Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Αγορα μεταχειρισμενου nd απο γερμανια αλλα πως;  (Read 6899 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

March 11, 2017, 03:47:39 PM

Offline Georgeman

Καλησπερα.

Ψαχνω να φερω απο γερμανια ενα  μεταχειρισμενο nd.γενικα ψαχνω απο το mobile de και να ειναι απο αντιπρωπεια της mazda.  Εγω βρει ενα που φαινεται " καθαρο" με το επιπεδο εξοπλισμου και γενικα ειναι οπως το θελω. Εγω να παω να το φερω δν γινεται.  Εχω μιλησει με μια εταιρεια στην θεσσαλονικη που ασχολειται με αυτο το κομματι. Δηλαδη στελνει καποιον το τσεκαρει ι πληρωνω μεσω τραπεζης το αμαξι στην αντιπροσωπεια και μετα τ φορτωνουν και  το φερνουν ελλαδα ποου θα γινει ο εκτλενωνισμος. Τ αμαξι για να μαθω  100% τι  πληρωνη τελωνειο πρεπει να δωθει η αδεια στον εκλτελωνιστη πριν απο οκοι την διαδικασια  για να  μαθουμε σε ποια κατηγορια βρισκεται φορολογικα. Στο περιπου μου ειπαν στα 3000€ Θα ειναι ο εκτελωνισμος.
Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι φπα δν θα πληρωσω ελλαδα γοατο ειναι μεταχειρισμενο
. Απο εκει και περα θελω βοηθεια απο εσας αν εχετε να να  μου προτεινεται εσεις καποιον που ασχολειται με αυτη την διαδικασια η αν εχετε καποια εμπειρια σε αυτο το θεμα.

Ευχαριστω πολυ.
« Last Edit: March 27, 2017, 10:34:46 PM by Liakos »

March 11, 2017, 04:27:14 PMReply #1

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
To έχω κάνει κάποιες φορές αλλά οχι για ΜΧ5, στα γρήγορα να σου πω οτι ο εξοπλισμός επηρεάζει το κόστος του εκτελωνισμού. Τα 3Κ που σου ειπαν σαν τιμή λογικά είναι, απλά ίσως λίγο φορτωμένα. Η διαδικασία δεν είναι πολύ δύσκολη κάνεις την πληρωμή στον πωλητή μέσω τραπέζης και στη συνέχεια το αμάξι μεταβιβάζεται στο όνομα σου, αν θες μπορείς να βγάλεις και προσωρινές πινακίδες μέχρι να το εκτελωνίσεις, αλλά από τη στιγμή που δεν θές να το φέρεις οδικώς δεν αξίζει.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

March 11, 2017, 06:51:46 PMReply #2

Offline tzo

Καλησπερα.

Ψαχνω να φερω απο γερμανια ενα  μεταχειρισμενο nd.γενικα ψαχνω απο το mobile de και να ειναι απο αντιπρωπεια της mazda.  Εγω βρει ενα που φαινεται " καθαρο" με το επιπεδο εξοπλισμου και γενικα ειναι οπως το θελω. Εγω να παω να το φερω δν γινεται.  Εχω μιλησει με μια εταιρεια στην θεσσαλονικη που ασχολειται με αυτο το κομματι. Δηλαδη στελνει καποιον το τσεκαρει ι πληρωνω μεσω τραπεζης το αμαξι στην αντιπροσωπεια και μετα τ φορτωνουν και  το φερνουν ελλαδα ποου θα γινει ο εκτλενωνισμος. Τ αμαξι για να μαθω  100% τι  πληρωνη τελωνειο πρεπει να δωθει η αδεια στον εκλτελωνιστη πριν απο οκοι την διαδικασια  για να  μαθουμε σε ποια κατηγορια βρισκεται φορολογικα. Στο περιπου μου ειπαν στα 3000€ Θα ειναι ο εκτελωνισμος.
Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι φπα δν θα πληρωσω ελλαδα γοατο ειναι μεταχειρισμενο
. Απο εκει και περα θελω βοηθεια απο εσας αν εχετε να να  μου προτεινεται εσεις καποιον που ασχολειται με αυτη την διαδικασια η αν εχετε καποια εμπειρια σε αυτο το θεμα.

Ευχαριστω πολυ.
Καλησπέρα
Από το mobile.de ψάχνοντας κατέληξα και εγώ και αγόρασα ολοκαίνουργιο  το mx5ncfl το καλοκαίρι του 2014. Το εισήγαγα Βέλγιο όπου και ταξινομήθηκε  (0 €) και το έφερα ως  μεταχειρισμένο πλέον το καλοκαίρι του 2016 με την επιστροφή μου Ελλάδα.
ΦΠΑ δεν θα πληρώσεις   γιατί είναι μεταχειρισμένο   και πληρώθηκε ήδη μία φορά στην ευρωπαϊκή χώρα πρώτης κυκλοφορίας.
Θέλει την άδεια κυκλοφορίας γιατί με το vin βλέπουν ηλεκτρονικά όλα τα στοιχεία εξοπλισμού του αμαξιού .
Τα τέλη εκτελωνισμού/ταξινόμησης έχουν αλλάξει από τέλη Μαρτίου '16 (προς το χειρότερο φυσικά) και σε γενικές γραμμές έχουν αυξηθεί σε όλες σχεδόν τις κατηγορίες ενώ έχουν διπλασιαστεί ή και τριπλασιαστεί     για πολλές κατηγορίες,  αφού πλεον λαμβάνεται υπόψη στον τύπο υπολογισμού (εκτός τα κυβικά και η απομείωση λόγω παλαιότητας), η τιμή λιανικής και όχι cif που πολλές εταιρείες είχαν προκλητικά χαμηλές με τον ανταγωνισμό (Mercedes π.χ).
Για ένα εξάμηνο (Μαι16-Νοε16) επικράτησε απόλυτο χάος, ξέρω παραδείγματα για το ίδιο ακριβώς αμάξι (gla mercades) 2 ετών με τέλη εκτελωνισμού γύρω στα 1800€  με το παλιό τρόπο ,      ζητήθηκαν τέλη με το νέο από 4800-10500€ !!!)
Το nd ενός έτους με το παλιό σύστημα δεν πλήρωνε πάνω από 1500€ τέλη, τα περίπου 3000€ που σου είπαν μάλλον λογικά μου φαίνονται.
Εκτελώνισα πριν επιστρέψω και πριν αλλάξει το σύστημα φυσικά (τέλη Μαρ16)και πλήρωσα 1850€. Τον Αύγουςτο του 2016 που έβγαλα πινακίδες ρώτησα και μου είπαν 4100!
Στο ektelonistika.gr θα βρεις αρκετές χρήσιμες πληροφορίες
2014 ncfl 3.75/1.8 Sendo Edition,Kraftwerks Rotrex Supercharged,4-1 Custom Header,Quaife LSD, Tein Street Advance Z,Smartop

March 11, 2017, 08:38:49 PMReply #3

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Εισαγωγή NC και ΝΒ αυτή τη στιγμή πρέπει να είναι τελείως ασύμφορη, οι τιμές στην Ελλάδα είναι χαμηλότερες και οι αυξημενοι ρυποι τους τα κάνουν απαγορευτικα! Τα ND όμως με 1500αρι μοτέρ και χαμηλούς ρυπους δεν νομίζω ότι θα είναι ακριβά. Πάντως θα σου πω και ένα άλλο κουλό Fiesta 2012, 1.4 έχει πληρώσει εκτελωνισμο υψηλότερο από Fiesta 2014, 1.5. Δεν βγάζεις άκρη γενικά!

Sent from my HTC One_E8 using Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

March 11, 2017, 09:27:53 PMReply #4

Offline Georgeman

Το διλιτρο κοιταζω εγω :). Μεχρι τελος της αλλης εβδομαδας που θα εχω την αδεια κυκλοφοριας θα μαθω. Γενικα επικρατει ενα  μπαχαλο σε αυτο το κομματι χρονια τωρα..

March 11, 2017, 10:58:41 PMReply #5

Offline luigid

Το διλιτρο κοιταζω εγω :). Μεχρι τελος της αλλης εβδομαδας που θα εχω την αδεια κυκλοφοριας θα μαθω. Γενικα επικρατει ενα  μπαχαλο σε αυτο το κομματι χρονια τωρα..

Εισαι μερακλης εσυ!!!!!

Αντε με το καλο ευχομαι!

March 11, 2017, 11:32:20 PMReply #6

Offline kostasmito

Το διλιτρο κοιταζω εγω :).

Ωωω τα σέβη μου! Να ξέρεις ότι αν το πάρεις, θέτεις αυτόματα υποψηφιότητα για πρόεδρος  :clap:
Τα 3000€ πάντως που σου είπαν, πλέον μου φαίνονται πολύ λίγα. Τελευταία φορά που είχα κοιτάξει για 2.0lt ήταν στα 6-7000€. Καλά ξεμπερδέματα!

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

March 12, 2017, 11:32:37 PMReply #7

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Δίλιτρο λεεί παιδία...!!! Σε βλέπω για καμια 5αρα χιλιάρικα! Βέβαια μάλλον οι τιμές βασίζονται στα κέφια του εκτελωνιστή απο όσο έχω καταλάβει
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

March 13, 2017, 03:44:29 AMReply #8

Offline Akina_DownHill

Ειμαι κ εγω σ αυτη τη διαδικασια, οταν μαθω περισσοτερα, θα ενημερωσω.
Το 2.0L ισως πονεσει λιγο, tho, κ εχω βρει ενα άριστο  :-[

March 13, 2017, 10:50:21 PMReply #9

Offline Georgeman

Αυτην την εβδομαδα θα εχω μαθει το ποσο. Θελω διλιτρο. Η bbr ετοιμαζει το turbo kit ...  :)

March 13, 2017, 11:17:56 PMReply #10

Offline Gas21

Αυτην την εβδομαδα θα εχω μαθει το ποσο. Θελω διλιτρο. Η bbr ετοιμαζει το turbo kit ...  :)

George Θεέ πάρε την ΠΑΕ.
ΜΧ-5 PRHT 1.8 turbo Brilliant Black
custom turbo kit
Karabelas full exhaust
ECU tuned by Gianic
MeisterR Zeta S  /rear PPF brace
Quaife LSD / FGR 4.625
Flyin Miata Level 1 clutch
Rota Slipstream wheels  17x8 /Nankang NS2R 225-45-17
Mazda Airdam kit / ducktail

March 27, 2017, 06:23:47 PMReply #11

Offline charchon

Καποιος admin να διορθώσει τον τίτλο ρε παιδιά!!  :yeah:
τοπΟΥΛΗΣΑομΑΛΑΚαςΑλλαθαξαναπαΡωΚαποιαΣτιγμηΛευκοFaceliFTNC

March 27, 2017, 06:32:30 PMReply #12

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Καποιος admin να διορθώσει τον τίτλο ρε παιδιά!!  :yeah:
Και πως να γίνει ο τίτλος !?
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

March 27, 2017, 07:35:24 PMReply #13

Offline RustRat

Μεταχεσμένου, προφανώς. Μετα συγχωρήσεως.


Sent from my iPhone using Tapatalk
https://www.instagram.com/rust_rat

‘97 Red 1.6 - soon to be back from the dead
‘92 Red 1.6 - we cool

March 27, 2017, 08:25:51 PMReply #14