Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 710034 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

April 22, 2019, 12:48:31 AMReply #4350

Offline Gas21

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4350 on: April 22, 2019, 12:48:31 AM »
Ενω ειναι σε λειτουργία ο κινητήρας το λαμπάκι του check engine σε μια φωτο  ειναι αναμμένο.Σωστα;


Σωστή παρατήρηση, καλό θα ηταν να μάθει το γιατί πρώτα, αν και λογικά κανας λάμδα θα είναι ειτε για αλλαγή είτε λογω εξάτμισης, αν εχει βγάλει καταλύτη.
ΜΧ-5 PRHT 1.8 turbo Brilliant Black
custom turbo kit
Karabelas full exhaust
ECU tuned by Gianic
MeisterR Zeta S  /rear PPF brace
Quaife LSD / FGR 4.625
Flyin Miata Level 1 clutch
Rota Slipstream wheels  17x8 /Nankang NS2R 225-45-17
Mazda Airdam kit / ducktail

April 23, 2019, 08:18:46 AMReply #4351

Offline kostakisgk

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4351 on: April 23, 2019, 08:18:46 AM »
Εγω το <<ξερω>>το αμαξι....ο προηγουμενος ιδιοκτητης ανεβαζε πολυ συχνα ποστ στους Petrolheads. ΠΑΡΑ πολυ συνχα ομως...
Ξερω οτι το ειχε παρει γυρω στα 2000ευρω διοτι ηταν αρκετα βανδαλισμενο απο τους προηγουμενους ιδιοκτητες...Θυμαμαι και την αγγελια πωλησης που ηταν αρκετο καιρο στο car...
Ξερω λοιπον οτι ειχε ριξει χρημα για να το συνεφερει στο εσωτερικο ειδικα....με χαλια μπακετ, καπλαμαδες απο τις πορτες, καντραν, κονσολες ολα πρεπει να τα αλλαξε διοτι ηταν κατεστραμενα ολα.
Ισως ειναι και ξαναβαμμενο απο εκεινο τον ιδιοκτητη διοτι και το χρωμα ηταν αρκετα ταλαιπωριμενο αλλα δεν παιρνω και ορκο για αυτο....ισως το εβαξε και ο τελαυταιος...
Επισεις για ενα διαστημα ειχε κολλημενο διαφορικο και μετα εβαλε μπλοκε.
Επισεις ξερω οτι το ετρεχε αρκετα και ειχε βγαλει προβλημα στο μοτερ το οποιο το αλλαξε πριν το πουλησει...
Απο την τελευταια φωτο που το θυμαμαι ειχε αλλο Dack tail πιο τετραγωνο στις ακρες του και σιγουρα ΔΕΝ ειχε αυτες τις ζαντες και δεν ειχε χαρντ τοπ...που μαλλον τα εβαλε ο επομενος...

Συμπερασματικα φαινεται να εχει παρει αρκετη αγαπη απο τους δυο τελευταιους ιδιοκτητες διοτι ηταν πραγματικα ενα βημα πριν την πρεσσα οπως το θυμαμαι...
Το μοτερ φαινεται αρκετα προσεγμενο πλεον οπως ειπε και ο mx5silver. Αν φτασετε να το δειτε τσεκαρε και απο κατω ψαλιδια και πατωμα εκει θα φανουν ολες οι αμαρτιες του αν εχουν διωρθωθει...
Σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω τιμη που το πουλουσε ο προηγουμενος και που μπορει να το πηρε αυτος αλλα πραγματικα δεν μπορω να θυμηθώ κατι.
Παντως σαν τιμη ειναι αρκετα ρεαλιστικη για αυτο που πουλαει και με δεδομενο οτι εχει κοστησει πολλα ειδικα στον προηγουμενο...
Καλημερα...σορρυ για την καθυστεριση..το αμαξι ητανε δικο μου δεν ανεβαζα εγω στους πετρολ αλλα φιλοι η αληθεια ειναι οτι οταν το πειρα ητανε βασανιζμενο με αρκετες μεγαλες φθορες δεν φοραγε ποτε μα ποτε κολημενο φοραγε δισκατο μετα μπηκε τ2.. το αμαξι ηταν καθαρα καθημερινο και βολταδικο σασι δεν ειχε τιποτε ηταν πεντακαθαρο (πεθερος φανοποιος) ειχαν αλαχτει τα παντα απο πανω εκτος ταμπλο και δεν ειχε ανοιχτη μοτερ ο λογος που πουληθηκε και μετανιωσα που εδωσα το συγκεκριμενο ειναι επειδη πειρα ιδιο τουρμπατο ..

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


April 24, 2019, 01:00:40 AMReply #4352

Offline RedRevs

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4352 on: April 24, 2019, 01:00:40 AM »
Γεία σας παίδες.Ψάχνω κάμποσο καίρο για ένα καλό nbfl αλλά δεν έχω βρεί κάτι.
Έχει κάποιος εικόνα γι' αυτο: https://www.car.gr/22101995-mazda-mx-5 ;;

April 24, 2019, 09:27:47 PMReply #4353

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4353 on: April 24, 2019, 09:27:47 PM »
Γεία σας παίδες.Ψάχνω κάμποσο καίρο για ένα καλό nbfl αλλά δεν έχω βρεί κάτι.
Έχει κάποιος εικόνα γι' αυτο: https://www.car.gr/22101995-mazda-mx-5 ;;
Θυμαμαι οτι κάποια στιγμή αυτό το αμάξι άνηκε σε μέλος του φόρουμ αλλά δεν ξέρω τι απέγινε τελικά. Πάντως νομίζω οτι είχε πουληθεί σχετικά πρόσφατα.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

May 03, 2019, 04:23:06 PMReply #4354
Παίδες καλησπέρα χρόνια πολλά και καλό μήνα! Είμαι καινούριος στο φόρουμ και υποψήφιος κάτοχος NC high του 09 με 65000χλμ. Το αυτοκίνητο στα μάτια μου φαίνεται πάρα πολύ ωραίο και καλό. Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω πριν την αγορά του?? Το αυτοκίνητο θα το πάω σε μηχανικό να το δει, αλλά φαντάζομαι ότι η εμπειρία όλων εδω μέσα μπορεί να μου δώσει μια συμβουλή πριν την αγορά.. Επίσης, το παλικάρι του φοράει και hardtop αλλά το δίνει και χωρίς αυτό. Αξίζει 1500χιλ για το HT?

Ευχαριστώ!! :good:

May 03, 2019, 04:45:42 PMReply #4355

Offline harisport

Τσεκαρε 1-2-3 σελιδες πριν, το ειχαμε αναλυσει. Ειχα γραψει και εγω ενα πορτ τι προσεξα πριν το παρω πριν 6 μηνες και τι ειδα και μετα. Με λιγα λογια ο μηχναικος θα δει αν εχει φαει καλο τρακαρισμα ( για εμενα πχ ειναι αδιαφορο αν εχει βαμμενους προφυλακτηρες ή κανα φτερο καθω ςμπορει να ναι γρατζουνιες ή απαλο τρακαρισμα), να δεις αν μπαζει νερα σηκωνοντας την πισω μοκετα και να δεις εκει για υγρασιες και αν μυριζει κλεισουρα-υγρασια καθως και να βγαλεις με το χερι ( βγαινει πανευκολα) το πλαστικο στο πατωμα εκει που κλεινει η πορτα και γραφει πανω μχ5 και να δεις κατω απο τη μοκετα οσο γινεται παλι για νερα και αν μυριζει. Δες επισης το παγουρι του νερου βγαζοντας την ταπα αν εχει κανα ραγισματακι και πεταει νερα καθως στα περισσοτερα σπαει με τα χρονια και κιτρινιζει εντονα. Εκει θα δεις αν το σωληνακι υπερχειλησης εχει πεταξει νερα στο πλαστικο γυρω απο την μπαταρια και το εξτριμ σκηνικο που εχω δει σε λιγους να τυχαινει εδω, να εχει σκασει το παογυρι απο το σπασιμο και να εχει πεταξει παραφλου στον κετσε που ειναι κολλημενος στο καπο

May 05, 2019, 03:59:42 PMReply #4356
Ωραίος Χάρη ευχαριστώ! Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μην βρω τίποτα!   :good:

May 09, 2019, 08:21:11 PMReply #4357

Offline harisport

Αν καποιος ψαχνει, το αφηνω να υπαρχει, ας μην κοιταξει αυτο. Οταν κοιταζα εγω πριν 6 μηνες να παρω, το χε αγγελια με 110-120χιλ χλμ νομιζω. Τωρα με εναν μαγικο τροπο ειναι 70κ χλμ σε νεα αγγελια   :o
Αν διαγραφει η αγγελια, να ξερετε ειναι ενα γκρι απο Νεα σμυρνη-αγιο δημητριο με κατι περιεργες 17αρες γκρι χιλιο-φαγωμενες, με πινακιδα ΧΝΙ-.... Αν δεν ειναι σωστο που εβαλα πινακιδα, να σβηστει παρακαλω, απλα το εκανα για να μην την πατησει κανενας
https://www.car.gr/22540143-mazda-mx-5

May 09, 2019, 08:36:07 PMReply #4358

Offline Alex

Ο Στάθης με την Ανθή λογικά θα έχουν και κοινό facebook πέρα από κοινό όνομα...

Μπράβο για τη πληροφορία Χάρη :)

Sent from my Nokia 3310

2.0 mx-5

May 09, 2019, 08:44:26 PMReply #4359

Offline harisport

Ο Στάθης με την Ανθή λογικά θα έχουν και κοινό facebook πέρα από κοινό όνομα...

Μπράβο για τη πληροφορία Χάρη :)

Sent from my Nokia 3310

 :llol: :llol: :llol:

May 22, 2019, 12:38:43 AMReply #4360

Offline Babisek4

Καλησπέρα στην ομάδα, σκέφτομαι για αγορά nb 1.8 και σε βάθος χρόνου να γίνει Facelift καθαρά για αισθητικούς λόγους!
Το θέμα μου είναι το εξής αξίζει το nb ( 1.8 )  να κάνω αυτή τη κίνηση έχει και εργοστασιακό μπλοκέ από όσο ξέρω.. ή προτιμότερο αγορά nbfl  1.6 και μετατροπή σε 1.8 vvt?
Το vvt το μοτέρ έχει μεγάλες διαφορές με το απλό 1.8?
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
« Last Edit: May 22, 2019, 12:40:45 AM by Babisek4 »

May 22, 2019, 09:19:37 AMReply #4361

Offline Liakos

Γιατί δε κοιτάς εξαρχής NBFL 1.8 ?

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


May 22, 2019, 10:07:53 AMReply #4362

Offline Babisek4

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου , ο λόγος που δεν κοιτάω για nbfl 1.8 είναι ότι οι τιμές είναι πάνω από το μπάτζετ που διαθέτω και η "φυγή" μου είναι to nb και θα γίνει σιγά σιγά ένα project!

May 22, 2019, 11:02:57 AMReply #4363

Offline HarryB

Το να παρεις ΝΒ, να το κανεις FL και μετα 1.8 θα σου κοστισει σιγουρα πολυ περισσοτερο απο το να το παρεις ετοιμο παντως.

May 22, 2019, 11:24:58 AMReply #4364

Offline philosopher

Το να παρεις ΝΒ, να το κανεις FL και μετα 1.8 θα σου κοστισει σιγουρα πολυ περισσοτερο απο το να το παρεις ετοιμο παντως.

Αυτό.
Κάνε λίγο υπομονή, βρες ένα αμάξι όπως το θες και πάρτο. Αλλιώς θα σου κοστίσει αρκετά παραπάνω, βέβεια επειδή είναι σε βάθος χρόνου μπορεί να σου φανεί πιο ήπιο αλλά σκέψου συνολικά σαν αμάξι την μια και την άλλη περίπτωση.

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.