Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου  (Read 84655 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

March 21, 2019, 08:28:09 AMReply #420

Offline mx5silver

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #420 on: March 21, 2019, 08:28:09 AM »
κατι παραξενα πραγματα :????:

πηρα κατι ακουστικα απο κινα. 14 λιρες free shipping, για να μην υπαρχει θεμα με τελωνειο.
μου δινουν ενα track number απο ολλανδια. συνηθης τακτικη, αφου αρκετοι κινεζοι εχουν στοκ σε ολλανδια και πολωνια..
οποτε λεω θα ξεμπερδεψουμε συντομα.πραγματικα, σε 3 μερες ειχε φτασει το δεμα ελλαδα.
περιμενω να μου το φερουν, περιμενω ..... τιποτα....
13 μερες στην ελλαδα το δεμα και τιποτα. παιρνω τηλ στα ελτα στα κεντρικα και ρωταω και μου λεει μια κοτα οτι το δεμα ειναι στο τελωνειο.
της λεω αφου το δεμα ερχεται απο ευρωπαικη ενωση. και μου λεει με υφακι "κυριε, ολα τα δεματα περνανε απο το τελωνειο..."
ενταξει, αντε συννενοησου τωρα....

March 21, 2019, 09:03:54 AMReply #421

Offline Nitroking

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #421 on: March 21, 2019, 09:03:54 AM »
O νομος λεει οτι αν η προελευση του ειναι απο τριτη χωρα σταματαει κανονικα κι ας σου ρθει απο ΕΕ.. Εκτος κι αν εχει ηδη εκτελωνιστει στην αλλη χωρα.. Και μη ρωτησεις πως γινεται να μην εκτελωνιστει, υπαρχουν οι τελωνειακοι χωροι οπως εδω πχ για τα αμαξια ειναι η Σαρμεδ στη Μανδρα οπου μπορει να κατσει το αντικειμενο χωρις να εχει εκτελωνιστει.. Μπακαλικα να στο πω θεωρειται "διεθνης χωρος"..
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

March 21, 2019, 09:35:57 AMReply #422

Offline option-D

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #422 on: March 21, 2019, 09:35:57 AM »
κατι παραξενα πραγματα :????:

πηρα κατι ακουστικα απο κινα. 14 λιρες free shipping, για να μην υπαρχει θεμα με τελωνειο.
μου δινουν ενα track number απο ολλανδια. συνηθης τακτικη, αφου αρκετοι κινεζοι εχουν στοκ σε ολλανδια και πολωνια..
οποτε λεω θα ξεμπερδεψουμε συντομα.πραγματικα, σε 3 μερες ειχε φτασει το δεμα ελλαδα.
περιμενω να μου το φερουν, περιμενω ..... τιποτα....
13 μερες στην ελλαδα το δεμα και τιποτα. παιρνω τηλ στα ελτα στα κεντρικα και ρωταω και μου λεει μια κοτα οτι το δεμα ειναι στο τελωνειο.
της λεω αφου το δεμα ερχεται απο ευρωπαικη ενωση. και μου λεει με υφακι "κυριε, ολα τα δεματα περνανε απο το τελωνειο..."
ενταξει, αντε συννενοησου τωρα....

Δέμα από Κίνα, αξίας 20κάτι ευρώ και αποστολή μέσω BE post, ξανά τόσο ώστε να μη σταματήσει πουθενά.
Σε 8 μέρες ήταν Ελλάδα. Σταματάει στο αεροδρόμιο (νομίζω δεν έλεγε τελωνείο το tracking όμως). Περνάνε 2 μήνες, έχω ξεχάσει εγώ το δέμα και μπαίνω να δω αν έχω τίποτα σε εκκρεμότητα για να παραλάβω, το βλέπω και στέλνω στα ΕΛΤΑ mail. Μου απαντάνε μετά από 3 μέρες (αφού έχουν περάσει 2 μήνες) ότι χθες ολοκληρώθηκαν οι εργασίες εκτελωνισμού και σύντομα θα το παραλάβω. Μετά από 4-5 μέρες μου το έφεραν κιόλας.
H A R D C O R E ? 🤘  S U B S C R I B E

"Speed isn't everything, you gotta look cool on the touge too"

March 21, 2019, 09:45:06 AMReply #423

Offline mx5silver

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #423 on: March 21, 2019, 09:45:06 AM »
ααααα καταλαβα...  εχω ακομα αλλον εναμιση μηνα  καβατζα.... :llol:

March 21, 2019, 11:30:23 AMReply #424

Offline anvas94

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #424 on: March 21, 2019, 11:30:23 AM »
Ότι μπαίνει στην χώρα περνάει τελωνειο από οποία χώρα και αν είναι. Το αν θα χρεωθεί η όχι έχει να κάνει με αυτά που όλοι ξέρουμε. Πολλές φορές και σε πολλούς τυχαίνει αυτό με τα δέματα. Έχω αρκετά που έρχονται Ελλάδα γρήγορα από όπου τα έχω παραγγείλει αλλά για να φτάσουν στην πόρτα μου είτε φόρτο εργασίας είτε ότι προτιμούν να ασχοληθούν με αυτά που θα πάρουν το παραδάκι ξεχνιούνται κάπου.

Αυτό με τα instock κτλ κτλ είναι μόδα και στο Ελλάδα λόγο σκρουτζ. Πολύ γέλιο όταν ξέρεις η εταιρεια που προμηθεύεσαι κλιματιστικά δενε χει ούτε βιδα και όλα τα σκρουτζομαγαζα λένε instocκ. Φυσικά όταν παίρνεις τηλ να μάθεις σου λένε το κλασσικά ότι δεν πρόλαβαν να το αλλάξουν στο site ή θα μας ενημερώσουν με τηλ ( αφού πρώτα πάρουν για να δουν αν υπάρχει στην Εταιρεία που φυσικά δεν θα υπαρχει) η συνέχεια είναι ότι σου προτιμούν απλά ότι έχουν στοκ για να τα διώξουν .


Sent from my iPhone using Tapatalk
EXW TOURMPO ENMPI.GAMAI.OPHOS THELH KANOYME KONTRA
#παταω

NB se 1.6T.
Greddy TD04H
MS2 Ench
Custom BikiniTop
16x9


https://www.instagram.com/andreasvasiliadis/

March 21, 2019, 03:02:01 PMReply #425

Offline mx5silver

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #425 on: March 21, 2019, 03:02:01 PM »
Ότι μπαίνει στην χώρα περνάει τελωνειο από οποία χώρα και αν είναι. Το αν θα χρεωθεί η όχι έχει να κάνει με αυτά που όλοι ξέρουμε. Πολλές φορές και σε πολλούς τυχαίνει αυτό με τα δέματα. Έχω αρκετά που έρχονται Ελλάδα γρήγορα από όπου τα έχω παραγγείλει αλλά για να φτάσουν στην πόρτα μου είτε φόρτο εργασίας είτε ότι προτιμούν να ασχοληθούν με αυτά που θα πάρουν το παραδάκι ξεχνιούνται κάπου.
δεν νομιζω να ισχυει οτι ολα περνανε απο τελωνειο
εχω παρει ενα καρο πραγματα, και φτηνα και ακριβα,κυριως απο αγγλια , γερμανια, γαλλια.
αλλα και απο ισπανια, ολλανδια, ελβετια, ιταλια..

ποτε και τιποτα δεν σταματησε στο τελωνειο, ουτε και ποτε το tracking number ελεγε "τελωνειακος ελεγχος"
ακομα και απο την ολλανδια ειχα παρει αλουμινενιο ψυγειο νερου απο κινεζο (105 λιρες) χωρις να σταματησει πουθενα.
βεβαια το ψυγειο  ελεγε" item location ALKMAAR", ενω ο ιδιος κινεζος ειχε αλλα αντικειμενα με "item location China"
και πριν το παρω τον ειχα ρωτησει αν πραγματικα το ψυγειο βρισκεται στην ολλανδια

πιο πειστικη θεωρια  μου φαινεται αυτη του νικου για τον  "διεθνη χωρο"....

March 21, 2019, 03:05:48 PMReply #426

Offline spoumi

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #426 on: March 21, 2019, 03:05:48 PM »
Προσωπικά πάντως διάφορα κοκοψόνια από Ασία κάνουν πάνω από 2μηνο πλέον ενώ παλιά δεν ξεπερνούσαν τις 40 μέρες ποτέ.
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

March 21, 2019, 03:06:06 PMReply #427

Offline anvas94

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #427 on: March 21, 2019, 03:06:06 PM »
Ότι μπαίνει στην χώρα περνάει τελωνειο από οποία χώρα και αν είναι. Το αν θα χρεωθεί η όχι έχει να κάνει με αυτά που όλοι ξέρουμε. Πολλές φορές και σε πολλούς τυχαίνει αυτό με τα δέματα. Έχω αρκετά που έρχονται Ελλάδα γρήγορα από όπου τα έχω παραγγείλει αλλά για να φτάσουν στην πόρτα μου είτε φόρτο εργασίας είτε ότι προτιμούν να ασχοληθούν με αυτά που θα πάρουν το παραδάκι ξεχνιούνται κάπου.
δεν νομιζω να ισχυει οτι ολα περνανε απο τελωνειο
εχω παρει ενα καρο πραγματα, και φτηνα και ακριβα,κυριως απο αγγλια , γερμανια, γαλλια.
αλλα και απο ισπανια, ολλανδια, ελβετια, ιταλια..

ποτε και τιποτα δεν σταματησε στο τελωνειο, ουτε και ποτε το tracking number ελεγε "τελωνειακος ελεγχος"
ακομα και απο την ολλανδια ειχα παρει αλουμινενιο ψυγειο νερου απο κινεζο (105 λιρες) χωρις να σταματησει πουθενα.
βεβαια το ψυγειο  ελεγε" item location ALKMAAR", ενω ο ιδιος κινεζος ειχε αλλα αντικειμενα με "item location China"
και πριν το παρω τον ειχα ρωτησει αν πραγματικα το ψυγειο βρισκεται στην ολλανδια

πιο πειστικη θεωρια  μου φαινεται αυτη του νικου για τον  "διεθνη χωρο"....
Ότι μπαίνει στην χώρα ελέγχεται προφανώς. Αυτό εννοώ εγώ περνάει , δηλαδή ελέγχεται η πρέπει να περάσει μια διαδικασία. Το γιατί δεν υπάρχει η σήμανση τελωνειακός ελεύθερο και τα λοιπα λογικά έχει να κάνει με το ότι απλά ενώ πέρασε όλη την διαδικασία που περνάνε όλα τα δέματα , αυτό δεν ήταν με αυτά που έπρεπε να τιμολογηθουν η όχι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
EXW TOURMPO ENMPI.GAMAI.OPHOS THELH KANOYME KONTRA
#παταω

NB se 1.6T.
Greddy TD04H
MS2 Ench
Custom BikiniTop
16x9


https://www.instagram.com/andreasvasiliadis/

March 21, 2019, 03:36:43 PMReply #428

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3919
  • Total likes: 4540
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #428 on: March 21, 2019, 03:36:43 PM »
Προσωπικά πάντως διάφορα κοκοψόνια από Ασία κάνουν πάνω από 2μηνο πλέον ενώ παλιά δεν ξεπερνούσαν τις 40 μέρες ποτέ.
Είχα στείλει πρόσφατα μήνυμα στα ΕΛΤΑ και με ενημέρωσαν ότι υπάρχει μεγάλος όγκος δεμάτων και έλλειψη προσωπικού.
Η αλήθεια είναι ότι πλέον τα δέματα αργούν πολύ. Η επεξεργασία δηλαδή που γίνεται στην Ελλάδα.
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

March 21, 2019, 04:05:25 PMReply #429

Offline harisport

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #429 on: March 21, 2019, 04:05:25 PM »
Για την ακρίβεια παίζει σε ποιον σάκο είναι όταν έρχονται και λίγο η τύχη. Συνήθως ανοίγουν τους πιο μικρούς σάκους και ας έρχονται πιο μετά... Μου είχε τύχει δέμα να κάθεται αεροδρόμιο έναν μήνα με tracking και άλλο δέμα να μπαίνει αεροδρόμιο μετά από αυτό το διάστημα , να περνάει τελωνείο και να έρχεται σε 10 μέρες, με tracking και αυτό,ενώ το άλλο ήταν ακόμα στον πρώτο σάκο και ανοίχτηκε λίγο μετά. Επίσης τον νου σας όταν πληρώνετε τελωνείο, να ανοίγετε πριν τα πληρώσετε ή αμέσως μέσα στο κατάστημα γιατί εγώ πλήρωσα και το άνοιξα σπίτι και μου είχαν σκίσει το πακέτο με μαχαίρι ή πολύ άγαρμπα για τον τελωνειακό έλεγχο και τα Χαν χαλάσει μεσα, μετά έπαιρνα τηλ στα κεντρικά και μου έλεγαν πήγαινε στο κατάστημα και από εκεί με παρέπεμπαν στο τηλέφωνο πάλι. Αποτέλεσμα να κάνω γραπτή αίτηση στο κατάστημα μετά από μήνα για επιστροφή χρημάτων τελωνείου που πλήρωσα λόγω καταστροφής πακέτου και περιεχομένου   κυρίως και μου παν ότι αυτό δεν παίζει, αν τα πλήρωσα μου παν να τα ξεχάσω και ας φταίει το τελωνείο. Ελλαντα

March 21, 2019, 05:09:49 PMReply #430

Offline SteliosR

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #430 on: March 21, 2019, 05:09:49 PM »
Οποιοδήποτε δέμα έχει country of origin EU δεν περνάει τελωνείο και δεν υπόκειται σε τελωνειακή πολιτική.

Αν κάποιος κινέζος στέλνει απο EU έχει 3 επιλογές:

- 'Η έχει πληρώσει δασμούς όταν εισήγαγε που δεν τον συμφέρει και σιγά μην το κάνει
- Ή έχει το στοκ του σε αυτό που ονομάζεται τελωνειακή αποθήκη, δεν φεύγει αν δεν ξεκαθαριστεί ποιος πληρώνει δασμούς και περιμένει αποστολή. Σε κάθε χώρα υπάρχει διαφορετικό χρονικό περιθώριο που μπορεί να μένει σε τελωνειακή αποθήκη.
- Ή έκανε κάποια λαλακια και δεν πλήρωσε ποτέ. Οπότε ισχύει το Country of Origin στα χαρτιά και πάει αναλόγως
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

March 22, 2019, 09:03:26 AMReply #431

Offline Nitroking

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #431 on: March 22, 2019, 09:03:26 AM »
Απο αρχες Νοεμβριου μου ερχονται τωρα τα απλα δεματακια που ειχα παραγγειλει.. Χωρις τελωνειακος ελευθερο γιατι ειναι απλη αλληλογραφια..

Απο την αλλη, EMS απο Αυστραλια 290Ε πληρωσα 101.5Ε τελωνειο.. Αρα οπως το ειχα αρχικα στο μυαλο μου, το 30% χονδρικα, ακομα ισχυει..
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

March 24, 2019, 01:15:04 PMReply #432

Offline Red_Mango

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #432 on: March 24, 2019, 01:15:04 PM »
Επειδη φερνω χρονια διαγνωστικα απο ολο τον κοσμο,το οριο για να μην περναει ενα δεμα τελωνειο μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν τα 32.90usd!
 Τωρα ομως,οσα ειναι εκτος ευρωπης οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω περνανε,και αν δεν πιστεψουν οτι η τιμη ειναι 30 δολλαρια(αγοραζεις κατι 100 λες στον κινα να στο δηλωσει 30)
στο ανοιγουν,και σου στελνουν email να τους στειλεις αποδεικτικα...
Αυτο ισχυει για οσα δεματα ερχονται καθαρα απο κινα,η εχουν προελευση απο εκει..
Απο την αλλη η dhl εχει δικο της τελωνειακο χωρο..Οποτε αν παρεις κατι σχετικα μικρο κατω απο 1-2 κιλα,δηλωσε οτι ειναι μικρς αξιας,και σου ηρθε σε 3-4 μερες!

April 06, 2019, 01:07:15 PMReply #433

Offline mx5silver

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #433 on: April 06, 2019, 01:07:15 PM »
κατι παραξενα πραγματα vol2

μπορει να εχω λαβει πανω από 100-120  δεματα από αγγλια. αυτό δεν μου ειχε ξανατυχει ποτε.
πηρα από αγγλια κατι used πραγματάκια, με αξια 6 λιρες. το δεματακι  ηταν untracked. ετσι και αλλιως δεν κανει πανω από 7 εργασιμες να φτασει ελλαδα.
περιμενω περιμενω, για να μην τα πολυλογω εφτασε μετα από 1μιση μηνα.....
και νομιζω ότι καταλαβα και τον λογο...  ο κουλος ο αγγλος δεν ξερω που νομιζε ότι το εστελνε... στην αμερικη?
προφανως από ασχετοσυνη  πηγε και κολλησε αυτό το χαρτακι "CUSTOMS DECLARATION CN22" 
και ασχετα ότι ερχοταν το δεμα από αγγλια,, επειδή ειχε το CN22 περασε τελωνειο.
και δεν φτανει αυτό, επειδή δεν ειχε δηλωσει αξια, στο τελωνειο το ανοιξαν κιολας να δουν τι εχει μεσα.... :zalistika:

το ιδιο πιστευω ότι εγινε και με τα ακουστικα που πηρα από την ολλανδια. και αυτά εκαναν 1μιση μηνα
ενώ το δεμα ερχοταν από την ευρωπη, περασε τελωνειο επειδή και αυτό ειχε κολλημενο το "CUSTOMS DECLARATION CN22"
ενταξει, αυτοι επειδη είναι κινεζικη εταιρια ισως να κολλανε το CN22 επειδή από ολλανδια μπορει να στελνουν και στον υπολοιπο κοσμο, αμερικη κλπ...

αλλα οι δικοι μας τοσο μοσχάρια είναι? δεν το βλεπουν ότι ερχεται από ευρωπη?
αυτοι το μονο που βλεπουν είναι το custom declaration cn22, και το περνανε τελωνειο από οπου και να ερχεται.... :punish:
τουλάχιστον ετσι καταλαβαινω εγω....


ενώ οι ζαντουλες που πηρα για το μχ5 επισης από ολλανδια εκαναν μονο 6 εργασιμες.
τις εβαλε ο ανθρωπος σε ένα φακελο και τις εστειλε κανονικα....
και βεβαια κανονικα εχω λαβει οτιδήποτε εχει ερθει από ευρωπη χωρις καθυστερηση....


αυτό ηταν στο δεματακι από αγγλια
« Last Edit: April 06, 2019, 01:09:39 PM by mx5silver »

April 07, 2019, 09:29:31 AMReply #434

Offline Dasimo

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #434 on: April 07, 2019, 09:29:31 AM »
Μου συνέβη και εμένα νομίζω είναι fall back σχέδιο για Brexit