Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Μπλα μπλα [#21]  (Read 601569 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

June 03, 2019, 11:52:26 AMReply #4260

Offline luigid

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4260 on: June 03, 2019, 11:52:26 AM »
ΜΕ τις ζαντες που εχεις και 215 ,εγω θα ελεγα αρκετα δυσκολο!

June 03, 2019, 11:58:07 AMReply #4261

Offline harisport

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4261 on: June 03, 2019, 11:58:07 AM »
Φουρκετα εννοεις την αναστροφη; Απο οσο εχω δει σε βιντεο ειναι πεταλο δεξι, μεταφορα βαρους αναστροφη με 1η, κατεβασμα και 2ο πεταλο. Ε θα βαλω 40 πιεση πισω και θα παω, εξαλλου δεν ειναι φρεσκα τα λαστιχα, για καψιμο τα εχω, αλλα δεν ειναι κακα. Ο δρομος ειναι σαγρε τυπου θριασιο ή κλασσικος ελληνικος δρομος- ψιλογυαλι σαν το ΣΕΦ; Θριασιο δεν εχω παει γιατι οσους ειδα απο την κακη ασφαλτο, γυρνανε με λινα τουλαχιστον. Το ΣΕΦ προσφατα το δοκιμασα και το γυρναω τελικα με 2α, απλα επειδη ηταν η πρωτη φορα που γυρισα τοσο ανοιχτο κυκλο, ισως δεν εδινα αρκετο γκαζι σε καποιο σημειο και ενιωθα οτι χανω μουτρα, και αυτο με 30 πιεση και οχι 40

June 03, 2019, 12:10:25 PMReply #4262

Offline General_lee

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4262 on: June 03, 2019, 12:10:25 PM »
Κοκκινο γίνεται παντιλικι, κιτρινο ειναι μεταφορά. Αυτα που δεν έχουν τπτ θέλουν 500 αλογα ή λάστιχα σλικ στενα για να ενωθούν γλιστρώντας.

Άσφαλτος ειναι επιπέδου Αττικής οδου, ισως ενα κλικ λιγότερο λογω φθοράς. Δεν ειναι η σύσταση του Θριάσιου που είναι ολο αγριο γιατι ειναι χοντροκοκκη. Ειναι κλασσικη ευρωπαϊκή ασφαλτος που ψιλοκρατάει.

(φυσικά δεν προτείνω σε κανεναν να κανει αυτα που δείχνει το σκιτσο)

June 03, 2019, 12:13:30 PMReply #4263

Offline spoumi

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4263 on: June 03, 2019, 12:13:30 PM »
Και να γίνω εγώ ο γραφικός της παρέας και να πω πως ενώ δεν σχολίασα για την επιλογή στα λάστιχά σου που είναι θέμα ασφάλειας για σένα αλλά και τους γύρω σου, τώρα θα πω ότι το να πας και να πειραματιστείς σε δημόσιο δρόμο δεν είναι ούτε σωστό ούτε έξυπνο.
Και αν δε νοιάζεσαι για σένα και το αμάξι σου σκέψου το σενάριο να καρφωθείς σε κανέναν οικογενειάρχη με παιδιά μέσα που γυρίζουν σπίτι τους.

Και πριν μου πει οποιοσδήποτε οποιαδήποτε δικαιολογία να σας πω ότι έχει τύχει σε άτομο εδώ μέσα να είναι με την οικογένειά του, να γυρίζει σπίτι του ήσυχος και ωραίος  και να τον εμβολισε αμάξι που την είχε δει τσουτσίγια αλα ελληνικά.

Και στην τελική αν κάποιος επιμένει και θέλει να κάνει ότι του κατέβει στο κεφάλι τουλάχιστον ας μη ζητάει συμβουλές για το πώς να το κάνει δημοσίως στο φόρουμ.

Πήγαινε δώσε το 20άκι στον καρτόδρομο και παίξε όσο θέλεις.
Δεν θες να δωσεις 20άκι επειδή ξαφνικά μας έπιασαν οι τσιγγουνιές?
Πήγαινε σέσι ή σε τόσες άλλες αλάνες που υπάρχουν στην Αττική και παίξε εκεί.
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

June 03, 2019, 12:16:16 PMReply #4264

Offline General_lee

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4264 on: June 03, 2019, 12:16:16 PM »
Και να γίνω εγώ ο γραφικός της παρέας και να πω πως ενώ δεν σχολίασα για την επιλογή στα λάστιχά σου που είναι θέμα ασφάλειας για σένα αλλά και τους γύρω σου, τώρα θα πω ότι το να πας και να πειραματιστείς σε δημόσιο δρόμο δεν είναι ούτε σωστό ούτε έξυπνο.
Και αν δε νοιάζεσαι για σένα και το αμάξι σου σκέψου το σενάριο να καρφωθείς σε κανέναν οικογενειάρχη με παιδιά μέσα που γυρίζουν σπίτι τους.

Και πριν μου πει οποιοσδήποτε οποιαδήποτε δικαιολογία να σας πω ότι έχει τύχει σε άτομο εδώ μέσα να είναι με την οικογένειά του, να γυρίζει σπίτι του ήσυχος και ωραίος  και να τον εμβολισε αμάξι που την είχε δει τσουτσίγια αλα ελληνικά.

Και στην τελική αν κάποιος επιμένει και θέλει να κάνει ότι του κατέβει στο κεφάλι τουλάχιστον ας μη ζητάει συμβουλές για το πώς να το κάνει δημοσίως στο φόρουμ.

Πήγαινε δώσε το 20άκι στον καρτόδρομο και παίξε όσο θέλεις.
Δεν θες να δωσεις 20άκι επειδή ξαφνικά μας έπιασαν οι τσιγγουνιές?
Πήγαινε σέσι ή σε τόσες άλλες αλάνες που υπάρχουν στην Αττική και παίξε εκεί.
Ισχύει αυτο, απλα το συγκεκριμένο σημείο είναι για δεδομένα δημοσίου δρομου παρα πολυ ασφαλες για το βασικο λογο οτι οδηγεί μονο στο βουνο για τρεξιμο και ένα νεκροταφείο, αρα το βραδυ εχει μηδενική κίνηση, συν οτι εχει τουλάχιστον στο πεταλακι και ορατότητα και μεσαιο διαζωμα μεγάλο. Δε θα πέσεις δλδ σε αλλον πανω αν κανεις λάθος εφοσον βλέπεις.

Παρολα αυτα πολυ σωστα εινι δημόσιος δρομος και δεν συνιστάται.

June 03, 2019, 12:25:19 PMReply #4265

Offline spoumi

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4265 on: June 03, 2019, 12:25:19 PM »
Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε κάνει τις βλακείες μας στο δρόμο αλλά καλό θα ήταν να σκεφτόμαστε λίγο παραπάνω πριν κάνουμε κάποια βλακεία για να μην πάρουμε κανέναν στο λαιμό μας.
Το σημείο δεν το γνωρίζω καλά για να εκφέρω άποψη και μιλάω γενικότερα.
Από κει και πέρα ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει.
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

June 03, 2019, 12:36:10 PMReply #4266

Offline harisport

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4266 on: June 03, 2019, 12:36:10 PM »
Εχετε δικιο και οχι δεν τα κανω δημοσια αυτα γιατι ακριβως φοβαμαι. Τωρα το σημειο αυτο ειναι οντως νεκρο και πολλοι πανε με αυτον τον σκοπο εκει. Ρωτησα κυριως απο απορια γιατι πανε κατι γνωστοι μου εκει. Αν το εκανα θα ηταν με φιλο να ειναι πιο μπροστα αρκετα με αυτοκινητο,με τηλ σε ανοιχτη ακροαση για να με ειδοποιει, 1 στις 1000 που υπαρχει ανθρωπος. Προφανως δεν προτεινω και εγω να παει καποιος αλλα οσες φορες εχει τυχει να μαι Χολαργο, ο δρομος που οδηγει προς τα εκει, εναι πραγματικα νεκρος, γι αυτο και μου την εχουν ψιλο-πεσει εκει σε ενα στενο, βραδυ, στο γηπεδο του τεννις αν ξερετε

Παντως general lee δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να ειναι πιο παραστατικη η παρουσιαση σου  ;D

June 03, 2019, 02:04:05 PMReply #4267

Offline topetwrx

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4267 on: June 03, 2019, 02:04:05 PM »
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω με τα παραπάνω, αλλά βρε παιδιά, ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω, με πρώτο εμένα!

Νεότερος έχω κάνει πολλά σε δημόσιους δρόμους, πάντα μακριά κατά το δυνατόν από κόσμο (σιχαινόμουνα πάντα την πολυκοσμία και το θεαθήναι) και κίνηση, αλλά προφανώς ο κίνδυνος ελλόχευε και προφανώς στάθηκα τυχερός, δόξα το Θεό.

Κακά τα ψέματα όταν το αίμα βράζει και δεν έχεις εναλλακτικές (πίστα, αλάνες κτλ) τότε ψάχνεις κάτι άλλο. Ειδικά εκείνα τα χρόνια, που ούτε Αθήνα-Θεσσαλονίκη είχαν πίστες κτλ. πόσο μάλλον στην επαρχία, που ακόμη και σήμερα δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΕ για να ξεδώσει κάποιος! Δυστυχώς, όσο ανώριμο-επικίνδυνο και να ακούγεται αυτό, σαν το δημόσιο δρόμο δεν έχει, με την ποικιλία που προσφέρει και κάποιος που πραγματικά αγαπά την γρήγορη οδήγηση ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το, πρέπει να έχει πολύ μεγάλη εγκράτεια για να αποφύγει τον πειρασμό. Δυστυχώς ο δημόσιος δρόμος κατά την άποψή μου είναι πολύ μεγαλύτερο σχολείο, που καμιά αλάνα δεν θα προσφέρει την οδηγική άνοδο σε σχέση με αυτόν!

Προφανώς και μεγαλώνοντας έρχεται και η ωριμότητα, όπου πλέον γίνεσαι συνήθως πιο ασφαλής. Πχ το θεωρώ αδιανόητο (99% είμαι σίγουρος και για τους περισσότερους από εσάς) να περνώ από μια ενδιαφέρουσα οδηγικά διαδρομή και να μην τρέξω ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ δεν έχει κίνηση. Δεν θα πάω με την ταυτότητα στο στόμα όπως παλιά βέβαια, κάτι για το οποίοι ντρέπομαι…

Το συγκεκριμένο σημείο δεν το γνωρίζω, αλλά από ότι βλέπω-υποθέτω, είναι με διαχωριστική νησίδα στην μέση, με μπαριέρες, κάτι που σημαίνει ότι ο απέναντι δεν κινδυνεύει από το λάθος που μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή. Να τρομάξει φυσικά μπορεί, από λίγο έως πολύ, με τις όποιες συνέπειες! Επίσης να υποθέσω ότι οι ταχύτητες δεν είναι μεγάλες και όχι πάνω από 60-80 χιλ., βλέποντας την καμπυλότητα των στροφών.

Παρόλα αυτά επειδή μπορεί να παρεξηγηθώ με τα παραπάνω, να πω ότι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν παροτρύνω τέτοιες ενέργειες όπως πολύ κάνετε και εσείς!! Πειράματα ΜΟΝΟ στο ασφαλές περιβάλλον κάποιας πίστας-αλάνας, με ζώνη ασφαλείας! Το παραπάνω είναι απλά για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου! Με πιάνετε  ελπίζω!
« Last Edit: June 03, 2019, 02:06:15 PM by topetwrx »
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

June 03, 2019, 02:49:47 PMReply #4268

Offline harisport

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4268 on: June 03, 2019, 02:49:47 PM »
Απο απορια αν θες να δεις πως ειναι, γιατι και εγω βιντεο ειδα, μπες στου youtube και πατα mx5 papagou drift και θα εχει. Δεν ξερω πως εχει καθιερωθει και πανε τοσοι εκει αλλα φανταζομαι επειδη εχει καλο δρομο, μπαριερες, 2 λωριδες μεγαλουτσικες και νεκρα απο κοσμο. Σε καμια περιπτωση δεν προτεινω και εγω να παει καποιος εκει, απλα το ειδα και ρωτησα. Δεν ειναι ευκολη διαδρομη για να βγει με το πλαι, εχω ακουσει διαφορα

June 03, 2019, 08:37:43 PMReply #4269

Offline Trelos7

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4269 on: June 03, 2019, 08:37:43 PM »
το θεωρώ αδιανόητο (99% είμαι σίγουρος και για τους περισσότερους από εσάς) να περνώ από μια ενδιαφέρουσα οδηγικά διαδρομή και να μην τρέξω ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ δεν έχει κίνηση. Δεν θα πάω με την ταυτότητα στο στόμα όπως παλιά βέβαια

That  :yeah:

June 04, 2019, 01:57:23 PMReply #4270

Offline steve

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4270 on: June 04, 2019, 01:57:23 PM »
Παιδιά ψάχνω το συμφορουμίτη που έχει ένα κουκλί nc fl (μαύρο i think με άσπρα δερμάτινα) και νομίζω μένει εξωτερικό, δε θυμάμαι όνομα!! θέλω να ρωτήσω κάτι αισθητικής φύσεως!  κάθε βοήθεια δεκτή!!  :exaclty:
Mazda MX5 NC 2.0 SPORT

June 04, 2019, 02:08:31 PMReply #4271

Offline luigid

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4271 on: June 04, 2019, 02:08:31 PM »
Παιδιά ψάχνω το συμφορουμίτη που έχει ένα κουκλί nc fl (μαύρο i think με άσπρα δερμάτινα) και νομίζω μένει εξωτερικό, δε θυμάμαι όνομα!! θέλω να ρωτήσω κάτι αισθητικής φύσεως!  κάθε βοήθεια δεκτή!!  :exaclty:

tzo ισως?

June 04, 2019, 02:11:43 PMReply #4272

Offline steve

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4272 on: June 04, 2019, 02:11:43 PM »
Παιδιά ψάχνω το συμφορουμίτη που έχει ένα κουκλί nc fl (μαύρο i think με άσπρα δερμάτινα) και νομίζω μένει εξωτερικό, δε θυμάμαι όνομα!! θέλω να ρωτήσω κάτι αισθητικής φύσεως!  κάθε βοήθεια δεκτή!!  :exaclty:

tzo ισως?
ναι ρε συ, κάπως έτσι νομίζω!!! τεράστιε!
Mazda MX5 NC 2.0 SPORT

June 04, 2019, 02:36:31 PMReply #4273

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4273 on: June 04, 2019, 02:36:31 PM »
@tzo σε ψάχνει ο @steve ! :P

Και απ΄οσο θυμάμαι δε μένει εξωτερικό πλέον.

@General_lee θα συμφωνήσω οτι όντως η συγκεκριμένη διαδρομή δεν εχει πολλή κίνηση, αλλά εκτός απο τα αυτοκίνητα συχνά-πυκνά περνάνε και αρκετά ποδήλατα. Νομίζω είχαμε πάει και εμείς εκεί πάνω βόλτα παρέα. Τα ποδήλατα είναι ακόμα χειρότερα απο τα αμάξια, γιατί υπάρχουν οι ποδηλάτες που πάνε με 50-60χλμ και νομίζουν οτι είναι οι Sagan του δρόμου! Εννοείται οτι πολλές φορές και χωρίς φώτα.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

June 04, 2019, 03:40:35 PMReply #4274

Offline Liakos

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4274 on: June 04, 2019, 03:40:35 PM »
Μενω στη νοητη ευθεια προς τα κατω οπως ειναι η φωτογραφια. Παρακαλεισθε οι αχταποδοτοι και εξατμισατοι , οπως εγω, να μη μας επισκεπτεστε.  :D   :axe:

Ενταξει το σημειο δεν εχει κινηση βραδινες ωρες. Απο εκει θα περασει μονο οποιος παει να γαμ... εεεε, να δει τη θεα της φωτισμενης Αθήνας απο τον Υμηττο.  :gay:  Οπως και να εχει ομως παραμενει δημοσιος δρομος με οτι αυτο συνεπαγεται. Δεν το εχω και ποτε δεν το ειχα ποτε με την πλαγιολισθηση, δεν εχω δοκιμασει ποτε να γλιστρησω παρατεταμενα στο συγκεκριμενο σημειο, αλλα επειδη η ασφαλτος κραταει και εκτιμω οτι χρειαζεται γεναια μεταφορα βαρους και αρκετα χλμ, καλο ειναι οποιος δεν ειναι πολυ εξοικειωμενος με το αθλημα να μη δοκιμασει την τυχη του. Ειδικα στην κατηφορα.  :gl:


MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines