Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου  (Read 84733 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

August 24, 2021, 07:59:11 PMReply #525

Offline mx5silver

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #525 on: August 24, 2021, 07:59:11 PM »
του λεω στο chat,  ενταξει το vat για τις μνημες που ειναι αγγλια...
το vat που πληρωσα για την μητρικη απο ελβετια που πηγε? ποιος το ελαβε?
την αγορα την εκανα κατεθειαν μεσω ebay.ch not ebay.uk...

02:06:46 UTC Paul
I'm really sorry for the sudden change & charge, but that is on the system right now in terms of having international transactions
02:09:04 UTC Paul
The charges will depend on the seller's country

οπως το καταλαβα με λιγα λογια, ως τριτη χωρα σε αυτους, οταν αγοραζουμε πληρωνουμε το φπα τους που καταληγει στα ταμεια της εκαστοτε χωρας αγγλιας ελβετιας κλπ
και μετα οταν ερχεται εδω πληρωνουμε φπα στην ελλαδα, αφου αυτοι ειναι τριτες χωρες προς εμας....
χαχαχαχα  μαγικα πραγματα.... :llol: :llol:


για το παυπαλ δεν το ειχα σκεφτει να ανοιξω case, αλλα οπως το βλεπω θα μου ριξουν ακυρο....

δεν ηταν δασμοι, μονο φπα λεει η αποδειξη και τελη ελτα...




August 24, 2021, 09:19:14 PMReply #526

Offline Reverant

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #526 on: August 24, 2021, 09:19:14 PM »
Αυτό απατεωνιά του eBay είναι τότε γιατί πρώτον ο πωλητής είναι ιδιώτης άρα δεν υπάρχει ΦΠΑ και δεύτερον ακόμα και επαγγελματίας να ήταν, δεν μπαίνει ΦΠΑ σε πώληση προς τρίτη χώρα. Πολύ περίεργο.
You can't imagine the power of the Dark Side.

August 25, 2021, 12:06:08 PMReply #527

Offline mx5silver

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #527 on: August 25, 2021, 12:06:08 PM »
επανερχομαι  :hello:
αφου διαβασα λιγο λεει καθαρα οτι το vat πληρωνεται μονο μια φορα
το λεει και στην σχετικη σελιδα του εβαυ

https://www.ebay.co.uk/help/buying/paying-items/paying-tax-ebay-purchases?id=4771

Goods shipped to EU from countries outside the EU
If the item is being sent from outside the EU, the recipient may need to pay VAT and customs duty.
This will either be collected by eBay or by the carrier on behalf of the relevant customs/tax authorities.

και στην σελιδα της European Commission της οποιας το λινκ συμπεριλαμβανεται στην παραπανω σελιδα του εβαυ και αναφερει

https://ec.europa.eu/taxation_customs/buying-goods-online-coming-non-european-union-country_en#customs_duty

The import VAT may either be included into the overall delivery price or not.

If the import VAT is not included in the price paid to the seller (which is the common situation),
you will have to pay it to the postal company or express courier,
or directly to the customs if you clear the goods at customs yourself.
In the latter case, the procedure differs according to the country.

If you pay all inclusive, you will be paying import VAT to the seller when paying the total price.
But if the import VAT is not properly estimated by the seller,
or if the seller fails to ensure the transfer of this VAT amount to the customs,
you must be aware that national legislation can hold you jointly liable."


οποτε ξαναπαω στο chat του εβαυ και τους λεω ο χτεσινος που μιλησα ηταν ασχετος... :moutza: και αφου με πασσαρανε σε 3 διαφορετικους συνομιλητες,
γιατι κανενας απο αυτους δεν ηταν απο το οικονομικο τμημα, ο τελευταιος μου εκανε την δουλεια

Hello Panagiotis! Hope you and your loved ones are in the best of health. :)
Sagar11:04 AM
Please do not worry, I will share the direct link where you can upload the Invoice or Receipt images of the VAT paid again at the customs in Greece.
Sagar11:05 AM
Thank you. Once you upload the images our team will verify the double payment of VAT with the customs in Greece.
If the all the details stand correct then you will receive the refund for VAT payment on eBay directly in your PayPal account within 20 working days.
Sagar11:05 AM
If there is any issue with image clarity or language or if any details do not match then our team will contact you directly via email and ask you to submit required proof.
Sagar11:05 AM
In the meantime your patience and understanding in this matter would be highly appreciated. In this tough time we badly need your patience and I hope you will be with us. :)


ελπιζω να μην εχουμε αλλα παρατραγουδα, και να γινει η επιστροφη σε 20 μερες.... ;D




September 08, 2021, 12:36:20 AMReply #528

Offline Oresias

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #528 on: September 08, 2021, 12:36:20 AM »
Καλή τύχη σε όποιον αγοράσει ξανά από SPS . Αν δεν ήθελα κάτι συγκεκριμένο που έχω βρει μόνο εκεί και βαριέμαι να ασχοληθώ θα είχα ήδη κάνει dispute στο paypal

Απλά με κοροϊδεύουν.  Έχω στείλει πόσα email και μου λένε βλακείες.
Από αρχές Ιουνίου βαδίζουμε μέσα Σεπτέμβρη. Και πολύ αμφιβάλλω ότι θα παραλάβω τελικά.

Χειρότεροι και από Κινέζους ειλικρινά δε ξαναψωνιζω ούτε βίδα από αυτούς. 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Last Edit: September 08, 2021, 12:39:19 AM by Oresias »

September 08, 2021, 10:37:39 AMReply #529

Offline Dimitris n

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #529 on: September 08, 2021, 10:37:39 AM »
Πάρε τα χρήματα σου πίσω απο paypal είναι πολύ απλη διαδικασία και δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.

Κι εγώ είχα μια καθυστέρηση νορμάλ αλλα η εξυπηρέτηση τούς ήταν άψογη. Μέχρι τηλέφωνο με πήραν εκείνοι απο το σταθερό τους βραδυ αμέσως μόλις είχα στείλει mail ερώτηση για την αποστολή
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0

September 08, 2021, 10:58:30 AMReply #530

Offline Oresias

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #530 on: September 08, 2021, 10:58:30 AM »
Θα το είχα κάνει ήδη,  αλλά έχω παραγγείλει μεταξύ άλλων  κάτι ανταπτορακια για να μη βαράει η ζώνη όταν βγάζω τα καθίσματα για να βάλω bucket στη πίστα , όπως επίσης επειδή μάλλον θα βγάλω μόνιμα για πρακτικούς λόγους το κάθισμα του συνοδηγού,  δύο  ανταπτορες  που καταργουν τον αισθητήρα βάρους του καθίσματος.   Θα μπορούσα να τα φτιάξω μόνος μου αλλά είναι έτοιμα με φισακια κτλ για αυτο τα χρυσοπληρωσα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

September 09, 2021, 09:30:53 AMReply #531

Offline Oresias

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #531 on: September 09, 2021, 09:30:53 AM »
Δε ξέρω αν βοήθησε σε κάτι ένα παιδί που είναι εδώ και έχει σχέση μαζί τους. Σήμερα μου είπαν ότι όλα είναι σε στοκ εκτός από τα πίσω τακάκια. Θα τα στείλουν λέει σήμερα οσα εχουν σε στοκ και μετά τα πίσω τακάκια ξεχωριστά και δωρεάν (όταν τα παραλάβουν έστω). Μιλάμε για πράγματα αξίας 455 ευρώ με μεταφορικά. Δεν είναι πολλά , αλλά δεν είναι και 50 ευρώ να πεις δε βαριέσαι θα τα πάρω από αλλού και όταν έρθουν ,ήρθαν.