Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Eιναι το Mx5 καταλληλη βαση για drift car?  (Read 24214 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

June 10, 2010, 11:52:07 PMReply #60

Offline bill_viper

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 2762
  • Total likes: 79
  • Gender: Male
  • In luv with my little κουμπαρά
    • Dedousis.com
Re: Eιναι το Mx5 καταλληλη βαση για drift car?
« Reply #60 on: June 10, 2010, 11:52:07 PM »
Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον lok..

Στα 20 σου είσαι ακόμη νέος οδηγός και πάνω στην φούρια σου, όλοι μας ήμασταν και τις κάναμε τις βλακειούλες μας.
Προτείνω ένα 16αρι να του βάλεις και μπλοκέ/κοντό μετά κι είσαι άρχοντας!
Όποιον γνώστη της αυτοκίνησης κι αν ρωτήσεις όλοι με 2 λέξεις χαρακτηρίζουν το Miata: "MΕΓΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ"!
Βye-bye my sweet Miata... :(

June 11, 2010, 02:43:06 AMReply #61

Offline jimis

Re: Eιναι το Mx5 καταλληλη βαση για drift car?
« Reply #61 on: June 11, 2010, 02:43:06 AM »
Με τα νέα δεδομένα αλλάζει το θέμα.

Έχουμε ηλικία οδηγού 20 και drift car που θα οδηγείται στο δρόμο και θα πρέπει να περάσει ΚΤΕΟ.

Ξέρω ότι ο φίλος jimis μπορεί να τσαντιστεί αλλά νομίζω η εξίσωση που ακολουθεί τα λέει όλα

 20 + "καθαρόαιμο" drift car + που να κυκλοφορεί στο δρόμο = μεγάλο πρόβλημα

Και τα 3 μαζί νομίζω δεν γίνονται, διάλεξε 2.

Καταλαβαίνω πως θα νιώθεις γιατί κι εγώ στα 20 θα ήθελα ένα hardcore τέρας (στα 20 ήθέλα CRX και πριν το καν πάρω να είχε τον Β18 με 200 άλογα μίνιμουμ, τρομάρα μου!) και ευτυχώς που δεν το είχα.. Δεν σε ξέρω ως άτομο αλλά σε τέτοια ηλικία ο ενθουσιασμός επικαλύπτει την σωστή κρίση του οδηγού (όχι του "παππού" στο δρόμο αλλά και του οδηγού αγώνων) και νομίζω πως με αυτοκίνητο στημένο μόνο για το πλάι και με αδήλωτα μοτέρ κλπ αν δεν έχεις ατύχημα θα έχεις προβλήματα και με την αστυνομία (να πιάσουν πιτσιρικά με φτιαγμένο αμάξι και αδήλωτο μοτέρ να κάνει παντιλίκια ξέρεις τί λουκούμι είναι για την τροχαία; μισό βιβλίο παραβάσεις και χιλιάδες ευρώ πρόστιμα...)



το ξερω φιλε μου το ξερω! με το παπι ημουνα και με κινιγουσαν!!! χαχα! παν τελιοσαν αυτα τορα γιαυτο δεν θελω μπλεξιματα γιατι να ξερω! και εδω στην Σερρες μας κηνιγαν πολυ η μπατσι! ασε που ειναι σαν χωριο, σε σταμπαρουνε ευκολα. πηστεβω πως για αρχη θα ειναι οτι πρεπει για μενα το mx-5!!! γιατι μπορω να κανω και της μπαδεσμου και της βολτεσμου και τα ταξιδια μου! :yeah:

June 11, 2010, 02:46:24 AMReply #62

Offline jimis

Re: Eιναι το Mx5 καταλληλη βαση για drift car?
« Reply #62 on: June 11, 2010, 02:46:24 AM »
κατι αλλο τορα.τρογοντε ευκολα τα λαστιχα στο mx-5??? :P

June 11, 2010, 07:53:58 AMReply #63

Offline lok502

Re: Eιναι το Mx5 καταλληλη βαση για drift car?
« Reply #63 on: June 11, 2010, 07:53:58 AM »
Όχι ιδιαίτερα αλλά ανάλογα και το στήσιμο και την ευθυγράμμιση. Η ευθυγράμμιση είναι σημαντική στο ΜΧ και με σωστή ευθυγράμμιση η διαφορά στην συμπερφιροά είναι τεράστια. Ειδικά αν θες να κάνεις και πίστες-ντριφτ και κάνεις ευθυγράμμιση για ντριφτ τότε τα λάστιχα θα τρώγονται πιο γρήγορα (εννοείται εκτός από την φθορά λόγω ντριφτ).

Για ντριφτολάστιχα κάνε ότι έχουμε κάνει οι περισσότεροι, πάρε μια τετράδα ζάντες (π.χ. από Κορόλλα) με τελειωμένα λάστιχα (σύνολο γύρω στα 100 ευρώ) και όταν τα λιώσεις βάζεις άλλα μεταχειρισμένα λάστιχα στις ζάντες (τα παίρνεις τσάμπα από λαστιχάδικα)

Miata NA 1.6 1992

Bilstein Shocks/ Vogtland springs
Carbotech XP10 F/R
Toyo R888 195/50/15
Mythos/FM Frame Rails
    +    

Miata NA 1.8 1996

Tokico Shocks/ FM springs
Advanti Storm 15x8/ BFG Rival 205/50/15
Torsen
Mishimoto aluminum radiator
Boss Frog Clearview SH Rollbar
FM Frame Rails+Butterfly
RB Sways + Brace

June 11, 2010, 08:39:22 AMReply #64

Offline dimsabas

Re: Eιναι το Mx5 καταλληλη βαση για drift car?
« Reply #64 on: June 11, 2010, 08:39:22 AM »
Και βέβαια, το καλό με το Miata είναι πως έχει ελαφριά καρότσα, οπότε δεν καταπονεί πολύ λάστιχα και φρένα. Τα οποία λάστιχα, στην περίπτωση που μιλάμε για ΝΑ και ΝΒ, είναι διάστασης 195/50/15, ήτοι πολύ φθηνή διάσταση. Ολόκληρη τετράδα κοστίζει από λίγο πάνω από 200 ως λίγο κάτω από 300. Δεν το λες κι άσχημα... :exaclty:

June 11, 2010, 09:19:45 AMReply #65

emilmx

  • Guest
Re: Eιναι το Mx5 καταλληλη βαση για drift car?
« Reply #65 on: June 11, 2010, 09:19:45 AM »
επειδή τα δεδομένο άλλαξαν και ξέφυγε το θέμα δεν δημιουργούμε άλλο και να μεταφερθούν εκεί τα τελευταία ποστ με τίτλο:
Είναι το mx5 κατάλληλο για πρώτο πίσωκινητό??

το θέμα έχει αρκετέ πληροφορίες που μπορεί να φανούν χρήσιμες στο μελών για μερικούς