Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Ποια γενια?Ποιο μοντελο?Ποια εκδοση?  (Read 103502 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

June 24, 2009, 03:56:34 PM

Offline nmwisima

Εγω προσωπικα που εδωσα +3000ευρω για high πλεον κοπαναω το κεφαλι μου στον τοιχο....

Kυρίως επειδή θα μπορούσες να έχεις πάρει το RC με αυτά τα επιπλέον λεφτά που είναι κλάσεις ανώτερο.

June 24, 2009, 04:04:35 PMReply #1

Offline Theo

Re: Ποια γενια?Ποιο μοντελο?Ποια εκδοση?
« Reply #1 on: June 24, 2009, 04:04:35 PM »
Kυρίως επειδή θα μπορούσες να έχεις πάρει το RC με αυτά τα επιπλέον λεφτά που είναι κλάσεις ανώτερο.
:zalistika: :zalistika:
My-ex-Mx5: 
NC 1.8lt. High | Galaxy Grey
MazdaSpeed CAI
IL Motorsports 4-1 Header
Goodwin Racing Midpipe
Cusco Type-RS 1.5 Way LSD
FGR 4.44
Tein Street Basis Z Coilovers
RX8 Sway Bars
Custom Rollbar
RX7 FD wheels skatouli custom color

June 24, 2009, 04:11:22 PMReply #2

Offline Liakos

Re: Ποια γενια?Ποιο μοντελο?Ποια εκδοση?
« Reply #2 on: June 24, 2009, 04:11:22 PM »
Εγω προσωπικα που εδωσα +3000ευρω για high πλεον κοπαναω το κεφαλι μου στον τοιχο....

Kυρίως επειδή θα μπορούσες να έχεις πάρει το RC με αυτά τα επιπλέον λεφτά που είναι κλάσεις ανώτερο.

Ποτε των ποτων... :) Soft top κ παλι soft top χωρις αυτο να σημαινει οτι δε μαρεσει το RC.Ασε που οταν εγω επαιρνα το miata το RC δεν ηταν ακομη διαθεσιμο. ;) Αλλα κ να ηταν οπως ειπα πριν....

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


June 24, 2009, 04:53:41 PMReply #3

Offline nmwisima

Re: Ποια γενια?Ποιο μοντελο?Ποια εκδοση?
« Reply #3 on: June 24, 2009, 04:53:41 PM »
Mεγαλη κουβέντα, αλλά είτε ως δημοσιογράφο είτε ως άνθρωπο αν με ρωτήσετε θεωρώ μεγάλη βλακεία την απαξίωση του RC, ειδικά από ιδιοκτήτες NC.

Καταλαβαίνω ότι μπορεί κάποιος να μην έχει τα χρήματα να το πάρει -καθότι φτάνει αρκετά ψηλά.
Καταλαβαίνω επίσης κάποιος να πορτιμήσει το 2λιτρο soft top αντί για το 1.8 RC.

Ως εδώ όμως. Τέλος. Όλα τα άλλα είναι του ποytsου δικαιολογίες από στεναχωρημένες παρθένες που βιαστήκαν και πήρανε με υφασμάτινη οροφή.

Σε σχέση με το NC το RC, είναι πιο πρακτικό, πιο ύσηχο στο ταξίδι, πιο ασφαλές εναντίον της κλοπής.

Όλα άυτά με μόλις 26 κιλά περισσότερο βάρος.

Σιγά ρε τάχα μου δήθεν πιστάκια, που σε ενοχλούν. Βγάλε τα δέρματα και τους αερόσακους και τα πατάκια και τα Bose και κάθε άλλη παπαριά που το χεις φορτώσει.

Τα περί αυθεντικού χαρακτήρα, είναι αστεία. Ένα αυτοκίνητο καλύτερο συνολικά που σου παρέχει πολλαπλάσια από το απλό, είσαι στόκος να μην το προτιμήσεις. Για να δω αυτούς που λένε αυτές τις μ@λ@κίες να μην αγοράσουν το MazdaSpeed επειδή είναι υπερτροφοδοτούμενο και ο αυθεντικός χαρτακτήρας του ΜΧ5 ειναι ατμοσφαιρικός...

