Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες  (Read 129904 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

July 25, 2011, 09:52:47 AMReply #345

Offline dimsabas

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #345 on: July 25, 2011, 09:52:47 AM »
Ποιος επικυρώνει δηλώσεις ότι το αμάξι χάλασε; Πας στο αστυνομικό τμήμα αγκαζέ με τον μηχανικό σου και σου επικυρώνει δήλωση ότι έχεις βαρέσει μπιέλα; :zalistika:

July 25, 2011, 10:11:31 AMReply #346

Offline el loco

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #346 on: July 25, 2011, 10:11:31 AM »
χαχαχαχα!1

σε ενα κεπ,δηλωνεις οτι δεν το κυκλοφορεις,οτι δεν το οδηγεις...οι εταιρειες θελουν απλα να ειναι καλυμενες και να εχουν αποδεικτικο σε περιπτωση που το ατομο που κοβει την ασφαλεια κανει ατυχημα και μετα παρακαλαει-ζηταει να τον καλυψουν....
drift it like u stole it!!!!!
mx-5..
z750...bye bye

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2676747/

July 25, 2011, 11:00:40 AMReply #347

Offline mx5silver

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #347 on: July 25, 2011, 11:00:40 AM »
αν δεν ανανεωσεις καλο ειναι να το βαλεις σε κλειστο παρκιν. αν πχ το εχεις ανασφαλιστο και παρκαρισμενο κανονικα σε εναν δρομο εξω απο το σπιτι σου και τυχει και πεσει ενας επανω σου τοτε τον πληρωνεις αφου το ανασφαλιστο οχημα το εχεις εσυ....... και αν υπαρχει και τραυματισμος θα εχεις και αλλα μπλεξιματα.....

Όλα καλά κι όλα ωραία όσα γράφτηκαν, αλλά αναφορικά με το συγκεκριμένο, νομίζω πως δεν έχεις δίκιο. Από πότε σε πληρώνω εφόσον δε φταίω, απλώς επειδή είμαι ανασφάλιστος; Δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση. Και το επικουρικό ταμείο, σε πληρώνει για ζημιές από ανασφάλιστο όχημα, όχι για ζημιές που έκανες σε ανασφάλιστο όχημα. Αν ήταν έτσι, όποιος ήθελε να βάψει τον προφυλακτήρα του, δε θα είχε παρά να βρει ένα παρατημένο όχημα και να πάει να πέσει πάνω του. :exaclty:
ναι, δεν τον πληρωνεις απο την τσεπη σου, τον αποζημιωνει το επικουρικο ταμειο. κανονικα θα επρεπε να σε πληρωσει αυτος αφου εσυ εισαι παρκαρισμενος κανονικα, αλλα αφου εισαι ανασφαλιστος μπορει να μην σε πληρωσει και να αποζημιωθει απο το ταμειο.
και αν καλεσει και την αστυνομια για να καταγραψει το συμβαν(που θα την καλεσει σιγουρα) πιθανον  να φας και προστιμο, αφου ανασφαλιστο οχημα ειχε εμπλοκη σε ατυχημα.....500e και 1 χρονο πινακιδες... :zalistika:
τραγικο δεν θα ηταν? :llol:

July 25, 2011, 11:07:47 AMReply #348

Offline el loco

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #348 on: July 25, 2011, 11:07:47 AM »
παιδια πληρωνει αυτος που φταιει!

σε περιπτωση που ευθυνεται το ανασφαλιστο, πληρωνεσαι απο το επικουρικο και μετα το επικουρικο γ@μει τον ανασφαλιστο.

σε περιπτωση που δεν ευθυνετα το ανασφαλιστο τον πληρωνει κανονικα η εταιρεια του υπαιτειου.(αν δεν παει τροχαια δεν τρωει και προστιμο)
drift it like u stole it!!!!!
mx-5..
z750...bye bye

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2676747/

July 25, 2011, 12:12:44 PMReply #349

Offline dimsabas

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #349 on: July 25, 2011, 12:12:44 PM »
(αν δεν παει τροχαια δεν τρωει και προστιμο)

Έτσι κι αλλιώς, γιατί να φάει πρόστιμο; Αν γουστάρω, δεν μπορώ να παρκάρω το αμάξι έξω από το σπίτι μου για να το κοιτάω; Γιατί πρέπει να το έχω ασφαλίσει; Το μόνο που πρέπει να πληρώσω είναι τα τέλη κυκλοφορίας. Κι αυτά, μόνο αν το παρκάρω σε δημόσιο χώρο κι όχι σε ιδιωτική θέση.

July 25, 2011, 02:01:21 PMReply #350

Offline Ξάδελφος

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #350 on: July 25, 2011, 02:01:21 PM »
Eνα αμαξι που παρκαρεις στο δρομο πρεπει να εχει,
πληρωμενα τελη κυκλοφοριας με το χαρτακι κολλημενο στο παρμπριζ(αν δεν το χεις μπορει να σε γραψει)
Ασφαλεια
Κτεο -καρτα καυσαεριων.
Ακομη και σταθμευμενο τ αμαξι μπορει να σε ελεγξει ο αστυφυλακας και να σου κοψει τα απαραιτητα προστιμα.
Αν τ αμαξι δε διαθετει ολα τα παραπανω απαγορευεται να κυκλοφορει και με τον ορο κυκλοφορια συμπεριλαμβανεται και η σταθμευση σε δημοσιο δρομο.

Οποιος αμφιβαλει μπορει να ενημερωθει απο το Τμημα τροχαιας Εθν Οδων Αφιδνων οι οποιοι εκει  με ενημερωσαν απο πρωτο χερι.


July 25, 2011, 02:13:24 PMReply #351

Offline mx5silver

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #351 on: July 25, 2011, 02:13:24 PM »
εφοσον εχεις σηματακι κυκλοφοριας δικαιουσαι να παρκαρεις σε δημοσιο δρομο, και εφοσον εχεις ασφαλεια μπορεις να κυκλοφορεις στον δρομο.
νομιζω ομως αν ομως εμπλακεις σε ατυχημα και εχεις ανασφαλιστο οχημα(ασχετα αν εισαι παρκαρισμενος ή οχι) δεν γινεται να μην εχεις επιπτωσεις.
κοιταξα και λιγο στο ιντερνετ σε συζητησεις και γενικα ειναι λιγο θολο το τι ισχυει. καλυτερα θα ειναι να μην το μαθει κανενας απο πρωτο χερι......

edit 
τωρα ειδα την απαντηση απο τον  ξαδελφο :oops:
« Last Edit: July 25, 2011, 02:16:57 PM by mx5silver »

July 25, 2011, 03:23:43 PMReply #352

Offline jinba_ittai_mx5

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #352 on: July 25, 2011, 03:23:43 PM »
παιδες κοιταξα λιγο εχθες που ποσταρατε καποια και πηρα κατευθειαν την ασφαλιστρεια μου.
1ον ανασφαλιστο οχημα μονο σε γκαραζ δικο σου,ισχυει το "φταις δεν φταις πληρωνεις και τρεχεις"
2ον οι ασφαλειες ειναι 6μηνες ή ετησιες μπορεις να διακοψεις οποτε θες και να παρεις καποια λεφτα πισω
3ον για την ασφαλεια της κουκουλας μονο με κακοβουλη που ειναι σε μικτη ασφαλεια.μικτη ασφαλεια σε ι/χ με υφασματινη κουκουλα κανει μονο η εθνικη ολες οι αλλες κανουν μονο με μεταλικη!!!!

οτι θελετε με ρωτατε και παιρνω τηλ την αφαλιστρια μου και σας απαντω(εχω καλη σχεση ειναι φιλη και μου τα λεει στα ισα)

July 25, 2011, 03:42:53 PMReply #353

Offline dimsabas

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #353 on: July 25, 2011, 03:42:53 PM »
Αυτό το "φταις, δε φταις, πληρώνεις και τρέχεις" μού κάνει πάρα πολλή εντύπωση. Είναι τελείως παράλογο και είτε το λένε οι ασφαλιστές για να μην τολμήσει κανείς να το έχει ανασφάλιστο είτε έχουν πετύχει αντίστοιχη νομοθετική ρύθμιση, ποιος ξέρει διά ποίας οδού; :zalistika:

July 25, 2011, 03:46:35 PMReply #354

Offline el loco

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #354 on: July 25, 2011, 03:46:35 PM »
παιδια πληρωνει αυτος που φταιει!

σε περιπτωση που ευθυνεται το ανασφαλιστο, πληρωνεσαι απο το επικουρικο και μετα το επικουρικο γ@μει τον ανασφαλιστο.

σε περιπτωση που δεν ευθυνετα το ανασφαλιστο τον πληρωνει κανονικα η εταιρεια του υπαιτειου.


jinba ittai αυτο ισχυει φιλε μου. ασφαλιστης ειμαι και εγω και μου χει τυχει περιπτωση τετοια απο μελος του mx5 club που ειναι πλεον πελατης μου και πληρωθηκε κανονικα.
drift it like u stole it!!!!!
mx-5..
z750...bye bye

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2676747/

July 25, 2011, 03:49:44 PMReply #355

Offline Basilmx5

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #355 on: July 25, 2011, 03:49:44 PM »
Κανονικα ειναι οπως τα λεει ο Γιωργος(Ξαδερφος) αποκει κ περα αν καποιος πεσει στο αμαξι σου πανω κ να μη φταις πρεπει ναχεις ασφαλεια το λιγοτερο, αν οχι ολα τα υπολοιπα χαρτια(κτεο-τελη κλπ), για να μη βρεθεις φταιχτης διοτι εισαι σε δημοσιο δρομο...
3ον για την ασφαλεια της κουκουλας μονο με κακοβουλη που ειναι σε μικτη ασφαλεια.μικτη ασφαλεια σε ι/χ με υφασματινη κουκουλα κανει μονο η εθνικη ολες οι αλλες κανουν μονο με μεταλικη!!!!
Δεν στα εχει πει καλα η ασφαλιστρια σου... διοτι εχοντας μικτη αποζημιωνεσαι αποκει χωρις να χρειαζεται να κανεις χρηση κακοβουλης, απτην αλλη μην εχοντας μικτη μπορεις να κανεις χρηση της μερικης κλοπης κ να αποζημιωθεις για ο,τι φθορα εχει προκληθει στην αποπειρα κλοπης που σου εκαναν, αρκει να εχεις κανει μηνυση στην αστυνομια κατα αγνωστων ή γνωστων  :P κ με το χαρτι αυτο στην ασφαλεια σου... εχουν υποθει πολλες φορες εδω μεσα κ υπαρχει κ παραδειγμα επισης.

Με χρηση της μερικης κλοπης ολες οι εταιρειες αποζημειωνουν...

July 25, 2011, 03:56:12 PMReply #356

Offline jinba_ittai_mx5

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #356 on: July 25, 2011, 03:56:12 PM »
φιλε dimsaba το 1ο παραλογο σ'αυτη την χωρα ειναι  :axe:?????εδω δεν εχουν κανει διακριση τα ΑΤV(γουρουνες) θεωρουνται δικικλα η σαν ιχ 300 cc(ρωτα οποιον θες απο τροχαια μεχρι υπουργειο στανταρ ερωτηση δεν θα παρεις) :nono:
ειναι σαν τα τελη δεν γουσταρεις να τα πληρωνεις - καταθετεις πινακιδα...
ετσι και η ασφαλεια οσο εχει πινακιδα,παιρναει κτεο(το καινουργειο πρεπει να χεις ασφαλεια να περασεις κτεο και αντιστοιχα) πρεπει να εχει και ασφαλεια!!!
η μαμακια  ειναι οτι δεν προλαβαινουμε να κανουμε τα αμαξια ιστορικα και να βαλουμε πινακιδες ΕΛΠΑ ;D :)
παντως αν σε ενδιαφερει μπορω να μαθω το φεκ και να στο στειλω


July 25, 2011, 04:05:34 PMReply #357

Offline jinba_ittai_mx5

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #357 on: July 25, 2011, 04:05:34 PM »
δηλαδη Basilmx5 με μερικη κλοπη υπαρχει αποζιμιωση για κουκουλα(ειναι στανταρ???) :please:
εχω βαρεθει να φυλαω σκοπια με το αεροβολο μηπως και πετυχω καμια γατα στην κουκουλα!! :guns:

July 25, 2011, 04:14:31 PMReply #358

Offline Basilmx5

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #358 on: July 25, 2011, 04:14:31 PM »
δηλαδη Basilmx5 με μερικη κλοπη υπαρχει αποζιμιωση για κουκουλα(ειναι στανταρ???) :please:
εχω βαρεθει να φυλαω σκοπια με το αεροβολο μηπως και πετυχω καμια γατα στην κουκουλα!! :guns:
Ναι ειναι στανταρ οτι υπαρχει αποζημιωση για κουκουλα στην μερικη κλοπη στη περιπτωση που σκιστει για να σου κλεψουν το αμαξι αλλα δεν μπορεσουν...

Να βαζεις κουκουλα στη κουκουλα για τις γατες, γιατι το σπαστικο ειναι οτι στη βρωμιζουν, εκτος αν εισαι καλος στο σημαδι... :P

July 25, 2011, 04:25:43 PMReply #359

Offline jinba_ittai_mx5

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #359 on: July 25, 2011, 04:25:43 PM »
οκ Basilmx5 το επομενο 6μηνο θα κανω και μερικη και ξερω αν την σκισουν θα κανω μηνυση στην πεθερα μου οτι ειναι αυτη  :hilarious:
(εγω βαζω κουκουλα στην κουκουλα της κουκουλας!! , μιλαω για οταν παω κανενα καφε)