Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]  (Read 280186 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

October 28, 2016, 05:43:31 PMReply #2145

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2145 on: October 28, 2016, 05:43:31 PM »
Για αλλη μια φορα σε εχασα. Το clio τι δουλεια εχει με το micra?
Αρχικα ειναι αλλη κατηγορια αλλα εκτος απο αυτο η renault εδωσε μονο μοτερ στη nissan,dacia, merc τα αυτοκινητα δεν εχουν καμια σχεση, το micra οδηγικα ειναι απαισιο, το εσωτερικο του απαδαρεκτο, πολυ κουραστικο αυτοκινητο και επικινδυνο.
Το κλιο οδηγικα ειναι πολυ καλο, κλασσικα καλη αναρτηση και καλο τιμονι (γαλλικο), καλης ποιοτητας εσωτερικο και ανετα καθισματα.
Dacia δεν εχω οδηγησει ουτε merc A καινουριο, αλλα ενα αυτοκινητο δεν ειναι μονο το μοτερ...

 Πότε πρόλαβες και οδήγησες το καινούριο Micra, αφού ακόμα δεν πωλείται;  :???: 
 Το τελευταίο είναι αυτό που παρουσιάστηκε στην έκθεση και έχει κωδικό k14.

 Εκτός αυτού, micra και clio είναι στην ίδια κατηγορία από δημιουργίας τους. Το ότι στην τελευταία γενιά του (k13) μίκρυνε σε διαστάσεις ενώ το clio μεγάλωσε, δεν το αλλάζει κατηγορία. Και τα 2 ανήκουν στην κατηγορία super mini.

 Επίσης, το micra έμεινε όντως πίσω σε άνεση και ποιότητα, επειδή η Nissan αποφάσισε (ηλιθιωδώς κατ' εμέ) να έχει άλλη προσέγγιση στο μικρό της μοντέλο, μειώνοντας κόστη, ώστε να κρατήσει την τιμή αγοράς του χαμηλά, κάνοντας το προσιτό στο κοινό. Και απέτυχε. Αλλά ως το k12, το micra ήταν απ' τις καλύτερες επιλογές στην κατηγορία του, με καλή οδική συμπεριφορά, άνετο εσωτερικό, οικονομικότατο σε όλα και πολύ αποδοτικούς κινητήρες.

October 28, 2016, 05:56:37 PMReply #2146

Offline spar@@

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2146 on: October 28, 2016, 05:56:37 PM »
Για αλλη μια φορα σε εχασα. Το clio τι δουλεια εχει με το micra?
Αρχικα ειναι αλλη κατηγορια αλλα εκτος απο αυτο η renault εδωσε μονο μοτερ στη nissan,dacia, merc τα αυτοκινητα δεν εχουν καμια σχεση, το micra οδηγικα ειναι απαισιο, το εσωτερικο του απαδαρεκτο, πολυ κουραστικο αυτοκινητο και επικινδυνο.
Το κλιο οδηγικα ειναι πολυ καλο, κλασσικα καλη αναρτηση και καλο τιμονι (γαλλικο), καλης ποιοτητας εσωτερικο και ανετα καθισματα.
Dacia δεν εχω οδηγησει ουτε merc A καινουριο, αλλα ενα αυτοκινητο δεν ειναι μονο το μοτερ...

 Πότε πρόλαβες και οδήγησες το καινούριο Micra, αφού ακόμα δεν πωλείται;  :???: 
 Το τελευταίο είναι αυτό που παρουσιάστηκε στην έκθεση και έχει κωδικό k14.

 Εκτός αυτού, micra και clio είναι στην ίδια κατηγορία από δημιουργίας τους. Το ότι στην τελευταία γενιά του (k13) μίκρυνε σε διαστάσεις ενώ το clio μεγάλωσε, δεν το αλλάζει κατηγορία. Και τα 2 ανήκουν στην κατηγορία super mini.

 Επίσης, το micra έμεινε όντως πίσω σε άνεση και ποιότητα, επειδή η Nissan αποφάσισε (ηλιθιωδώς κατ' εμέ) να έχει άλλη προσέγγιση στο μικρό της μοντέλο, μειώνοντας κόστη, ώστε να κρατήσει την τιμή αγοράς του χαμηλά, κάνοντας το προσιτό στο κοινό. Και απέτυχε. Αλλά ως το k12, το micra ήταν απ' τις καλύτερες επιλογές στην κατηγορία του, με καλή οδική συμπεριφορά, άνετο εσωτερικό, οικονομικότατο σε όλα και πολύ αποδοτικούς κινητήρες.
Το K13 εννοω μοντελο 2015 οπως την συγκριση την κανω με κλιο του 2015, για το κ14 δεν εχω αποψη.
Για την κατηγορια εχεις δικιο νομιζα οτι το μικρα το ειχε στην κατηγορια Α, αλλα το εχει στην Β ακομα χειροτερο....
συμφωνω επισης για το κ12, το "τιμονι" του δεν ηταν τοσο καλο αλλα ειχε πολυ γρηγορους κινητηρες και σχετικα αξιοπιστα.

October 28, 2016, 08:27:35 PMReply #2147

Offline Vidias

  • 300 km/h
  • *****
  • Posts: 853
  • Total likes: 412
  • Gender: Male
  • τα γουστα και τα λαθη,ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2147 on: October 28, 2016, 08:27:35 PM »
Just for the record,το μονο νισσαν εξαρτημα στο κ12 ειναι το μοτερ.
NB SPORTY 7/2004

ENGINE: AutoExe Ram-Air Intake-AutoExe Spark Wires-Βoubis Reprofiled Cams-Koyo R-Core Radiator-Beatrush Cooling Panel-Maxim Works Header+Catalyst-Custom 57mm mid pipe-AutoExe back-box-IL Motorsport Engine Mounts.
TRANSMISSION: Exedy Flywheel-Custom 1.6 Clutch-T2 Torsen
WHEELS-TYRES-BRAKES: Enkei RPF1 15x8-Yokohama AD08R 205/50/15-Muteki lugs
SUSPENSION: Jamsport Revalved Oem Bilstein-AutoExe springs-H&R Sways-AutoExe front end links
BRACES: Frame Rails-AutoExe front+rear strut braces-Kenauto Rear Frame-Arrow in Fenders-AutoExe Front Member-Beatrush P.P.F-Hoods.gr Rollbar
INTERIOR: Thermo-Insulated Cabin-Roadster 6 O'clock Cluster-Scuff Plates-Trunk Carpet-OEM Red Stiched Steering Wheel-Handbrake-AutoExe Red Stitched Knob-IL Motorsport Pedal Set-Kenwood 2Din Head Unit .
EXTERIOR: RS Factory Stage Replica Front Lip-Clear Reflectors-Side Repeaters-Black Painted Brake Calipers.

October 28, 2016, 08:40:40 PMReply #2148

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2148 on: October 28, 2016, 08:40:40 PM »

 Η "παγκοσμιοποίηση" των κάποτε made in Japan αυτοκινήτων και των επιμέρους εξαρτημάτων τους γίνεται εδώ και πολλά χρόνια, λόγω μείωσης κόστους παραγωγής και μεταφορικών/δασμών τελωνείων κλπ. Όσο διατηρούν την αξιοπιστία τους, fine by me.

October 28, 2016, 08:43:31 PMReply #2149

Offline spar@@

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2149 on: October 28, 2016, 08:43:31 PM »

 Η "παγκοσμιοποίηση" των κάποτε made in Japan αυτοκινήτων και των επιμέρους εξαρτημάτων τους γίνεται εδώ και πολλά χρόνια, λόγω μείωσης κόστους παραγωγής και μεταφορικών/δασμών τελωνείων κλπ. Όσο διατηρούν την αξιοπιστία τους, fine by me.
το θεμα ειναι οτι δεν την διατηρουν..αχαχαχ

October 28, 2016, 08:50:52 PMReply #2150

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2150 on: October 28, 2016, 08:50:52 PM »

 Μιλάς για πρόβλημα αξιοπιστίας ή ανακλήσεις; Γιατί κάποιο σοβαρό θέμα σε γιαπωνέζικο μοντέλο έχω καιρό να ακούσω. Οι ανακλήσεις αφορούν (πιθανώς) ελαττωματικές παρτίδες ανταλλακτικών, περισσότερο για να αποφευχθεί κάποιο πρόβλημα, παρά για να διορθωθεί κάτι ήδη προβληματικό.

