Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου  (Read 84102 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

November 12, 2008, 02:51:17 AM

Offline Giorgos

Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« on: November 12, 2008, 02:51:17 AM »
Μια και οι περισσότεροι ψαχνόμαστε για την αγορά διαφόρων αξεσουάρ αλλά και αναλώσιμων για τα αυτοκίνητά μας καλό είναι να
γνωρίζουμε τρόπους με τους οποίους αυτό μπορεί να γίνει με τον οικονομικότερο τρόπο.Τετοιος είναι η αγορά τους μέσω internet.

Ας πούμε λοιπόν ότι αφού κοιτάξαμε με την ησυχία μας όλα τα online shop που προσφέρουν αξεσουάρ/ανταλλακτικά για τα μιατάκια μας,αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε κάποια αγορά.Καταρχάς για να γίνει οποιαδήποτε αγορά μέσω διαδικτύου απαιτείται η ύπαρξη πιστωτικής κάρτας στην οποία θα γίνει η χρέωση τόσο για την τιμή του προιόντος όσο και για το μεταφορικό κόστος(το οποίο ποικίλει ανάλογα με την ταχύτητα της παράδοσης και το οποίο μπορούμε πάντα να διαπραγματευτούμε με το εκάστοτε μαγαζί).Επειδή η χρήση πιστωτικής κάρτας εμπεριέχει ένα ρίσκο τα τελευταία χρόνια μας δόθηκαν από τις τράπεζες δύο ακόμα επιλογές για μεγαλύτερη ασφάλεια.Η πρώτη και απλούστερη είναι η αγορά μίας prepaid card την οποία "γεμίζουμε" με το χρηματικό ποσό που απαιτείται για την αγορά μας και έτσι δεν υπάρχει επιπλέον ποσό και το ρίσκο είναι μηδαμινό(συνήθως οι τράπεζες χρεώνουν μια μικρή προμήθεια ανάλογα με το ύψος του ποσού).Στην δεύτερη περίπτωση ανοίγουμε ένα καταθετικό λογαριασμό και ζητάμε η κάρτα αναλήψεων μας να είναι Electron Visa οπότε και εδώ ισχύει ακριβώς το ίδιο ,δηλαδή καταθέτουμε μόνο το απαιτούμενο ποσό για την εκάστοτε αγορά μας.Αφού λοιπόν καταλήξουμε στα προιόντα που επιθυμούμε η πιστωτική/prepaid/Electron Visa κάρτα μας χρεώνεται κ η παραγγελία εκτελείται.Από προσωπική πείρα και έχοντας πραγματοποιήσει πάνω απο 25 παραγγελίες τα 4 τελευταία χρόνια αυτό που έχω να πω είναι ότι ουδέποτε αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα είτε στην χρέωση είτε στην παράδοση κάποιου προιόντος.Κατα κανόνα τα μέγαλα online shop του εξωτερικού λειτουργούν απολύτως επαγγελματικά και είναι συνεργάσιμα και εξυπηρετικά. Μία δεύτερη επιλογή για αγορές μέσω διαδυκτίου μας δίνει το ebay.com όπου εκεί προσφέρονται είτε μεταχειρισμένα είτε καινούργια ανταλλακτικά/αξεσουάρ σε κατά κανόνα πολύ χαμηλότερες τιμές.Εδώ όμως το ρίσκο είναι σαφώς μεγαλύτερο αφού δεν έχεις να κάνεις με μαγαζί αλλά με ιδιώτη.Αυτό που πρέπει να προσεχθεί εξαρχής είναι το feedback δηλαδή η αξιοπιστία του εκάστοτε πωλητή στις προηγούμενες συναλλαγές του.Όσο μεγαλύτερο είναι το ποσοστό των ευχαριστημένων πελατών του και όσες περισσότερες συναλλαγές έχει κάνει τόσο καλύτερο για μας και για την ασφάλεια των χρημάτων μας.Το feedback αναφέρεται ως σκορ δίπλα στο όνομα του πωλητή. Από την στιγμή που επιλέξαμε το προιόν και είδαμε την φερεγγυότητα του πωλήτη τοποθετούμε μία τιμή που θεωρούμε ικανοποιητική (bid) και περιμένουμε.Αν και άλλοι επιθυμούν το ίδιο προιόν η τιμή του θα ανέβει και είναι πιθανό να το χάσουμε-αυτό όμως εξαρτάται απο εμάς και από τα χρήματα που είμαστε διατεθειμένοι να δαπανήσουμε.Οι πληρωμες γίνονται και εδώ με παρόμοιο τρόπο δηλαδή χρησιμοποιώντας μία πιστωτική/prepaid card/Electron Visa ή δημιουργώντας ένα λογαριασμο στο Paypal (πολύ δημοφιλής τρόπος πληρωμής στο ebay) το οποίο αναλαμβάνει να χρεώσει την κάρτα μας και να αποστείλει τα χρήματα στον πωλητή. Tέλος δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι όταν οι αγορές μας γίνονται απο χώρες εκτός Ευρωπαικής Ένωσης υπάρχει πάντοτε η πιθανότητα να πληρώσουμε τελωνείο το οποίο κατα κανόνα κυμαίνετε από 20% εώς και 30%της αξίας του προιόντος.Το θέμα είναι οτι αυτό δεν είναι σίγουρο με την έννοια ότι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμενος κανόνας και μπορεί για άλλο προιόν να χρεωθούμε και για άλλο όχι.Συνήθως όμως όσο η αξία μεγαλώνει τόσο πιθανότερη είναι η χρέωση τελωνείου και γενικά κάτω από 100 $ συνήθως δεν γίνεται κάποια χρέωση. Καλές αγορές λοιπόν και μην ξεχνάτε ότι οι αγορές μέσω διαδικτύου είναι μεν αρκετά πιο οικονομικές ,αλλά απαιτούν προσοχή και μελέτη για να αποφύγουμε τυχόν δυσάρεστες συνέπειες.

