Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.  (Read 43962 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

May 28, 2019, 01:30:15 PMReply #90

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #90 on: May 28, 2019, 01:30:15 PM »
Το RF για μένα είναι κακάσχημο και γενικά το ND σχεδιαστικά δεν με ενθουσίασε. Στα μάτια μου το πιο όμορφο με διαφορά είναι το NC.
Κοίτα να δεις είναι λίγο μακρία σου, αλλά ο @vagmann είναι πολύ καλό παιδί και κάνει πολύ καλές τιμές στα γυαλιά! :p
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

May 28, 2019, 02:57:39 PMReply #91

Offline mononoke

Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #91 on: May 28, 2019, 02:57:39 PM »
Κυκλοφορει στα νοτια προαστια κερασί RF με πινακιδες ΒΚΑ-xxxx το οποιο και ειναι πανεμορφο!

Είναι δημοσιογραφικό.
“Ρε βλάκα, ρε ηλίθιε»  Κ.Τσακωνας 1987

May 28, 2019, 04:15:18 PMReply #92

Offline Manolis

Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #92 on: May 28, 2019, 04:15:18 PM »
Μίλησα νωρίτερα με τον διευθυντή του καταστήματος auto one στη Γλυφάδα.Αν θυμάμαι καλά κος Σακελλαρίου.
Τον ενημέρωσα για την ύπαρξη του mymx5 και την πρόθεση μας να παρευρεθούμε με αυτοκίνητα στο event των
εγκαινίων που θα γίνει την επόμενη εβδομάδα στις 6 Ιουνίου.Μου είπε ότι θα μιλήσει με το τμήμα marketing και
θα με ενημερώσει το συντομότερο δυνατό.

Τα εγκαίνια θα γίνουν την επόμενη Πέμπτη αργά το απόγευμα όπως ενημερώθηκα.Ότι νεώτερο έχω,θα το γράψω
εδώ.

May 28, 2019, 08:57:29 PMReply #93

Offline mx5silver

Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #93 on: May 28, 2019, 08:57:29 PM »
υπεροχη πρωτοβουλια! :good:
ωραιο σκηνικο για φωτο θα ηταν, στην μεση το nd και γυρω γυρω ή  backgroung μχ5 από ολες τις γενιες!  ;D

May 29, 2019, 07:53:54 PMReply #94

Offline vagmann

Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #94 on: May 29, 2019, 07:53:54 PM »
υπεροχη πρωτοβουλια! :good:
ωραιο σκηνικο για φωτο θα ηταν, στην μεση το nd και γυρω γυρω ή  backgroung μχ5 από ολες τις γενιες!  ;D

...μονο εξωτερικο αυτα...θα μου κανει εκπληξη αν γινει...

May 29, 2019, 09:15:01 PMReply #95

Offline Manolis

Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #95 on: May 29, 2019, 09:15:01 PM »
υπεροχη πρωτοβουλια! :good:
ωραιο σκηνικο για φωτο θα ηταν, στην μεση το nd και γυρω γυρω ή  backgroung μχ5 από ολες τις γενιες!  ;D

...μονο εξωτερικο αυτα...θα μου κανει εκπληξη αν γινει...



Και μένα.

May 29, 2019, 09:49:17 PMReply #96

Offline mx5silver

Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #96 on: May 29, 2019, 09:49:17 PM »
γιατι να μην γινει?
αν  πανε οργανωμενα 15-20  αυτοκινητα ευκολα γινεται
φωτογραφος θα υπαρχει σιγουρα αφου θα ειναι event εγκαινιων
αν κλεισει απο τωρα και δεν τους το πουμε τελευταια στιγμη, γινεται
αφου εχει τα κονε ο μανωλης, λιγο μπλα μπλα και κανονιστηκε... :angel:

και για αυτους βολικο θα ηταν... που θα ξαναβρουν μαζεμενα τοσα μχ5 για μια τετοια φωτογραφια?
θα συνδεσουν το παρελθον με το μελλον.... θα επηρεασουν μελλοντικους αγοραστες....
ολα τα περιοδικα, ηλεκτρονικος τυπος κλπ θα παιζουν αυτη την εικονα.... ;)
« Last Edit: May 29, 2019, 09:52:40 PM by mx5silver »

May 30, 2019, 12:13:04 AMReply #97

Offline Alex

Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #97 on: May 30, 2019, 12:13:04 AM »
Ναι, οκ, αλλά μπορεί να θέλουν να δώσουν premium αέρα στα εγκαίνια λόγω και της στροφής σε ποιοτικά προϊόντα και να μην συμφωνούν στην παρουσία, εντός, mx5 με εξατμίσεις και ζάντες.
Ίσως ένα event οργανωμένο απτην επίσημη εισαγωγική με παρουσία κάποιου οργανωμένου κλαμπ να έδινε σωστή διαφήμιση στο nd.
Πολλά μπορεί, υποθέσεις άπειρες.
Μπορεί να υπάρχει και γραμμή από τη μαμά mazda, δεν ανοίγει υποκατάστημα στη Δράμα, επανεκκίνηση σε μια παρατημένη αγορά κάνουν

Sent from my Nokia 3310

2.0 mx-5

May 30, 2019, 08:00:28 AMReply #98

Offline topetwrx

Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #98 on: May 30, 2019, 08:00:28 AM »

Κοίτα να δεις είναι λίγο μακρία σου, αλλά ο @vagmann είναι πολύ καλό παιδί και κάνει πολύ καλές τιμές στα γυαλιά! :p

Τι να κάνω, αφού δεν μου αρέσει!!! ;D
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

May 30, 2019, 10:19:10 AMReply #99

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #99 on: May 30, 2019, 10:19:10 AM »
Τι να κάνω, αφού δεν μου αρέσει!!! ;D
Χαχα εντάξει γούστα είναι αυτά! Πάντως όπως και να το κάνουμε το NC είναι το λιγότερο αποδεκτό ΜΧ εμφανισιακά.

Ασχετο μήπως το Subaru που έχεις είναι το bugeye ?
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

May 30, 2019, 10:44:54 AMReply #100

Offline topetwrx

Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #100 on: May 30, 2019, 10:44:54 AM »

Χαχα εντάξει γούστα είναι αυτά! Πάντως όπως και να το κάνουμε το NC είναι το λιγότερο αποδεκτό ΜΧ εμφανισιακά.

Ασχετο μήπως το Subaru που έχεις είναι το bugeye ?

Ωχ!!! Πονηρή αυτή η ερώτηση; Πρέπει να απαντήσω; :-\
Ξέρω που το πας! Για την κακογουστιά μου μια που το bugeye  όντως θεωρείτε το πιο άσχημο*!!! Βάλε και το NC που όντως δεν έχει την αισθητική αποδοχή που έχει στα μάτια μου και είμαι ανεπανόρθωτα εκτεθειμένος!! Ο λαός όμως λέει ότι ο έρωτας τυφλώνει!!!! :D

*Φυσικά και εδώ θα συμφωνήσω δυστυχώς.... :-[
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

May 30, 2019, 10:55:34 AMReply #101

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #101 on: May 30, 2019, 10:55:34 AM »
Χαχα! Εκεί το πάω :P Κοίτα όντως είναι τα αμάξια που έχουν τη μικρότερη αποδοχή εμφανισιακά μέσα απο τις γενιές Impreza και ΜΧ.

Anyway αν δεν είχες NC θα ήσουν σίγουρα πιο αντικειμενικός. Ίσως αλλάξεις γνώμη πάντως αν το δεις απο κοντά και σκεφτείς χωρίς παρωπίδες. Για μένα το NC δεν παλεύεται εμφανισιακά, ομως το NCFL 2 είναι αισθητά βελτιωμένο και πριν βγει αυτό αναρωτιόμουν αν οντως με χαλάει το NC η ήταν ο φθόνος για κάθε τι πιο καινούργιο απο το δικό μου. Όμως αφού απο την αρχη, ενω μπορούσα να το πάρω, δεν τον πήρα και αφού οταν βγηκε το FL και FL2 μου άρεσαν πολύ, τότε κατάλαβα μέσα μου οτι δεν ήταν απλά ένα κόλλημα, το έβλεπα όντως και έλεγα πως είναι ετσι αυτή η μλκια! Το ND ηταν έρωτας με την πρωτη ματιά (με μια μικρή ενσταση για τα πίσω φανάρια) και όταν το οδήγησα κιόλας... <3

Ας γυρίσουμε ομως back to topic!
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

May 30, 2019, 04:04:26 PMReply #102

Offline Manolis

Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #102 on: May 30, 2019, 04:04:26 PM »
γιατι να μην γινει?
αν  πανε οργανωμενα 15-20  αυτοκινητα ευκολα γινεται
φωτογραφος θα υπαρχει σιγουρα αφου θα ειναι event εγκαινιων
αν κλεισει απο τωρα και δεν τους το πουμε τελευταια στιγμη, γινεται
αφου εχει τα κονε ο μανωλης, λιγο μπλα μπλα και κανονιστηκε... :angel:



Ναι, οκ, αλλά μπορεί να θέλουν να δώσουν premium αέρα στα εγκαίνια λόγω και της στροφής σε ποιοτικά προϊόντα και να μην συμφωνούν στην παρουσία, εντός, mx5 με εξατμίσεις και ζάντες.
Ίσως ένα event οργανωμένο απτην επίσημη εισαγωγική με παρουσία κάποιου οργανωμένου κλαμπ να έδινε σωστή διαφήμιση στο nd.
Μπορεί να υπάρχει και γραμμή από τη μαμά mazda, δεν ανοίγει υποκατάστημα στη Δράμα, επανεκκίνηση σε μια παρατημένη αγορά κάνουν



Για τους λόγους που αναφέρει ο Άλεξ θεωρώ και εγώ πως δεν θα γίνει τελικά.Μπορεί να θεωρούν ότι οι συμμετέχοντες σε τέτοιου
είδους club είναι "κάγκουρες",παρόλο που δυνητικά είναι η δεξαμενή των περισσότερων πιθανών αγοραστών του νέου μοντέλου.
Από μέρους μας ήταν μια κίνηση καλής θέλησης για την επανεκκίνηση της αντιπροσώπευσης στην Ελλάδα και μέχρι εκεί.

Αυτό που περιμένω/ελπίζω είναι να δούμε σύντομα ND σε κάποια από τις επόμενες εκδηλώσεις μας.

May 30, 2019, 09:20:41 PMReply #103

Offline Dasimo

Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #103 on: May 30, 2019, 09:20:41 PM »
Το NC δεν το λες και άσχημο. Αντίθετα (όχι επειδή το έχω) το λες και το πλέον ισορροπημένο με την εξαίρεση του ΝΑ . Απλά ήταν ένα βήμα πιο πάνω από αυτό που θα περίμενε κάποιος από ένα ΜΧ5. Τυχαίο ? Δεν νομίζω .....ο ανταγωνισμός ήταν η SLK, η Ζ4 και βέβαια από Ιαπωνία το S2000. Όποτε φτιάχτηκε να ικανοποιεί σαν MX5 και να ανταγωνίζεται και αμάξια που δεν είναι απευθείας ανταγωνιστές.
Το ND ήρθε μια εποχή που πλέον και το SLK και το Z4 είχαν ξεφύγει από το level αυτό. Κατά συνεπεια οι σχεδιαστές γύρισαν πίσω στο κλασικό ΜΧ5 , lighter, smaller, small engine και disruptive.
Το ND είναι ο πιο κοντινός συγγενής του ΝΑ , το ΝΒ είναι ένα premium NA , το NC είναι 2 generations leap. Δεν είναι τυχαίο ότι το ND είναι λιγότερο απολαυστικό από το NC χωρίς να το έχω οδηγήσει σύμφωνα με πολλούς που το έχουν.

May 30, 2019, 10:09:19 PMReply #104

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Mazda Ελλάδας - Η νέα αντιπροσωπία.
« Reply #104 on: May 30, 2019, 10:09:19 PM »
Το ND είναι ο πιο κοντινός συγγενής του ΝΑ , το ΝΒ είναι ένα premium NA , το NC είναι 2 generations leap. Δεν είναι τυχαίο ότι το ND είναι λιγότερο απολαυστικό από το NC χωρίς να το έχω οδηγήσει σύμφωνα με πολλούς που το έχουν.
Προφανώς κάποιος που δεν έχει κανένα απο τα 2 και έχει οδηγήσει και τα 2 δεν πιστεύεις οτι είναι πιο αντικειμενικός απο σένα ?
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio