Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου  (Read 84797 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

January 06, 2021, 11:27:42 AMReply #450

Offline Dimitris n

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #450 on: January 06, 2021, 11:27:42 AM »
Δυστυχως η Αγγλια για τα mx5 ηταν μεγαλη αγορα και εξυπηρετουσε σε απειρα πραγματα μεταχειρισμενα η κανουργια
ο ΦΠΑ νομιζω Αγγλια ειναι 20% δεν ξερω αν αυτο οι εταιρειες θα συνεχιζουν να το περιλαμβανουν στην τιμη τους οπως εκαναν και αν εμεις εδω θα πληρωνουμε συν 24% συν 100 ευρω εκτελωνιστικη αμοιβη
Αν αυτο ισχυσει τοτε νεα προιοντα ειδικα θα ειναι ασυμφορα...

h Meisterr 25 Δεκεμβριου μου ειχε απαντησει σε σχετικη ερωτηση ¨
At the moment, no one knows and things can change
Best to wait until stock arrive, then we can decide how best to go forward
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0

January 06, 2021, 11:53:39 AMReply #451

Offline Reverant

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #451 on: January 06, 2021, 11:53:39 AM »
Ναι πλέον στις αγορές από αγγλία ΔΕΝ θα περιλαμβάνεται ο αγγλικός ΦΠΑ, όμως θα πληρώνεις ελληνικό ΦΠΑ (άρα 24% αντί για 20%) συν την εκτελωνιστική αμοιβή όπως είπα πριν.
You can't imagine the power of the Dark Side.

January 06, 2021, 12:15:10 PMReply #452

Offline Dimitris n

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #452 on: January 06, 2021, 12:15:10 PM »
Αν ειναι ετσι παλευεται σε πολλες περιπτωσεις
να δουμε τωρα σε μεταχειρισμενα ανταλλακτικα και στην δηλωθεισα αξια η οποια φυσικα θα μαγειρευεται αν θα δημιουργει θεμα και ασαφεια στο ποσο τελικα θα κοστιζει καθετι που θα αγοραζουμε
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0

January 12, 2021, 04:00:58 PMReply #453

Offline Reverant

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #453 on: January 12, 2021, 04:00:58 PM »
Και επειδή δεν θα αργούσε πολύ το πράγμα, μου ήρθε ο πρώτος εκτελωνισμός από Αγγλία, με UPS.

Αξία CIF - 212€
Αμοιβή Εκτελωνισμού - 49,60€
ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗ - 16,00€
Τέλος διαχείρισης Τελωνειακής Αποθήκης /Εργατικά - 15,02€
ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΦΠΑ+Δασμοί) - 69,96€

Σύνολο: 150,58 € για κόστος αντικειμένου+μεταφορικών 212€.

Με ενημέρωσαν επίσης ότι η συμφωνία λέει για όχι δασμούς ΕΦΟΣΟΝ το αντικείμενο είναι Made in GB. Στη δική μου περίπτωση ήταν Made in USA οπότε ισχύει δασμός κανονικά.

Αν το αντικείμενο ερχόταν με ΕΛΤΑ, το κόστος θα ήταν αρκετά χαμηλότερο γιατί η αμοιβή εκτελωνισμού-διατακτική-τέλος διαχείρισης στα ΕΛΤΑ είναι πολύ χαμηλότερο. Οπότε ίσως για μικρά αντικείμενα και ΜΟΝΟ με ΕΛΤΑ δεν θα είναι εντελώς απαγορευτικό αν είναι κάτι πολύ μικρό και δεν υπάρχει αλλού στην Ευρώπη.


You can't imagine the power of the Dark Side.

January 12, 2021, 04:41:47 PMReply #454

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #454 on: January 12, 2021, 04:41:47 PM »
Μπορείς να γλυτώσεις τα διαχειριστικά της UPS, πχ με το να πας να κάνεις τη διαδικασία μόνος σου? Ξέρω ότι είναι τρέξιμο και ίσως να μη βγάζεις άκρη, αλλά θεωρητικά, μπορείς να ζητήσεις κάτι τέτοιο, ή άπαξ και σταλεί με UPS, ΘΑ περάσει τις διαδικασίες του εκτελωνισμού ΑΠΟ την UPS?

Και επειδή δεν θα αργούσε πολύ το πράγμα, μου ήρθε ο πρώτος εκτελωνισμός από Αγγλία, με UPS.

Αξία CIF - 212€
Αμοιβή Εκτελωνισμού - 49,60€
ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗ - 16,00€
Τέλος διαχείρισης Τελωνειακής Αποθήκης /Εργατικά - 15,02€
ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΦΠΑ+Δασμοί) - 69,96€

Σύνολο: 150,58 € για κόστος αντικειμένου+μεταφορικών 212€.

Με ενημέρωσαν επίσης ότι η συμφωνία λέει για όχι δασμούς ΕΦΟΣΟΝ το αντικείμενο είναι Made in GB. Στη δική μου περίπτωση ήταν Made in USA οπότε ισχύει δασμός κανονικά.

Αν το αντικείμενο ερχόταν με ΕΛΤΑ, το κόστος θα ήταν αρκετά χαμηλότερο γιατί η αμοιβή εκτελωνισμού-διατακτική-τέλος διαχείρισης στα ΕΛΤΑ είναι πολύ χαμηλότερο. Οπότε ίσως για μικρά αντικείμενα και ΜΟΝΟ με ΕΛΤΑ δεν θα είναι εντελώς απαγορευτικό αν είναι κάτι πολύ μικρό και δεν υπάρχει αλλού στην Ευρώπη.

υποθέτω ότι στο "ΦΠΑ+Δασμοί" έχει μόνο 24% ΦΠΑ, μηδέν δασμούς, και το ΦΠΑ υπολογίζεται επί του συνόλου μέχρι τότε 

{Αξία CIF - 212€ + Αμοιβή Εκτελωνισμού - 49,60€ + ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗ - 16,00€ + Τέλος διαχείρισης Τελωνειακής Αποθήκης /Εργατικά - 15,02€} x 24%

January 12, 2021, 04:50:54 PMReply #455

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #455 on: January 12, 2021, 04:50:54 PM »
Ευχαριστώ για τις απόψεις σας..στην περίπτωση μου πρόκειται να μου το στείλει φίλος. Επειδή δεν το κατέχω καθόλου με αγορές.. πρέπει οπωσδήποτε να δηλωθεί τιμή από εμάς ή μπορεί να μου το στείλει σε μορφή δώρου για να μην περάσει καθόλου από τελωνείο; Δλδ εννοώ για να μην πληρώσω τπτ παραπάνω πέρα των μεταφορικών. Ευχαριστώ!

Δεν υπάρχει η έννοια του δώρου, θα πληρώσεις βάσει της εμπορικής αξίας του, ακόμα και αν είναι μεταχειρισμένο.

δηλαδή όταν ένας ιδιώτης από αγγλία στείλει σε ιδιώτη στην ελλάδα ένα μεταχειρισμένο πράγμα, τι γίνεται? Κάνει declaration και δηλώνει και "αξία"? Και που ξέρουν την εμπορική αξία του πράγματος? Και ποιος αποφασίζει ότι το πράγμα που μου έστειλε και αγόρασα "10 λίρες", "κανονικά θα έπρεπε να αξίζει 100"?

πραγματικό παράδειγμα: αυτές τις μέρες θα μου στείλει μια φίλη από αγγλία, μεταχειρισμένα ηχειάκια PC που αγόρασα 8 λίρες.

α) αν τα στείλει με UPS θα κοστίσουν 6496279857098 ευρώ "because διαδικασία"?
β) ποιος αποφασίζει ότι "δεν τα αγόρασες 8 λίρες όπως λες, αλλά ΤΑΔΕ" γιατί αντίστοιχα στο Ebay πωλούνται μέχρι και 50-60 λίρες?

January 12, 2021, 04:52:45 PMReply #456

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #456 on: January 12, 2021, 04:52:45 PM »

Με ενημέρωσαν επίσης ότι η συμφωνία λέει για όχι δασμούς ΕΦΟΣΟΝ το αντικείμενο είναι Made in GB. Στη δική μου περίπτωση ήταν Made in USA οπότε ισχύει δασμός κανονικά.

α) αντίστοιχα, ποιος θα το ελέγχει αυτό και με ποιο τρόπο?
β) και στα μεταχειρισμένα? Δηλαδή θα έχει αγοράσει ο άγγλος ένα ηχείο made in China, θα μου το πουλήσει μεταχειρισμένο από ιδιώτης σε ιδιώτη, και θα κάτσει κάποιος να ψάξει που φτιάχτηκε αυτό το πράγμα ώστε να μου βάλει δασμούς σε μεταχειρισμένο πράγμα?

January 12, 2021, 07:39:39 PMReply #457

Offline Reverant

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #457 on: January 12, 2021, 07:39:39 PM »
1) Μπορείς να γλυτώσεις την αμοιβή εκτελωνιστή αν το κάνεις μόνος σου αλλά όχι όλα τα υπόλοιπα. Πχ διατακτική την πληρώνεις όπως και έξοδα αεροδρομίου.
2) ΦΠΑ και δασμοί έχει μέσα δασμούς γιατί το αντικείμενο δεν είναι made in GB. Για να το αποφύγεις πρέπει να έχεις certificate of origin για το αντικείμενο.
3) Αν τα στείλει με UPS θα έχει επιβάρυνση ναι, όπως και με όλους τους άλλους couriers.
4) Με αποδεικτικό πληρωμής μπορείς να αποδείξεις τις 8 λίρες. Προσοχή μην κάνετε τρέλες γιατί αν τυχόν γίνει έλεγχος, η απάτη σε τελωνειακή αρχή είναι ΠΟΛΥ σοβαρό αδίκημα.
5) Ναι κάθονται και ψάχνουν. Αν λοιπόν παραγγείλεις κάτι που είναι εξόφθαλμα ακριβό (πχ ένα ρολόι Rolex) και το δηλώσεις 100€, θα το ψάξουν, και έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν.
You can't imagine the power of the Dark Side.

January 12, 2021, 08:47:06 PMReply #458

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #458 on: January 12, 2021, 08:47:06 PM »
Δημήτρη γνώριζες ότι το δέμα θα έρθει με UPS;
Βλέπω αγγελίες στο ebay.co.uk που δεν αναφέρουν πουθενά shipping carrier. Επίσης από πιο πόσο και πάνω ισχύει η νέα διαδικασία;
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

January 12, 2021, 08:56:32 PMReply #459

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #459 on: January 12, 2021, 08:56:32 PM »
σε πώληση από ιδιώτη άγγλο σε ιδιώτη έλληνα, μεταχειρισμένου πράγματος, θα πρέπει να βγάλει/εμφανίσει/έχει certificate of origin ένας από τους δύο, για να μη μπουν ΚΑΙ δασμοί ΕΦΟΣΟΝ είναι made in UK?

βασικά απ' ότι καταλαβαίνω, μιλάμε για το τέλος των ιδιωτικών πωλήσεων (από αγγελία δηλαδή) πχ μέσω ebay UK.

January 12, 2021, 10:49:27 PMReply #460

Offline Reverant

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #460 on: January 12, 2021, 10:49:27 PM »
Δημήτρη γνώριζες ότι το δέμα θα έρθει με UPS;
Βλέπω αγγελίες στο ebay.co.uk που δεν αναφέρουν πουθενά shipping carrier. Επίσης από πιο πόσο και πάνω ισχύει η νέα διαδικασία;

Όχι, είχα κάνει την παραγγελία 22 Δεκεμβρίου με έμφαση στο να φύγει πριν τις 31/12 ακριβώς για να μην πληρώσω τελωνείο. Όντως 23 του μήνα το έστειλαν με οδικό (UPS Standard), αλλά έκλεισε το τούνελ της Μάγχης λόγω covid, μείνανε κανά δύο μέρες εγκλωβισμένοι οδηγοί στο Dover, γύρισε πίσω στις 28, και μέχρι να το πάρουν, να βγάλουν νέο αεροπορικό tracking κτλ περάσαμε στη νέα χρονιά, και το καινούργιο label είχε ημερομηνία 4/1.

Τα τελωνειακώς ελεύθερα είναι αξία CIF κάτω από 22€, πράγμα αδύνατο για αποστολή με courier.

σε πώληση από ιδιώτη άγγλο σε ιδιώτη έλληνα, μεταχειρισμένου πράγματος, θα πρέπει να βγάλει/εμφανίσει/έχει certificate of origin ένας από τους δύο, για να μη μπουν ΚΑΙ δασμοί ΕΦΟΣΟΝ είναι made in UK?

Σωστά.

βασικά απ' ότι καταλαβαίνω, μιλάμε για το τέλος των ιδιωτικών πωλήσεων (από αγγελία δηλαδή) πχ μέσω ebay UK.

Είσαι ελαφρώς υπερβολικός, σε κάποια πράγματα οι άγγλοι είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ φθηνοί, πχ μεταχειρισμένα ανταλλακτικά αυτοκίνητων και υπολογιστών. Χίλιες φορές να πάρω κάτι από Αγγλία και με τελωνείο παρά τα χρήματα που ζητάνε εδώ. Παράδειγμα, σετ εγκεφάλου/καντράν/κλειδιά/κλειδαριές/ABS/πλεξούδα/BCM από Αγγλία = ~600€. Ελλάδα 2200€.

Επίσης το ebay.co.uk σου προυπολογίζει το κόστος εκτελωνισμού αν ο πωλητής είναι στο global shipping program, το οποίο είναι αρκετά χαμηλό (περίπου 25% επιβάρυνση) σε σχέση με εκτελωνισμό σε Ελλάδα.

Παράδειγμα, κόστος εκτελωνισμού στην Ελλάδα των 212€ = 152€, κόστος εκτελωνισμού ebay μέσω global shipping program = ~55€.

You can't imagine the power of the Dark Side.

January 12, 2021, 11:43:30 PMReply #461

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #461 on: January 12, 2021, 11:43:30 PM »
δεν είμαι υπερβολικός, κατ' αρχάς γιατί μιλάω για την γραφειοκρατική διαδικασία που μπαίνει στον αγγλάρα που θέλει πχ να πουλήσει ένα ηχειάκι και τώρα πρέπει να κάνει διαδικασία εμπόρου.

Αλλά και για το έξτρα κόστος:

1ον εσύ μιλάς για πράγματα 100άδων ευρώ, εγώ σου μιλάω για το πραγματικό μου παράδειγμα των ηχείων των 8 λιρών (πες ευρώ, για ευκολία). Εκεί θα φάω 50ε αμοιβή της UPS, συν όλα τα άλλα που έγραψες, +ΦΠΑ στο σύνολο αυτών. Έτσι δεν είναι? Τα οποία αναγκάστηκα να τα πάρω από εκεί γιατί πολύ απλά εκεί τα βρήκα, μετά από μήνες που έψαχνα τα συγκεκριμένα.

2ον, το δικό σου παράδειγμα: 212ε πράγματα έφαγαν +150ε σε νταβατζιλίκια. Υπερβολικός είμαι? Ακόμα και το +55 στα 212 μέσω global. Πριν 2 μήνες έφερα ολόκληρο subwoofer από αγγλία, που σύμφερε ΠΑΡΑ τα μεταφορικά. Σήμερα, με τα νέα νταβατζιλίκια, δεν θα το αγόραζα.

3ον, ακόμα και σε περιπτώσεις όπως αυτές που περιγράφεις (600 vs 2200), δεν παύει το γεγονός ότι στα 600 θα φάς έστω το 25% που αναφέρεις, δηλαδή 150ε πάνω.

και αν για αυτά τα ξέραμε ότι έρχονται, εγώ δεν μπορώ να δεχτώ ως φυσιολογικό το 1ο.

ΥΓ το μλκσμένο το ebay συνεχίζει να συμπεριλαμβάνει τους UK sellers μέσα στο "show items from EU only".
« Last Edit: January 12, 2021, 11:47:01 PM by kacey »

January 13, 2021, 12:10:39 AMReply #462

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #462 on: January 13, 2021, 12:10:39 AM »
Ότι πήραμε, πήραμε ή θα ψωνίζουμε πλέον πιο εκλεκτικά.

Λογικά θα ανέβει η Γερμανία για ακόμα μία φορά και οι λοιπές ευρωπαϊκές χώρες.

Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

January 13, 2021, 09:22:08 AMReply #463

Offline Reverant

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #463 on: January 13, 2021, 09:22:08 AM »
δεν είμαι υπερβολικός, κατ' αρχάς γιατί μιλάω για την γραφειοκρατική διαδικασία που μπαίνει στον αγγλάρα που θέλει πχ να πουλήσει ένα ηχειάκι και τώρα πρέπει να κάνει διαδικασία εμπόρου.

Αλλά και για το έξτρα κόστος:

1ον εσύ μιλάς για πράγματα 100άδων ευρώ, εγώ σου μιλάω για το πραγματικό μου παράδειγμα των ηχείων των 8 λιρών (πες ευρώ, για ευκολία). Εκεί θα φάω 50ε αμοιβή της UPS, συν όλα τα άλλα που έγραψες, +ΦΠΑ στο σύνολο αυτών. Έτσι δεν είναι? Τα οποία αναγκάστηκα να τα πάρω από εκεί γιατί πολύ απλά εκεί τα βρήκα, μετά από μήνες που έψαχνα τα συγκεκριμένα.

2ον, το δικό σου παράδειγμα: 212ε πράγματα έφαγαν +150ε σε νταβατζιλίκια. Υπερβολικός είμαι? Ακόμα και το +55 στα 212 μέσω global. Πριν 2 μήνες έφερα ολόκληρο subwoofer από αγγλία, που σύμφερε ΠΑΡΑ τα μεταφορικά. Σήμερα, με τα νέα νταβατζιλίκια, δεν θα το αγόραζα.

3ον, ακόμα και σε περιπτώσεις όπως αυτές που περιγράφεις (600 vs 2200), δεν παύει το γεγονός ότι στα 600 θα φάς έστω το 25% που αναφέρεις, δηλαδή 150ε πάνω.

και αν για αυτά τα ξέραμε ότι έρχονται, εγώ δεν μπορώ να δεχτώ ως φυσιολογικό το 1ο.

ΥΓ το μλκσμένο το ebay συνεχίζει να συμπεριλαμβάνει τους UK sellers μέσα στο "show items from EU only".

Την αμοιβή της UPS θα τη φας αν το φέρεις με UPS, που δεν βλέπω κανένα λόγο να το κάνεις. Το στέλνεις με απλό ταχυδρομείο και 99% θα περάσει ατελώς ή με ταρίφα 3€.

Εγώ το 150€ το γράφω σαν business expense γιατί αυτό είναι. Το συγκεκριμένο αντικείμενο δεν υπάρχει εντός Ελλάδος ή αλλού στην Ευρώπη. Προφανώς αν είμουνα ιδιώτης και ψώνιζα κάτι για προσωπική χρήση, θα ένιωθα αλλιώς, όπως την περίοδο 2006-2014 που έπαιρνα τα άπαντα για το MX-5 και είχα πληρώσει ούτε ξέρω πόσα στα τελωνεία για πράγματα από Αμερική και Ιαπωνία.
You can't imagine the power of the Dark Side.

January 13, 2021, 11:10:14 AMReply #464

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #464 on: January 13, 2021, 11:10:14 AM »
βασικά απ' ότι καταλαβαίνω, μιλάμε για το τέλος των ιδιωτικών πωλήσεων (από αγγελία δηλαδή) πχ μέσω ebay UK.
Είσαι ελαφρώς υπερβολικός..
Εγώ το 150€ το γράφω σαν business expense γιατί αυτό είναι. Το συγκεκριμένο αντικείμενο δεν υπάρχει εντός Ελλάδος ή αλλού στην Ευρώπη. Προφανώς αν είμουνα ιδιώτης και ψώνιζα κάτι για προσωπική χρήση, θα ένιωθα αλλιώς, όπως την περίοδο 2006-2014 που έπαιρνα τα άπαντα για το MX-5 και είχα πληρώσει ούτε ξέρω πόσα στα τελωνεία για πράγματα από Αμερική και Ιαπωνία.



εγώ τι είπα, και "ήμουν υπερβολικος"?  :D

Την αμοιβή της UPS θα τη φας αν το φέρεις με UPS, που δεν βλέπω κανένα λόγο να το κάνεις. Το στέλνεις με απλό ταχυδρομείο και 99% θα περάσει ατελώς ή με ταρίφα 3€.

Μερικά πράγματα δεν έρχονται με ταχυδρομείο ή πολλοί άγγλοι δεν τα στέλνουν με ταχυδρομείο. Απο κει και πέρα, πως προκύπτει το "ατελώς ή με ταριφα 3€, αν ταχυδρομείο"?