Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 710028 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

February 24, 2021, 07:44:31 PMReply #4965

Offline christosg

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4965 on: February 24, 2021, 07:44:31 PM »
Καλο point οτι υπαρχει book service απο Λευκαδιτη, αλλα οντως δεν σημαινει κατι απαραιτητα.

Το κακο σε εισαγωγικα ειναι οτι μου εχει καρφωθει ασχημα να κοιταω τα High Edition μοντελα, και δεν βρισκω κατι αξιολογο στο budget που κοιταω. Εννοειται, δεν σκοπευω να τσιγκουνευτω τα 500 ευρω παραπανω που λεει ο λογος, αλλα αν μπορουσα να τα αποφυγω απο την αλλη θα ηταν σημαντικο.

Εν τω μεταξυ αυτο που βλεπω ειναι οτι σχεδον κανενας εμπορος δεν εχει στο αμαξι πληρωμενα τα τελη. Απο 'βδομαδα που θα πρεπει να ειναι πληρωμενα αλλαζει κατι και γι' αυτους ή δεν τους νοιαζει;

February 24, 2021, 08:43:06 PMReply #4966

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4966 on: February 24, 2021, 08:43:06 PM »
Κοίτα το αμάξι φαίνεται σε καλή κατάσταση και η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή. Τσεκαρεις αμάξωμα σε ένα φαναρτζη, για να δεις ότι όντως το αμάξι είναι σωστό. Μηχανικά σπάνια βγάζουν προβλήματα, εκτός αν μιλάμε για πολύ κακοσυντηρημένο αμάξι. Λόγο ηλικίας θα βγάλει θέματα και όχι απο χλμ. Το ότι έχει σέρβις book από τον Λευκαδίτη δεν θα αποτελούσε λόγο να το αγοράσω, είναι τελείως αδιάφορο. Tα high πάντως όπως αυτό, δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο σαν εξοπλισμό, άντε έχει τα θερμαινόμενα καθίσματα, αλλά δεν είναι καν τα καφέ/ταμπα. Οπότε βρες ένα αμάξι που να είναι κακοσυντηρημένο πρώτα από όλα και μετά θα το φέρεις στα δεδομένα σου με τον καιρό!

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Last Edit: February 24, 2021, 08:45:45 PM by jSkyline »
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 25, 2021, 01:05:57 AMReply #4967

Offline mx5silver

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4967 on: February 25, 2021, 01:05:57 AM »
Θα μπορούσες να πάρεις τηλ το λευκαδιτη και να του πεις : ενδιαφέρομαι να πάρω το τάδε αμαξι που έχει book service από εσένα. Είναι κάτι που θα μπορούσες να μου πεις? Κάτι που θα έπρεπε να ξέρω?
Απλά πράγματα   :gl:

February 25, 2021, 06:48:02 AMReply #4968

Offline Liakos

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4968 on: February 25, 2021, 06:48:02 AM »
Θα μπορούσες να πάρεις τηλ το λευκαδιτη και να του πεις : ενδιαφέρομαι να πάρω το τάδε αμαξι που έχει book service από εσένα.

Γι'αυτό ακριβώς το ανέφερα. Αν βέβαια μπορεί να καταλάβει κι εκείνος για ποιο αμάξι πρόκειται.

Tα high πάντως όπως αυτό, δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο σαν εξοπλισμό, άντε έχει τα θερμαινόμενα καθίσματα, αλλά δεν είναι καν τα καφέ/ταμπα.

Γιάννη αυτό σίγουρα ίσχυε για αγορά καινούριου που ουσιαστικά πλήρωνες επιπλέον 3Κ για δερμάτινα θερμαινόμενα και Bose.
Στις τιμές των μτχ όμως είναι πολύ λογικό το σκαλοπάτι mid-high αν βέβαια υπάρχει. Σε ένα καλοσυντηρημένο αυτοκινητο είναι nice to have τα δύο extra του high.
« Last Edit: February 25, 2021, 06:51:41 AM by Liakos »

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


February 25, 2021, 10:11:50 AMReply #4969

Offline SteliosR

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4969 on: February 25, 2021, 10:11:50 AM »
Καλά το Bose δεν το ακούω καν με τόσες επιλογές σε οθόνες. Τα καθίσματα/διακόπτες είναι κάτι που εύκολα βάζεις μετά αν το θές πολύ.

Το βασικό είναι να βρείς σωστό αμάξι με όσα περισσότερα έξτρα γίνεται. Γιατί τα περισσότερα θα μπείς στην διαδικασία να τα βάλεις μετά.
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

February 25, 2021, 10:18:51 AMReply #4970

Offline Theo

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4970 on: February 25, 2021, 10:18:51 AM »
Έπρεπε online shops όπως Mx5parts/il motorsport να είχαν ένα starters pack με αναρτήσεις/μπλοκε/ζάντες..αφού όλοι εκεί καταλήγουν :P
My-ex-Mx5: 
NC 1.8lt. High | Galaxy Grey
MazdaSpeed CAI
IL Motorsports 4-1 Header
Goodwin Racing Midpipe
Cusco Type-RS 1.5 Way LSD
FGR 4.44
Tein Street Basis Z Coilovers
RX8 Sway Bars
Custom Rollbar
RX7 FD wheels skatouli custom color

February 25, 2021, 12:05:00 PMReply #4971

Offline philosopher

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4971 on: February 25, 2021, 12:05:00 PM »
Κοίτα το αμάξι φαίνεται σε καλή κατάσταση και η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή. Τσεκαρεις αμάξωμα σε ένα φαναρτζη, για να δεις ότι όντως το αμάξι είναι σωστό. Μηχανικά σπάνια βγάζουν προβλήματα, εκτός αν μιλάμε για πολύ κακοσυντηρημένο αμάξι. Λόγο ηλικίας θα βγάλει θέματα και όχι απο χλμ. Το ότι έχει σέρβις book από τον Λευκαδίτη δεν θα αποτελούσε λόγο να το αγοράσω, είναι τελείως αδιάφορο. Tα high πάντως όπως αυτό, δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο σαν εξοπλισμό, άντε έχει τα θερμαινόμενα καθίσματα, αλλά δεν είναι καν τα καφέ/ταμπα. Οπότε βρες ένα αμάξι που να είναι κακοσυντηρημένο πρώτα από όλα και μετά θα το φέρεις στα δεδομένα σου με τον καιρό!

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιάννη σε αυτό το τελευταίο διαφωνώ, ένα κακοσυντηρημένο αμάξι δε μαζεύεται εύκολα (για να μη πω ποτέ και πιστεύω πολύ δύσκολα θα φτάσει στο επίπεδο ενός προσεγμένου) ή στη καλύτερη θα κοστίσει πολύ. Βάλε στην εξίσωση τις ενδεχόμενες ζημιές που μπορεί να προκύψουν και το ότι πρέπει να βγάλεις άκρη με κάθε πικραμένο μάστορα και συνεργείο. Ούτε σα λύση ανάγκης δε θα τη πρότεινα, πόσο μάλλον για αυτοκίνητο ειδικού τύπου όπως είναι το δικό μας. 

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



February 25, 2021, 12:20:07 PMReply #4972

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4972 on: February 25, 2021, 12:20:07 PM »
Γιάννη σε αυτό το τελευταίο διαφωνώ, ένα κακοσυντηρημένο αμάξι δε μαζεύεται εύκολα (για να μη πω ποτέ και πιστεύω πολύ δύσκολα θα φτάσει στο επίπεδο ενός προσεγμένου) ή στη καλύτερη θα κοστίσει πολύ. Βάλε στην εξίσωση τις ενδεχόμενες ζημιές που μπορεί να προκύψουν και το ότι πρέπει να βγάλεις άκρη με κάθε πικραμένο μάστορα και συνεργείο. Ούτε σα λύση ανάγκης δε θα τη πρότεινα, πόσο μάλλον για αυτοκίνητο ειδικού τύπου όπως είναι το δικό μας. 
Νίκο διορθώνω! Το Τ9 εγραψε οτι να ναι! Καλοσυντηρημένο ήθελα να γράψω!

Θα μπορούσες να πάρεις τηλ το λευκαδιτη και να του πεις : ενδιαφέρομαι να πάρω το τάδε αμαξι που έχει book service από εσένα. Είναι κάτι που θα μπορούσες να μου πεις? Κάτι που θα έπρεπε να ξέρω?
Απλά πράγματα   :gl:
Ας υποθέσουμε οτι θυμάται το αμάξι πράγμα που είναι δύσκολο, μιας και μπαίνουν άπειρα ΜΧ εκει μέσα. Παίρνεις κάποια πράγματα σαν δεδομένα που είναι τελείως λάθος. Θα έχουν γίνει όλα τα σέρβις εκεί; Απο το τελευταίο σέρβις δεν θα έχει κάνει κάποια χλμ; Δεν έχει βάλει κανένας άλλος μηχανικός η ο μαντράς το χέρι του; Ο τελευταίος ιδιοκτήτης πριν το δώσει είναι σίγουρο οτι δεν έβαλε το χέρι του;

Όλα αυτά και το πιο σημαντικό δεδομένο, οτι ο Δημήτρης (η ο κάθε Δημήτρης) είναι αρκετά οργανωμένος και προσεκτικός ώστε να ξέρει τι έχει κάνει στο κάθε αμάξι. Μακάρι να έχει αλλάξει κάτι στο συγκεκριμένο συνεργείο, πάντως εγώ το αμάξι 3 μέρες μετά να το πήγαινα, το πιθανότερο ήταν να μη θυμάται τι είχε κάνει, να έχει ελλειπώς συμπληρώσει το δικό του σέρβις book (το οποίο σχεδόν κάθε φορά έγραφα εγώ για να είμαι σίγουρος) και να μην αλλάζει τίποτα που δεν είχε φτάσει στα όρια της καταστροφής. Επιμένω λοιπόν, οτι ή αδιάφορο είναι το συγκεκριμένο βιβλιαράκι, μπορεί και αρνητικό στην επιλογή του αμαξιού.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 25, 2021, 01:37:25 PMReply #4973

Offline TolisNB1

Καλως σας βρηκα, νεος ιδιοκτητης nb :)
« Reply #4973 on: February 25, 2021, 01:37:25 PM »
Γεια σας παιδια, καλως σας βρηκα και ευχαριστω για την φιλοξενια στο φορουμ. Νεος στον χωρο του mx5, θα αποκτησω για πρωτη φορα ενα NB1 1.6 για δευτερο οχημα. Εχω ηδη διαβασει πολλα και ενδιαφερονται θεματα. Θα ηθελα μια-δυο συμβουλες γιατι ειμαι αρκετα ασχετος μιας και εδω και χρονια ασχολουμαι και εχω μονο bmw και οι γνωσεις και η εμπειρια μου περιοριζονται εκει. Ειμαι παλιος ιδιοκτητης ιαπωνικου ροντστερ (s2k) και οπως ηταν επομενο μου ελειψε η αισθηση αυτη. Ωστοσο δεν θα ηθελα να γυρισω σε s2k για πολλους και διαφορους λογους και προφανως δεν θα με ενδιεφερε να παραμεινω "Γερμανος" με καποιο z3  ::- Εχω αλλαξει αρκετα αυτοκινητα ομως ποτε δεν ειχα mx5 αν και παντα το ηθελα. Ηρθε λοιπον η ωρα αφου αποχωριστηκα και την τελευταια μου Ε30. Αυτα τα λιγα για μενα, μην κουραζω αλλο, ας προχωρησω στο ψητο.
Το nb που θα παρω, ειναι σε ακινησια τον τελευταιο 1.5 χρονο. Οχι σε πληρη ακινησια, με μικρες βολτες συντηρησης οι οποιες για μενα θεωρουνται ακινησια. Υπαρχει βιβλιο σερβις, το οποιο δε με απασχολει και θελω να κανω μια σωστη συντηρηση σα να μην υπαρχει καν βιβλιο σερβις. Το αυτοκινητο λειτουργει αψογα, νορμαλ θερμοκρασιες και τα παντα ολα, δεν εχει καποιο θεμα, απλα ειναι κατι που παντα κανω μετα την αγορα μεταχειρισμενου, θελω προληπτικα , οσο ειναι δυνατον, να ειναι τα παντα σε αριστη λειτουργικη κατασταση. Η ερωτηση μου ειναι η εξης, περα απο τα γνωστα (ιμαντες, μπουζι, υγρα παντου, ενδεχομενως προληπτικα τρομπα νερου και θερμοστατη) και περα απο εμφανης φθορες (πχ κολάρα) , τι αλλο θα ηταν καλο να αλλαξω προληπτικα? Που αλλου μπορει να "ποναει" ενα mx5 μετα απο ενα τετοιο διαστημα ακινησιας? Δεν αναφερομαι σε θεματα που θα κανουν εμφανη την παρουσια τους (πχ ρουλεμαν τροχου), ουτε σε θεματα τυπου τοπικες σκουριες ή μια πιθανη διαρροη απο το ρέιν ρέιλ. Αναφερομαι σε λειτουργικα θεματα, ειτε μηχανολογικα, ειτε ηλεκτρολογικα. Πχ τρομπάκι συμπλετη, μπουζοκαλωδια κτλ. Ειμαι λιγο καχυποπτος γενικα και θελω να προλαβαινω μια πιθανη βλαβη πριν την ωρα της οσο αυτο ειναι εφικτο και παντα σε νορμαλ πλαισια..(δεν θα κανω και ανακατασκευη το μοτερ προληπτικα ας πουμε  :P ). Η καχυποψια και η προληψη αυτη ειναι τα άφτερ εφφέκτς της συμβιωσης μου με τα bmw τα τελευταια χρονια  :llol:

February 25, 2021, 02:22:02 PMReply #4974

Offline HarryB

Re: Καλως σας βρηκα, νεος ιδιοκτητης nb :)
« Reply #4974 on: February 25, 2021, 02:22:02 PM »
Αλλαξε τα αναλωσιμα, αν αλλαξεις ιμαντα εκκεντροφορου αλλαξε και αντλια νερου και θερμοστατη μαζι. Προσοχη σε τσιμουχες εκκεντροφορων, στροφαλου και φλατζα ψευτοκαπακου, μονο γνησια Mazda, οτιδηποτε αλλο 99% θα αρχισει να χανει πολυ αμεσα.

Κολαρα τσεκαρε τα, αν δεν υπηρχαν διαρροες λαδιου για να σαπισουν θα πρεπει να ειναι σε τιμια κατασταση. Αν σε παιρνει οικονομικα, αλλαξε τα. Αυτο που θελει προσοχη ειναι το ψυγειο, πολυμεριζεται το πλαστικο με τον καιρο κ την θερμοκρασια και σπαει. Επισης οι στοκ πολλαπλασιαστες αργα η γρηγορα θα πεθανουν, και αν συνυπολογισεις το κοστος των αναλωσιμων (μπουζωκαλωδια) συμφερει να πας στην γνωστη μετατροπη με Toyota COPS. Το τρομπακι συμπλεκτη ειναι επισης γνωστο αδυναμο σημειο, και η ακινησια δεν κανει καλο. Δεδομενου οτι ειναι αρκετα οικονομικο και σαν rebuild kit και σαν ανταλλακτικο, θα το αλλαζα (και πανω και κατω).

Τι χρονολογιας και με ποσα χμ ειναι το αμαξι?

February 25, 2021, 05:03:08 PMReply #4975

Offline TolisNB1

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4975 on: February 25, 2021, 05:03:08 PM »
Ευχαριστω HarryB . Ειναι 1999 και τα χιλιομετρα του ειναι 201.000. Τα τρομπακια συμπλεκτη θα τα αλλαξω στανταρ. Και το ψυγειο καποια στιγμη μεχρι το καλοκαιρι. Να κοιταξω για καποιο συγκεκριμενο αλουμινιου καλυτερα? Γι αυτο που λες για Toyota πολλαπλασιαστες εχει τυχει να δω συζητηση αλλα δεν ειχα δωσει βαση λογω του οτι δεν ειχα αποφασισει ακομη αν θα επερνα το mx5. Υπαρχει καποιο link για να ενημερωθω χωρις να ζαλιζω με ερωτησεις? Στο περιπου για τι κοστος μιλαμε? (προφανως χρειαζονται πολλαπλασιαστες/καλωδια και μπουζι).

February 25, 2021, 07:17:04 PMReply #4976

Offline HarryB

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4976 on: February 25, 2021, 07:17:04 PM »
Με δεδομενα τα χιλιομετρα, θα αλλαζα και εγω τρομπακια. Ψυγειο θα πηγαινα σε αλουμινενιο, υπαρχουν παρα πολλες επιλογες και δεν χρειαζεται να πας σε κατι πολυ ακριβο. Οι πολλαπλασιαστες παιζουν στα 100-120 ευρω μεταχειρισμενοι, χρειαζεσαι πλεξουδακι και βαση για να στηριχτουν. Νομιζω υπηρχε αντοιστιχο θεμα στο φορουμ.

February 26, 2021, 11:35:52 AMReply #4977

Offline TolisNB1

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4977 on: February 26, 2021, 11:35:52 AM »
Βρηκα βιντεακι με κωδικους και installation στο youtube, ευκολακι φαινεται. Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες Harry  :good:

March 06, 2021, 03:37:53 AMReply #4978

Offline mpagouros

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4978 on: March 06, 2021, 03:37:53 AM »
Καλησπερα σε όλους . Σκέφτομαι ένα χρόνο τώρα να μπω στο club των ιδιοκτητών mx 5 και νομίζω ήρθε η ώρα. Ψάχνω για nc σε " μαμά " κατάσταση. Έχω δει αρκετά τα οποία έχω οδηγήσει κιόλας και έχω καταλήξει σε αυτό https://www.car.gr/s/2cjucuje/ .το ξέρω ότι είναι από μάντρα αλλά είναι πρώτο χέρι και με service book και στο δρόμο άριστο.ολα τα άλλα τρίζαν ή άκουγα θορύβους απο τη κουκούλα( είμαι λίγο ψείρας). Ήθελα να ρωτήσω τι να προσέξω περισσότερο στο συγκεκριμένο αμάξι  και αν γνωρίζεται κάποιον που να ειδικεύεται στις κουκούλες ώστε να ελέγξω για τυχόν διαρροές. Επιπλέον υπάρχει κάποιος που να έχει πάρει το κιτ που μπαίνει πάνω από το πορτμπαγκάζ σαν επιπλέον σακβουαγιαζ για να πάρω γνώμες? Ευχαριστώ σε όλους
Υ.γ κάθε Κυριακή που περνάω από Πεντέλη βλέπω 4-5 mx5 αραγμενα σε ένα πάρκινγκ.ειναι κάνεις από εδώ; Τι άλλη φορά θα σταματήσω για περισσότερες πληροφορίες 😃

March 06, 2021, 10:19:42 AMReply #4979

Offline Dimitris n

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4979 on: March 06, 2021, 10:19:42 AM »
Τα 7500 για την πιο απλη αυτη εκδοση με φθαρμενα πλαστικα και λαβες απο την μερια του οδηγου, κουκουλα με κολλες (οκ γνωστο θεμα) φαναρι πισω δεξια με υγρασια(δεν ειναι συνηθισμενο θεμα στα mx5 οπως πχ στα rx8) κ δεν βλεπουμε φωτο μοτερ που μπορει να θελει παγουρια κτλ ειναι νομιζω πολλα
« Last Edit: March 06, 2021, 10:25:34 AM by Dimitris n »
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0