Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 709965 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

June 13, 2019, 08:21:48 PMReply #4410

Offline kostas13

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4410 on: June 13, 2019, 08:21:48 PM »
 Οι πιο ωραιες εκδοσεις NB/NBFL κατα την αποψη μου!  :good:
συμφωνω

June 15, 2019, 01:13:21 PMReply #4411

Offline fylpa17

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4411 on: June 15, 2019, 01:13:21 PM »
Λοιπόν, έγινε ο έλεγχος στο sporty.
Έχει 140.000χλμ. θέλει άμεσα όλα τα υγρά/λάδια, λάστιχα, ανακατασκευή η Bilstein ανάρτηση, έχει σπασμένο μπροστά προφυλακτήρα, σπασμένη ποδιά από κάτω, θέλει φούσκες και μπαλάκια, έχει σκληρό συμπλέκτη, οπότε και σασμάν. Στάζει λάδια το καρτερ σε δύο σημεία και δεν λειτουργεί το ac. Έχει μικροφθορες στο εσωτερικό όχι κάτι φοβερό, το soft top είναι σε άγνωστη κατάσταση γιατί δε μπορέσε ο μηχανικός με τη.... γυναίκα του ιδιοκτήτη να βγάλει το hardtop (αυτός απουσιάζε)...
Αν πούμε ότι είναι σε καλή κατάσταση το soft top θέλει μηχανικά γύρω στα 1200-1400€ το ελάχιστο και Σε φανοποιεία ένα 300αρι.
Δεν είναι τρακαρισμένο αλλά είναι ταλαιπωρημένο. Ζητάει 3800€. Δε θεωρώ ότι αξίζει σε αυτά τα λεφτά γιατί μιλάμε πρακτικά για ανακατασκευή και όλο και κάτι άλλο θα βγει.
Τι τιμή αντιπροτείνω αν θέλω να μπω σε κόπο ανακατασκευής;

June 15, 2019, 01:31:00 PMReply #4412

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3919
  • Total likes: 4540
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4412 on: June 15, 2019, 01:31:00 PM »
Περιέγραψες ένα αυτοκίνητο με 140.000 χιλιόμετρα. Με 3500 και προσωπική εργασία πλην φανοποιΐας θεωρώ ότι είναι μια καλή τιμή για ένα sporty.
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

June 15, 2019, 02:51:39 PMReply #4413

Offline mononoke

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4413 on: June 15, 2019, 02:51:39 PM »
Μάζευε λεφτά και πάρε κανονικο αμάξι, μολις περιέγραψες ενα χαρχαλο
“Ρε βλάκα, ρε ηλίθιε»  Κ.Τσακωνας 1987

June 15, 2019, 05:21:15 PMReply #4414

Offline mx5silver

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4414 on: June 15, 2019, 05:21:15 PM »
3500 αγορα και πες στην χειροτερη 2000(υπερβολικο) για να γινει τελειο =5500  και εχει και χαρντοπ.

στο car.gr στα 5500 δεν υπαρχει σπορτυ που να βρισκεται σε αναλογη κατασταση με αυτό, όταν θα εχεις τελειώσει το μερικο rebuild
βασικα στο car.gr δεν υπαρχει ουτε για δειγμα γνησιο σπορτυ.... :zalistika:

June 29, 2019, 02:47:05 PMReply #4415

Offline Aristotelis

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4415 on: June 29, 2019, 02:47:05 PM »
Καλημέρα, είμαι στην αναζήτηση μεταχειρισμένου NC. Κατά προτίμηση prht μιας και δεν έχω χώρο parking.
https://www.car.gr/21742274-mazda-mx-5-mx-5-nc-mid
Το γνωρίζει κάποιος εδώ το συγκεκριμένο;
Φαντάζει καλή περίπτωση, δεν το έχω δει από κοντά, αλλά μιας και παίζει το μάτι σας θα ήθελα μια γνώμη  :).
καλησπέρα μετά απο αρκετό καιρό που δεν έγραφα.... Το αυτοκίνητο είναι φίλου μου.... Έχει ανάρτηση Κυρλαγκίτση.... Πραγματικά χιλιόμετρα.... Είναι τρίτος κάτοχος.... Είχε ένα μικρό χτύπημα στο φτερό μπροστά ο πρώτος ιδιοκτήτης αλλά τίποτα το σοβαρό.... Το έχω τσεκαρισμένο μιας και είμαι ασφαλιστής.... Το μόνο θέμα που έχει είναι η ανομοιομορφια στο χρώμα στο φτερό. Κι αυτό γιατί το παιδί πήγε να βάψει κάτι γρατσουνιές και ο μάστορας δεν πέτυχε το χρώμα..... Επίσης έχει μικρά θαμπωματα στο χρώμα της οροφής, τα οποία λογικά διορθώνονται.... Σίγουρα θέλει λάστιχα.... Εγώ πιστεύω πάντως είναι ευκαιρία..... Επίσης το check ήταν λάμδα που αλλάχτηκε....