Τα περί αισθητικής, τ ακούω βερεσέ.



June 24, 2009, 04:57:45 PMReply #4

Offline alx

Re: Aγορα μεταχειρισμενου miata.Συμβουλες.
« Reply #4 on: June 24, 2009, 04:57:45 PM »
Εγω προσωπικα που εδωσα +3000ευρω για high πλεον κοπαναω το κεφαλι μου στον τοιχο....

Kυρίως επειδή θα μπορούσες να έχεις πάρει το RC με αυτά τα επιπλέον λεφτά που είναι κλάσεις ανώτερο.

Ποτε των ποτων... :) Soft top κ παλι soft top χωρις αυτο να σημαινει οτι δε μαρεσει το RC.Ασε που οταν εγω επαιρνα το miata το RC δεν ηταν ακομη διαθεσιμο. ;) Αλλα κ να ηταν οπως ειπα πριν....

το κοπανας γτ με 1000 ακομα θα επαιρνες το 2,0ltr

June 24, 2009, 05:08:49 PMReply #5

Offline Liakos

Re: Ποια γενια?Ποιο μοντελο?Ποια εκδοση?
« Reply #5 on: June 24, 2009, 05:08:49 PM »
Τα περί αισθητικής, τ ακούω βερεσέ.
K ομως...Προσωπικα, αισθητικα το RC ΔΕΝ μου αρεσει...Κ ξερεις πολυ καλα οτι σχεδιαστικα απο τις πορτες κ πισω ειναι αρκετα διαφορετικα τα δυο μοντελα.
Επισης η αισθηση της υφασματινης κουκουλας δεν μπορει να συγκριθει με αυτη της πλαστικης οροφης.Θελω αισθηση soft top οχι "κουτι". ;)

Δεν παραπονεθηκα για το βαρος...Τα σκ@τα που εχω στο πορτ παγκαζ τεινουν στα ~30 επιπλεον κιλα του RC.

Τα περι ασφαλειας κατα της κλοπης φυσικα κ δεν ισχυουν.Με την ιδια ευκολια που καποιος μπορει να το διαρηξει απο την οροφη,μπορει να το κανει απο το παραθυρο ή απο την πορτα...Αν η πλαστικη οροφη κανει καποιον να κοιμαται ησυχος οταν το αμαξι του ειναι παρκαρισμενο σε σκοτεινο δρομο στου Ψυρρη εμενα δεν μου πεφτει λογος.

Τελος εχω μια οροφη που ναι μεν σκιζεται απο τον καθε κομπλεξικο ή κακοβουλο μεσα σε 5 δευτερα αλλα ανοιγοκλεινει σε λιγοτερα κ εν κινησει κ δεν τριζει σαν κρεβατι ξενοδοχειου ημιδιαμονης....

Δεν απαξιωνω το RC, oυτε προσπαθω να το κανω.Αντιθετως καταλαβαινω απολυτα γτ αρκετος κοσμος το βρισκει πιο ελκυστικο ως προιον.Στα χρηματα που διεθεσα το '06 για το High NC επαιζε κ το Mid RC σε 1.8(με αναμονη 1-2 μηνες) κ το 2.0 NC Mid( κανα χιλιαρικο πιο πανω).Η επιλογη μου ηταν συνειδητη κ εγινε ως προς τις αναγκες μου κ οχι ως προς το πορτοφολι. :)

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


June 24, 2009, 05:25:01 PMReply #6

Offline Theo

Re: mx5 μεταχειρισμένο
« Reply #6 on: June 24, 2009, 05:25:01 PM »
το κοπανας γτ με 1000 ακομα θα επαιρνες το 2,0ltr
+1 γιατι  στη πορεια διαπιστωσα οτι αυτα που εχει το 2,0 για να τα φτασει το 1,8 πρεπει να περασεις κατα πολυ την τοτε διαφορα του 1,5 χιλιαρικου που υπηρχε... >:a
My-ex-Mx5: 
NC 1.8lt. High | Galaxy Grey
MazdaSpeed CAI
IL Motorsports 4-1 Header
Goodwin Racing Midpipe
Cusco Type-RS 1.5 Way LSD
FGR 4.44
Tein Street Basis Z Coilovers
RX8 Sway Bars
Custom Rollbar
RX7 FD wheels skatouli custom color

June 24, 2009, 05:42:44 PMReply #7

Offline nmwisima

Re: Ποια γενια?Ποιο μοντελο?Ποια εκδοση?
« Reply #7 on: June 24, 2009, 05:42:44 PM »
Ντάξει. Ξέρεις τις λένε για τις κωλοτρυπίδες. ότι είναι σαν τις απόψεις. Ο καθένας κάνει ότι θέλει με τη δική του.

Το ύφασμα κάνει το ταξίδι κουραστικό, φθείρεται και κυρίως το τρυπάει ο κάθε μ@λ@κ@ς.

Ο επαγγελματίας κλέφτης αν βάλει στο μάτι κάτι θα το πάρει. Άρα δεν μιλάμε γι αυτόν.
Μιλάμε για το ντραγκ κλεφτρόνι που μες τη μαστουρα του βρίσκει απείρως ευκολότερο να τρυπήσει το ύφασμα ακόμα και ένα γυαλί από την άκρη του δρόμου.

Ο κομπλεξικός επίσης θα την κάνει τη ζημιά του ούτως ή άλλως. Απλά στο RC θα κάνει μια γρατζουνιά ενώ στο NC θα σκίσει την κουκούλα. 60 ευρώ επισκευή το ένα, 600 το άλλο.

Αν θεωρείς το τρίξιμο της κουκούλας του RC (που δεν τρίζει, αλλά οκ) χειρότερο από το θόρυβο της υφασμάτινης, τότε τι να πω. Το ντεσιμπελόμετρο άλλα έχει δέιξει. (και το ταξίδι Σερρες με NC που έχω κάνει επίσης άλλα...)

Για την αναδίπλωση, τι να πω; Και μένα μ αρέσει αυτό που περιγράφεις, αλλά στο ΝΑ των 7.000 ευρώ. Κατά τ άλλα είναι πίπες. Ειναι μειονέκτημα ότι κλεινει με κουμπί σε 20'' αυτόματα;;;;

(συγγνώμη που μιλάω απότομα, είμαι κωλόπαιδο)

June 24, 2009, 05:49:08 PMReply #8

Offline Liakos

Re: mx5 μεταχειρισμένο
« Reply #8 on: June 24, 2009, 05:49:08 PM »
το κοπανας γτ με 1000 ακομα θα επαιρνες το 2,0ltr
+1 γιατι  στη πορεια διαπιστωσα οτι αυτα που εχει το 2,0 για να τα φτασει το 1,8 πρεπει να περασεις κατα πολυ την τοτε διαφορα του 1,5 χιλιαρικου που υπηρχε... >:a

Ολα καλα αυτα....αλλα εγω τοτε μολις ειχα κλεισει τα 21.Δουλευα κ ειχα ενα καλο εισοδημα για να αποκτησω κ να συντηρησω το miata, αλλα δεν εκανα φορολογικη δηλωση.Η αγορα λοιπον του αυτοκινητου επιβαρυνε φορολογικα τους γονεις μου, πραγμα που δεν με εκανε να αισθανομαι καλα(ποσο μαλλον αν επαιρνα κ διλιτρο).
Πριν οδηγουσα ενα 1.4 sunny του '92, οποτε το 1.8 ηδη ηταν ενα τεραστιο upgrade για εμενα.Επισης ναι μεν το να φερει κανεις ενα 18αρι στα μετρα του διλιτρου κοστιζει περισσοτερο απο την οικονομικη διαφορα τους, αλλα δε βλεπω κανενα να αναφερει τιποτα για τα τελη κυκλοφοριας,την καταναλωση,τα ασφαλιστρα....
Η αγορα μου ηταν συνειδητη.Αυτοκινητο αγορασα οχι τσιχλες απο το περιπτερο κ τις δικες μου αναγκες τις γνωριζω καλυτερα απο καθε αλλο....

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


June 24, 2009, 06:10:14 PMReply #9

Offline Basilmx5

Re: Ποια γενια?Ποιο μοντελο?Ποια εκδοση?
« Reply #9 on: June 24, 2009, 06:10:14 PM »
Παιδια στα λεφτα αυτα το καλυτερο που μπορεις να παρεις ειναι σε roadster το μχ5, τωρα αν ειναι το soft top ή το rc ειναι υποκειμενικο, γιατι οντως εχει διαφορα οταν κλεινει το rc που αφηνει κατι που προσωπικα μου μοιαζει σαν καμπουρα κ με χαλαει...
Τωρα ειχα εναν γνωστο που ηθελε το mx5 να ψηνει κ καφε, ενταξει ειπαμε.. δωσε κατι παραπανω να το κανει..
Καποιοι δινουν περισσοτερα λεφτα κ το αμαξι που εχουν δεν εχει ουτε καν πορτ-παγκαζ...

@nmwisima: Ειπες κατι για περι αισθητικης... νομιζω κανεις λαθος, η αισθητικη σε καποιον που την κοιταει παιζει ρολο στην αγορα, αλλιως δεν θα μας ενοιαζε τι θα περναμε ή πως θα το φτιαχναμε.. ουτε εσενα θα σε ενοιαζε αν το αμαξι φοραει τις ταδε ζαντες που ειναι τρελες...

Γνωμη μου ειναι πως ο καθενας αγοραζει με γνωμονα τα χρηματα κ μετα την αισθητικη κ τις ευκολιες.. τα βαζει ολα στη ζυγαρια κ αποφασιζει.

June 24, 2009, 06:22:46 PMReply #10

Offline gr8

Re: Ποια γενια?Ποιο μοντελο?Ποια εκδοση?
« Reply #10 on: June 24, 2009, 06:22:46 PM »
για μένα το καλύτερο ηταν το 1.8 mid (στην σχέση απόδοση/τιμή του μυαλού μου) και γι' αυτό και το πήρα.. ;D
το rc τότε ήταν μόνο φήμες και αν υπήρχε δεν ξέρω αν θα έδινα τα παραπάνω λεφτά να το πάρω
ή θα τα έδινα για το 2.0?? (μάλλον το δεύτερο ;) )
πάντως ούτε κι εμένα μου αρέσει πολύ το rc (απο πίσω  ;D) καλύτερα το soft με hardtop

June 24, 2009, 06:41:16 PMReply #11

Offline philosopher

Re: Ποια γενια?Ποιο μοντελο?Ποια εκδοση?
« Reply #11 on: June 24, 2009, 06:41:16 PM »
πάντως ούτε κι εμένα μου αρέσει πολύ το rc (απο πίσω  ;D) καλύτερα το soft με hardtop

Για αυτό ακριβώς το λόγο προτίμησα και εγώ το soft-top (δίλιτρο βέβαια) μου φαίνετια πολύ άσχημο το σημείο ακριβώς πίσω απο τη πόρτα. Με το hard-top βέβαια φορεμένο είναι απείρως πιο ομόρφο απο οτι το RC (προσωπική πάντα γνώμη).

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



June 24, 2009, 07:07:39 PMReply #12

Offline Lef205

Re: Ποια γενια?Ποιο μοντελο?Ποια εκδοση?
« Reply #12 on: June 24, 2009, 07:07:39 PM »
Θα συμφωνισω απολυτα με τα γραφομενα του Αχιλλεα.
Η σκληρη οροφη ειναι αλλη ευκολια ειδικα οταν το αυτοκινητο ειναι καθημερινο.
Ακομη θυμαμαι την ηττα που ειχα φαει οταν μου ειχαν σκισει την οροφη του 205, την ασφαλιστικη που δεν πληρωνε τα 1000 ευρω που ειχα δωσει το 2003 για να βαλω καινουργια,  τα τριξιματα της, τις αλοιφες, τα παπαρογαλακτωματα, που χεζομουν κ εγω ο ιδιος οταν ενα πουλι εχεζε την ορορφη μη χαλασει, τη ζεστη που εφερνε καθοτι μαυρη κλπ.
Οταν πηρα το 206 πραγματικα ξεγνοιασα το παραταγα στην Εθνικη Αμυνα χωρις φοβο να το βρω σκισμενο, σαφως λιγοτερος θουρβος και γενικα καμια σχεση.
Τωρα που πηρα τη μπουμπου αρχισαν παλι τα ιδια και πιο πολυ απο ολα φοβαμαι μη τη βρω σκισμενη οποτε καποιες περιοχες οπως ποτακι στα εξαρχεια πχ ή να την αφησω Εθνικη Αμυνα αποκλειστικαν.
Αππο΄κει και περα οπως συζητουσαμε κ με Αχιλλεα η αγορα hard top σε εμας με τα "παλια" ωστε να εχουμε το κεφαλακι μας ησυχο εστω τον χειμωνα που δεν το ανοιγουμε πολυ ή η επιλογη του RC σαν καινουργιο αξιζουν τα λεφτα τους.


June 24, 2009, 08:21:27 PMReply #13

Offline spoumi

Re: Ποια γενια?Ποιο μοντελο?Ποια εκδοση?
« Reply #13 on: June 24, 2009, 08:21:27 PM »
ρε παιδια roadster έχουμε.!!είτε είναι softop όπως αρμόζει στην φιλοδοφία του μιάτα είτε είναι RC λόγω των εποχών οφείλουμε να είμαστε πάντα top down!οπότε το αμάξι δν έχει διαφορά!ΤΕΛΟΣ! 8-)

(αν και προσωπικά πιστευω οτι το κλειστο του δίνει ένα πιο σπορ τυπο ενω το ανοιχτο πιο χαλαρο για βολτουλα)
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

June 24, 2009, 08:22:05 PMReply #14

Offline nmwisima

Re: Ποια γενια?Ποιο μοντελο?Ποια εκδοση?
« Reply #14 on: June 24, 2009, 08:22:05 PM »
@nmwisima: Ειπες κατι για περι αισθητικης... νομιζω κανεις λαθος, η αισθητικη σε καποιον που την κοιταει παιζει ρολο στην αγορα, αλλιως δεν θα μας ενοιαζε τι θα περναμε ή πως θα το φτιαχναμε.. ουτε εσενα θα σε ενοιαζε αν το αμαξι φοραει τις ταδε ζαντες που ειναι τρελες...

Γνωμη μου ειναι πως ο καθενας αγοραζει με γνωμονα τα χρηματα κ μετα την αισθητικη κ τις ευκολιες.. τα βαζει ολα στη ζυγαρια κ αποφασιζει.

Πολύ σωστά τα λες. Παίζει ρόλο. Γι αυτό κι εγώ είμαι στόκος που το χαμήλωσα, ενώ με δυσκολεύει στην οδήγησή μου. Αλλά όμως όταν έβαλα τις 8'' ζάντες, τελικά τις πούλησα γιατί οι αισθητικές διαφορές δεν αρκούσαν να καλύψουν τα μειονεκτήματα τις πολύ φαρδιάς ζάντας.

Γι αυτό θα το διατυπώσω καλύτερα.

Αν στη συγκεκριμένη περίπτωση βάζεις την αισθητική άποψη στη ζυγαριά και βαραινει περισσότερο από τα πλεονεκτήματα του RC, είσαι στόκος.
Αν μάλιστα δηλώσεις ότι προτιμάς σοφτ τοπ και χάρντοπ -στα ιδια λεφτά με το RC- για λόγους αισθητικής, είσαι 2x στόκος.

(Διευκρινίζω ότι δεν σας θεωρώ στοκους ως άτομα συνολικά, αλίμονο, αναφέρομαι στο συγκεκριμένο θέμα και μόνο)