ps.Επειδή έχουμε σχεδόν όλοι εμπειρίες-ευχάριστες αλλά και δυσάρεστες από τις online αγορές μας καλό είναι να τις αναφέρoυμε ώστε να
παίρνουν μία ιδέα για το τι να προσέξουν και τι να αποφύγουν οι μελλοντικοί αγοραστές.

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα.
Εγώ έχω βγάλει debit card visa (χρεωστική δηλαδή απευθείας από λογαριασμό τραπεζικό) η οποία είναι συνδεδεμένη με ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου. Έχω ανοίξει ένα ακόμα λογαριασμό ταμιευτηρίου. Ο πρώτος δεν έχει ποτέ χρήματα, ο δεύτερος έχει πάντα αρκετά (πάνω από 1000 ευρώ). Όταν θέλω να αγοράσω κάτι μέσω ίντερνετ, μεταφέρω online τα απαιτούμενα χρήματα της αγοράς από το "γεμάτο" στον "άδειο" λογαριασμό και ψωνίζω. Έτσι και δεν κινδυνεύω ποτέ αν χάσω ή κλαπεί η κάρτα μου αφού είναι συνδεδεμένη με τον "άδειο" λογαριασμό και δεν έχω ποτέ προμήθεια ξαναγεμίσματος της prepaid κάρτας που προαναφέρθηκε.
Αναφορικά με το ebay, ένα ποσοστό αξιοπιστίας του πωλητή πάνω από 99% σε συνδυασμό με πάνω από 1000 πωλήσεις αρκούν για να έχουμε μια καλή αγορά. Σε αγορές από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τελωνείο δεν πληρώνουμε ποτέ (περιλαμβάνεται στην τιμή και πηγαίνει στο κράτος από το οποίο εδρεύει η εταιρία που αγοράζουμε) ανεξαρτήτου αξίας της αγοράς μας. Για να είμαστε πιο εξασφαλισμένοι, επιλέγουμε ειδικά σε μεγάλες αγορές τη λύση της ασφάλισης του πακέτου μας, αν χαθεί μας δίνουν πίσω τα χρήματα που άξιζε το πακέτο μας. Σε ενδεχόμενη απάτη από έμπορο, απευθυνόμαστε πάντα στο τμήμα απάτης του ebay.

November 13, 2008, 11:08:04 AMReply #1

Offline Theo

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #1 on: November 13, 2008, 11:08:04 AM »
Οταν οι αγορες μας γινονται απο χωρες εκτος Ε.Ε μπορουμε να ζητησουμε απο των πωλητη να μας τσεκαρει το πακετο ως δωρο και να το υποτιμολογησει.Δηλαδη αν εχει πραγματικη αξια το αντικειμενο που αγοραζουμε 300$ να βαλει οτι εχει 100$.Βεβαια σε αυτο υπαρχει και καποιο ρισκο,διοτι αν το πακετο χαθει οπως καταλαβαινετε θα αποζημιωθειτε για την αναγραφομενη αξια που ειχε!Επισης παιζει ρολο και με τι θα το στειλουμε.Αν επιλεξετε να σας ερθει με κουριερ να ειστε σιγουροι οτι θα περασετε απο ταμειο του τελωνειου 100%!Οσον αφορα τη δικια μου εμπειρια,2 φορες εχω αγορασει απο Αμερικη και τις 2 φορες τα εχω φερει με USPS EMS και σε 7 ημερες ηταν στη πορτα μου χωρις να περασει απο τελωνειο.Ειδικα τη 2η φορα οπου εφερα μια κουτα που δν περνουσε καθολου απαρατηρητη!

Ολα τα παραπανω δεν ειναι κανονας οτι θα γλιτωσετε το τελωνειο, αλλα σας δινει αρκετες πιθανοτητες να μην περασετε απο το ταμειο! :)
My-ex-Mx5: 
NC 1.8lt. High | Galaxy Grey
MazdaSpeed CAI
IL Motorsports 4-1 Header
Goodwin Racing Midpipe
Cusco Type-RS 1.5 Way LSD
FGR 4.44
Tein Street Basis Z Coilovers
RX8 Sway Bars
Custom Rollbar
RX7 FD wheels skatouli custom color

February 25, 2009, 01:57:30 PMReply #2

Offline haris_nc

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #2 on: February 25, 2009, 01:57:30 PM »
Eγω ειχα παρει την εισαγωγη της mazdaspeed απο το ebay,

πωλητης : mazda_of_escondido_parts

τιμη δε θυμαμαι,αλλα εχει και τωρα μια απο οτι ειδα.

Στο κουτι ειχε γραψει 62,50$!!!!Χωρις τελωνειο!






October 28, 2009, 11:39:22 PMReply #3

Offline HOUZIK

Re: Ευκαιρίες αγορών μέσω ίντερνετ/ebay
« Reply #3 on: October 28, 2009, 11:39:22 PM »
o brian goodwin κανει υποτιμολογηση?
* oem lsd/4.44 fgr/IL short shifter/4.0kg IL flywheel
* BC Racing BR RS coilovers 6/4kg / RX8 yellow dot sways with polybushings/IL end links/IL ftsb-butterfly-ppf
* AEM cai/Danelatos headers/Magnaflow cat/Racing Beat muffler
* Rota Boost 17x7.5 / AD08R 235/40/17 / Rays lug nuts
* EBC USR discs/EBC REDSTUFF pads/IL brake hoses
* front & side air dam/Garage Vary diffuser/oem stainless steel mesh grille
* custom leather/custom steering wheel/alu. interior, Voodoo knob
* XTR hid 6000k/oem footwell lamps
* Scangauge ll/pioneer p4300dvd

calm before the STORMY BLUE

October 28, 2009, 11:43:32 PMReply #4

Offline philosopher

Re: Ευκαιρίες αγορών μέσω ίντερνετ/ebay
« Reply #4 on: October 28, 2009, 11:43:32 PM »
o brian goodwin κανει υποτιμολογηση?

Δυσκολο...
Θα σου πω βέβαια σίγουρα αυτή ή την επόμενη εβδομάδα που περιμένω κάτι πραγματάκια  που περάσανε τελωνείο :angel:

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



October 28, 2009, 11:57:31 PMReply #5

Offline HOUZIK

Re: Ευκαιρίες αγορών μέσω ίντερνετ/ebay
« Reply #5 on: October 28, 2009, 11:57:31 PM »
o brian goodwin κανει υποτιμολογηση?

Δυσκολο...
Θα σου πω βέβαια σίγουρα αυτή ή την επόμενη εβδομάδα που περιμένω κάτι πραγματάκια  που περάσανε τελωνείο :angel:

Για να δουμε....Θελω την roadster sport ll...
* oem lsd/4.44 fgr/IL short shifter/4.0kg IL flywheel
* BC Racing BR RS coilovers 6/4kg / RX8 yellow dot sways with polybushings/IL end links/IL ftsb-butterfly-ppf
* AEM cai/Danelatos headers/Magnaflow cat/Racing Beat muffler
* Rota Boost 17x7.5 / AD08R 235/40/17 / Rays lug nuts
* EBC USR discs/EBC REDSTUFF pads/IL brake hoses
* front & side air dam/Garage Vary diffuser/oem stainless steel mesh grille
* custom leather/custom steering wheel/alu. interior, Voodoo knob
* XTR hid 6000k/oem footwell lamps
* Scangauge ll/pioneer p4300dvd

calm before the STORMY BLUE

October 29, 2009, 12:05:23 AMReply #6

Offline Liakos

Re: Ευκαιρίες αγορών μέσω ίντερνετ/ebay
« Reply #6 on: October 29, 2009, 12:05:23 AM »
o brian goodwin κανει υποτιμολογηση?

Επικοινωνησα μαζι του προσφατα για να κανω την ιδια ερωτηση.Με ενδιεφερε το χταποδι του κ τον ρωτησα κοστος μεταφορικων και αν κανει υποτιμολογηση.Παραθετω την απαντηση του.

Website will quote you to Greece though it may not take your credit card(See notes on Customer Care page for foreign transactions). We can ship itUSPS without invoice and state the value as $99

Δωστε σημασια στο σχολιο περι πιστωτικης καρτας, εχει παρουσιαστει προβλημα στο παρελθον με αλλους αγοραστες απο Ελλαδα. ;)

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


October 29, 2009, 12:07:30 AMReply #7

Offline Theo

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #7 on: October 29, 2009, 12:07:30 AM »
ναι κ εγω εχω αντιμετωπισει προβλημα με goodwin και δεν εγινε ποτε η αγορα.. :(
My-ex-Mx5: 
NC 1.8lt. High | Galaxy Grey
MazdaSpeed CAI
IL Motorsports 4-1 Header
Goodwin Racing Midpipe
Cusco Type-RS 1.5 Way LSD
FGR 4.44
Tein Street Basis Z Coilovers
RX8 Sway Bars
Custom Rollbar
RX7 FD wheels skatouli custom color

October 29, 2009, 12:13:19 AMReply #8

Offline Liakos

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #8 on: October 29, 2009, 12:13:19 AM »
ναι κ εγω εχω αντιμετωπισει προβλημα με goodwin και δεν εγινε ποτε η αγορα.. :(
Εσυ ησουν οι "αλλοι αγοραστες"  :P :P

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


October 29, 2009, 12:13:53 AMReply #9

Offline philosopher

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #9 on: October 29, 2009, 12:13:53 AM »
Στη δική μου περίπτωση πάντως κάναμε troubleshoot εκείνη την ώρα και τελικά κατάφερα να κάνω την αγορά.

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



October 29, 2009, 01:48:11 PMReply #10

Offline philosopher

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #10 on: October 29, 2009, 01:48:11 PM »
Παιδάκια δε ξέρω τι ακριβώς άλλαξε στο Brian (δεδομένου οτι δε συζητπύσε τα περι υποτιμολόγησης) εμένα ήρθε δέμα κόστους περίπου 350 ευρώ και πλήρωσα μόνο 3 ευρώ χρέη εκτελονισμού...
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Περιμένω να παω σπίτι να δώ...

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



October 29, 2009, 02:05:54 PMReply #11

Offline VasmaV

  • Administrator
  • ******
  • Posts: 3299
  • Total likes: 392
  • Gender: Male
  • '100% of the shots you don't take, don't go in' WG
    • my cardomain
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #11 on: October 29, 2009, 02:05:54 PM »
υποτιμολογεί ο άνθρωπος πλέον, μου το χε προτείνει και μένα όταν κοίταζα να πάρω κάποια ελατήρια από αυτόν.
(Sorry, but you are not allowed to access the gallery)
myex -> MX-5 NC 1.8 SVP R.E.M.
Tochigi-Fuji LSD & FGR 4.44
MAZDASPEED Stabilizer Kit
MAZDASPEED Sport Springs (Jap-Spec)
Koni ADJUSTABLE Sport Shocks
Racing Beat Header, RSport GW Midpipe
Rota Fighter 16x7 ET40 6.4Kgrs
Goodyear EfficientGrip Performance
Front&Rear Airdam Skirts, MS Sideskirts

Topless is always better...

October 29, 2009, 02:35:03 PMReply #12

Offline Theo

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #12 on: October 29, 2009, 02:35:03 PM »
Καταλαβε οτι χανει $$ απο τη στιγμη που δεν κανει υποτιμολογηση...
My-ex-Mx5: 
NC 1.8lt. High | Galaxy Grey
MazdaSpeed CAI
IL Motorsports 4-1 Header
Goodwin Racing Midpipe
Cusco Type-RS 1.5 Way LSD
FGR 4.44
Tein Street Basis Z Coilovers
RX8 Sway Bars
Custom Rollbar
RX7 FD wheels skatouli custom color

October 29, 2009, 03:08:34 PMReply #13

Offline HOUZIK

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #13 on: October 29, 2009, 03:08:34 PM »

Περιμένω να παω σπίτι να δώ...
Και εμεις να μας πεις τι πηρες.... ;)
* oem lsd/4.44 fgr/IL short shifter/4.0kg IL flywheel
* BC Racing BR RS coilovers 6/4kg / RX8 yellow dot sways with polybushings/IL end links/IL ftsb-butterfly-ppf
* AEM cai/Danelatos headers/Magnaflow cat/Racing Beat muffler
* Rota Boost 17x7.5 / AD08R 235/40/17 / Rays lug nuts
* EBC USR discs/EBC REDSTUFF pads/IL brake hoses
* front & side air dam/Garage Vary diffuser/oem stainless steel mesh grille
* custom leather/custom steering wheel/alu. interior, Voodoo knob
* XTR hid 6000k/oem footwell lamps
* Scangauge ll/pioneer p4300dvd

calm before the STORMY BLUE

November 01, 2009, 07:52:07 PMReply #14

Offline cymru

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #14 on: November 01, 2009, 07:52:07 PM »
Εχει αγορασει κανεις απο τον good win με προπληρωμενη καρτα της Τραπεζας Κυπρου για να μου πει αν αντιμετωπισε καποιο προβλημα;;
NC 1.8 mid Brilliant black
Tochigi Fuji LSD - 4.44 FGR
17x7in ET42 SSW light weight alloy wheels
215/45/17 Uniroyal Rainsport 3
Mazda Speed shocks
Eibach Pro Kit springs
I.L. Aluminium Sway Bar Kit
EBC yellow stuff F/R - Ate TYP200 Racing
K&N filter panel
Scan Gauge II
H7 Xenon Kit
I.L. Aluminium Pedal Cover Set
JDMbits.com gear knob (special offer)
Mazda Clear Wing Repeaters, Chrome Ring
Castrol Magnatec 5W-30
Red Line oil all around (MT90-75W90)