October 28, 2016, 09:03:14 PMReply #2151

Offline ted33

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2151 on: October 28, 2016, 09:03:14 PM »
Λοιπον να σας πω και εγω με τη σειρα μου τη γνωμη μου για τα diesel τα οποια βεβαια δεν συμπαθω ιδιαιτερα αλλα συμπαθω την οικονομια που κανουν λογω του οτι κανω πολλα χιλιομετρα. Εγω οδηγησει παρα πολλα diesel και λογω γνωριμιων με ανθρωπους απο καναλια περιοδικα και αγωνιζομενους. Κανουμε μια κουβεντα πιο σρτιβει πιο παει κτλ. ρε παιδια σ αυτα τα αυτοκινητα ΔΕΝ ειναι αυτο το ζητουμενο. Τεσπα, στο θεμα μας. Το polo ψιλοαπαραδεκτο το a1 kai a3 αρκετα ομορφα μοτερ(1600). Απο κει και περα το clio σαν 1500αρι ειναι πολυ λιγα τα αλογα που βγαζει και μεσα ειναι εντελως πλαστικουρα/ψευτικο απο ποιοτητα.  Το Yaris/Auris εχω κανει αρκετα χιλιομετρα και ειναι αρκετα τιμιο οχι ομως το δυνατοτερο. Το παλιο corsa diesel 2014 που ειχα καλο δυνατο (fiat moter) αλλα απο ποιοτητα πλαστικων ειναι αρκετα πισω, βεβαια μην ξεχναμε οτι προτωβγηκε το 2006 δηλαδη 10 χρονια πριν. Μοτερ σκυλι και το μοναδικο (μαζι με το fiat 500/Grande Punto) με τουρμπινα μεταβλητη. Πολυ πολυ δυνατο και μολις 1248 κυβικα. Ισως το δυνατοτερο στην κατηγορια. Το καινουργιο corsa e που πηρα εχουν γινει τρομερα βηματα σε ποιοτητα εσωτερικου με μαλακα πλαστικα αλλα και ποιοτητα κυλισης μιας κλασης επανω. Βεβαια δικαιως ηταν τα πρωτα σε πωλησεις πολλα χρονια και τωρα δευτερα μετα την toyota με μολισ ελαχιστα κομματια διαφορα. Το ανοιγμα παρολο που δηλωνεται 95 αλογα ειναι πολυ πιο ομορφο απ το προηγουμενο corsa μου και απο πολυ χαμηλα!!! Πολυ πολυ ευχαριστημενος και με ποιοτητα premium αυτοκηνιτου πια.

October 28, 2016, 09:25:54 PMReply #2152

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2152 on: October 28, 2016, 09:25:54 PM »
Περί micra δεν έχει νόημα να εξηγήσω πως σχετίζεται με το Clio όπως επίσης και πως σχετίζεται η σειρά A της merc με Renault και Nissan τουλάχιστον στο μοτέρ. Ήδη το ανέλυσε ο Νότης και Γιώργος. Αλλά και με ένα googlarisma υπάρχουν οι πληροφορίες που ψάχνουμε.

Από εκεί και πέρα το 13αρι μοτέρ της Fiat το έχω οδηγήσει σε Mito και Corsa, πολύ αξιόλογο μοτέρ αλλά με μικροπροβλήματα αξιοπιστίας. Πάντως και με τα 2 έχω κάνει πολύ άνετα ταξιδάκια. Αλλά και πάλι Fiesta θα επέλεγα, το Mito ξεφεύγει σε τιμή οπότε δεν το βάζω σε σύγκριση με τα υπόλοιπα.

