Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Εφτασε: Μiata ΝD  (Read 256752 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

September 04, 2014, 12:59:56 PMReply #45

Offline Nitroking

Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #45 on: September 04, 2014, 12:59:56 PM »
Το σκεφτηκα.. Πρωτα σκεφτηκα αυτον στην Καβαλας αλλα νομιζω εχει κλεισει? Μετα λεω οκ ολοι αυτοι που φερνουν απο Γερμανια αμαξια θα φερνουν κι αυτα.. Αλλα το θεμα ειναι ποιος (εκτος απο μας τους 100-200 καμμενους) θα εμπιστευτει να αγορασει mazda? Μετα θα ξερουν οι εδω αντιπροσωπειες να το συντηρουν-επισκευαζουν? Κανουν αραγε εκπαιδευση στα νεα μοντελα τωρα που δεν υπαρχει ελληνικος αντιπροσωπος? Ανταλλακτικα?

.....

Εδώ γελάμε... Γιατί κάνανε στα παλιά? Γιατί εκτός από λάδια και φίλτρο, άντε και κανένα φρένο είναι ότι να ναι!!   :llol:

Δε με τρέλανε να πω την αλήθεια. Ειδικά ο κώλος είναι χάλια!
NC  :giveheart: :giveheart:


Εσυ γελα, αυτοι εκαναν παντως.. ;)

Σχετικα με το μεταλλο στις πορτες, να ειναι αραγε μεταλλο η πλαστικο? Λογικα θα ειναι πλαστικο για να μην παγωνεις-καιγεσαι αλλα και για να σπαει σε περιπτωση συγκρουσης ωστε να απορροφα αδρανεια..
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

September 04, 2014, 01:01:25 PMReply #46

Offline Vrondos

Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #46 on: September 04, 2014, 01:01:25 PM »
.. Σωστός, το πιο λογικό είναι να είναι πλαστικό βαμμένο.
Μου αρέσει όμως αυτο το look.
-----------------------------------------------------------------------

-Koni adjustable sport shocks
-Racing Beat springs (red)
-K&N Replacement filter panel
- "ΚΡΑΤΑ ΜΕ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΣΟΥ" Original sticker

September 04, 2014, 01:27:28 PMReply #47

Offline Manolis

Re: Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #47 on: September 04, 2014, 01:27:28 PM »
Πανέμορφο όπως και η κάθε γενιά με τα συν και τα πλην της.
Δεν μπαίνω στην λογική της λάθους/σωστής σχεδίασης ή του ομορφότερου/ασχημότερου και περισσότερο/λιγότερο ΜΧ5.
Το θεωρώ άνευ χρησιμότητας,όλες οι γενιές είχαν την μοναδικότητά τους για μένα και για αυτό τις απέκτησα.
Δυστυχώς πλέον για το 95+% από εμάς η απόκτησή του είναι ουτοπική όπως και τα αντίστοιχα σχόλια περί της "απόκτησής του".
Ακόμα και με το δεδομένο ότι υπάρχει ο φραγκάτος που θα δώσει 25-30Κ για να το πάρει,με την ελεύθερη πτώση των τιμών στα
μεταχειρισμένα σ αυτά τα επίπεδα χρημάτων οι επιλογές είναι απεριόριστες.Και μιλάω πάντα για το μικρό μοντέλο.

Για εμάς δε που έχουμε στην πλειονότητα βελτιωμένα αυτοκίνητα η όλη υπόθεση μοιάζει με αυτοκτονία.
Να δώσει πχ ο Ζάχος την αμαξάρα του ή εγώ το δικό μου χρέπι για να πάρουμε 10-12 (γιατί ας είμαστε ρεαλιστές παραπάνω δεν)
και μετά τι?Να πρέπει να συμπληρώσουμε στην καλύτερη περίπτωση 15Κ και να ξεκινήσουμε πάλι από το μηδέν?

Θα περιμένω απλά με "αγωνία" τις μελλοντικές μας βόλτες πάντα με την ελπίδα ότι θα βρεθεί ο ένας,ο μερακλής,ο έχων την δυνατότητα
που θα έρθει ως ο firstND.Μέχρι τότε να ναι καλά το μιάτανετ.

September 04, 2014, 01:30:35 PMReply #48

Offline Skyggedans

Re: Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #48 on: September 04, 2014, 01:30:35 PM »
 Προσωπικά το βρίσκω πανέμορφο.

 Αν και η υπόλοιπη σειρά των 2,3,6 κλπ συνεχίσει την ίδια σχεδιαστική γραμμή, όπως έχουμε δει σε επεξεργασμένες από υπολογιστή φωτο, τότε ίσως η αγορά της μάζντα Ελλάδος από νέο αντιπρόσωπο να επιταχυνθεί, εφόσον το λανσάρισμα των skyactiv απ' τη μαμά μάζντα υλοποιηθεί - 1,3 και 1,5 λίτρα. Για το 2λιτρο, αν δεν αλλάξει ο τρόπος φορολόγησης στο ελλαδιστάν - με κατάργηση φόρων πολυτελείας κλπ - παίζει να μην το εισάγουν καν, έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση.

 Σχεδιαστικά, λογικό είναι να χαλάει κάποιους κατόχους μκ1-μκ2, γιατί όταν οι 2 πρώτες καρότσες λανσαρίστηκαν, δεν έμοιαζαν με τίποτ' άλλο και ήταν πρωτοποριακά σχεδιαστικά, ενώ εδώ υπάρχουν επιρροές από Γερμανούς και Ιταλούς σε κάθε σημείο του αμαξώματος. Αλλά makes sense και πλέον το κάνουν όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες.
 Ας δούμε πάντως πως θα είναι η τελική μορφή του τον Οκτώβρη, γιατί συμφωνώ με τον Νίκο πως κάποιες λεπτομέρειες μαρτυρούν προπαραγωγή...

September 04, 2014, 01:33:34 PMReply #49

Offline iliasbak

Re: Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #49 on: September 04, 2014, 01:33:34 PM »
Απλά εκπληκτικο...
Εμενα απο πισω μου θυμιζει κατι σε f-type kai ιισσσωωωςςς Z4


Σωστός , την f-type είχα και εγω στο μυαλό μου . και για τα μπρός φανάρια δίκιο έχεις

September 04, 2014, 01:37:05 PMReply #50

Offline Basilmx5

Re: Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #50 on: September 04, 2014, 01:37:05 PM »
Μουτρο που θυμιζει NCFL και GT86. Κωλος που εχει ιταλικες επιρροες. Γερμανικο εσωτερικο.

Θα περιμενω να δω & αλλες φωτογραφιες & σιγουρα θα αποκτησω αποψη οταν (αν) το δω απο κοντα.

Σιγουρα παντως ειναι πολυ ενδιαφερον. :nod:

Που βρισκουμε τωρα τριακοντα χιλιαρικα... ::-

Συμφωνω θεει και αλλες εικονες εικονες για να το συνηθισει το ματι... ειναι ομορφο αρκετα, αλλα (δε ξερω) μου φαινεται οτι εχει λιγο απο αλλα αμαξια με αποτελεσμα, νομιζω δεν δειχνει τη δικη του προσωπικοτητα, τουλαχιστον απο μπροστα μου φαινεται καπως....
Οι πρωτες 2 εικονες του τοπικ μου αρεσανε πολυ... στο βιντεο απο την εκθεση, και στην φωτογραφια απο μπροστα, μπερδευτηκα λιγο..
Νομιζω πως δε μοιαζει με καμια απτις προηγουμενες γενιες...

September 04, 2014, 01:42:52 PMReply #51

Offline Konstantinos

Re: Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #51 on: September 04, 2014, 01:42:52 PM »
Επίσης,  μικρότερα φρένα (έτσι φαίνονται τουλάχιστον) και 195/50/16 λάστιχο...Το κεντρικό στροφόμετρο όμως είναι χάρμα οφθαλμών
« Last Edit: September 04, 2014, 01:45:08 PM by Konstantinos »
🔰 2007 Mazda Mx-5 1.8 NC1 Roadster
☘️2012 Alfa Romeo Giulietta 940 1.4TB

September 04, 2014, 02:08:34 PMReply #52

Offline nmwisima

Re: Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #52 on: September 04, 2014, 02:08:34 PM »
Επίσης, σε μία φωτογραφία, μου φαίνεται πως βλέπω δύο φώτα στο πίσω μέρος λίγο πάνω από την εξάτμιση.
http://www.autoblog.com/photos/2016-mazda-mx-5-miata-reveal/full/#photo-2900120/

... αλλά αν είναι όντώς φώτα, δεν καταλαβαίνω το λόγο για να είμαι ειλικρινής.


Το ένα ειναι το φως ομίχλης και το άλλο η όπισθεν. :exaclty:

September 04, 2014, 02:11:00 PMReply #53

Offline Vrondos

Re: Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #53 on: September 04, 2014, 02:11:00 PM »
Σωστός για το ομίχλης, αλλά όπισθεν φαίνεται να έχει ούτως ή άλλως δίπλα στων φρένων.
-----------------------------------------------------------------------

-Koni adjustable sport shocks
-Racing Beat springs (red)
-K&N Replacement filter panel
- "ΚΡΑΤΑ ΜΕ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΣΟΥ" Original sticker

September 04, 2014, 02:30:27 PMReply #54

Offline xenos

Re: Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #54 on: September 04, 2014, 02:30:27 PM »
Εγώ είμαι σε αυτούς που δεν τρελάθηκαν. Το μπροστά περίεργο, σε λίγο καιρό θα τρώγεται. Το πίσω μέρος απαίσιο. Το εσωτερικό καλό αλλά τπτ τρομερά ριζοσπαστικό σε σχέση με το προηγούμενο. Μοτέρ.... θα δείξει αλλά αυτό και αν δεν θα παίρνει τπτ. Από αντιπροσωπεία προς το παρόν είμαστε οφφ, οπότε γενικά προς το fail το βλέπω για Ελλάδα.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

September 04, 2014, 02:37:43 PMReply #55

Offline nmwisima

Re: Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #55 on: September 04, 2014, 02:37:43 PM »
Σωστός για το ομίχλης, αλλά όπισθεν φαίνεται να έχει ούτως ή άλλως δίπλα στων φρένων.



Μόνο φλας ειναι πάνω.


LOLZ...


September 04, 2014, 02:47:36 PMReply #56

Offline nmwisima

Re: Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #56 on: September 04, 2014, 02:47:36 PM »
Aυτό δε, φαίνεται να είναι από τα κανονικά "μουλάρια" δοκιμών.

Καρέ 4άρι




Πιθανότατα 4x98  >:a

September 04, 2014, 03:03:40 PMReply #57

Offline ELTASSOS

Re: Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #57 on: September 04, 2014, 03:03:40 PM »
καλουτσικο ειναι οπτικα ... ΑΛΛΑ το πιο σημαντικο ειναι το μειωμενο βαρος, μειωμενο μηκος και μεταξονιο, μεταφορα βαρους μοτερ χαμηλωτερα και πιο πισω...ολα αυτα το κανουν ενα ασφαλεστερο αυτοκινητο. Για μενα αυτο ειναι ουσιαστικη βελτιωση.

September 04, 2014, 03:09:49 PMReply #58

Offline charchon

Re: Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #58 on: September 04, 2014, 03:09:49 PM »
Παντως οταν ειχα δει το 2006 το NC θυμαμαι δεν μου ειχε κανει εντυπωση και μου περνουσε απαρατηρητο στο δρόμο.
Ελεγα ποσο τυχεροι ηταν οσοι προλαβαν να κατοχυρωσουν το NB & NA.
Μετα απο χρονια, το θεωρω πανεμορφο ( εως και ''κλασσικα'' διαχρονικό ) σχεδιο, και το χαζευω απο μακρια!
Καπως έτσι θα γινει με το ND, οκ καλό αλλά σε καμια 4αρα χρονια ισως να μου φευγει κ σαλακι μολις το αντικρίζω!
( Κατσε να δω και του Σανδαλου τις βελτιωσεις ....)
τοπΟΥΛΗΣΑομΑΛΑΚαςΑλλαθαξαναπαΡωΚαποιαΣτιγμηΛευκοFaceliFTNC

September 04, 2014, 03:27:17 PMReply #59

Offline markous

Re: Εφτασε: Μiata ΝD
« Reply #59 on: September 04, 2014, 03:27:17 PM »
nice..... μετα απο 5-6-10 χρονια μεταχειρο καλα να ειμαστε....
joe strummer- the future is unwritten