Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]  (Read 303721 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

September 13, 2010, 01:38:04 PMReply #420

Offline Ξάδελφος

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #420 on: September 13, 2010, 01:38:04 PM »
Eμενα παντως ενα 106 GTI (λογω πλουσιοτερου εξοπλισμου απ το rallye)ή ακομα και ενα 16V rallye, σε εργοστασιακη μορφη και οχι καγκουρεμενο  δε θα με χαλαγε καθολου.
Καποια αυτοκινητα ειναι διαχρονικα,οσα χρονια και να περασουν οταν κατσεις πισω απ το τιμονι τους...δε τα χορταινεις.

September 13, 2010, 04:12:37 PMReply #421

Offline Liakos

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #421 on: September 13, 2010, 04:12:37 PM »
Καλωσηρθες Ντανυ στο mymx5.

Δε θεωρω οτι το 106 Rallye ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας απο το miata.Ελαφρυα,μικρων διαστασεων,μικρου κυβισμου,προσιτα και διασκεδαστικα πανω απ'ολα αυτοκινητα.Ο στοχος ειναι κοινος, η ευχαριστηση του οδηγου.Η υλοποιηση απλα διαφερει(κυριως αξονας κινησης, καροτσα, αναρτηση).

Κακα τα ψεματα, η εποχη ευνοει την αγορα μεταχειρισμενου.Βεβαια το αντιθετο ισχυει για την πωληση που υποθετω επισης σε ενδιαφερει...
Στη θεση σου θα κυνηγουσα να βρεθω πισω απο το τιμονι ενος miata.Οδηγησε το, δες αν σου κανει κ αποφασισε.Καλα τα σχολια των φιλων σου, καλα κ αυτα που γραφονται (δικαιολογημενα χωρις ιχνος αντικειμενικοτητας  :P ) εδω μεσα, αλλα μεγιστη βαρυτητα εχει η δικια σου γνωμη. ;)

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


September 13, 2010, 04:32:00 PMReply #422

Offline option-D

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #422 on: September 13, 2010, 04:32:00 PM »
Γεια σου ρε Ντανυ με το 106 σου... τι χρωμα ειναι? το απλο το rallye?

Κίτρινο rallye είναι!  ;D
Σας ευχαριστώ για το καλοσόρισμα!  :D :D
Ωρε φιλε τι μου θυμησες τωρα,λευκο κ τουμπανο το πρωην αμαξι μου...μου λειπει τρελα ομως..... :'(

Ω, ρε φίλε! Τι μου θύμισες τώρα!
Ντάνυ λένε και τον κολλητό μου!
Κάτσε να τον πάρω τηλέφωνο, το είχα ξεχάσει  :moutza:


(κι αυτός πάει για μιάτα, μετά από 2 swift gti κι ένα glanza)
H A R D C O R E ? 🤘  S U B S C R I B E

"Speed isn't everything, you gotta look cool on the touge too"

September 13, 2010, 04:49:10 PMReply #423

Offline dannyr

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #423 on: September 13, 2010, 04:49:10 PM »
Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα και πάλι!

Κι εγώ αυτό θεωρώ. Πως το 106 είναι ότι καλύτερο οδηγικά σε FWD (σε λίγα χρήματα ασφαλώς) και το miata αντιστοιχα στα RWD. Επομένως έχουν "κοινό" στόχο,ας πούμε. Αν είχα δυνατότητα δεν θα έδινα το 106 και θα έιχα και ένα μιατάκι. :exaclty:
Απλά ,το θέμα είναι ότι αλλάζει και ο άνθρωπος. Ψιλοβαρέθηκα να μπαίνω στο 106,να βάζω μπρός και να σίεται το σύμπαν απ τις βάσεις ,την βαβούρα απ την εξάτμηση ,να κοπανάει κτλ κτλ Βέβαια όλα αυτά ισχύουν στην καθημερινότητα. Γιατί ύστερα από ένα βουνό και ένα td στις σέρρες, σκέφτεσαι "μήπως να βάλω pss ώστε να αποκτήσω camber?" και άλλα τέτοια χαρώπα για την τσέπη!  :P

Μιάτα έχω οδηγήσει άααπειρες φορές, έχω ζήσει σαββατοκύριακα μαζί του (ανταλλαγή με τον κολλήτο :angel:) και γενικά έχω καλή άποψη. Το θέμα έιναι ότι τα έκανα όλα αυτά με 2.0lt sport nc!  :oops:
Τέτοια χαρά δεν σου δίνει κανένα άλλο αμάξι! Πραγματικά το χαμόγελο δεν σβήνει ποτέ :D < ετσι συνέχεια! Βέβαια τα χρήματα και η συντήρηση του(όχι όμως οι βενζίνες,καθώς μου φάνηκε αρκετά οικονομικό) 2.0lt με προβληματίζουν αλλά θαρρώ πως τα αξίζει σε σχέση με το 1,8. :)  Απο κεί και πέρα ένα nbfl light turbo κοντά στα 180 άλογα ,μπλοκέ,ανάρτηση,ρολλμπαρ και κάνα δέσιμο( :P) είναι η 2η επιλογή καθώς δεν ξεφεύγει πολύ και είναι 1,6(όπου βολεύει σε ασφάλιστρα-τέλη κτλ). Αυτά περί των σκέψεών μου!  ::-

@option-d Είδες σας φέρνω κοντά με τους ξεχασμένους κολλητούς σας!  :tease: :tease: :llol: :llol:

Όριστε και μιά φώτο για το καλό!  :P :P
(άν ενοχλεί, ας σβηστεί ;) )

September 13, 2010, 04:53:57 PMReply #424

Offline infidel

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #424 on: September 13, 2010, 04:53:57 PM »
Και carbon στο καπό. Για πείτε, για πείτε!
Πλάκα κάνω βέβαια, μην παρεξηγηθεί κανείς...

September 13, 2010, 05:04:47 PMReply #425

Offline george 1323

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #425 on: September 13, 2010, 05:04:47 PM »
Πανεμορφο το ραλακι κ τιμιο αυτ/το... :yeah:

September 13, 2010, 08:47:08 PMReply #426

Offline Phaethon

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #426 on: September 13, 2010, 08:47:08 PM »
Α, απ'ότι είδα θέλει κι από δω χαιρετούρες... Γεια σας, λοιπόν!
Με μερικούς ίσως γνωριζόμαστε κι από άλλους διαδικτυακούς τόπους (κυρίως 4Tforum).
Σκοπεύω να πάρω προσεχώς ένα MX-5 (μάλλον ελαφρώς μεταχειρισμένο) κι είπα να μπω στο κλίμα και να μάθω περισσότερα πράγματα.
Εχμ... αυτά!  8)
http://www.f1grip.gr
F1Grip... Get a Grip on F1!

September 13, 2010, 08:49:07 PMReply #427

Offline spoumi

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #427 on: September 13, 2010, 08:49:07 PM »
Καλώς ήρθατε παιδιά!
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

September 13, 2010, 09:09:11 PMReply #428

Offline bill_viper

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 2762
  • Total likes: 79
  • Gender: Male
  • In luv with my little κουμπαρά
    • Dedousis.com
Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #428 on: September 13, 2010, 09:09:11 PM »
Α, απ'ότι είδα θέλει κι από δω χαιρετούρες... Γεια σας, λοιπόν!
Με μερικούς ίσως γνωριζόμαστε κι από άλλους διαδικτυακούς τόπους (κυρίως 4Tforum).
Σκοπεύω να πάρω προσεχώς ένα MX-5 (μάλλον ελαφρώς μεταχειρισμένο) κι είπα να μπω στο κλίμα και να μάθω περισσότερα πράγματα.
Εχμ... αυτά!  8)
Καλώς ήλθες! :)
Βρήκες κι εσύ forum....4Τ... :|
Βye-bye my sweet Miata... :(

September 13, 2010, 09:52:03 PMReply #429

Offline xenos

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #429 on: September 13, 2010, 09:52:03 PM »
Α, απ'ότι είδα θέλει κι από δω χαιρετούρες... Γεια σας, λοιπόν!
Με μερικούς ίσως γνωριζόμαστε κι από άλλους διαδικτυακούς τόπους (κυρίως 4Tforum).
Σκοπεύω να πάρω προσεχώς ένα MX-5 (μάλλον ελαφρώς μεταχειρισμένο) κι είπα να μπω στο κλίμα και να μάθω περισσότερα πράγματα.
Εχμ... αυτά!  8)
Καλώς ήλθες! :)
Βρήκες κι εσύ forum....4Τ... :|

Γιατί Βασίλη? Τι σε ενοχλεί? Ότι έχει περίσσια πληροφορίας (αν μπορείς να την φιλτράρεις), ότι υπάρχουν άνθρωποι με μεράκι και βαθιά γνώση ή ότι γράφουν μέχρι και αγωνιζόμενοι?  :-\
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

September 13, 2010, 10:13:14 PMReply #430

Offline bill_viper

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 2762
  • Total likes: 79
  • Gender: Male
  • In luv with my little κουμπαρά
    • Dedousis.com
Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #430 on: September 13, 2010, 10:13:14 PM »
Α, απ'ότι είδα θέλει κι από δω χαιρετούρες... Γεια σας, λοιπόν!
Με μερικούς ίσως γνωριζόμαστε κι από άλλους διαδικτυακούς τόπους (κυρίως 4Tforum).
Σκοπεύω να πάρω προσεχώς ένα MX-5 (μάλλον ελαφρώς μεταχειρισμένο) κι είπα να μπω στο κλίμα και να μάθω περισσότερα πράγματα.
Εχμ... αυτά!  8)
Καλώς ήλθες! :)
Βρήκες κι εσύ forum....4Τ... :|

Γιατί Βασίλη? Τι σε ενοχλεί? Ότι έχει περίσσια πληροφορίας (αν μπορείς να την φιλτράρεις), ότι υπάρχουν άνθρωποι με μεράκι και βαθιά γνώση ή ότι γράφουν μέχρι και αγωνιζόμενοι?  :-\
Πληροφορίες έχει Ξενοφών, τ'άτομα που γράφουν μ'ενοχλούν, παροχημένες ιδέες και μυαλά που κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν μείνει στα 60s/70s, το μεγαλύτερο μέρος αυτών είναι οι παντογνώστες της υφηλίου που το μόνο που κάνουν είναι να κάθονται 24/7 πάνω από ένα pc και να κράζουν.
Αν κι είμαι μέλος από τις αρχές του 2005 έχω σταματήσει να το διαβάζω εδώ και κανά 2άρι χρόνια, βαρέθηκα να διαβάζω άχρηστους 40αρηδες-45αρηδες-50αρηδες που αν δεν κάνεις κάτι που ν'αρέσει σ'αυτούς ή να είναι σύμφωνα με τα "σταθμά" τους πέφτει τρελό ξεκατίνιασμα!!
Κι ήμουν από τα άτομα που διάβαζα επί τω πλείστο με μόλις 279 posts από τις 19/03/05...
Τέσπα...just my 2 cents, ευτυχώς υπάρχουν άλλα clubs/forums κι έχω βρει την υγειά μου. :)
Είμαι της λογικής, δε σ'αρέσει κάτι; Το κόβεις και κοιτάς αλλού. :)
Βye-bye my sweet Miata... :(

September 13, 2010, 10:54:55 PMReply #431

Offline aero21

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #431 on: September 13, 2010, 10:54:55 PM »
Γειά....Σπύρος από Σπάρτη, Αθήνα, κάπου ανάμεσα, είμαι 2 βδομάδες κάτω 2 πάνω μεχρι στιγμής. Πουλάω ένα 207 Rallye, http://www.mynextcar.gr/autos/show/17156/ που το πρόσεχα σαν τα μάτια μου αλλά πλέον είμαι στο όριο ή παίρνω ένα μεταχειρισμένο πραγματικό αμάξι ή πάω στο μονοπάτι σου υβριδικού--->σενταν---->στεισον βάγκον κτλ όσο μεγαλώνω.

Από το λύκειο είχα έρωτα με Lotus Elise (πήγαινα για σχεδιαστής αυτοκινήτων αλλά με κέρδισε η αρχιτεκτονική) κ το μόνο πισωκίνητο που έχω οδηγήσει ήταν μία elise mk1 και.....ενα jeep compass......Οπότε εκανα το βήμα κ ψάχνω ένα μεταχειρισμένο 1.8 nc για να μπω κάποτε αργότερα -να είμαστε καλά ως τότε- στο δρόμο μίας μεταχειρισμένης elise (μακάρι και καινούργιας αλλα παααααααααρα πολύ χλωμό). Μικρή ιπποδύναμη με λίγο βάρος και απλότητα κατασκευής το θεωρώ όχι ιδανικό αλλά το δρόμο της λογικής μέσα στον παραλογισμό της αύξησης βάρους και ίππων. Το είδα με το 207.....πολύ ροπή.,...πολύ βάρος.....βολτούλες κάνεις δεν οδηγείς αλλά στην εθνική το τέλειο cruiser. Με το mx5 θα μου κακοφανεί σίγουρα αρχικά εκεί λόγω θορύβου κυρίως.

Ένιωσα που ένιωσα μεγάλος (27 είμαι) που μπήκα για τα καλά στη δουλειά κτλ κτλ κτλ αν έπαιρνα και πιο οικογενειακό αμάξι θα έπεφτα σε κατάθλιψη....ελπίζω να μπω στον ίσιο (....ή μάλλον φιδίσιο) δρόμο από εδώ και πέρα

Υ.Γ. Αν έχετε και κανένα φίλο που ενδιαφέρεται για 207 rallye......



September 14, 2010, 12:22:36 AMReply #432

Offline george 1323

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #432 on: September 14, 2010, 12:22:36 AM »
Καλως ηρθες φιλε μου,τι εχει γινει με αυτα τα 207 rallye k θελουν ολοι να τα ξεφορτωνονται? :????:κ παλι καλως ηρθες.... :clap:

September 14, 2010, 12:32:18 AMReply #433

Offline aero21

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #433 on: September 14, 2010, 12:32:18 AM »
Τι γίνεται.....1. Μαζεύονται χιλιόμετρα και θες να το δώσεις πριν υποτιμηθεί παραπάνω γιατι από ζημιές είναι μιά χαρά για peugeot, 2. Είναι δυνατό αμάξι, καλομαθαίνεις και θες κι άλλο μετά αμάξι, ή κι άλλη δύναμη, ή κι άλλα διάφορα ή όλα αυτά μαζί, 3. Σε καίει το πορτοφόλι από τη βενζίνη. Κακά τα ψέμματα ήταν το 1ο αμάξι με κινητήτα downsized σε νορμάλ τιμή με πολύ ιπποδύναμη και σχετικά πιο σπορτιφ στήσιμο οπότε γι αυτό τώρα πουλιούνται.

Αντίστοιχα με το mx5 τι έχουν πάθει όλοι όσοι μόλις βγήκαν από την εγγύηση των 3 ετών και τα πουλάνε, εχετε δει τι γίνεται από αγγελίες????

September 14, 2010, 11:10:28 AMReply #434

Offline Konstantinos

Re: Νέα μέλη συστηθείτε [#2]
« Reply #434 on: September 14, 2010, 11:10:28 AM »
Καλώς ορίσατε παίδες! :)
🔰 2007 Mazda Mx-5 1.8 NC1 Roadster
☘️2012 Alfa Romeo Giulietta 940 1.4TB