July 31, 2019, 03:38:56 AMReply #4416

Offline dim-mx5

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4416 on: July 31, 2019, 03:38:56 AM »
Μηπως γνωριζουμε πληροφοριες για το συγκεκριμενο ΝC F/L roadster coupe?  Αν το ειχε καποιος απο το φορουμ η αν καποιος γνωριζει τον πρωην κατοχο και το ιστορικο του αυτοκινητου? Αν και εχω στο μυαλο μου αγορα ND , δειχνει καλη περιπτωση για να το κρατουσα καποιο διαστημα αν δεν καταληξω τους επομενους μηνες σε ΝD και το καθυστερησω.
Απο τις φωτο μοιαζει για ταλαιπωρημενο εσωτερικα παντως.Και με βαμμενο φτερο.Απο οσο εχω μαθει δεν εχει κανει ατυχημα και εχει αλλαχτει μονοη γριλια μπροστα.Καποια στιγμη σκεφτομαι να παω να το δω και απο κοντα.Παντως κατι μου λεει οτι δεν ισχυουν τα περι "ατρακαριστου"και πανε να το "διωξουν" και δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο
https://www.car.gr/23562242-mazda-mx-5
« Last Edit: July 31, 2019, 03:43:29 AM by dim-mx5 »

July 31, 2019, 03:50:00 AMReply #4417

July 31, 2019, 09:00:42 AMReply #4418

Offline SteliosR

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4418 on: July 31, 2019, 09:00:42 AM »
Καθαρά η προσωπική μου εμπειρία κυρίως ως εργαζόμενος στον χώρο του αυτοκινήτου. Προσπάθησε να αποφύγεις μαντράδες. ντιλερς κλπ....

Υπάρχουν κατά καιρούς αμάξια από ιδιώτες, που αξίζουν το κάθε ευρώ που θα δαπανήσεις. Και μην σου πω φθηνά πουλιόνται...
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

July 31, 2019, 06:30:44 PMReply #4419

Offline dim-mx5

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4419 on: July 31, 2019, 06:30:44 PM »
Καθαρά η προσωπική μου εμπειρία κυρίως ως εργαζόμενος στον χώρο του αυτοκινήτου. Προσπάθησε να αποφύγεις μαντράδες. ντιλερς κλπ....

Υπάρχουν κατά καιρούς αμάξια από ιδιώτες, που αξίζουν το κάθε ευρώ που θα δαπανήσεις. Και μην σου πω φθηνά πουλιόνται...
Νομιζω αυτο το λες με την λογικη οτι αν καποιος εχει ενα καλο αμαξι δεν θα το δωσει φτηνα σε μαντραδες αλλα θα κοιταξει να το πουλησει μονος του?
Επισης συμφωνω με αυτο που λες, και μια σκεψη που κανω ειναι το εξης:
Aς υποθεσουμε οτι εχω βρει 2 αυτοκινητα και θελω να τα ελεγξω.
Το ενα ειναι απο μαντρα (πχ αυτο στον Σαρακακη) και το αλλο ειναι απο ιδιωτη.
Τα παω και τα δυο στην sportmechanic για ελεγχο και σε επισημη Mazda η γενικα σε καποιο καταστημα εξειδικευσης σε Mazda. Ποσες πιθανοτητες να υπαρχουν στο αμαξι της μαντρας (Σαρακακη)  να μην γινει αντικειμενικος ελεγχος απο την sportmechanic η την Mazda, αφου προκειται για συναδελφους στον χωρο του αυτοκινητου?
 Χωρις να θελω να θιξω sportmechanic και Μazda (αν ενοχλει που αναφερω καθαρα  ως παραδειγμα τις 2 εταιριες ας σβηστει το σχολιο) μου περνα απο το μυαλο και αυτο, δηλαδη πιθανο "λαδωμα"ετσι ωστε να πουληθει το αμαξι.

