

 2η επίσκεψη στη Suzuki Στέφος στη Μεσογείων για το Vitara και το S-Cross (πρόταση του @selito)

 (Απαράδεκτη αντιπροσωπεία, τραγική εξυπηρέτηση, αν κάποιος ενδιαφέρεται για Suzuki, ας απευθυνθεί σε άλλο αντιπρόσωπο. Οι μόνοι πελάτες, 30 λεπτά για να μάθει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης την τιμή μιας έκδοσης από άλλον μέσω τηλεφώνου, σώνει και ντε να αγοράσω ετοιμοπαράδοτο σε κινητήρα και έκδοση που δε θέλω, παρκαρισμένα 2 μηχανάκια μέσα στην έκθεση και σε θέσεις που να μη μπορείς να δεις τα εκθέματα και άλλα τέτοια γραφικά).

 Το Vitara μεγάλη απογοήτευση, ειδικά σε σχέση με την τιμή αγοράς  του. Ανέπνευστο εσωτερικό, μετριότατοι χώροι, μικρό ωφέλιμο ύψος για τα κεφάλια των πίσω επιβατών. Καλός χώρος αποσκευών, δεν κατάφερα να μάθω κάτι παραπάνω για δυνατότητες διαμόρφωσης του εσωτερικού.

 Αντίθετα, το S-Cross ήταν αποκάλυψη. Αν κάποιος προσπεράσει την κακάσχημη μούρη του και το ίδιο εσωτερικό σχεδιασμό με το Vitara, βρίσκεται σε ένα πιο ευρύχωρο αμάξωμα, με πιο σωστή θέση οδήγησης, μεγαλύτερο χώρο για τα κεφάλια και τα γόνατα των επιβατών, ίδιους κινητήρες και με -3.500€ απ' το Vitara σε ίδια έκδοση - αν ο πωλητής τα είπε σωστά... Θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορίες για το αυτόματο κιβώτιο του, αλλά θα πρέπει να το ψάξω διαδικτυακά, γιατί αν ρωτούσα, θα ήμουν ακόμα εκεί.

 3η επίσκεψη ξανά στη Βελμάρ στο Σταυρό, αυτή τη φορά για το C-Max, που δεν πρόλαβα να δω την προηγούμενη φορά.

 Αυτό το αυτοκίνητο, παρόλο που δε μπορείς να το ερωτευτείς λόγω εμφάνισης, σε κάνει να νιώσεις κατευθείαν οικεία με το που θα μπεις μέσα. Είναι απείρως πρακτικό, με όλους τους διακόπτες εκεί που περιμένεις να είναι, στιβαρή κατασκευή και δείχνει ποιοτικότατο, χώροι αχανείς, με άπειρες δυνατότητες διαμόρφωσης, μεγάλο πορτ-παγκάζ και καλούς κινητήρες. Μόνο ερωτηματικό το Durashift. Η έκδοση με τον 1000άρη Ecoboost με Durashift σταμάτησε απ' την παραγωγή, οπότε μόνη επιλογή σε βενζίνη, ο 1.5 με τα 150 άλογα. Η Ford Motor Hellas δίνει ως δώρο +6 χρόνια εγγύηση στα 2 της αρχικής, καλύπτοντας - λένε - τα πάντα.

 Και μετά από αυτά, σήμερα διαβάζω αυτό: http://www.newsauto.gr/kivernisi-etimazi-afxisi-ton-timon-ton-aftokiniton/   :yawn:

February 11, 2017, 01:21:20 PMReply #2199

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2199 on: February 11, 2017, 01:21:20 PM »
Θα συμφωνήσω ως προς το εσωτερικό του Quasqai για μένα αποτελεί ίσως τον δεύτερο πιο σημαντικό λόγο, μετά την μη ανοιγόμενη οροφή, να σκεφτεί κάποιος να κάνει το σκ@το του παξιμάδι και να ξεβρακωθεί να πάρει το XTrail.

Πάντως κάτι ακούγεται για FL και τέτοιο εσωτερικό

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 11, 2017, 01:54:42 PMReply #2200

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2200 on: February 11, 2017, 01:54:42 PM »

 Σίγουρα πρέπει να χρησιμοποιήσουν πιο φωτεινές εσωτερικές επενδύσεις. Αν αυτό στη φωτο το πραγματοποιήσουν, θα κερδίσουν πολλούς πόντους. Πάντως αν εξαιρέσω το C-Max και το HRV, μέσα μοιάζουν με αυτοκίνητα του 2000.

February 11, 2017, 02:24:34 PMReply #2201

Offline kostasmito

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2201 on: February 11, 2017, 02:24:34 PM »
Το C-MAX είναι πολύ ωραίο αυτοκίνητο και σίγουρα το καλύτερο "οικογενειακό" από όσα έχεις δει. Το διπλοσύμπλεκτο κιβώτιο του δεν ξέρω τι λέει από πλευράς αξιοπιστίας, αλλά οδηγικά (για τον petrolhead) θα είναι σίγουρα καλύτερο σε σχέση με τα CVT.
Μεταχειρισμένα κοιτάς καθόλου? Αυτό https://www.spotawheel.gr/buy/volvo/used-2015-volvo-v40/340 αν και με μικρό πορτ μπαγκαζ, δεν είν κακό.

 

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

February 11, 2017, 02:43:27 PMReply #2202

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2202 on: February 11, 2017, 02:43:27 PM »

 Με έχει ξενερώσει φουλ η τεράστια διαφοροποίηση τιμών από έκδοση σε έκδοση ή ακόμα χειρότερα, στο κάθε έξτρα αξεσουάρ από έκδοση σε έκδοση με την ηλίθια φορολόγηση και αν επίσης αυξήσουν κι άλλο τις τιμές, το μεταχειρισμένο θα είναι μονόδρομος.

 Το Volvo είναι εκπληκτικό, αλλά δυστυχώς σε χώρους δεν θα είναι αναβάθμιση σε σχέση με το Jazz, οπότε το άφησα.

February 12, 2017, 10:53:20 AMReply #2203

Offline Neko

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2203 on: February 12, 2017, 10:53:20 AM »
Νότη στην ίδια θέση με σένα ήμουν και εγώ πριν λίγο καιρό. Αν και κοίταζα σε άλλη κατηγορία εγώ ήμουν ανάμεσα στο Suzuki Ignis all grip Peugeot  2008 και το Citroen c3. Το Peugeot μου άρεσε αλλά ακριβό όπως το ήθελα. Το Suzuki ήμουν στο τσακ να το πάρω αν και ήταν στην κατηγορία του Panda  σε χώρους. Ήταν το μόνο σε βενζίνη αλλά με χαμηλή κατανάλωση. Η τιμή του βέβαια με μια έκπτωση που είχε έβγαινε στα 16500! Τελικά με κέρδισε το Citroen c3 από ομορφιά χώρους και σε τιμή 17150 με έκπτωση πήρα το 1.6 shine με τους 100ps. Ελπίζω να βρεις τελικά αυτό που θα σ'αρεσει  :-)

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mazda nbfl 04 -blue matt aluminium 3m- japan racing 16x9 et10-205/45/16- ap1 air dam kit-flares-danelatos exaust-coilover Vmaxx-stuke splitters- spoiler lip Ground Zero-Ccr Works roll bar-Mevic carbon HT-ducktail carbon-DIY spoiler HT-sideskirts-

February 13, 2017, 11:38:15 AMReply #2204

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2204 on: February 13, 2017, 11:38:15 AM »
Οδήγησα σε μια γρήγορη βόλτα χθες αργά το βράδυ το νέο Kia Sportage. Ουσιαστικά χθες το μεσημέρι έγινε και η παρουσίαση του στις εγκαταστάσεις του Δάβαρη και επειδή έχω άνθρωπο που δουλεύει μέσα στην Kia, κάναμε αργά το βράδυ μια βόλτα με το δημοσιογραφικό, καθώς και με το δημοσιογραφικό Seat Ateca. (Υπήρχαν στην παρουσίαση επίσης, τα δημοσιογραφικά Quasquai, Kadjar, Vitara, Kuga). Δεν τα είδα απο κοντά, αλλά σύμφωνα με τον φίλο μου, που του έχω και αρκετή εμπιστοσύνη, το Kuga είναι σαφώς καλύτερο από τα υπόλοιπα. Είχε ακριβώς την ίδια άποψη για το εσωτερικό του Nissan με εμένα και μου έθαψε το Vitara οσο δεν πάει!

...Δες το ΚΙΑ, αν σου αρέσει εξωτερικά. Αυτό μόνο.

ΥΓ. Δεν έχω έτσι και αλλιώς καλή γνώμη για την Seat, άλλα το Ateca ήταν μια ακόμα μετριότητα.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio