Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Μπλα μπλα [#21]  (Read 606814 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

June 08, 2020, 04:59:01 PMReply #4950

Offline option-D

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4950 on: June 08, 2020, 04:59:01 PM »
Καποια στιγμη ο μεσος Ελληνας οδηγος πρεπει να καταλαβει για ποιο λογο πληρωνει την ασφαλεια...Τι να πω. :grrrrrr:

Ο Αντώνης δεν έγραψε μια λεπτομέρεια. Μένει σε νησί, μικρό νησί. Εκεί η ασφάλεια είναι "προαιρετική" για τους ντόπιους, εφόσον αστυνομία θα είναι κάποιος γνωστός/συγγενής και αν γίνει κάτι τα βρίσκουν μεταξύ τους. Αυτό φαντάζομαι εγώ δηλαδή, εφόσον κανείς δεν ξέρει τι έχει γίνει.
H A R D C O R E ? 🤘  S U B S C R I B E

"Speed isn't everything, you gotta look cool on the touge too"

June 08, 2020, 05:55:44 PMReply #4951

Offline harisport

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4951 on: June 08, 2020, 05:55:44 PM »
Καποια στιγμη ο μεσος Ελληνας οδηγος πρεπει να καταλαβει για ποιο λογο πληρωνει την ασφαλεια...Τι να πω. :grrrrrr:

Σε αυτο εχεις δικιο. Αρκετος κοσμος ακομη, δεν ξερει οτι δεν τ απληρωνει απο την τσεπη του. Με το προηγουμενο μου αμαξι εφτασα στα δικαστηρια με γειτονισσα, η οποια αφησα μια φορα εξω το αμαξι για 30' ηρθε παρκαρε και με χτυπησε με τοση δυναμη που ενα παιδι απο τον 1ο βγηκε εξω γιατι νομιζε πως εγινε τρακαρισμα κανονικο στον δρομο. Αυτη δεν μου εκανε δηλωση με τιποτα. Σε αυτην την περιπτωση, το λεω μηπως και τυχει σε κανεναν, επι τοπου καλουμε τροχαια να καταγραψει συμβαν και ασφαλιστικη. Αν ειχα καλεσει επι τοπου τροχαια για τρακαρισμα και εγκαταλειψη και ειχε καταγραφει και δεν πηγαινα με τη λογικη  να της αφησω μηνυμα στο παρμπριζ για να με παρει να τα βρουμε, οντας γειτονες, απο την ασφαλιστικη μου ειπαν οτι μπορει να εβγαζα ακρη, αλλα χωρις χαρτι τροχαιας, γιοκ

June 08, 2020, 07:40:17 PMReply #4952

Offline ain

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4952 on: June 08, 2020, 07:40:17 PM »
Ο Μάνος έχει απόλυτο δίκιο , οι μισοί εδώ κυκλοφορούν ανασφάλιστοι και ακόμα και να χε ασφάλεια πολύ πιθανόν να με πέρασε για τουρίστα που θα έφευγε με το επόμενο πλοίο,  το φανάρι έχει σπάσει αλλά ελπίζω πως επειδή είναι πολυεστέρα μπορεί να φτιαχτεί ,έχω δει άτομα που κάνουν θαύματα σε πολυεστερικές βάρκες με σπασίματα.

June 09, 2020, 06:35:55 AMReply #4953

Offline Dasimo

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4953 on: June 09, 2020, 06:35:55 AM »
Από πετάλι ποδηλάτου έχω αποκτήσεις κι εγώ ένα γδαρσιμο από το χαμηλότερο σημείο του προφυλακτήρα μέχρι το ύψος για το προβολακι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περαστικά αδερφέ......

June 09, 2020, 07:02:36 AMReply #4954

Offline Dasimo

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4954 on: June 09, 2020, 07:02:36 AM »
Το κερασάκι στην τούρτα είναι η δίκη μου ιστορία......κατά το lockdown πήγαινα σε έναν courier να πάρω μια τηλεόραση για το παιδικό δωμάτιο. Είχε βάλει έναν διάολεμενο αέρα, αλλά όχι τίποτα μη σύνηθες. Περνάω από έναν δρόμο κεντρικό.....βλέπω μια γιαγιά απέναντι και σπάνιο για εμένα δεν τις δίνω προτεραιότητα να διασχίσει τον δρόμο. Κάνω 1 με 2 μέτρα και τότε έρχεται ένα ολόκληρο κιτρινισμένο από τον καιρό πλαστικό τραπέζι λες και ήταν φύλλο από δέντρο πάνω στο αμάξι. Έφυγε από την ταράτσα μονοκατοικίας και έπεσε πάνω στο αμάξι.
Αν είχα αφήσει την γιαγιά να περάσει, θα ήταν πιθανότατα νεκρή......φανάρι, προφυλακτήρας και καπό για πέταμα (απλά για πέταμα ) , αν είχα κάνει 1 μέτρο ακόμη θα είχε μπει το τραπέζι μέσα στο αμάξι από το παρμπρίζ. Το τραπέζι διαλύθηκε σε χίλια κομμάτια που έγιναν σαν μαχαίρια γιατί είχε πολυμεριστει από την έκθεση στον ήλιο. Βγαίνω έξω σοκαρισμένος και βλέπω όλη την μονοκατοικία να έχει βγει στο μπαλκόνι (και ολα τα μαγαζιά εννοείται) , περνάω την γιαγιά απέναντι και μόλος ρωτάω στην μονοκατοικία αν το τραπέζι ήταν δικό τους, εξαφανίστηκαν  βρίζοντας και καταριοντας με (ναιτο είδα και αυτό) . Έρχεται η ασφαλιστική γιατί ευτυχώς πήγα με το εταιρικό αμάξι και μου λέει ο υπάλληλος (ενώ έβριζα την τύχη μου και υπολόγιζα τις πιθανότητες ως μαθηματικός) ότι όλα τα ατυχήματα που είχε εκείνη την μέρα ήταν γλάστρες, ξεχασμένα πράγματα που πήρε ο αέρας και βέβαια το τραπέζι μου και ότι είναι παρά πολύ σύνηθες το συγκεκριμένο ατύχημα με αυτές τις συνθήκες. Ηθικό δίδαγμα , δυστυχώς δεν έχουμε αντίληψη της αστικής μας ευθύνης και δεν μιλάω βέβαια νομικά , αλλά μιλάω ηθικά. Όταν γύρισα σπίτι ανέβηκα στην ταράτσα μου και στα μπαλκόνια μου να δω τι έχω αφήσει εγώ να είναι χαλαρό και να κρέμεται από τα κάγκελα......και δεν είχα αφήσει τίποτε , βασικά φοβούμενος σεισμό και όχι αέρα.
Μου εξήγησε ο υπάλληλος της ασφαλιστικής ότι σε παρόμοια ατυχήματα στο εξωτερικό η υπόθεση πάει σε ειδικό εισαγγελέα και αποδίδονται ευθύνες......
Το αμάξι φτιάχτηκε αλλά η πικρία της ανευθυνότητας παραμένει. Και κάτι τελευταίο να γελάσετε , πριν από 10 χρόνια με ένα BMW E92 που είχα ξεκινάω σε ένα φανάρι κάτω από γέφυρα πίσω από ένα Honda . Είχε βρέξει λίγο αλλά κάτω από την γέφυρα ήταν ακόμη στεγνά , μόλις κάνουμε 10 μέτρα ίσα να βγούμε από την γέφυρα η συμπαθέστατη κυρία μπροστά μου αποφασίζει να σταματήσει (κοκκαλωσει) χωρίς κανένα προφανή λόγο. Πέφτω στα φρένα αλλά πλέον είναι αργά γιατί βρίσκομαι στο γλιστερό κομμάτι και αναπόφευκτα ΑΚΟΥΜΠΑΩ τον προφυλακτήρα της και γδέρνω το χρώματα. Βγαίνουμε έξω και με βρίζει με ότι λέξη γνωρίζετε (εγώ με κοστούμι και γυρνάω από την δουλειά, με παιδικό καθισματάκι ), οι αλήτες όλοι οδηγούν BMW , θα έπρεπε να ντρέπομαι, κλπ,κλπ.....Της ζητάω να ηρεμήσει και ότι το αμάξι είναι ασφαλισμένο και δεν υπάρχει λόγος να σκάμε για μια τόσο μικρή ζημιά , της δίνω την κάρτα μου και παίρνω φωτογραφίες. Επιστρέφω σπίτι και μαζί με τις φωτογραφίες στέλνω την φιλική δήλωση  ως όφειλα. Μετά από 20 μέρες με παίρνει τηλέφωνο η κόρη της και αρχίζει πάλι να με βρίζει ότι η ασφαλιστική δεν πλήρωσε και πρέπει να βρούμε άλλο τρόπο να πληρωθεί η ζημιά.....παίρνω τηλέφωνο την ασφαλιστική και ρωτάω τι έγινε και μη λένε ότι το αμάξι που χτύπησα ήταν ανασφάλιστο και ότι δεν υπάρχει τρόπος βέβαια να πληρωθεί αυτή η ζημιά. Με έπαιρνε τηλέφωνο η κόρη της απαιτώντας να πλήρωσω αρχικά 300 μετά 200 και στο τέλος έστω 100 ευρώ..εννοείται της είπα ότι δεν υπάρχει πιθανότητα ούτε μια στο εκατομμύριο για αυτό και καλύτερα να μην με ξανά ενοχλήσει.....αν είχε όμως συμβεί κάτι χειρότερο,όπως τραυματισμός τι θα είχε συμβεί είναι η ερώτηση μου ? 

June 09, 2020, 10:00:52 AMReply #4955

Offline Reverant

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4955 on: June 09, 2020, 10:00:52 AM »
Το τελευταίο να ξέρεις μάλλον ήταν σκηνοθετημένο για να τους δώσεις λεφτά.
You can't imagine the power of the Dark Side.

June 09, 2020, 11:24:45 AMReply #4956

Offline topetwrx

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4956 on: June 09, 2020, 11:24:45 AM »


Ο Αντώνης δεν έγραψε μια λεπτομέρεια. Μένει σε νησί, μικρό νησί. Εκεί η ασφάλεια είναι "προαιρετική" για τους ντόπιους, εφόσον αστυνομία θα είναι κάποιος γνωστός/συγγενής και αν γίνει κάτι τα βρίσκουν μεταξύ τους. Αυτό φαντάζομαι εγώ δηλαδή, εφόσον κανείς δεν ξέρει τι έχει γίνει.

Μάνο, από όσο γνωρίζω 99%, η ασφάλεια πλέον όχι απλά είναι υποχρεωτική, αλλά με κάποιο τρόπο βλέπουν αν το όχημα που έχει πινακίδες είναι ασφαλισμένο και αν όχι απευθείας κόβουν πρόστιμο. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

June 09, 2020, 11:52:34 AMReply #4957

Offline HarryB

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4957 on: June 09, 2020, 11:52:34 AM »
Η ασφαλεια παντα υποχρεωτικη ηταν. Επισης οντως ελεγχουν ηλεκτρονικα αν οι πινακιδες τις οποιες δεν εχεις καταθεσει ειναι ασφαλισμενες, και αν δεν ειναι τρως το προστιμο σου. Αν εχεις καταθεσει πινακιδες ομως...

June 09, 2020, 01:47:42 PMReply #4958

Offline topetwrx

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4958 on: June 09, 2020, 01:47:42 PM »
Η ασφαλεια παντα υποχρεωτικη ηταν. Επισης οντως ελεγχουν ηλεκτρονικα αν οι πινακιδες τις οποιες δεν εχεις καταθεσει ειναι ασφαλισμενες, και αν δεν ειναι τρως το προστιμο σου. Αν εχεις καταθεσει πινακιδες ομως...
Χάρη αυτό είναι δεδομένο ότι μπορούν να το ελέγξουν σε έλεγχο. Ξέρω όμως και το άλλο που αναφέρω, ότι αυτόματα γίνεται ο έλεγχος και αν το σύστημα βγάλει το ''χ'' όχημα ανασφάλιστο, τότε έρχεται πρόστιμο.

Προφανώς αν έχεις παραδώσει πινακίδες τότε δεν βγάζεις ασφάλεια. ;)
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

June 09, 2020, 02:21:36 PMReply #4959

Offline Dasimo

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4959 on: June 09, 2020, 02:21:36 PM »
Το τελευταίο να ξέρεις μάλλον ήταν σκηνοθετημένο για να τους δώσεις λεφτά.
Τώρα που το λες.....

June 10, 2020, 10:26:31 AMReply #4960

Offline option-D

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4960 on: June 10, 2020, 10:26:31 AM »
Η ασφαλεια παντα υποχρεωτικη ηταν. Επισης οντως ελεγχουν ηλεκτρονικα αν οι πινακιδες τις οποιες δεν εχεις καταθεσει ειναι ασφαλισμενες, και αν δεν ειναι τρως το προστιμο σου. Αν εχεις καταθεσει πινακιδες ομως...
Χάρη αυτό είναι δεδομένο ότι μπορούν να το ελέγξουν σε έλεγχο. Ξέρω όμως και το άλλο που αναφέρω, ότι αυτόματα γίνεται ο έλεγχος και αν το σύστημα βγάλει το ''χ'' όχημα ανασφάλιστο, τότε έρχεται πρόστιμο.

Προφανώς αν έχεις παραδώσει πινακίδες τότε δεν βγάζεις ασφάλεια. ;)

Ισχύει η ηλεκτρονική διασταύρωση ανεξάρτητα από έλεγχο τροχαίας. Το ξέρω γιατί έχω φάει πρόστιμο για ξεχασμένο μηχανάκι που έχω και δεν κινείται (το είχα έξω και μέσα σε ένα βράδυ έκλεψαν τα πάντα και το άφησαν σχεδόν κουφάρι - ας το έπαιρναν ολόκληρο καλύτερα) αλλά του πληρώνω κανονικά τα σήματα.
H A R D C O R E ? 🤘  S U B S C R I B E

"Speed isn't everything, you gotta look cool on the touge too"

June 10, 2020, 01:45:00 PMReply #4961

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4961 on: June 10, 2020, 01:45:00 PM »


οι αλήτες όλοι οδηγούν BMW 
Παρότι και αυτή με τη μλκια που κάνει θα έπρεπε να οδηγεί BMW... έχει ένα δίκιο!

Γενικά τα ανασφαλιστα έχουν εξαφανιστεί και πολύ καλώς εφαρμόστηκε αυτός ο νόμος. Γιατί ναι μεν η πολιτεία το έκανε για εισπρακτικούς λόγους, αλλά εξαφανίστηκαν και τα φαινόμενα ασφαλιστών που τσεπωναν τα λεφτά και δεν τα έδιναν ποτέ στην ασφαλιστική.





Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

June 13, 2020, 08:52:42 AMReply #4962

Offline steve

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4962 on: June 13, 2020, 08:52:42 AM »
Η μάσκα/γρίλια του  NC του 2007 είναι ίδια με του 2008? έτσι μου φαίνεται..

Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mazda MX5 NC 2.0 SPORT

June 13, 2020, 11:08:45 PMReply #4963

Offline Gas21

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4963 on: June 13, 2020, 11:08:45 PM »
Η μάσκα/γρίλια του  NC του 2007 είναι ίδια με του 2008? έτσι μου φαίνεται..

Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί να μην είναι ;
ΜΧ-5 PRHT 1.8 turbo Brilliant Black
custom turbo kit
Karabelas full exhaust
ECU tuned by Gianic
MeisterR Zeta S  /rear PPF brace
Quaife LSD / FGR 4.625
Flyin Miata Level 1 clutch
Rota Slipstream wheels  17x8 /Nankang NS2R 225-45-17
Mazda Airdam kit / ducktail

June 13, 2020, 11:14:55 PMReply #4964

Offline steve

Re: Μπλα μπλα [#21]
« Reply #4964 on: June 13, 2020, 11:14:55 PM »
Η μάσκα/γρίλια του  NC του 2007 είναι ίδια με του 2008? έτσι μου φαίνεται..

Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί να μην είναι ;
μηπως αλλαξε διαστασεις ξερωγω

Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mazda MX5 NC 2.0 SPORT