July 31, 2019, 07:21:55 PMReply #4420

Offline dim-mx5

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4420 on: July 31, 2019, 07:21:55 PM »
Μηπως γνωριζουμε πληροφοριες για το συγκεκριμενο ΝC F/L roadster coupe?
 Αν το ειχε καποιος απο το φορουμ η αν καποιος γνωριζει τον πρωην κατοχο και το ιστορικο του αυτοκινητου? Αν και εχω στο μυαλο μου αγορα ND , δειχνει καλη περιπτωση για να το κρατουσα καποιο διαστημα αν δεν καταληξω τους επομενους μηνες σε ΝD και το καθυστερησω.
Απο τις φωτο μοιαζει για ταλαιπωρημενο εσωτερικα παντως.Και με βαμμενο φτερο.Απο οσο εχω μαθει δεν εχει κανει ατυχημα και εχει αλλαχτει μονοη γριλια μπροστα.Καποια στιγμη σκεφτομαι να παω να το δω και απο κοντα.Παντως κατι μου λεει οτι δεν ισχυουν τα περι "ατρακαριστου"και πανε να το "διωξουν" και δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο
https://www.car.gr/23562242-mazda-mx-5
ΛΑΘΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ, ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟ.
Μηπως γνωριζουμε πληροφοριες για το συγκεκριμενο ΝC F/L roadster coupe που εχει ο Σαρακακης?
https://www.car.gr/23562242-mazda-mx-5
 Αν το ειχε καποιος απο το φορουμ η αν καποιος γνωριζει τον πρωην κατοχο και το ιστορικο του αυτοκινητου? Αν και εχω στο μυαλο μου αγορα ND , δειχνει καλη περιπτωση γενικα μια αγορα ενος f/l nc roadster coupe σε λογικη τιμη, για να το κρατουσα καποιο διαστημα αν δεν καταληξω τους επομενους μηνες σε ΝD και το καθυστερησω.
Παντως για το συγκεκριμενο nc f/l, κατι μου λεει οτι δεν ισχυουν τα περι "ατρακαριστου"και πανε να το "διωξουν" και δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο.
Απο τις φωτο μοιαζει για ταλαιπωρημενο εσωτερικα.Και με βαμμενο φτερο.Απο οσο εχω μαθει (δεν το πολυπιστευω) δεν εχει κανει ατυχημα και εχει αλλαχτει μονο η γριλια μπροστα.Επισης η αγγελια γραφει για εγγυησεις ατρακαριστου σασι και χιλιομετρων,ομως οταν ρωτησα λεπτομερειες στο τηλεφωνο τον πωλητη του καταστηματος μου ειπε οτι σε περιπτωση διαφωνιας μετα την αγορα μπορω να κινηθω νομικα μονο εναντιον του πρωην κατοχου και το καταστημα Σαρακακης δεν φερει καμια ευθυνη.Καποια στιγμη σκεφτομαι να παω να το δω και απο κοντα.
« Last Edit: July 31, 2019, 07:25:04 PM by dim-mx5 »

July 31, 2019, 08:24:20 PMReply #4421

Offline SteliosR

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4421 on: July 31, 2019, 08:24:20 PM »
Καθαρά η προσωπική μου εμπειρία κυρίως ως εργαζόμενος στον χώρο του αυτοκινήτου. Προσπάθησε να αποφύγεις μαντράδες. ντιλερς κλπ....

Υπάρχουν κατά καιρούς αμάξια από ιδιώτες, που αξίζουν το κάθε ευρώ που θα δαπανήσεις. Και μην σου πω φθηνά πουλιόνται...
Νομιζω αυτο το λες με την λογικη οτι αν καποιος εχει ενα καλο αμαξι δεν θα το δωσει φτηνα σε μαντραδες αλλα θα κοιταξει να το πουλησει μονος του?
Επισης συμφωνω με αυτο που λες, και μια σκεψη που κανω ειναι το εξης:
Aς υποθεσουμε οτι εχω βρει 2 αυτοκινητα και θελω να τα ελεγξω.
Το ενα ειναι απο μαντρα (πχ αυτο στον Σαρακακη) και το αλλο ειναι απο ιδιωτη.
Τα παω και τα δυο στην sportmechanic για ελεγχο και σε επισημη Mazda η γενικα σε καποιο καταστημα εξειδικευσης σε Mazda. Ποσες πιθανοτητες να υπαρχουν στο αμαξι της μαντρας (Σαρακακη)  να μην γινει αντικειμενικος ελεγχος απο την sportmechanic η την Mazda, αφου προκειται για συναδελφους στον χωρο του αυτοκινητου?
 Χωρις να θελω να θιξω sportmechanic και Μazda (αν ενοχλει που αναφερω καθαρα  ως παραδειγμα τις 2 εταιριες ας σβηστει το σχολιο) μου περνα απο το μυαλο και αυτο, δηλαδη πιθανο "λαδωμα"ετσι ωστε να πουληθει το αμαξι.

Εγω αν αγοραζα MX5 σημερα, θα το τσεκαρα σε φαναρτζη της εμπιστοσυνης μου, κσι στον Λευκαδιτη.

Αν θες παρε και μια sportmechanic.

3 γνωμες κ εχεις μια καλη εικονα. Δεν ειναι δα κ επιστημη, ξερουμε ολοι που ποναει.

Και κατι προσωπικο εντελως, δεν θα εδινα 10Κ για το αμαξι που προτεινεις του Σαρακακη.
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

August 01, 2019, 09:09:25 PMReply #4422

Offline dim-mx5

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4422 on: August 01, 2019, 09:09:25 PM »


Εγω αν αγοραζα MX5 σημερα, θα το τσεκαρα σε φαναρτζη της εμπιστοσυνης μου, κσι στον Λευκαδιτη.

Αν θες παρε και μια sportmechanic.

3 γνωμες κ εχεις μια καλη εικονα. Δεν ειναι δα κ επιστημη, ξερουμε ολοι που ποναει.

Και κατι προσωπικο εντελως, δεν θα εδινα 10Κ για το αμαξι που προτεινεις του Σαρακακη.
Το λες αυτο επειδη δεν σου αρεσει το συγκεκριμενο για διαφορους λογους πχ δεν σου αρεσει η συγκεκριμενη εκδοση, η δεν σου αρεσει που δεν εχει τιποτα εντελως απο εξτρα?
Η οτι θεωρεις πολλα τα 10κ για το συγκεκριμενο?

August 01, 2019, 09:52:13 PMReply #4423

Offline panos2171

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4423 on: August 01, 2019, 09:52:13 PM »
Τα 10k είναι πολλά για NC πλέον.
NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers

August 02, 2019, 09:35:38 AMReply #4424

Offline SteliosR

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4424 on: August 02, 2019, 09:35:38 AM »


Εγω αν αγοραζα MX5 σημερα, θα το τσεκαρα σε φαναρτζη της εμπιστοσυνης μου, κσι στον Λευκαδιτη.

Αν θες παρε και μια sportmechanic.

3 γνωμες κ εχεις μια καλη εικονα. Δεν ειναι δα κ επιστημη, ξερουμε ολοι που ποναει.

Και κατι προσωπικο εντελως, δεν θα εδινα 10Κ για το αμαξι που προτεινεις του Σαρακακη.
Το λες αυτο επειδη δεν σου αρεσει το συγκεκριμενο για διαφορους λογους πχ δεν σου αρεσει η συγκεκριμενη εκδοση, η δεν σου αρεσει που δεν εχει τιποτα εντελως απο εξτρα?
Η οτι θεωρεις πολλα τα 10κ για το συγκεκριμενο?

10Κ για το συγκεκριμένο δύσκολο. Ο μαντράς παει για 1.5Κ, και λίγα λέω. Γιατί σου περισσεύουν?

10 και 12 για ένα καλοσυντηρημένο, ατρακάριστο με έξτρα, μπλοκε, αναρτήσεις, καμία ζάντα, κλπ εγω τα έδινα.

Προσφορά και ζήτηση....!
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads