Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Ασφαλής Τρόπος Πώλησης/Αγοράς Αυτοκινήτου  (Read 19038 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

June 01, 2010, 10:31:44 PMReply #15

Offline simkoz

Μην πάρεις τα λεφτά στο χέρι, πριν 4 μήνες που πούλησα το Swift και ήμουν με τόσες χιλιάδες ευρώ πάνω μου είχα χεστεί μέχρι να γυρίσω σπίτι και να πάω να τα καταθέσω στην τράπεζα!!
Στην παλια δουλεια μου ,σε μια μεταλλοβιομηχανια ημουν,κατεβαινα με το σκουτερ στην Εμπορικη τραπεζα,περαν τις επιταγες καθε μερα, φορτωνα δυο φορες το μηνα 150-200 χιλιαδες ευρω στη τσαντα και γυριζα μετα στο ΜΕνιδι στο εργοστασιο να δωσει τ αφεντικο μισθοδοσια.Εκει να δεις φρικη!.Δε θα ξεχασω που καποια στιγμη με ακολουθουσε ενα αμαξι με ρωσοποντιους μεσα  :guns:και απ την τρομαρα μου εκοψα με το σκουτερ το Beverly μεσα απο ενα χωραφι με λαχανα ...παντα  Μενιδι....μπορει να ηταν συμπτωση μπορει και οχι αλλα... :tanevramou: 
Απίστευτος! τεράστια ευθύνη ρε έπαιρνες και ρίσκαρες και την σωματική σου ακεραιότητα. Φαντάζομαι ότι τώρα έβαλες μυαλό. Γνωστός μου την είχε πάθει πριν χρόνια, σήκωσε δικά του λεφτά από την τράπεζα (εξόφληση εργολάβου), αυτός ήταν με αμάξι, στο πρώτο φανάρι που σταμάτησε του την πέσαν από δίπλα με μηχανή και κατσαβίδι, του τα άρπαξαν και άντε γεια...
Brilliant Black NC 2.0 ->Presentation
RX-8 sway bars
Goodwin RoadsterSport II Duals
BC RS Coilovers
I.L. Aluminium Strut Brace kit
Rear upper Strut Bar
Daylight lights

June 01, 2010, 10:42:25 PMReply #16

Offline pooru ni san

Με το internet banking ή ακόμη και με τα εμβάσματα, η υπόθεση πληρωμή υποχρεώσεων ή οφειλών είναι θέμα διαδικαστικό και κυρίως ασφαλές.
Στις συναλλαγές όμως όπου η αβεβαιότητα διαδραματίζει σημαντικό περιοριστικό παράγοντα και η τελική συμφωνία γίνεται πρόσωπο με πρόσωπο, η τραπεζική επιταγή είναι ο πλέον ασφαλής τρόπος.


Edit: Τώρα είδα πως το αναλύσατε μέχρις εσχάτων το θέμα. Τέλεια στα είπαν τα παιδιά ;)

June 02, 2010, 08:36:18 AMReply #17

Offline george 1323

Μην πάρεις τα λεφτά στο χέρι, πριν 4 μήνες που πούλησα το Swift και ήμουν με τόσες χιλιάδες ευρώ πάνω μου είχα χεστεί μέχρι να γυρίσω σπίτι και να πάω να τα καταθέσω στην τράπεζα!!
Στην παλια δουλεια μου ,σε μια μεταλλοβιομηχανια ημουν,κατεβαινα με το σκουτερ στην Εμπορικη τραπεζα,περαν τις επιταγες καθε μερα, φορτωνα δυο φορες το μηνα 150-200 χιλιαδες ευρω στη τσαντα και γυριζα μετα στο ΜΕνιδι στο εργοστασιο να δωσει τ αφεντικο μισθοδοσια.Εκει να δεις φρικη!.Δε θα ξεχασω που καποια στιγμη με ακολουθουσε ενα αμαξι με ρωσοποντιους μεσα  :guns:και απ την τρομαρα μου εκοψα με το σκουτερ το Beverly μεσα απο ενα χωραφι με λαχανα ...παντα  Μενιδι....μπορει να ηταν συμπτωση μπορει και οχι αλλα... :tanevramou: 
150k- 200k ειναι πολλα λεφτα,αλλα ρε παιδια μην χεζομαστε πανω μας οταν ειναι το ποσο 14κ,πρεπει να πεσεις στην περιπτωση για να σε ληστεψουνε.Εκτος κ αν το ξερουνε οτι εσυ θα κουβαλας αυτα τα χρηματα... :axe:

June 02, 2010, 09:30:43 AMReply #18

Offline pooru ni san

150k- 200k ειναι πολλα λεφτα,αλλα ρε παιδια μην χεζομαστε πανω μας οταν ειναι το ποσο 14κ,πρεπει να πεσεις στην περιπτωση για να σε ληστεψουνε.Εκτος κ αν το ξερουνε οτι εσυ θα κουβαλας αυτα τα χρηματα... :axe:

Δεν το ξέρουν, το μαθαίνουν όμως είτε παρακολουθώντας τις αναλήψεις περιμένοντας στην ουρά είτε γνωρίζοντας τα συνηθισμένα δρομολόγια ατόμων που κουβαλούν μεγάλα ποσά (όπως ο ξάδελφος). 

June 02, 2010, 09:33:02 AMReply #19

Offline george 1323

150k- 200k ειναι πολλα λεφτα,αλλα ρε παιδια μην χεζομαστε πανω μας οταν ειναι το ποσο 14κ,πρεπει να πεσεις στην περιπτωση για να σε ληστεψουνε.Εκτος κ αν το ξερουνε οτι εσυ θα κουβαλας αυτα τα χρηματα... :axe:

Δεν το ξέρουν, το μαθαίνουν όμως είτε παρακολουθώντας τις αναλήψεις περιμένοντας στην ουρά είτε γνωρίζοντας τα συνηθισμένα δρομολόγια ατόμων που κουβαλούν μεγάλα ποσά (όπως ο ξάδελφος). 
Κ πως παρακολουθουν τις αναληψεις?καθονται στην ουρα κανενα 8ωρο....λεω εγω... :????:

June 02, 2010, 09:43:11 AMReply #20

Offline pooru ni san

Όταν βρίσκεσαι σε μια ουρά δεν είναι καθόλου δύσκολο να διαπιστώσεις αν τα χρήματα που έχουν κάνει ανάληψη αυτοί που βρίσκονται στα ταμεία είναι μικρού ή μεγάλου ποσού. Τις περισσότερες φορές (ειδικά αν το κατάστημα είναι μικρό) είσαι σε θέση να ακούσεις και το τι ζητούν οι πελάτες από τους ταμείες.
Επίσης φυσικά και δεν κάθονται σε μια ουρά για οκτώ ώρες αλλά αυτό μάλλον δε περίμενες εμένα για να σου το απαντήσω.

June 02, 2010, 09:48:35 AMReply #21

Offline george 1323

Όταν βρίσκεσαι σε μια ουρά δεν είναι καθόλου δύσκολο να διαπιστώσεις αν τα χρήματα που έχουν κάνει ανάληψη αυτοί που βρίσκονται στα ταμεία είναι μικρού ή μεγάλου ποσού. Τις περισσότερες φορές (ειδικά αν το κατάστημα είναι μικρό) είσαι σε θέση να ακούσεις και το τι ζητούν οι πελάτες από τους ταμείες.
Επίσης φυσικά και δεν κάθονται σε μια ουρά για οκτώ ώρες αλλά αυτό μάλλον δε περίμενες εμένα για να σου το απαντήσω.
Εγω ξερω να σου πω πως κανουν το κολπο,απλα ξαναλεω οτι σπανια η περιπτωση στις χιλιαδες συναλαγες να πεσεις μεσα.... :gl:Αν σε ζυγισουν για θυμα να εισαι σιγουρος οτι στην πεφτουν κ για εκατο ευρω..... ;)

June 02, 2010, 10:04:44 AMReply #22

Offline pooru ni san

Αν σε ζυγισουν για θυμα να εισαι σιγουρος οτι στην πεφτουν κ για εκατο ευρω..... ;)

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά δεν είναι λόγος αυτός (το να το αφήσεις στις πιθανότητες δηλαδή) ώστε να μη λάβεις τα μέτρα σου για την έστω και μια φορά που θα χρειαστεί να κουβαλήσεις κάποιος μετρητά από μερικές χιλιάδες έως δεν ξέρω και εγώ πόσα.

June 02, 2010, 10:08:10 AMReply #23

Offline Ξάδελφος

Οι συναλλαγες με πολυ μεγαλα ποσα δε γινονται στο ταμειο.
 Συνηθως τα πεσιματα σ αυτες τις περιπτωσεις γινονται προσχεδιασμενα και μιλημενα.Πχ ειναι καποιος μεσα στη δουλεια σου ή μεσα απ την τραπεζα που ξερεις για αυτες τις τακτικες συναλλαγες σου και στηνει την ιστορια.Αλλο το πεσιμο σε καποιον που τραβα 100Ε απο το ATM.Ειναι εντελως αφελες απο ολες τις αποψεις να κουβαλας μεγαλα ποσα.Δεν αξιζει για τιποτα να ρισκαρεις τη σωματικη σου ακεραιοτητα και τη ζωη σου την ιδια.Επιτελους οι μ@λ@κες οι ιδιοκτητες στη δουλεια μου καποια στιγμη ανακαλυψαν το internet banking και τη μισθοδοσια μεσω τραπεζης...


Mε τ αμαξι εισαι "sitting duck" οσον αφορα το θεμα ληστειας οταν κουβαλας χρηματα.

Τεσπα ειναι να μη σου τυχει!.

June 02, 2010, 10:16:11 AMReply #24

Offline george 1323

Αν σε ζυγισουν για θυμα να εισαι σιγουρος οτι στην πεφτουν κ για εκατο ευρω..... ;)

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά δεν είναι λόγος αυτός (το να το αφήσεις στις πιθανότητες δηλαδή) ώστε να μη λάβεις τα μέτρα σου για την έστω και μια φορά που θα χρειαστεί να κουβαλήσεις κάποιος μετρητά από μερικές χιλιάδες έως δεν ξέρω και εγώ πόσα.

Δεν λεω σωστα τα λες,οποτε αν ειναι παρε κ ενα φιλαρακι σου μαζι να κανεις την αναληψη σου κ να τα μεταφερεις αν φοβασαι κ τελειωνει το θεμα....αν κ νομιζω οτι ο εξυπνος ανθρωπος(με καλη αντιληψη εννοω,κ οχι μπουφος) αν βγει εξω απο την τραπεζα κ ριξει μια ματια γυρω βλεπει αν θα παιξει κατι..... >:-Κ δεν το λεω για να κανω τον εξυπνο,αλλα ειναι πιο απλα τα πραγματα.Στην περιπτωση του ξαδελφου για 150κ σου την πεφτουν κ σε καθαριζουν στο λεπτο... :'(

June 02, 2010, 10:16:54 AMReply #25

Offline pooru ni san

Οι συναλλαγες με πολυ μεγαλα ποσα δε γινονται στο ταμειο.

Εγώ αναφέρομαι στα ποσά που χρειάζεται για μεταβιβασθεί ένα μεταχειρισμένο Miata είτε αυτό είναι ΝA είτε ΝC.
Μια χαρά γίνονται ταμειακά οι συναλλαγές αυτές και μάλιστα και για μεγαλύτερου ποσού.  :)

αν κ νομιζω οτι ο εξυπνος ανθρωπος(με καλη αντιληψη εννοω,κ οχι μπουφος) αν βγει εξω απο την τραπεζα κ ριξει μια ματια γυρω βλεπει αν θα παιξει κατι..... >:-Κ δεν το λεω για να κανω τον εξυπνο,αλλα ειναι πιο απλα τα πραγματα.

Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα βρε Γιώργο αλλά έτσι όπως έχουμε καταντήσει σήμερα είναι δύσκολο να προβλέψεις την ευρηματικότητα κάποιων.
« Last Edit: June 02, 2010, 10:21:57 AM by pooru ni san »

June 02, 2010, 01:11:05 PMReply #26

Offline kakwkei

Παιδια γρηγορη ερωτηση! Τελικα ο αγοραστης θα μου φερει τραπεζικη επιταγη 'εμου του ιδιου'. Τι πρεπει να προσεξω? πρεπει να την υπογραψει στο πισω μερος για να ειναι σε ισχυ?
Elise S2? Sold....
and now what??

June 02, 2010, 01:37:13 PMReply #27

Offline Ξάδελφος

Παιδια γρηγορη ερωτηση! Τελικα ο αγοραστης θα μου φερει τραπεζικη επιταγη 'εμου του ιδιου'. Τι πρεπει να προσεξω? πρεπει να την υπογραψει στο πισω μερος για να ειναι σε ισχυ?
ΒΡΕ ΓΑΜΩΤΟ,ΤΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ? .
Μ επιταγη εμου του ιδιου, να αναψεις και ενα κερι στον πολυουχο αγιο σου να χει λεφτα ο λογαριασμος μη σκασει η επιταγη ακαλυπτη και μετα τρεχα γυρευε.
Θα υπογραψει πισω εφοσον ο πρωτος που υπογραφει κατω δεξια δεν ειναι ο ιδιος και στη συνεχεια(πισω) υπογραφεις εσυ και τη δινεις αλλου ή την καταθετεις στην τραπεζα.
ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΤΑΓΗ ΔΕ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ. Αντι να κοψει επιταγη εμου του ιδιου δηλαδη απο μπλοκακι του ή επιταγη που του χει δωσει αλλος και εχει αυτος υπογραψει πισω ,ζητα του μετρητα ή επιταγη απο τραπεζα.
Βλεπεις,κρινεις και κανεις.Εγω δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.

June 02, 2010, 01:47:18 PMReply #28

Offline xenos

kakswei...: Εκτός αν πάτε κατευθείαν και καταθέσετε την επιταγή στον λογαριασμό σου (δλδ θα έχει χρήματα), μην πάρεις τέτοια επιταγή!!! Με τπτ όμως!
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

June 02, 2010, 01:48:25 PMReply #29

Offline george 1323

Εχει μπερδευτει το παιδι με την τραπεζικη επιταγη κ την προσωπικη επιταγη,αφου ειπαμε ΟΧΙ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΤΑΓΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ,απο εκει κ περα αν ειναι τραπεζικη επιταγη ασ ειναι εμου του ιδιου,αρκει να μην την χασεις(η αν την χασεις να τη βρω εγω)....... :gl: