Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Ασφαλής Τρόπος Πώλησης/Αγοράς Αυτοκινήτου  (Read 19039 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

June 01, 2010, 03:39:10 PM

Offline kakwkei

Παιδια, μια ερωτηση πολυ σοβαρη για οσους ξερουν!

Σε αγοροπωλησια αυτοκινητου, οπου προφανως ο αλλος δεν μπορει να ερθει με ολα τα μετρητα πανω του, τι μπορει να μου δωσει για να ειμαι κ εγω σιγουρος για τα λεφτα?? οτι δεν θα μου δωσει κατι ακαλυπτο ή πλαστο, θα του κανω τη μεταβιβαση και μετα να εξαφανιστει...!

Να παμε μαζι σε καταστημα της τραπεζας του κ να μου βγαλει τραπεζικη επιταγη για το ποσο? Η υπαρχει καποιος αλλος τροπος?
Elise S2? Sold....
and now what??

June 01, 2010, 03:43:20 PMReply #1

Offline pib

η τραπεζικη επιταγη η κατευθειαν με μεταφορα στο λογαριασμο σου αν πας στη τραπεζα..

June 01, 2010, 03:56:55 PMReply #2

Offline kakwkei

και ο αγοραστης αυτο μου ειπε.. οτι θελει μερες η τραπεζα να φερει τοσα μετρητα, και μου ειπε να παμε στην τραπεζα του, να μας εκδωσει τραπεζικη επιταγη ολο το ποσο, και μετα να παμε να κανουμε τη μεταβιβαση.

Παιδια με τη λυση της τραπεζικης επιταγης ειμαι 100% σιγουρος οτι θα παρω τα λεφτα μου????
Elise S2? Sold....
and now what??

June 01, 2010, 03:59:20 PMReply #3

Offline pib

ε βεβαια αφου ειναι επιταγη της τραπεζας υπογεγραμενη

June 01, 2010, 04:00:10 PMReply #4

Offline george 1323

και ο αγοραστης αυτο μου ειπε.. οτι θελει μερες η τραπεζα να φερει τοσα μετρητα, και μου ειπε να παμε στην τραπεζα του, να μας εκδωσει τραπεζικη επιταγη ολο το ποσο, και μετα να παμε να κανουμε τη μεταβιβαση.

Παιδια με τη λυση της τραπεζικης επιταγης ειμαι 100% σιγουρος οτι θα παρω τα λεφτα μου????
Σιγα μην θελει κ χρονια για να φερει 15κ,απλα μια μερα.....κ πολυ λεω ετσι για να κανω τον καλο.... :tanevramou:

June 01, 2010, 04:00:55 PMReply #5

Offline option-D

Αν στα περάσει απλά από το λογαριασμό του άλλου στον δικό σου δεν χρειάζεται να φέρει μετρητά η τράπεζα..
5 κουμπιά θα πατήσει ο ταμίας και τα λεφτά θα εμφανιστούν στο λογαριασμό σου αμέσως..
Δεν νομίζω να θες κι εσύ έτσι κι αλλιώς να περπατάς στο δρόμο με τόσα χρήματα πάνω σου..
Αλλιώς πες μας από πού θα περάσεις (βράδυ κατά προτίμηση) να φοράμε μαύρες κουκούλες και να στην πέσουμε.. Στην παρέα να μένουν τα λεφτά δηλαδή, όχι τίποτ' άλλο..
H A R D C O R E ? 🤘  S U B S C R I B E

"Speed isn't everything, you gotta look cool on the touge too"

June 01, 2010, 04:07:05 PMReply #6

Offline Ξάδελφος


Παιδια με τη λυση της τραπεζικης επιταγης ειμαι 100% σιγουρος οτι θα παρω τα λεφτα μου????
Για να σου εκδοσει η τραπεζα,τραπεζικη επιταγη(αν υποθεσουμε οτι εισαι εσυ ο αγοραστης) πρεπει να καταβαλεις το ποσο ολοκληρο σε μετρητα  ή να παρει τα χρηματα σου απευθειας απο  λογαριασμο που διατηρεις εκει.
Για παραπανω εγγυηση τι να σου πω πες του να σου αφησει ενεχυρο το παιδι του.
-Στην περιπτωση που θα σου κοψει προσωπικη του επιταγη να φοβασαι γιατι μπορει να βγει  ακαλυπτη.

Αν ησουν ο αγοραστης θ αδεχοσουν να μεταφερθουν χρηματα σε λογαριασμο τριτου χωρις να εχει γινει μεταβιβαση ή καποια εξουσιοδοτηση?.

Το πιο ασφαλες ειναι τραπεζικη επιταγη .
Οι τραπεζες λογο του οτι οι παππουδες φοβουνται μη πτωχευσει το κρατος και τραβανε τα λεφτα τους να τα κανουν μασουρι,αργουν να σου δωσουν μεγαλα ποσα και μπορει να παρει και 3 μερες.

June 01, 2010, 04:41:12 PMReply #7

Offline kakwkei

Ευχαριστω πολυ ξαδερφε! Οποτε τραπεζικη επιταγη, καθως εχεις δικιο, ο αγοραστης δεν θα δεχτει να μεταφερει χρηματα στον λογαριασμο μου πριν γινει η μεταβιβαση! Οποτε τραπεζικη επιταγη, που δεσμευει η τραπεζα τα χρηματα του!

Κ αλλη μια ερωτηση, παμε μαζι στην τραπεζα του, μου δινει τραπεζικη επιταγη με ολο το ποσο, και κανουμε τη μεταβιβαση. Μετα? Αν παω με την επιταγη αυτη στην τραπεζα μου επιτοπου, τα βαζουν στον λογαριασμο μου? τι γινεται?
Elise S2? Sold....
and now what??

June 01, 2010, 04:58:11 PMReply #8

Offline Ξάδελφος

Σε οποια τραπεζα εχεις το λογαριασμο σου καταθετεις την επιταγη αυτη.
Αφου εκδοσει η τραπεζα την επιταγη,δε στη δινει στο χερι,πηγαινετε σε καποιο ΚΕΠ να κανετε  τη μεταβιβαση σου .Καθως υπογραφετε τα χαρτια σου δινει την επιταγη και καλοταξιδο του και εσενα σε καλη μερια!. Ετσι αν χαλασει κατι και εκεινος μπορει να ακυρωσει την επιταγη αφου δε θα στη δωσει και εσυ μπορεις να μην υπογραψεις.Νομιζω ειναι μια τιμια και ασφαλης λυση.
Υ.Γ
Κανοντας πια τη μεταβιβαση τ αμαξι ειναι δικο του μην ξεχαστεις και πας να το παρεις να φυγεις...(το χω κανει και οι κοπελιτσα που αγορασε τ αμαξι μου ...τα ειδε ΟΟΟΟΛΑΑΑ !!!).

June 01, 2010, 05:18:14 PMReply #9

Offline kakwkei

Ξαδελφε σε ευχαριστω πολυ! Εισαι αδερφος! :) το εχεις κανει εσυ ετσι με τραπεζικη επιταγη κ μεταβιβαση, οπως το περιγραφεις? αυτο θα κανω κ εγω!
Elise S2? Sold....
and now what??

June 01, 2010, 05:40:00 PMReply #10

Offline Ξάδελφος

Δεν το χω κανει σε μεταβιβαση αυτοκινητου αλλα σε πολυ σοβαροτερες υποθεσεις στη δουλεια μου.Ειναι ασφαλης τροπος.

June 01, 2010, 09:35:36 PMReply #11

Offline bill_viper

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 2762
  • Total likes: 79
  • Gender: Male
  • In luv with my little κουμπαρά
    • Dedousis.com
kakwkei κάντο με τραπεζική επιταγή. Τα πράγματα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τ'αναφέρει ο Ξάδελφος! Και για να σου δώσω μία σιγουριά παραπάνω, τηλεφώνησα στην μάνα μου που είναι στο Δικαστικό της Εφορίας και μου είπε ότι έγραψε ο Ξάδελφος, θα είσαι καλυμμένος 1000%!
Μην πάρεις τα λεφτά στο χέρι, πριν 4 μήνες που πούλησα το Swift και ήμουν με τόσες χιλιάδες ευρώ πάνω μου είχα χεστεί μέχρι να γυρίσω σπίτι και να πάω να τα καταθέσω στην τράπεζα!!
Βye-bye my sweet Miata... :(

June 01, 2010, 09:50:10 PMReply #12

Offline Ξάδελφος

Μην πάρεις τα λεφτά στο χέρι, πριν 4 μήνες που πούλησα το Swift και ήμουν με τόσες χιλιάδες ευρώ πάνω μου είχα χεστεί μέχρι να γυρίσω σπίτι και να πάω να τα καταθέσω στην τράπεζα!!
Στην παλια δουλεια μου ,σε μια μεταλλοβιομηχανια ημουν,κατεβαινα με το σκουτερ στην Εμπορικη τραπεζα,περαν τις επιταγες καθε μερα, φορτωνα δυο φορες το μηνα 150-200 χιλιαδες ευρω στη τσαντα και γυριζα μετα στο ΜΕνιδι στο εργοστασιο να δωσει τ αφεντικο μισθοδοσια.Εκει να δεις φρικη!.Δε θα ξεχασω που καποια στιγμη με ακολουθουσε ενα αμαξι με ρωσοποντιους μεσα  :guns:και απ την τρομαρα μου εκοψα με το σκουτερ το Beverly μεσα απο ενα χωραφι με λαχανα ...παντα  Μενιδι....μπορει να ηταν συμπτωση μπορει και οχι αλλα... :tanevramou: 

June 01, 2010, 10:02:10 PMReply #13

Offline kakwkei

billviper και ξαδερφε, σας ευχαριστω πολυ, αυτο θα κανω!! Τραπεζικη επιταγη, so be it....!!!!

Α, bill ευχαριστω που πηρες τηλ κ τη μητερα σου, νασαι καλα!! Αυτο θα κανω παιδια!!

Υ.Γ. 150-200.000 2 φορες τον μηνα????? ουαααουυυυ!! επρεπε να τα βουταγες κ ναλεγες πως στακλεψαν!!!   :llol: :llol: :exaclty:
Elise S2? Sold....
and now what??

June 01, 2010, 10:24:24 PMReply #14

Offline bill_viper

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 2762
  • Total likes: 79
  • Gender: Male
  • In luv with my little κουμπαρά
    • Dedousis.com
Πω, πω, Ξάδελφε προσωπικά θα μου'χε φτάσει το σκατό στην κάλτσα!! Τρομερή πάντως η περιγραφή σου (παρά την τρομάρα που θα'χες πάρει)!

Υ.Γ.1: Κι εγώ το Swift το πούλησα σ'ένα παλικάρι απ'το Μενίδι και σε καταλαβαίνω απόλυτα πώς είναι να τριγυρίζεις σ'εκείνες τις περιοχές με τόσο ρευστό...μππρρρρ...

Υ.Γ.2: Τίποτα kakwkei! Καλές συναλλαγές!
Βye-bye my sweet Miata... :(