Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορά μεταχειρισμένου miata. Συμβουλές. [#3]  (Read 714080 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

May 08, 2018, 09:18:02 AMReply #3870

Offline DOOM

τα τελευταία χρόνια, έχω αναλάβει τη συντήρηση / αντικατάσταση μερών της Ζέτας, της Μιάτας προσφάτως αλλά και όλων των αυτοκινήτων της "ευρύτερης" οικογένειας.
επειδή μπούχτισα είτε να με κλέβουν στη μάπα μου είτε να βλέπω προχειροδουλειές είτε και τα 2.
και από αντιπροσωπείες και από ανεξάρτητα συνεργεία της "γειτονιάς".
και γω, παλαιότερα, το FSH -που λεν' στο χωριό μου- το θεωρούσα υπερατού.
πιστεύω, έσφαλα. αλλά όσο ζεις, μαθαίνεις.

May 08, 2018, 09:36:41 AMReply #3871

Offline SteliosR

Θα σε απετρεπε από την αγορά ένας χαλασμένος θερμοστάτης? Αποτελεί κάποια ένδειξη για την κατάσταση του αυτοκινήτου? Και έστω ότι είναι κολλημένος με το κόστος αντικατάστασης του μπορείς να κάνεις παζάρι για καλύτερη τιμή?!  Κατά τα άλλα το μόνο ενοχλητικό είναι η συνεχής επανάληψη!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όπως εγραψα ανεφερα που πονανε τα NC για οσους προσδοκουν να το αποκτησουν. Και συμφωνοι, δεν επηρεαζει μια αποφαση αν το συνολο είναι καλο ή πολύ καλο.

Μεταξυ μας, οσο ισως ενοχλεί η επαναληψη, τοσο ενοχλεί να πεταγεσαι κάθε τοσο να πεις μια ειρωνια η να γινεις επικριτικος.
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

May 08, 2018, 09:41:51 AMReply #3872

Offline SteliosR

Στελιο εχει book service με ολα τα σερβις! Μην κατηγορουμε (πιο σωστα ισοπεδωνουμε) φιλε ολα γιατι και εγω εαν καποια στιγμη δεν θα ηθελα να μην με πιστευει καποιος οτι δεν εχω χιλιομετρα.

Teo οταν πιούμε καφέ ξανά Φιλε, μπορω να σου πω ποσά book service, μαγείρεψαμε σε γνωστό dealer της Ford , και εννοώ και το βιβλιαράκι και το επίσημο λογισμικό της εταιρείας.

Και κάποια στιγμη πρεπει να δεχτείς πως το δικο σου αμαξι, πιθανώς  να ειναι η εξαίρεση κ οχι ο κανόνας.

Ενήλικες είμαστε ο καθένας ας πιστεύει ότι κρίνει σωστότερο. Το αμαξι παντως δείχνει καθολου ταλαιπωρημένο.
Χωρίς παρεξήγηση, αυτό δεν είναι προς τιμή κανενός (to say the least)...

Συμφωνω απολυτα μαζι σου! αλλα τι να εκανε ένας απλος υπάλληλος( ακομα και διευθυντης να ημουν δεν θα αλλαζε κατι) όταν στο χωρο του μεταχειρισμενου αυτό είναι every day life. Απλα ενημερωνω οσο μπορω για την δικη μου εμπειρια, τουλάχιστον για να μην τρεφουμε αυταπάτες. Και εννοειτε πως υπαρχουν εξαιρέσεις. . .
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

May 08, 2018, 09:50:01 AMReply #3873

Offline steve

Πάντως για τα mazda τουλάχιστον, το γεγονός ότι καταχωρούνται ηλεκτρονικά σε βάση μειώνει το πρόβλημα του ψεύτικου βιβλίου συντήρησης, για όσους έχει αυτό σημασία.
Mazda MX5 NC 2.0 SPORT

May 08, 2018, 10:27:26 AMReply #3874

Offline panos2171




Σας έχω άνετα λέμε ή πρέπει να βάλετε για λίγο διάστημα Larini σε συνδυασμό με χταπόδι RB  8)  :llol:
Πρέπει να έχω γράψει 6, ίσως και παρακάτω, από Χαλκίδα-Αθήνα δικάβαλος...

6;;; :zalistika: Είσαι για βιβλίο Γκίνες!! Μάλιστα με 2λιτρο!! Έχεις άλλο πρόγραμμα στο αυτοκίνητο; Το χταπόδι έχει συμβάλει άραγε σε αυτό μαζί με άλλα πράγματα (αν έχεις άλλα) που έχεις βάλει στο αυτοκίνητο;

Το δικό μου πάντως θεωρώ ότι είναι αδύνατο να πέσει κάτω από 6,5 λίτρα/100 χιλ. Τα ρεκόρ βέβαια είναι για να σπάνε, αλλά μέχρι ένα σημείο!

Μέγιστη ταχύτητα 80χαω, πρόγραμμα όχι δεν έχω και επίσης είναι γνωστό ότι τα δίλιτρα καίνε λιγότερο σε cruising στην εθνική  8)



6.8 κατάφερα με το NB με 80-90χλμ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers

May 08, 2018, 03:54:54 PMReply #3875

Offline gosta100

Αν είναι ατρακαριστο, τσεκαρε δοχειο αναθυμιάσεων, θερμοστατη, λουκια-υγρασιες στις μοκέτες.

Γενικα τα χλμ δεν θα τα σχολιασω, ακομα και αν είναι σε καλη κατασταση όπως αυτό. Γινεται της πουτ@ν@ς εκει εξω και όλα γυρισμένα είναι.

οδηγησε το και αν αισθάνεσαι καλα...προχωρα!

Στέλιο, αυτά υποθέτω πρέπει να τα ελέγξει κάποιος μηχανικός σωστά; Υπάρχει κάποιος προς τα ΒΠ αττικής που μπορείτε να προτείνετε;

May 08, 2018, 04:22:01 PMReply #3876

Offline SteliosR

Σιγουρα υπαρχουν αρκετα αξιολογα μαγαζια να κοιταξουν το αμαξι. Εγω Σταθη παω για αρκετα χρονια εδώ και εχει αναπτυχθεί εμπιστοσυνη.


https://www.pb-motorsport.com/


Αν θες εξουσιοδοτημενο δεν μπορω να προτείνω καποιον.
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

May 08, 2018, 05:25:14 PMReply #3877

Offline arvani

Όσο για το NC της αγγελίας βλέπω ότι το δίνει η spotawheel, θα μπορούσε άραγε να γίνει έλεγχος από τη spotmechanic.  :moutza:
Σίγουρα φαίνεται καθαρό και είναι από αυτά που μάλλον πρέπει να δεις από κοντά.

Τα αυτοκίνητα που της Spotawheel ανεβαίνουν κατόπιν ελέγχου από την Spotmechanic. Δεν θα μπορούσαν να υπόσχονται εγγυήσεις μην έχοντας ελέγξει το κάθε αυτοκίνητο.
Νομίζω το λέει και στο τέλος της παρουσίασης ότι ειναι "Certified από Spotmechanic".
Used to have...

NC 2.0lt Sport

May 08, 2018, 06:34:34 PMReply #3878

capt_yolo

  • Guest
η εγγυηση ειναι μεχρι τα 10 χρονια απο την αναγραφομενη ημερομηνια 1ης αδειας. Οποτε για το συγκεκριμενο ειναι μεχρι 06/2019.

Για να δικαιουσαι την εγγυηση, θα πρεπει το οχημα να:
1. κανει τα σερβις ΜΟΝΟ σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο ή την επισημη αντιπροσωπεια
2. ασφαλιστει σε οποια εταιρια θελεις, ΜΟΝΟ μεσω της spot-a-wheel

ελπιζω να βοηθησα οποιον ενδιαφερεται για το συγκεκριμενο

May 08, 2018, 06:39:25 PMReply #3879

capt_yolo

  • Guest
εχει παρει κανεις απο περιεργια να ρωτησει για το παρακατω?

https://www.car.gr/9832866-mazda-mx-5-sport-2-0-16

May 08, 2018, 08:36:07 PMReply #3880

Offline panos2171

Kαι να είναι κάποιο ξεχασμένο stock πλέον δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τόσα λεφτά για NC όταν με λίγα παραπάνω παίρνεις ND με 20-30.000χλμ.
NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers

May 08, 2018, 09:27:21 PMReply #3881

Offline BrilliantBlackNC

εχει παρει κανεις απο περιεργια να ρωτησει για το παρακατω?

https://www.car.gr/9832866-mazda-mx-5-sport-2-0-16
Σούπα το κανε με τη τιμή...

May 08, 2018, 09:31:59 PMReply #3882

Offline Trelos7

Παιδιά πάντως, εγώ ήξερα ένα τύπο με NC που τον λέγαν Θερμοστάτη και ήταν όντως κολλημένος. Και επικριτικός.   :hello:

May 08, 2018, 10:22:32 PMReply #3883

Offline kostasmito

@capt_yolo παλιό stock της ΕΛΜΑ είναι, αν ενδιαφέρεσαι για 2.0lt και αντέχεις την τιμή, προχώρα άφοβα. Το «καινούργιο» είναι αξία ανεκτίμητη!

Όσο για αυτό της spotawheel φαίνεται πεντακάθαρο. Οι φθορές σε τιμόνι και λεβιέ είναι απόλυτα φυσιολογικές για τα χλμ. που λέει.

@philosopher δεν παίζει το 6...8~8.5 είχα όταν το έστρωνα...μήπως να βάλω και χταπόδι;

Όσο για τους θερμοστατες κτλ. το μόνο που έχω να πω είναι: NC του 2008 με 90000χλμ. και ακόμα με ΟΕΜ θερμοστάτη και παγούρι. Μη γενικεύουμε, είδικα για ασήμαντες-γελοίες βλάβες.

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

May 08, 2018, 10:33:58 PMReply #3884

capt_yolo

  • Guest
Ναι γνωριζω για το στοκ της Ελμα που βγηκε σε πληστηριασμο. Εχω γνωστους που ψωνισαν mazda απο «κορακια».

Συμφωνω, δεν υπαρχει λογος να δωσεις τοσα για nc οταν με λιγα παραπανω παιρνεις το nd. Επισης το αμαξι φαινεται να το χει μονιμα σε εξωτερικο χωρο, τα σημαδια στην κουκουλα κατι τετοιο μαρτυρουν, συν οτι τοσα χρονια καθησιο δεν ειναι καλο. Ακομα και για καινουριο αμαξι.