Sent from my HTC One ME

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

October 28, 2016, 09:27:33 PMReply #2153

Offline spar@@

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2153 on: October 28, 2016, 09:27:33 PM »

 Μιλάς για πρόβλημα αξιοπιστίας ή ανακλήσεις; Γιατί κάποιο σοβαρό θέμα σε γιαπωνέζικο μοντέλο έχω καιρό να ακούσω. Οι ανακλήσεις αφορούν (πιθανώς) ελαττωματικές παρτίδες ανταλλακτικών, περισσότερο για να αποφευχθεί κάποιο πρόβλημα, παρά για να διορθωθεί κάτι ήδη προβληματικό.

Μιλαω για προβληματα αξιοπιστιας σε πολλα ιαπωνεζικα αυτοκινητα, δεν υπαρχουν τα παλια ιαπωνεζικα αυτοκινητα αλλα ουτε τα γερμανικα, οποτε θεωρω ακυρο να κολλαμε σε αυτα που λεγαμε παλια οτι μην παρεις ιταλικο /γαλλικο παρε ιαπωνεζικο κλπ.
Τα αυτοκινητα εχουν γινει αναλωσιμα δεν υπαρχουν τα παλια καλα toyota/honda κλπ
Τα μονο αυτοκινητα που εχουν κρατησει χαρακτηρα ιαπωνικο και δεν εχω δει το παραμικρο χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια πανω σε αυτα ειναι suzuki και daihatsu

October 28, 2016, 09:27:50 PMReply #2154

Offline ted33

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2154 on: October 28, 2016, 09:27:50 PM »
Fiesta καλο και ομορφο στριψιμο αλλα μια φιλη που το εχει, καθε τοσο προβληματα. Θεωρω οτι ολα ειναι θεμα συντηρησεως και το πως του φερεσαι


Sent from my iPhone using Tapatalk

October 28, 2016, 09:29:15 PMReply #2155

Offline ted33

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2155 on: October 28, 2016, 09:29:15 PM »
Κοιτα το daihatsu ειναι toyota και το suzuki swift φοραει μοτερ fiat και αυτο. Μονο mazda


Sent from my iPhone using Tapatalk

October 28, 2016, 09:37:17 PMReply #2156

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2156 on: October 28, 2016, 09:37:17 PM »

 Όσοι είχαν και έχουν Daihatsu, κέρδισαν σε απόλυτη αξιοπιστία, αλλά μεγάλη πίκρα πλέον με έλλειψη ανταλλακτικών και φανοποιία.

October 28, 2016, 09:38:18 PMReply #2157

Offline ted33

Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2157 on: October 28, 2016, 09:38:18 PM »
Συνφωνω και πραγματι πολυ καλα αυτοκινητα αξιοπιστα! Πουθενα φοβερα αλλα παντου καλα και αξιοπιστα


Sent from my iPhone using Tapatalk

October 28, 2016, 09:41:09 PMReply #2158

Offline spar@@

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2158 on: October 28, 2016, 09:41:09 PM »
Κοιτα το daihatsu ειναι toyota και το suzuki swift φοραει μοτερ fiat και αυτο. Μονο mazda


Sent from my iPhone using Tapatalk
η σουζουκι χρησιμοποιει 1,3 κ 1,5 diesel της fiat απλα εχει ακομα και χρησιμοποιει σε swift τους κλασσικους κινητηρες που ειχε και παλια.
Τα daihatsu εχουν τους sz της toyota που ειναι πολυ αξιοπιστοι.

October 29, 2016, 03:21:13 AMReply #2159

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2159 on: October 29, 2016, 03:21:13 AM »
Fiesta καλο και ομορφο στριψιμο αλλα μια φιλη που το εχει, καθε τοσο προβληματα. Θεωρω οτι ολα ειναι θεμα συντηρησεως και το πως του φερεσαι


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Πονάνε" σε 2 - 3 πράγματα, το πιο σημαντικό είναι η κολώνα του τιμονιου. Στο ίδιο πάσχει και το corsa. Δεν ξέρω ποιο μοντέλο είχε η φίλη σου πάντως όπως έγραψα και λίγες σελίδες πιο πίσω έχω αλλάξει κάμποσα. Όλα μοντελα 2012 και 2013

Sent from my HTC One ME

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio