Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 710033 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

May 13, 2018, 03:14:27 AMReply #3900

Offline anvas94

Συμφωνώ και εγώ....συγκρίνουμε μήλα και πορτοκάλια. Πάει να περιορίσεις την ψαλίδα!
Άλλο το ΝΑ άλλο το ΝΒ άλλο το ΝC.
Άλλο το 1.6 τουρμπο άλλο το 1.8 τουρμπο άλλο το σουαπ ββτ άλλο το μαμά 2λιτρο και πάει λέγοντας.
Τι θελεις να κανείς με το αμάξι είναι η no1 απάντηση που πρέπει να δώσεις .
Ποια θα είναι η χρήση του;
Πόσα λευτα έχεις ή θες να δώσεις ;
Όπως και πολλά ακόμα.
Διαβασε λίγο στο φόρουμ να δεις μήπως κάποιο σε ψήνει περισσότερο. Βάλε κατο το μπατζετ και σκέψου τι θες να κανείς με το αμάξι για να δεις εάν θα μπορείς να το φροντίζεις / χρηματοδοτείς ( ειδικά τουρμπο ή σουαπ ).
Εάν έχεις την δυνατότητα οδήγησε κάποιο κιόλας.

Όσο αναφορά αυτά που ανέβασες , πολλά από αυτά έχουν ξανά σχολιαστεί στις προηγούμενες σελίδες.
Συγκεκριμένα το τελευταίο Τουρμπακι ΝΒ του Αλεξ , το γνωρίζω και εγώ το αμάξι και ξέρω ότι είναι κορυφή. Άσχετα που δεν μου αρέσει καθόλου.
Το ΝΑ με το σαλιγκάρι το είδα και εγώ πρόσφατα στην αγγελεια και μου έκανε εντύπωση ότι ήταν από μάντρα . Δεν το έχω ξαναδεί παντως.
Για το σπορτυ το γαλαζιο ξέρω απλά ότι Πουλιέται καιρό σε αρκετά χαμηλή τιμή και προφανος είναι περιεργο ο ιδιοκτήτης συνεχίζει να κάνει update στην αγγελεια ακόμα ενώ μιλάμε για ένα sporty σε τιμή σχεδόν ενός 1.6


Καλό ψάξιμο εύχομαι και με την καλύτερη επιλογή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
EXW TOURMPO ENMPI.GAMAI.OPHOS THELH KANOYME KONTRA
#παταω

NB se 1.6T.
Greddy TD04H
MS2 Ench
Custom BikiniTop
16x9


https://www.instagram.com/andreasvasiliadis/

May 13, 2018, 07:09:37 PMReply #3901

Offline retro007

Παιδιά σας ευχαριστώ πολυ όλους για τα σχόλια και τις προτάσεις σας.  :good: Συμφωνω οτι πρέπει να γινω λιγο πιο συγκεκριμένος στο τί ακριβώς θέλω. Σε πρώτη φαση συνεχίζω να διαβάζω το φορουμ και να ενημερώνομαι γενικά για ότι ιδιαίτερα αξιόλογο κυκλοφορεί. Δε μπορω να κρύψω οτι έχω μια ελαφρια ροπη προς τα NΑ. Δεν μπορώ να πω οτι εχω συγκεκριμένο budget αυτη την στιγμή. Θα μπορουσα να κάνω μια εξαίρεση για κατι πραγματικα πολυ καλο. Θα ήθελα να κανω μια value for money αγορα, είτε μαμα, είτε βελτιομένο. Έχοντας ως στοχο την αξιοπιστία.

Φιλικά

May 19, 2018, 06:14:01 PMReply #3902

capt_yolo

  • Guest
καλησπερα παιδια,

ηθελα να ρωτησω για το παρακατω μχ5, αν το χει δει κανεις ή τι αποψη εχετε:

https://www.car.gr/10359728-mazda-mx-5-sport-edition-leather

Νομιζω για μοντ. 2006 ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη.

May 20, 2018, 06:14:39 PMReply #3903

Offline spoumi

Αν σκεφτεί κανείς ότι αναφέρεσαι στην πιο πλούσια και ακριβή έκδοση που είχε βγει το μοντέλο με υφασμάτινη κουκούλα δε νομίζω ότι μπορεί να χαρακτηριστεί τσιμπημένη αλλά η τιμή είναι κάτι το υποκειμενικό.
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

May 20, 2018, 11:40:09 PMReply #3904

Offline SteliosR

Οπως λέει και το γνωστό ρητό, οταν πληρώνεις φυστίκια αγοράζεις μαϊμούδες!ας σοβαρευτούμε λιγο, τα καλα αμάξια ειναι πολυ λίγα. Αν το βρεις παρτο!!!!
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

May 21, 2018, 12:26:27 AMReply #3905

capt_yolo

  • Guest
Ρωταω για το συγκεκριμενο, μηπως το χει δει και αλλο παιδι και μου πει τις εντυπωσεις του και τις συγκρινω με τις δικες μου.

Επειδη απο οτι εχω δει πωλουνται πολλοι ανθρακες για χρυσαφι εκει εξω, ειδικα τωρα που ξεκινα το καλοκαιρι, γι αυτο ζηταω την βοηθεια του φορουμ.

May 21, 2018, 09:29:48 AMReply #3906

Offline luigid

Αν σκεφτεί κανείς ότι αναφέρεσαι στην πιο πλούσια και ακριβή έκδοση που είχε βγει το μοντέλο με υφασμάτινη κουκούλα δε νομίζω ότι μπορεί να χαρακτηριστεί τσιμπημένη αλλά η τιμή είναι κάτι το υποκειμενικό.
Οπως λέει και το γνωστό ρητό, οταν πληρώνεις φυστίκια αγοράζεις μαϊμούδες!ας σοβαρευτούμε λιγο, τα καλα αμάξια ειναι πολυ λίγα. Αν το βρεις παρτο!!!!

Οτι ειπαν τα παιδια ισχυει οπως και αυτο που λες εσυ επισης,οτι πουλιουνται λογω θερους ανθρακες στην τιμη θησαυρου.

Πηγαινε δες οσο πιο πολλα μπορεις,εχε μαζι σου και καποιον που γνωριζει τα μοντελα αυτα και κρινε μονος σου αν  αξιζουν και σε ποιο αυτοκινητο θα κατσει η μπιλια.
Ενα φαινομενικα φτηνοτερο μπορει να κοστισει παραπανω μελλοντικα απο ενα αρτιο πληρως συντηρημενο αλλα πιο ακριβο αρχικα.

Στην θεση σου θα πηγαινα να δω αυτοκινητα που ειναι πρωτο χερι ή τα εχουν ανθρωποι πολλα χρονια στην κατοχη τους,τουλαχιστον απο εκει θα ξεκιναγα.

 

May 21, 2018, 11:20:40 AMReply #3907

capt_yolo

  • Guest
luigi, ψαχνω για 1ο χερι αλλα απ οτι βλεπω ειναι ελαχιστα. ολα ειναι 2ο ακομα και 3ο χερι. φταιει μαλλον η κατηγορια του μχ5.

 η αληθεια ειναι οτι δεν καιγομαι να το παρω, μιας και αμαξι εχω να κανω την δουλεια μου.




May 21, 2018, 03:00:04 PMReply #3908

Offline luctrash

Το έχω δει εγώ το αμάξι. Φαίνεται καλό και ο κάτοχος φαινόταν να το φροντίζει. Επιφανειακά που το είδα ήθελε λίγα πράγματα. Αξίζει να το πας για έναν καλό έλεγχο σε μηχανικό. Έχεις και PM
2009 2.0 Sport
BC Racing Coilovers F:7kg R:6kg
ITG Panel Filter
Kenauto Taikan Door Bush

May 21, 2018, 04:03:46 PMReply #3909

Offline SteliosR

Ρωταω για το συγκεκριμενο, μηπως το χει δει και αλλο παιδι και μου πει τις εντυπωσεις του και τις συγκρινω με τις δικες μου.

Επειδη απο οτι εχω δει πωλουνται πολλοι ανθρακες για χρυσαφι εκει εξω, ειδικα τωρα που ξεκινα το καλοκαιρι, γι αυτο ζηταω την βοηθεια του φορουμ.

Ανθρακες για χρυσαφι μονο από μαντραδες πιθανότατα θα αγορασεις. Ψαξε ιδιοκτητες σοβαρους, και υπαρχουν και εδώ μεσα αρκετοι.

Τωρα ότι είναι η χειροτερη εποχη να ψωνισεις, θα συμφωνησω...μπορεις να περιμενεις το Φθινοπωρο!
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

May 21, 2018, 05:07:38 PMReply #3910

capt_yolo

  • Guest
Λουκα σ ευχαριστω, μολις σου απαντησα.

Στελιο, αν υπαρχει καποιο παιδι εδω μεσα με 2λιτρο που σκεφτεται να το δωσει, θα ηθελα να επικοινωνησει μαζι μου. Αλλιως παμε για σεπτεμβρη.

Απο μαντρα δεν το εχω ουτε σαν plan B.

May 21, 2018, 06:08:44 PMReply #3911

Offline SteliosR

Nομιλώ το πουλάει ο jhngeorgas. Ισως να μιλήσατε ήδη!
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

May 21, 2018, 06:24:46 PMReply #3912

capt_yolo

  • Guest
Nομιλώ το πουλάει ο jhngeorgas. Ισως να μιλήσατε ήδη!

αν μιλαμε για το ιδιο αμαξι, ειναι 3ο χερι.

May 22, 2018, 07:49:25 AMReply #3913

Offline topetwrx

Δεν είναι κανόνας ότι 1ο χέρι θα είναι καλύτερο από 3ο. Ξέρω αυτοκίνητο 5ο χέρι που θα το ζήλευαν και καινούρια! Φίλος που έψαχνε βρήκε κάποια από 1ο χέρι που ήταν σε τραγική κατάσταση. Αν είναι καλό δεν πα να είναι και 10ο χέρι. Το ελέγχεις και αν σε ικανοποιεί το παίρνεις.
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

May 22, 2018, 09:06:59 AMReply #3914

Offline panos2171

Σκέψου όμως και πόσοι άλλοι στο ενδιάμεσο μπορεί να το οδήγησαν. Μέχρι 2ο για μένα είναι αποδεκτό αλλά από 3ο και μετά πρέπει να είναι υπερβολικά προσεγμένο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers