Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες  (Read 129900 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

January 13, 2010, 12:46:50 PMReply #135

Offline plokamhs

  • 300 km/h
  • *****
  • Posts: 724
  • Total likes: 0
  • Gender: Male
  • You know it will always just be me...
Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #135 on: January 13, 2010, 12:46:50 PM »
@emilmx αυτο που λες δεν ισχυει...Μπορει καποιες ασφαλιστικες να μη σε καλυπτουν σε "μερικη κλοπη",αλλα οσον αφορα την ολικη,νομιζω σε καλυπτουν ολες...Αναλογα τους ορους του συμβολαιου.
Παντως ο γενικος κανονας ειναι οτι σε καλυπτουν για ολικη,αλλα οχι για μερικη κλοπη...

January 13, 2010, 12:53:06 PMReply #136

Offline Basilmx5

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #136 on: January 13, 2010, 12:53:06 PM »
@emilmx αυτο που λες δεν ισχυει...Μπορει καποιες ασφαλιστικες να μη σε καλυπτουν σε "μερικη κλοπη",αλλα οσον αφορα την ολικη,νομιζω σε καλυπτουν ολες...Αναλογα τους ορους του συμβολαιου.
Παντως ο γενικος κανονας ειναι οτι σε καλυπτουν για ολικη,αλλα οχι για μερικη κλοπη...
+1
κ θα συμπληρωσω οτι προφανως κ για μερικη κλοπη σε καλυπτουν αφου η μερικη κλοπη οριζει ο,τι ζημιες γινουν κατα την αποπειρα ολικης κλοπης του αυτοκινητου ή διαρρηξης αυτου.. οποτε η κουκουλα στην περιπτωση της μερικης κλοπης η κουκουλα αποζημιωνεται(σε περιπτωση φθορας), στη περιπτωση της ολικης κλοπης απλα περνεις το ποσο, για το οποιο ειναι ασφαλισμενο (για ολικη κλοπη) κ πληρωνεις.

January 13, 2010, 02:49:06 PMReply #137

emilmx

  • Guest
Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #137 on: January 13, 2010, 02:49:06 PM »
καλά αφού επιμένετε πάω πάσο

για την ιστορία πάντως βρείτε τα ασφαλιστήρια σας και διαβάστε τα  :-*




January 13, 2010, 02:57:40 PMReply #138

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #138 on: January 13, 2010, 02:57:40 PM »
Πριν λιγες μερες εκανα νεα ασφαλεια. :excited: :excited: :excited:

Εκανα μεικτη ασφαλεια στην ΕΘΝΙΚΗ με 20.000ευρω αξια αυτοκινητου, 200 ευρω απαλλαγη, πληρη καλυψη σε ολους του τομεις (κουκουλα, καιρικα φαινομενα, κρυσταλλα, οδικη ασφαλεια, νομικη προστασια κ.λ.π. ) και τιμη 595ευρω για 6 μηνες!!! Ειναι πολυ καλη ευκαιρια και πολυ καλη τιμη!!! Εαν θελεις κανεις μπορει να στειλει πμ και να του δωσω τηλ για περισσοτερες πληροφοριες!!!

January 13, 2010, 03:53:02 PMReply #139

Offline plokamhs

  • 300 km/h
  • *****
  • Posts: 724
  • Total likes: 0
  • Gender: Male
  • You know it will always just be me...
Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #139 on: January 13, 2010, 03:53:02 PM »
GENERAL μου επιτρεπεις να σε ξενερωσω λιγο? :P
επειδη η μανα μου δουλευει στην υδρογειο ασφαλιστικη,δινω 180 ευρω το χρονο(χωρις μεικτη-νεος οδηγος γαρ).Με επασφαλιστρα (νεος οδηγος+νεος σε ηλικια) κομπλε :P
Η μανα μου για 1600cc και ΠΛΗΡΗ καλυψη(οποια επιλογη υπαρχει την tickαρεις με λιγα λογια),420 ευρω ετησιως.
βρειτε κονε με υπαλληλους ασφαλιστικης,συμφερει  :tease:

January 13, 2010, 04:01:07 PMReply #140

Offline Charlie

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #140 on: January 13, 2010, 04:01:07 PM »
Πριν λιγες μερες εκανα νεα ασφαλεια. :excited: :excited: :excited:

Εκανα μεικτη ασφαλεια στην ΕΘΝΙΚΗ με 20.000ευρω αξια αυτοκινητου, 200 ευρω απαλλαγη, πληρη καλυψη σε ολους του τομεις (κουκουλα, καιρικα φαινομενα, κρυσταλλα, οδικη ασφαλεια, νομικη προστασια κ.λ.π. ) και τιμη 595ευρω για 6 μηνες!!! Ειναι πολυ καλη ευκαιρια και πολυ καλη τιμη!!! Εαν θελεις κανεις μπορει να στειλει πμ και να του δωσω τηλ για περισσοτερες πληροφοριες!!!

Εμένα θα με ενδιέφερε γιατί σε ενάμιση μήνα λήγει η δική μου (ΜΙΝΕΤΤΑ - 700/εξάμηνο)
Thanks  ;)

January 13, 2010, 04:06:13 PMReply #141

Offline gr8

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #141 on: January 13, 2010, 04:06:13 PM »
στην Εθνική με 14000 αξία, μικτή με απ' όλα και 400ε απαλλαγή 400ε το εξάμηνο!

βέβαια είχα κάποιες εκπτώσεις λόγω οτι άλλαξα εταιρία κτλ..  :yeah:


edit: δεν μένω Αθήνα, η ίδια ασφάλεια αν δήλωνες τόπο κατοικίας Αθήνα ήταν 80ε παραπάνω!!!!! :punish:
« Last Edit: January 13, 2010, 04:08:34 PM by gr8 »

January 13, 2010, 09:45:19 PMReply #142

Offline papacham

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #142 on: January 13, 2010, 09:45:19 PM »
GENERAL μου επιτρεπεις να σε ξενερωσω λιγο? :P
επειδη η μανα μου δουλευει στην υδρογειο ασφαλιστικη,δινω 180 ευρω το χρονο(χωρις μεικτη-νεος οδηγος γαρ).Με επασφαλιστρα (νεος οδηγος+νεος σε ηλικια) κομπλε :P
Η μανα μου για 1600cc και ΠΛΗΡΗ καλυψη(οποια επιλογη υπαρχει την tickαρεις με λιγα λογια),420 ευρω ετησιως.
βρειτε κονε με υπαλληλους ασφαλιστικης,συμφερει  :tease:

μήπως να μας έκανες κονέ με την νητέρα σου στην υδρόγειο ;D? αν μαζευτούμε μπόλικοι παίζει?

Εγώ μόλις "ψώνισα" για φέτος: για 15000 αξία, μεικτή 1100 / χρόνο στην Victoria (με απαλλαγή 300)... από ότι μου είπε ο ασφαλιστής μου ανέβηκαν οι καλύψεις (από 100.000 ευρώ στις 500,000) οπότε στα ύψη το ασφάλιστρο  :zalistika:

Πάντως να προσέχετε γενικά για το ποσό αξίας που ασφαλίζετε το όχημα μας σας: κάθε 1000 ευρώ αξίας σας επιβαρύνουν περίπου 25 ευρώ ετησίως (στην δική μου τουλάχιστον) και αν συμβεί η στραβή (πχ ολική κλοπή δεν θα αποζημιωθείτε για το ποσό αξίας που αναγράφεται στο συμβόλαιο σας αλλά με την τρέχουσα αξία του οχήματος στην αγορά των μεταχερισμένων... και για να γελάσετε τώρα (βασικά για κλάματα είναι) οι περισσότερες ασφαλιστικές, καθορίζουν την αξία του μχ5 μας βάση των τιμών του autotriti.gr (λες και αυτοί ξέρουν, λες και όλα τα μχ5 είναι μια από τα ίδια...), στο οποίο βέβαια δεν θα βρέιτε διαφορές μεταξύ πχ base/mid/high όλα στον ίδιο κουβά... :moutza:

January 14, 2010, 01:44:51 AMReply #143

Offline plokamhs

  • 300 km/h
  • *****
  • Posts: 724
  • Total likes: 0
  • Gender: Male
  • You know it will always just be me...
Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #143 on: January 14, 2010, 01:44:51 AM »
papacham αυτο το σκεφτηκα που προτεινεις!Δηλαδη κατι σαν Group Buy...Απ'οτι μ ειπε η μανα μου ομως,η συγκεκριμενη ασφαλιστικη δινει καλες προσφορες μονο γι'αυτοκινητα που ειναι στο ιδιο ονομα π.χ. για μια οικογενεια που εχει 2-3 αυτοκινητα...Σαν εταιρεια ειναι πολυ αξιοπιστη απ'οσο γνωριζω,αλλα στα ασφαλιστρα στον πιανουν και με τα 2 χερια  :-X

January 14, 2010, 08:54:45 AMReply #144

Offline george 1323

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #144 on: January 14, 2010, 08:54:45 AM »
Eγω πιστευω οτι αν μαζευτουν πολλα αυτ/τα θα παιξει μια ομαδικη ασφαλιση με αλλες τιμες,ειναι σιγουρο...... ;)ας παρει καποιος να παζαρεψει τιμες για 15-20 αυτ/τα για να δουμε..... :yeah:

January 14, 2010, 09:05:46 AMReply #145

Offline Basilmx5

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #145 on: January 14, 2010, 09:05:46 AM »
Eγω πιστευω οτι αν μαζευτουν πολλα αυτ/τα θα παιξει μια ομαδικη ασφαλιση με αλλες τιμες,ειναι σιγουρο...... ;)ας παρει καποιος να παζαρεψει τιμες για 15-20 αυτ/τα για να δουμε..... :yeah:
Παιδια η ομαδικη ασφαλιση γινεται ισως, λεω εγω ισως, οταν ενα ατομο ή μια εταιρια ασφαλιζει τον στολο της... Αυτη την εντυπωση εχω..
Μπορει να κανω κ λαθος.. Δεν θα ηταν κακο να γινει μια ερωτηση σε καποιον σοβαρο ασφαλιστη...

January 14, 2010, 10:59:39 AMReply #146

Offline xenos

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #146 on: January 14, 2010, 10:59:39 AM »
interested...  :)
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

February 05, 2010, 12:58:18 AMReply #147

Offline play25

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #147 on: February 05, 2010, 12:58:18 AM »
Ετσι για την ιστορια....συνεργαζομαι με ενα ασφαλιστικο γραφειο,κοινως κανω ασφαλειες.μπορω να ρωτησω τον δικο μου για ομαδικη ασφαλιση,αν και το βλεπω χλωμο να παιζει κατι τετοιο.Οσο για τις ασφαλειες σας να προσεχετε και τα ψιλα γραμματα γιατι παιζουν πολυ σημαντικο ρολο.
Η μονη ασφαλιστικη που σου καλυπτει την κουκουλα σε ολες τις περιπτωσεις ειναι η εθνικη.2 με 3 αλλες που σου προσφερουν καλυψη κουκουλας στα ψιλα γραμματακια λενε μονο σε περιπτωση ατυχηματος ή μερικης κλοπης.Σε περιπτωση κακοβουλης πραξης (καποιο μαλακισμενο που θα σου την σκισει) δεν παιρνεις τιποτα.
Σε περιπτωση ολικης κλοπης του car σου αν δεν βρεθει σε 6 μηνες τοτε παιρνεις τα λεφτα,και οπως ειπε καποιος φιλος απο εδω σου δινουν οτι λεει το autotriti.Γι'αυτο καλο ειναι με καθε ανανεωση συμβολαιου να τσεκαρετε για ποσα το ασφαλιζετε για να μην πληρωνετε τσαμπα ευρα!!!!

οποιος θελει να ρωτησει οτιδηποτε για ασφαλεια μπορει να στειλει pm.

KAI μια συμβουλη ειδικα για τους nc. ΜΙΚΤΗ δεν ΚΑΝΕΙ οποιος εχει χρημα...αλλα ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!!!!

February 05, 2010, 02:16:54 AMReply #148

Offline Basilmx5

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #148 on: February 05, 2010, 02:16:54 AM »
Οσο για τις ασφαλειες σας να προσεχετε και τα ψιλα γραμματα γιατι παιζουν πολυ σημαντικο ρολο.
Η μονη ασφαλιστικη που σου καλυπτει την κουκουλα σε ολες τις περιπτωσεις ειναι η εθνικη.2 με 3 αλλες που σου προσφερουν καλυψη κουκουλας στα ψιλα γραμματακια λενε μονο σε περιπτωση ατυχηματος ή μερικης κλοπης.Σε περιπτωση κακοβουλης πραξης (καποιο μαλακισμενο που θα σου την σκισει) δεν παιρνεις τιποτα.
Σε περιπτωση ολικης κλοπης του car σου αν δεν βρεθει σε 6 μηνες τοτε παιρνεις τα λεφτα,και οπως ειπε καποιος φιλος απο εδω σου δινουν οτι λεει το autotriti.Γι'αυτο καλο ειναι με καθε ανανεωση συμβολαιου να τσεκαρετε για ποσα το ασφαλιζετε για να μην πληρωνετε τσαμπα ευρα!!!!
Σωστο που το επισημαινεις, αλλα για την περιπτωση της κουκουλας που ανεφερες υπαρχει λυση να αποζημιωθεις κανονικοτατα χωρις προβλημα...
Απο την αλλη γνωστος ετυχε κ του κλεψαν το jeep κ αποζημιωθηκε για οσο το ειχε ασφαλισει.. η τιμη ηταν παραπανω απο την αξια του αυτοκινητου που υπηρχε στην αγορα ως μεταχειρισμενο... πχ μεταχειρισμενο το εβρισκες 35κ αυτος το ειχε 40κ.

Βεβαια για μενα το βασικο σε μια ασφαλιση εκτος τις σοβαρης εταιρειας, ειναι κ ο ασφαλιστης ανθρωπος... γιατι αυτος πρεπει να ειναι σωστος να θελει να βοηθησει κ να βρει τροπο να σε εξυπηρετησει σε οποιαδηποτε περιπτωση τον χρειαστεις... στο δικηγορο, στον γιατρο κ στον ασφαλιστη λες παντα την αληθεια... αν θελει εχει το τροπο να εξυπηρετηθεις σωστα  καθαρα κ γρηγορα(προσωπικη εμπειρια)

February 05, 2010, 02:23:48 AMReply #149

Offline SchumiMx5

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #149 on: February 05, 2010, 02:23:48 AM »
Πάντως αυτό που αναφέρθηκε για εθνική δεν ισχύει 100%.Εμένα μου έσκισαν την οροφή και αφου είδαν ότι δεν μπορούσαν να μπουν,μου έσπασαν το τζάμι.Είχα βάλει ολική και μερική κλοπή.Μου είπαν στην εθνική ότι θα πάρω το 50% μόνο.Μετά από διαφωνίες κλπ πήρα το 70% η το 75%  αν θυμάμαι καλά τελικά...