Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Μπλα μπλα [#21]  (Read 601574 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

March 06, 2015, 10:31:05 AMReply #225

Offline Sakis

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #225 on: March 06, 2015, 10:31:05 AM »
Είδα ένα ωραίο βιντεάκι για το πως επηρεάζει η αεροτομή την αεροδυναμική του αυτοκινήτου, είναι πολύ απλό βίντεο με παραδείγματα, αξίζει να αφιερώσετε λίγο χρόνο για να το δειτε.

https://www.youtube.com/watch?v=TKH1DyV9vNU
Όποιος νομίζει ότι ο έρωτας είναι το μεγαλύτερο συναίσθημα..... μάλλον δεν έχει κερδίσει κόντρα

Turbo NC 1,8
http://mymx5.gr/forum/index.php/topic,8083.0.html

March 06, 2015, 01:19:34 PMReply #226

Offline xenos

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #226 on: March 06, 2015, 01:19:34 PM »
Δυστυχώς το αυτοκίνητο δεν είναι επένδυση. Χάνει κατακόρυφα την αξία του όπως και να ναι. Και εγώ θα μπορούσα να το κλειδώσω κ να το βγάλω μετά από 5-6 χρόνια (δεν σώθηκα με τα χρήματα που πήρα, μπορούσα να το κρατήσω). Αλλά τι θα καταφέρω; Να έχω έναν εξτρά μπελά στο μυαλό μου. Το έδωσα, θα μεγαλώσουν τα παιδάκια μου και θα πάρω τότε ένα nd μτχ (nc, οτιδήποτε) να ασχολούμαι. Case closed!

Γιάννη αν είχα πάρει το λεόν απλά δεν θα πουλούσα τπτ. Τα 1.8 δεν ήταν παρτάλια γενικά. Ακόμα και τώρα βλέπω ότι στα θέλω μου πχ και στα χρήματα μου φυσικά δεν παίρνω τπτ. Οπότε σκέφτομαι να πάω σε μία λογική (ασφαλή, "χαλαρή", touring) λύση και βλέπουμε.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

March 06, 2015, 07:13:32 PMReply #227

Offline heras

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #227 on: March 06, 2015, 07:13:32 PM »
Εμενα η φιλοσοφια μου ειναι οτι τα αυτοκινητα πρεπει να οδηγουνται ει δυνατον καθημερινα. Τωρα αυτα τα ''εγω το βγαζω μια φορα το χρονο, το χω κλειδωμενο κλπ'' ειναι απλα για κουβεντουλα. Απορω πως μπορει καποιος να ευχαριστηθει ενα προϊον αν το λειτουργει στη χαση και στη φεξη....Προσωπικα το ευχαριστιεμαι καθε μερα !!
ΜΚ 1,5

March 06, 2015, 07:33:05 PMReply #228

Offline Sakis

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #228 on: March 06, 2015, 07:33:05 PM »
Εμενα η φιλοσοφια μου ειναι οτι τα αυτοκινητα πρεπει να οδηγουνται ει δυνατον καθημερινα. Τωρα αυτα τα ''εγω το βγαζω μια φορα το χρονο, το χω κλειδωμενο κλπ'' ειναι απλα για κουβεντουλα. Απορω πως μπορει καποιος να ευχαριστηθει ενα προϊον αν το λειτουργει στη χαση και στη φεξη....Προσωπικα το ευχαριστιεμαι καθε μερα !!

 :exaclty:  :hello:
Όποιος νομίζει ότι ο έρωτας είναι το μεγαλύτερο συναίσθημα..... μάλλον δεν έχει κερδίσει κόντρα

Turbo NC 1,8
http://mymx5.gr/forum/index.php/topic,8083.0.html

March 06, 2015, 07:52:37 PMReply #229

Offline Basilmx5

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #229 on: March 06, 2015, 07:52:37 PM »
Καποιοι κανουν 2 τσιγαρακια την ημερα και τα ευχαριστιουνται κ αλλοι φουμαρουν τα απιστευτα κ παλι λενε οτι το ευχαριστιουνται... Καθε περιπτωση διαφορετικη.

March 06, 2015, 07:55:14 PMReply #230

Offline georgep800

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #230 on: March 06, 2015, 07:55:14 PM »
Εμενα η φιλοσοφια μου ειναι οτι τα αυτοκινητα πρεπει να οδηγουνται ει δυνατον καθημερινα. Τωρα αυτα τα ''εγω το βγαζω μια φορα το χρονο, το χω κλειδωμενο κλπ'' ειναι απλα για κουβεντουλα. Απορω πως μπορει καποιος να ευχαριστηθει ενα προϊον αν το λειτουργει στη χαση και στη φεξη....Προσωπικα το ευχαριστιεμαι καθε μερα !!

Το θέμα είναι ότι αν έχεις ρίξει χρήμα πάνω στο αμάξι και σε μια ενδεχόμενη πώληση θα πρέπει να το σκοτώσεις, μια τέτοια επιλογή όπως η παραπάνω δεν μου φαίνεται παράλογη...


Καποιοι κανουν 2 τσιγαρακια την ημερα και τα ευχαριστιουνται κ αλλοι φουμαρουν τα απιστευτα κ παλι λενε οτι το ευχαριστιουνται... Καθε περιπτωση διαφορετικη.

Πιστεύω οι καταστάσεις τους το επιβάλουν...


March 06, 2015, 08:32:13 PMReply #231

Offline G.Politis

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #231 on: March 06, 2015, 08:32:13 PM »
ρε σκουρια με ροδες ειναι ολα,κουμπαραδες χωρις πατο,η γυναικα μ με ψελνει,οτι κανω λαλακιες στο δρομο,καμακι κλπ χαλαω τα λεφτα μου στ αυτοκινητα αλλα.ουτε κομμωτηριο παω (ξυρισμενο κεφαλι),ουτε χορους ουτε γυμναστηρια,ουτε καλλυντικα 2 αρρωστιες εχουμε κι εμεις τα τουτου και το γαβρο,οποτε με τα χαλια που χει φετος,περιμενω ν ανοιξει ο καιρος για ν ανοιξει κι η κουκουλα......... :exaclty:
El Machinista...

March 06, 2015, 09:11:11 PMReply #232

Offline philosopher

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #232 on: March 06, 2015, 09:11:11 PM »
Εμενα η φιλοσοφια μου ειναι οτι τα αυτοκινητα πρεπει να οδηγουνται ει δυνατον καθημερινα. Τωρα αυτα τα ''εγω το βγαζω μια φορα το χρονο, το χω κλειδωμενο κλπ'' ειναι απλα για κουβεντουλα. Απορω πως μπορει καποιος να ευχαριστηθει ενα προϊον αν το λειτουργει στη χαση και στη φεξη....Προσωπικα το ευχαριστιεμαι καθε μερα !!

Κοίταξε να δεις τι γίνεται τώρα, όπως εσύ λίγο πιο πριν δήλωσες αυθεντία στη μεταπωλιτική αξία του αυτοκινήτου:

Κατι ξερω μετα απο καμια 15αρια αγοραπωλησιες αυτοκινητων απ το 2000 και μετα  ;)

άκου λοιπόν και κάποιον που έχει αλλάξει στο ίδιο διάστημα 4 μόλις αυτοκίνητα και έχει γράψει σε κάθε ένα τουλάχιστον 100.000χλμ (Ναι πλέον και ο Ορέστης έχει 100.700χλμ  ;D), εκεί να δεις τι σημαίνει καθημερινή χρήση.
Σου λέω λοιπόν ότι το ΜΧ-5, τους τελευταίους μήνες το ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο γιατί δεν είναι καθημερινό, είναι ιδιαίτερο. Όταν θα βγω βόλτα βγαίνω επί τούτου να το οδηγήσω όχι να πάω στη δουλειά. Καλό χρυσό και άγιο είναι και για κάθε μέρα αλλά αν βγαίνεις μια φορά στο τόσο έχει άλλη χάρη και άλλη απόλαυση.
Επίσης μιας που δεν είναι καθημερινό μπορώ να το έχω όσο σκληρό θέλω με ότι ζάντες θέλω πάντα καθαρό και περιποιημένο όπως ακριβώς το θέλω, έτοιμο να με περιμένει μόνο και μόνο για βόλτες που θέλω να το Οδηγήσω.

Καποιοι κανουν 2 τσιγαρακια την ημερα και τα ευχαριστιουνται κ αλλοι φουμαρουν τα απιστευτα κ παλι λενε οτι το ευχαριστιουνται... Καθε περιπτωση διαφορετικη.

+πολλάαααα

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



March 06, 2015, 09:35:53 PMReply #233

Offline J053F

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #233 on: March 06, 2015, 09:35:53 PM »
Εμενα η φιλοσοφια μου ειναι οτι τα αυτοκινητα πρεπει να οδηγουνται ει δυνατον καθημερινα. Τωρα αυτα τα ''εγω το βγαζω μια φορα το χρονο, το χω κλειδωμενο κλπ'' ειναι απλα για κουβεντουλα. Απορω πως μπορει καποιος να ευχαριστηθει ενα προϊον αν το λειτουργει στη χαση και στη φεξη....Προσωπικα το ευχαριστιεμαι καθε μερα !!

 :exaclty:  :hello:

Ίσως η διαφορά μας είναι στο θέλω (δική μου επιλογή) και στο πρέπει, που αναφέρετε πιο πάνω.

Καθημερινά οδηγώ 40 Km εντός των πλέον μποτιλιαρισμένων δρόμων του λεκανοπεδίου, φυσικά στις πλέον μποτιλιαρισμένες ώρες της ημέρας.
Σε τέτοιες συνθήκες, ακόμα και Aston Martin να οδηγούσα (που είναι το άπιαστο όνειρό μου), θα ήταν το ίδιο μαρτυρικό, όσο και στο ταπεινό diesel sedan που μου παρέχεται για τις καθημερινές μετακινήσεις μου.

Ίσως με βάση αυτό, και δεδομένου του ελάχιστου ελεύθερου χρόνου που αφήνει η οικογένεια και οι λοιπές υποχρεώσεις, να μην είναι τελικά και τόσο "κουβεντούλα" η συνειδητή περιορισμένη χρήση ενός αυτοκινήτου -που πρωτίστως έχει φτιαχτεί (και επιλεγεί από εμένα) με σκοπό την οδηγική ευχαρίστηση αντί της απλής μετακίνησης- στο χρόνο που πραγματικά το θέλω, και όχι γιατί "πρέπει".

Συμπερασματικά: ως hobby και όχι ως "εργαλείο μετακίνησης" επιλέγω το πότε θέλω να το χρησιμοποιήσω -ομολογουμένως όχι όσο συχνά όσο θα ήθελα- χωρίς πρέπει. Kρίνoντας δε από τις απαντήσεις αρκετών ακόμη (Manolis, philosopher, Saldale) μάλλον κινούμαστε στο ίδιο μήκος κύματος.

Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο ισχύει για κάποιον που έχει επιλέξει να έχει στην κατοχή του ένα Jet Ski ή Snow Mobil  :good:

...Εντάξει, μαλλον αυτή η εκφραση επεξηγει ποιος ειναι ο σκοπος της κτησης ενος ΜΧ εξ αρχης. Καλα κανεις και το κρατας Ιωσηφ, αλλωστε ολοι χρειαζονται λιγη διασκεδαση ειδικα αυτες τις εποχες. Πραγματικα και εγω νομιζα οτι το εχεις πουλησει τοσα χρονια που εχουμε να σε δουμε...

Γιάννη, το γράφεις εξαιρετικά. Ήταν συνειδητός "σκοπός κτήσης" και για όσο μου επιτρέπεται, δε θα μπω στη διαδικασία εκποίησης.

Καποιοι κανουν 2 τσιγαρακια την ημερα και τα ευχαριστιουνται κ αλλοι φουμαρουν τα απιστευτα κ παλι λενε οτι το ευχαριστιουνται... Καθε περιπτωση διαφορετικη.

 :good:


March 06, 2015, 11:39:19 PMReply #234

Offline kostas_jp120

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #234 on: March 06, 2015, 11:39:19 PM »
Οδηγούσα κάθε μέρα και για 15 ημέρες το MX5 μου ... είχε αρχίσει να μου φαίνεται κάπως  ... όλο κάτι με ενοχλούσε.

Έμεινε μέσα στο συνεργείο κοντά 10 ημέρες (ακόμα εκεί είναι) λόγω καθυστερήσεων των προμηθευτών για κάποιες βελτιώσεις που ετοιμάζω και δεν άντεξα, πήγα "προχτές" που ήταν καλός ο καιρός και το πήρα για να πάω μία μικρή βόλτα ξεσκούφωτος.

Έπαθα την πλάκα μου, γύρισα στο συνεργείο και παραμιλούσα :) κυριολεκτικά.

Έτσι το θέλω - ετοιμοπόλεμο να με περιμένει και όποτε γουστάρω να το βγάζω για πάρτη μου στους δρόμους ή στην πίστα :)

Αξία ανεκτίμητη  :exaclty: που λέει και η διαφήμιση και αυτό δεν έχει να κάνει με την αξία μεταπώλησης αλλά με τη χαρά που σου δίνει όποτε εσύ επιλέγεις

1.8 Forged Engine / NC Galaxy Grey / Kraftwerks Rotrex Kit w 75mm Pulley / TDR Tune / RaceRom

http://mymx5.gr/forum/index.php/topic,7785.0.html

March 07, 2015, 12:04:38 AMReply #235

Offline Gas21

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #235 on: March 07, 2015, 12:04:38 AM »
Εξ αλλου το να αγορασεις ενα αυτοκινητο σκεπτομενος κυριως την αξια μεταπωλησης ,ειναι λαθος ,αφου παιρνεις κατι που δε σ αρεσει τοσο και μετα λες " ρε γαμωτο να παιρνα το Χ που ηθελα".
Εξαιρουνται ,βεβαια,οσοι παιρνουν αυτοκινητο για να κανουν απλα τη δουλεια τους.
ΜΧ-5 PRHT 1.8 turbo Brilliant Black
custom turbo kit
Karabelas full exhaust
ECU tuned by Gianic
MeisterR Zeta S  /rear PPF brace
Quaife LSD / FGR 4.625
Flyin Miata Level 1 clutch
Rota Slipstream wheels  17x8 /Nankang NS2R 225-45-17
Mazda Airdam kit / ducktail

March 07, 2015, 10:25:26 AMReply #236

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #236 on: March 07, 2015, 10:25:26 AM »
To MX στις καθημερινες μετακινησεις είναι δυσκολο αμαξι.Κοντευω πλεον μια δεκαετια συμβιωσης μαζι του και εχω κανει με αυτο κατι λιγοτερο απο 80κ χλμ. Τα πρωτα χρονια ειδικα ειχα 2 αυτοκινητα και πηγαινα στη δουλεια με τα ποδια! Θυμαμαι τοτε ειδικα πως το χαιρομουν απεριοριστα οχι μονο αυτο αλλα και το Primera που ειχα τοτε, γιατι πολυ απλα το ενα μου προσεφερε ανεση και το αλλο διασκεδαση. Σαν bonus επισης ειχα και το X-Trail σε περιπτωση που ηθελα καμια εκδρομη σε χιονισμενο μερος. Δεν χρειαζεται να αναφερω οτι δεν τα βαριομουν ποτε και ειδικα το ΜΧ δεν με κουραζε καθολου. Το Δεκεμβριο του '12 εδωσα το Primera και επειδη ειχα αλλάξει και δουλεια το ΜΧ εκανε καθε μερα 4χλμ και ομως ειχε χασει την αξια του για μενα. Το χειμωνα με βροχη και κρυο δεν μου προσεφερε καμια χαρα, το αντιθετο μαλιστα, σε συνδυασμο και με τη δυσκολη προσβαση στην καμπινα του η οποια για να ζεσταθει θελει καμποση ωρα, τα νερα που σταζουν απο το τριγωνακι, ενω σε ταξιδι η αυξημενη φασαρια και η αισθηση του περιορισμενου χωρου σε χαλανε.
Απο το Γεναρη ομως που εχω το Ι20 και μονο που το βλεπω μου φτιαχνει τη διαθεση! Και κατι βροχερα ΣΚ οπως αυτο απλα χαλιεμαι που δεν μπορω να το χαρω οπως θελω! Εννοειται βεβαια πως αυριο ανεξαρτητα απο τον καιρο τη βολτα μου θα την κανω :P
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

March 07, 2015, 07:43:57 PMReply #237

Offline heras

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #237 on: March 07, 2015, 07:43:57 PM »
Μα ειδικα κατι βροχερες μερες ειναι που σε ''φτιαχνει''  >:-
ΜΚ 1,5

March 08, 2015, 08:40:12 PMReply #238

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #238 on: March 08, 2015, 08:40:12 PM »
Μα ειδικα κατι βροχερες μερες ειναι που σε ''φτιαχνει''  >:-
Κοιτα λογο υψους το προτιμω ανοιχτο! Και με αυτο το καιρο σημερα το καταχαρηκα στη βολτα που εκανα στην Παρνηθα! Ηταν αρκετα αστειο οταν το οδηγησα μετα απο τοσες μερες, γελουσα σαν χαζος λιγο στην αρχη!
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

March 08, 2015, 11:06:26 PMReply #239

Offline mx5silver

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #239 on: March 08, 2015, 11:06:26 PM »
Κοιτα λογο υψους το προτιμω ανοιχτο! Και με αυτο το καιρο σημερα το καταχαρηκα στη βολτα που εκανα στην Παρνηθα! Ηταν αρκετα αστειο οταν το οδηγησα μετα απο τοσες μερες, γελουσα σαν χαζος λιγο στην αρχη!
αααχχχ, να δω εγω που εχω να το οδηγησω 2 χρονια πως θα κανω.... :llol:


Μα ειδικα κατι βροχερες μερες ειναι που σε ''φτιαχνει''  >:-
με μια τουρμπινιτσα θα σε φτιαχνει και τις στεγνες :angel:
« Last Edit: March 08, 2015, 11:09:19 PM by mx5silver »