Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 709969 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

October 14, 2019, 07:18:33 PMReply #4665

Offline dim-mx5

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4665 on: October 14, 2019, 07:18:33 PM »
Mόνο ο Λευκαδίτης φτάνει 8)
Πιο λεπτομερή έλεγχο σε αμάξι δεν έχω ματαδεί...
Toσο καλος ε? Πριν απο λιγο μιλησα και με γνωστο μου ιδιοκτητη mx5 (εκτος φορουμ) και μου ειπε ακριβως αυτο που λες.Οτι εκτος απο μηχανικα μερη ελεγχει και μερη φανοποιιας και αν εχει τρακαρει το αμαξι θα το βρει, οποτε δεν χρειαζεται να παω μετα και σε φανοποιο.

October 14, 2019, 07:21:08 PMReply #4666

Offline philosopher

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4666 on: October 14, 2019, 07:21:08 PM »
Mόνο ο Λευκαδίτης φτάνει 8)
Πιο λεπτομερή έλεγχο σε αμάξι δεν έχω ματαδεί...
Toσο καλος ε? Πριν απο λιγο μιλησα και με γνωστο μου ιδιοκτητη mx5 (εκτος φορουμ) και μου ειπε ακριβως αυτο που λες.Οτι εκτος απο μηχανικα μερη ελεγχει και μερη φανοποιιας και αν εχει τρακαρει το αμαξι θα το βρει, οποτε δεν χρειαζεται να παω μετα και σε φανοποιο.
Μόνο για ψυχολογικούς λόγους θα χρειαστεί να πας αλλού μετα τον έλεγχο του Δημήτρη. Ειναι απίστευτα σχολαστικος και λεπτομερής. Και πίστεψε με δε το λέω εύκολα για άνθρωπο αυτό

Sent from my HRY-LX1T using Tapatalk


Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



October 14, 2019, 07:24:15 PMReply #4667

Offline dim-mx5

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4667 on: October 14, 2019, 07:24:15 PM »
Mόνο ο Λευκαδίτης φτάνει 8)
Πιο λεπτομερή έλεγχο σε αμάξι δεν έχω ματαδεί...
Toσο καλος ε? Πριν απο λιγο μιλησα και με γνωστο μου ιδιοκτητη mx5 (εκτος φορουμ) και μου ειπε ακριβως αυτο που λες.Οτι εκτος απο μηχανικα μερη ελεγχει και μερη φανοποιιας και αν εχει τρακαρει το αμαξι θα το βρει, οποτε δεν χρειαζεται να παω μετα και σε φανοποιο.
Μόνο για ψυχολογικούς λόγους θα χρειαστεί να πας αλλού μετα τον έλεγχο του Δημήτρη. Ειναι απίστευτα σχολαστικος και λεπτομερής. Και πίστεψε με δε το λέω εύκολα για άνθρωπο αυτό

Sent from my HRY-LX1T using Tapatalk
Ναι ουτως η αλλως θα παω και στην Autoone.Eκει μου εχουν πει οτι ελεγχουν αν εχει γινει επισκευη σε δοκιμα μερη του αυτοκινητου η αν εχει μπει σε καλιμπρα.

November 12, 2019, 05:54:51 PMReply #4668

Offline Kosmas1985

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4668 on: November 12, 2019, 05:54:51 PM »
Ρε παίδες, να ρωτήσω κάτι από απορία. Ψάχνω τόσο καιρό να πάρω ένα nbfl και με βλέπω στο τέλος καταλήγω σε nc!
Τι έχουν παθει όλοι στις αγγελίες. Δεν θα σχολιάσω ότι η μεση τιμή είναι 5.000+.
Αλλά ακόμα και αγγελίες που είναι πάνω από έτος εκεί ξαφνικά ανεβασαν τιμές?
Ρωτάω εδώ μπας και κανείς έχει κάποια λογική εξήγηση.
Και είμαι σίγουρος πως όλο και κάποιος που πουλάει κάποιο mx5 με τέτοια λογική θα το διαβάσει και θα ήθελα να ακούσω την άποψη του.


November 12, 2019, 06:05:06 PMReply #4669

Offline HarryB

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4669 on: November 12, 2019, 06:05:06 PM »
Υποθετω ειναι η ιδια λογικη με τις αγγελιες των ΝΑ. Οσο κ να ακουγεται περιεργο, ειναι τρομερα δυσκολο να βρεις "καλο" NBFL (ηταν δυσκολο πριν απο 4μιση χρονια που εψαχνα εγω, υποθετω πως εχουν μεινει πλεον αρκετα λιγοτερα "καθαρα" αμαξια), οποτε εν μερει εξηγειται. Με την παρουσα κατασταση της αγορας, η λογικη επιλογη ειναι το NC, καθως με λιγα παραπανω χρηματα παιρνεις ενα πολυ καλυτερο all-round αμαξι.

November 12, 2019, 06:28:29 PMReply #4670

Offline panos2171

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4670 on: November 12, 2019, 06:28:29 PM »
Το 2016 θυμάμαι το είχα πάρει 4000€, αν το πουλουσα τώρα πάλι ίδια τιμή θα το έβαζα. Ο λόγος είναι ότι απο τη στιγμή που ένα καλό ΝΑ δε το βρίσκεις κάτω από 3000€ για ποιο λόγο να δώσει κάποιος ένα καλό ΝΒ κάτω από 3500-4000€;
Σε τέτοια ιδιαίτερα αυτοκίνητα υπάρχει μια κατώτατη τιμή που κλειδώνει, δεν εξαρτάται ούτε από τη χρονολογία ούτε από τα χιλιόμετρα αλλά από την κατάσταση του αυτοκινήτου. Σαφώς τα 5000-6000€ είναι υπερβολή πλέον για ένα ΝΒ εκτός και αν είναι sporty που θα το πάρει κάποιος συνειδητοποιημένος.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers

November 12, 2019, 06:35:55 PMReply #4671

Offline Kosmas1985

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4671 on: November 12, 2019, 06:35:55 PM »
Βρήκα ένα nc με μεταλλική οροφή,πραγματικά full extra,2008, 80.000χλμ Ελληνικό από έναν ιδιοκτήτη , ο οποίος το πήγαινε μάλιστα στο συνεργείο μου και έχω πλήρη εικόνα της κατάστασης του από τον μηχανικό μου. Ζητάει 8.000 € και είναι το 1.800.
Θα πω και την άποψη μου για την συγκριση nb nc. Αισθάνομαι περίεργος και λίγο γέρος προκαταβολικά. Έχοντας οδηγήσει και τα 2 που τα είχαμε στην οικογένεια είμαι παράλογος που προτιμάω τόσο το nb οδηγικά? Και εξωτερικά μου αρέσει το nb υπερβολικά πιο πολύ αλλά η μεγάλη διαφορά είναι στην αίσθηση. Παρότι σαν άνεση και παροχές του αυτοκινήτου το nc είναι κανονικό αυτοκίνητο με τα όλα του και το nb ειναι σπαρτιάτης.
Έχω δει τόσα nb τωρα τελευταία σε όλο το εύρος τιμών και όλα ήταν στην καλύτερη μέτρια. Δεν λέω να μην δώσεις και 5.000 για ενα nb στην εντέλεια αλλά όσα έχω δει ως τώρα ήταν στην καλύτερη, και με επιείκεια αρκετή, μέτρια.
Και όσο για το 5.000 € τιμή, αν υπάρχει αυτοκίνητο με τέλειο χρώμα και σαλόνι, χωρις σκουριές, που να μην θέλει τίποτα και μηχανικά άρτιο ακόμα και 1.6 παιδιά το θέλω. Αλλά τα μισά που ζητάνε 5.000 θέλουν βάψιμο, σκουριες κάποια, λάστιχα και κάτι ακόμα. Πάμε δλδ καλές 7.000+. Όχι απλά παράλογο....

November 12, 2019, 07:22:32 PMReply #4672

Offline panos2171

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4672 on: November 12, 2019, 07:22:32 PM »
Αν μπορείς να πάρεις nc τότε πας σε αυτό κυρίως στο κομμάτι της παθητικής ασφάλειας.
Ειδικά στην περίπτωση σου που μπορείς να έχεις ένα γνώριμο nc από το να μπλέξεις με ένα άγνωστο nb είναι και λίγο αυτοκτονία.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers

November 24, 2019, 12:08:15 PMReply #4673

Offline tom13

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4673 on: November 24, 2019, 12:08:15 PM »
Καθώς είμαι σε αναζήτηση αγοράς ΜΧ5 nc έχω ξεχωρίσει και μιλήσει με τους κατόχους των παρακάτω αυτοκινήτων :
-https://www.car.gr/20726761-mazda-mx-5 2ο χέρι με όλα τα service στον Νομικό-Κουρή και αλλαγμένο δίσκο πλατό.
-https://www.car.gr/23685016-mazda-mx-5-niseko 3ο χέρι με service στη mazda για τον 1ο και 3ο κάτοχο. Αλλαγμένο δίσκο πλατό , δοχείο διαστολής και θερμοστάτη καθώς και 2 φτερά βάψιμο από γρατσουνιές.
-https://www.car.gr/24595528-mazda-mx-5 1ο χέρι με service εκτός δικτύου mazda και αλλαγμένο προφυλακτήρα μπρος και φτερό.

Και οι 3 κάτοχοι τηλεφωνικά φάνηκαν εντάξει και πρόθυμοι να απαντήσουν σε οποιαδήποτε ερώτηση αλλά αυτό θα φανεί και στη συνάντηση από κοντά.
Γνωρίζετε κάποιο από τα παραπάνω αμάξια?
Σχετικά με τη κουκούλα πια είναι τα σημάδια που δείχνουν ταλαιπωρία και ότι χρειάζεται αλλαγή?
Κάποιο άλλο tip που χρειάζεται έλεγχο εκτός από τα κλασσικά σε ένα μτχ?
 
Galaxy Grey NC PRHT 1.8 stock

November 24, 2019, 12:22:53 PMReply #4674

Offline Dimitris n

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4674 on: November 24, 2019, 12:22:53 PM »
δεν ειμαι ειδικος
το μπατζετ σου πιο ειναι και τι ψαχνεις?
κανενα δεν δειχνει ευκαιρια στις τιμες που βλεπουμε...
το τριτο φαινεται να εχει κολλες στις φωτο πχ και μου κανει εντυπωση για μοντελο 09 τιμονι χερουλι οδηγου γδαρμενα, το διχτυ στην μερια του συνοδηγου ξηλωμενο και παρατημενο ετσι στις φωτο πωλησης του ειδικα :)

niseko δεν εισηχθησαν επισημα στην ελλαδα οποτε ειναι εισαγωγης. δεν το λεω θετικα η αρνητικα .το αναφερω

πηγαινε δες απο κοντα καταρχην οσα περισσοτερα μπορεις
τοτε θα εχεις αποψη καλη η κακη
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0

November 24, 2019, 12:33:36 PMReply #4675

Offline harisport

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4675 on: November 24, 2019, 12:33:36 PM »
Αν ολα ειναι καθαρα, μεταξυ αυτων, θα επελεγα το niseko, αν ολα σου αρεσουν το ιδιο. Οκ το τιμονι και ο λεβιες σε καφε, για εμενα, ειναι ασχημα και θελει να γινουν μαυρα. Αλλα εχει το καλο οτι εχει dsc, το γνωστο σε ολους esp, ενω τα αλλα δεν εχουν. Δεν ειναι κακο να υπαρχει σε μια βροχη ή στα χιονια.

November 24, 2019, 12:50:51 PMReply #4676

Offline tom13

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4676 on: November 24, 2019, 12:50:51 PM »
@Dimitris n
Budget για την αγορά έχω θέση τα 8000ε , και αυτό που ψάχνω είναι ένα 1.8  mid και πάνω σε καλή κατάσταση και όσο πιο νέο χρονολογικά. Το αμάξι το θέλω για βόλτες κυρίως καθώς έχω και ένα 5θ.
Τώρα για τις τιμές για 10ετίας+ αμάξια είναι τσιμπημένες αλλά στο car αυτή τη στιγμή βλέπω πολλά σε αρκετά μεγαλύτερες τιμές χωρίς να έχουν κάτι το ιδιαίτερο οπότε ίσως να είναι η εποχή και να πήραν τα πάνω τους σε σχέση με πιο παλιά που το είχα ξανακοιτάξει. Για το τελευταίο τα έχω προσέξει και εγώ αυτά που είπες εξου και η ερώτηση για τη κουκούλα.

@harisport
Η αλήθεια είναι ότι εμφανισιακά και σαν έκδοση και εγώ προτιμώ το Niseko (το καφέ εσωτερικό δεν είναι το πιο όμορφο αλλά αυτό διορθώνεται ;) ) και το dsc , όπως σωστά αναφέρεις , αχρείαστο να είναι αν υπάρχει. Όλα θα φανούν στον έλεγχο βέβαια.
Galaxy Grey NC PRHT 1.8 stock

November 24, 2019, 01:00:00 PMReply #4677

Offline Dimitris n

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4677 on: November 24, 2019, 01:00:00 PM »
@Dimitris n
Budget για την αγορά έχω θέση τα 8000ε , και αυτό που ψάχνω είναι ένα 1.8  mid και πάνω σε καλή κατάσταση και όσο πιο νέο χρονολογικά. Το αμάξι το θέλω για βόλτες κυρίως καθώς έχω και ένα 5θ.
Τώρα για τις τιμές για 10ετίας+ αμάξια είναι τσιμπημένες αλλά στο car αυτή τη στιγμή βλέπω πολλά σε αρκετά μεγαλύτερες τιμές χωρίς να έχουν κάτι το ιδιαίτερο οπότε ίσως να είναι η εποχή και να πήραν τα πάνω τους σε σχέση με πιο παλιά που το είχα ξανακοιτάξει. Για το τελευταίο τα έχω προσέξει και εγώ αυτά που είπες εξου και η ερώτηση για τη κουκούλα.

@harisport
Η αλήθεια είναι ότι εμφανισιακά και σαν έκδοση και εγώ προτιμώ το Niseko (το καφέ εσωτερικό δεν είναι το πιο όμορφο αλλά αυτό διορθώνεται ;) ) και το dsc , όπως σωστά αναφέρεις , αχρείαστο να είναι αν υπάρχει. Όλα θα φανούν στον έλεγχο βέβαια.

το μπατζετ σου ειναι καλο
πηγαινε δες απο κοντα τα αυτοκινητα αλλα μην βιαστεις
οντως βλεπω κι εγω τιμες τρελες τωρα που ξανακοιταζω μπαινε καθε μερα κ τσεκαρε
το διλιτρο το αποκλειεις?
βλεπω ενα ενδιαφερον ανθρακι αυτη τη στιγμη στο μαραθωνα
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0

November 24, 2019, 01:09:35 PMReply #4678

Offline tom13

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4678 on: November 24, 2019, 01:09:35 PM »
το μπατζετ σου ειναι καλο
πηγαινε δες απο κοντα τα αυτοκινητα αλλα μην βιαστεις
οντως βλεπω κι εγω τιμες τρελες τωρα που ξανακοιταζω μπαινε καθε μερα κ τσεκαρε
το διλιτρο το αποκλειεις?
βλεπω ενα ενδιαφερον ανθρακι αυτη τη στιγμη στο μαραθωνα

Και εγώ πιστεύω πως δεν είναι κακό το budget που έχω ορίσει και για αυτό θα ψάξω όσο μπορώ και δε θα κοιτάξω να πάρω το πρώτο που θα βρω (εκτός και αν είναι όντως πολύ καλό  ;D)
Δίλιτρο αν και δελεαστικό λόγο δύναμης και μπλοκέ, νομίζω ξεφεύγει από το budget μου και έχω μια δυσπιστία ως προς τα φορολογικά της χώρας μας που αλλάζουν συνέχεια προς άγνωστες κατευθύνσεις.
Galaxy Grey NC PRHT 1.8 stock

November 25, 2019, 07:32:14 AMReply #4679

Offline topetwrx

Re: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]
« Reply #4679 on: November 25, 2019, 07:32:14 AM »
Αν ολα ειναι καθαρα, μεταξυ αυτων, θα επελεγα το niseko, αν ολα σου αρεσουν το ιδιο. Οκ το τιμονι και ο λεβιες σε καφε, για εμενα, ειναι ασχημα και θελει να γινουν μαυρα. Αλλα εχει το καλο οτι εχει dsc, το γνωστο σε ολους esp, ενω τα αλλα δεν εχουν. Δεν ειναι κακο να υπαρχει σε μια βροχη ή στα χιονια.
Συμφωνώ με τον Χάρη! Όλα φαίνονται καλά σαν κατάσταση, αλλά το το niseko λόγω συστήματος ευστάθειας, ζάντας κ.α. με κλειστά μάτια!
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV