Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου  (Read 84949 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

September 14, 2015, 10:14:10 PMReply #390

Offline Konstantinos

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #390 on: September 14, 2015, 10:14:10 PM »
Νίκο, σύμφωνα με τη νομοθεσία πάντα, τέτοιο εισόδημα (εφόσον δηλωθεί) εξισώνεται με εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα, συνεπώς ισχύει φορολόγηση από το πρώτο €. Αν δεν μπορεί να καλύψει την αγορά, εφαρμόζεται το λεγόμενο τεκμαρτό εισόδημα. Σε κάθε περίπτωση θα κληθεί να πληρώσει τον φόρο που αναλογεί στο ποσό που έλαβε ή στο τεκμήριο του αντικειμένου που αγόρασε. Αν πουλήσει σε έμπορο, θα κοπούν παραστατικά, για να καλύπτεται από κλεπταποδοχή και ο έμπορος. Αν πουλήσει σε ιδιώτη/ιδιώτες πολύ δύσκολα αποδεικνύεται η συναλλαγή.
🔰 2007 Mazda Mx-5 1.8 NC1 Roadster
☘️2012 Alfa Romeo Giulietta 940 1.4TB

September 14, 2015, 11:13:11 PMReply #391

Offline Nitroking

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #391 on: September 14, 2015, 11:13:11 PM »
Δηλαδη για να πουλησεις κατι μτχ που αγορασες νομιμα σε αλλον ιδιωτη η εμπορο πρεπει να κανεις εναρξη?
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

September 14, 2015, 11:26:30 PMReply #392

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #392 on: September 14, 2015, 11:26:30 PM »
Θεωρητικά μέχρι 5000€ δεν υπάρχει κάποιο θέμα, απο εκει και πάνω ομως...
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

September 15, 2015, 12:57:57 AMReply #393

Offline nektarios

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #393 on: September 15, 2015, 12:57:57 AM »
Παιδια να ρωτησω θελω να παραγγειλω καποια πραγματα απο mx5parts..με τα capital controls γινονται εισαγωγες?Ευχαριστω!

September 15, 2015, 09:49:38 AMReply #394

Offline simkoz

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #394 on: September 15, 2015, 09:49:38 AM »
Εισαγωγές γίνονται, εξαγωγές χρήματος όμως δεν γίνονται οπότε δεν έχεις τρόπο να πληρώσεις τον mx5parts.
Αν βρεις τρόπο, πχ έχεις ήδη λεφτά στο εξωτερικό ή κάποιον γνωστό σου στο εξωτερικό που θα το πληρώσει αυτός για σένα ή ξένη πιστωτική κάρτα νομίζω μπορείς μια χαρά να ψωνίσεις.
Brilliant Black NC 2.0 ->Presentation
RX-8 sway bars
Goodwin RoadsterSport II Duals
BC RS Coilovers
I.L. Aluminium Strut Brace kit
Rear upper Strut Bar
Daylight lights

September 15, 2015, 10:30:35 AMReply #395

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #395 on: September 15, 2015, 10:30:35 AM »
Παρακαλω να απαντουν οσοι ξερουν σιγουρα, γιατι αυτα που διαβαζω πιο κατω εμενα δεν μου στεκουν ως λογικα

Εντολέας μου πρόσφατα χρειάστηκε σε έλεγχο καταθέσεων να δικαιολογήσει μικροποσά στον λογαριασμό του, προερχόμενα από μαζική αγορά προϊόντων για λογαριασμό μελών αυτοκινητιστικού forum καλή ώρα. Χωρίς υφιστάμενα capital controls και πάλι βρέθηκε σε δύσκολη θέση. Ειδικά επί των περιορισμών που ισχύουν στην Ελλάδα, μπορεί κανείς να βρει μεγάλο μπελά. Τώρα αν πρόκειται συνδρομή σε μια δύο αγορές δεν υφίσταται ζήτημα. Θέλει προσοχή όμως για περισσότερες. Ας το έχουμε κατά νου. Μακάρι να ήταν τόσο απλό.
Προσωπικός, Γιάννη. Και μάλιστα για πέντε χρόνια αναδρομικός έλεγχος.
Μέχρι και μεσίτη τον χαρακτήρισαν. Οι τριγωνικές συναλλαγές ενέχουν κινδύνους.

Τι να δικαιολογησει δηλαδη? "Πουλησα Χ αντικειμενα, μεταχειρισμενα, μεσω αγγελιες στη χρυση ευκαιρια". Τελος. Υπαρχει τυπος που ζηταγε 2 χιλιαρικα για το πρωτο τευχος των 4Τροχων, αμα δηλαδη αυτος το πουλησει και παρει τα 2 χιλιαρικα τι πρεπει να κανει? Επισης δεν στεκει το παρακατω:

Με απλά λόγια.Θα πρέπει να δικαιολογείται κάθε κατάθεση στον τραπεζικό μας λογαριασμό όταν προέρχεται από τρίτο.
Αν όχι είναι δυνητικά μαύρο χρήμα.

Επίσης θα μπορούν τα χρήματα που έχουν "φύγει" στο εξωτερικό για αγορές αγαθών να προσμετρηθούν στα τεκμήρια.

Αγόρασες κύριε χάρντοπ,ανάρτηση ή ζάντες που κοστίζουν 1000 ευρώ?Δικαιολογούνται από το υπόλοιπο της δήλωσής
σου?Αν όχι έλα και πλήρωσε φόρο,διότι είναι μαύρο χρήμα.


Θεωρητικά δεν γίνεται να ελεγχθούν οι πάντες και θεωρητικά πάντα θα πρέπει να ξεκινήσουν από τα μεγάλα ψάρια.
Μαζί μ αυτά όμως (που δεν θυμάμαι να την έχουν πατήσει και ποτέ) θα πιαστεί και μπόλικη μαρίδα.

δεν στεκει πχ το 1ο bold. Τι σημαινει "δυνητικα μαυρο χρημα"? Το να πουλας αντικειμενα ιδιοκτησιας σου σαν ιδιωτης και να παιρνεις λεφτα, δεν ειναι "εισοδημα". Σιγουρα δεν ειναι εισοδημα υπο την εννοια που εννοει η φορολογια εισοδηματος, και σιγουρα αυτα τα χρηματα δεν υποκεινται σε φορολογηση ωστε να υποχρεουσαι να κανεις/δηλωσεις το οτιδηποτε στην εφορια.

Αμα εγω δηλαδη εχω ενα κρεβατι της Νεοσετ αλλα επειδη ειμαι μαγκας, καταφερω να το πουλησω 10 χιλιαρικα, θα πρεπει να το δηλωσω καπου και - ακομα περισσοτερο - να πληρωσω φορο?

το 2ο bold επισης δεν μου στεκει, για ενα απλο λογο. Υπαρχει αυτη τη στιγμη νομος που να λεει "θα χρησιμοποιουμε τα ποσα που καταβαλεις για αγορες ως κριτηριο για το ποσα εβγαλες πραγματικα"? Αν υπαρχει, εξηγηστε τον μου. Αν οχι, τοτε πολυ απλα δεν μπορουν να το κανουν.

Να ρωτησω κατι ρε Κωννε? Αν καποιος αρχιζει και βγαζει λεφτα ξεπουλωντας το αμαξι του (πχ dimsabas) και μετα με τα λεφτα που βγαλει πουλωντας ακομα και τις αγκραφες απο τις ζωνες, αγορασει ενα τουρμπο κιτ αξιας 1500Ε, τι γινεται? Αν ας πουμε δεν του εφτανε το εισοδημα για τα 1500Ε αλλα τα εβγαλε πουλωντας τους μεντεσεδες, πως μπορει αυτος να τα δικαιολογησει μετα?

σε αυτο απαντηθηκε το παρακατω:

Νίκο, σύμφωνα με τη νομοθεσία πάντα, τέτοιο εισόδημα (εφόσον δηλωθεί) εξισώνεται με εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα, συνεπώς ισχύει φορολόγηση από το πρώτο €. Αν δεν μπορεί να καλύψει την αγορά, εφαρμόζεται το λεγόμενο τεκμαρτό εισόδημα. Σε κάθε περίπτωση θα κληθεί να πληρώσει τον φόρο που αναλογεί στο ποσό που έλαβε ή στο τεκμήριο του αντικειμένου που αγόρασε. Αν πουλήσει σε έμπορο, θα κοπούν παραστατικά, για να καλύπτεται από κλεπταποδοχή και ο έμπορος. Αν πουλήσει σε ιδιώτη/ιδιώτες πολύ δύσκολα αποδεικνύεται η συναλλαγή.

τι λετε ρε παιδια? "εισοδημα" τα λεφτα που θα παρεις αν πουλησεις μεταχειρισμενα πραγματα της κατοχης σου (που κατα 99,9% εχεις αγορασει και πληρωσει ακριβοτερα ως καινουρια) για τα οποια θα κληθεις κιολας να πληρωσεις φορο? Πλακα μου κανετε τωρα? Αυτο (πληρωμη φορου για κατι που πουλησες ως ιδιωτης) δεν γινεται οταν πχ πουλησεις ενα αυτοκινητο, θα γινει για το καναπε και τα συλλεκτικα σεμεδακια της μανας μου?

Δηλαδη για να πουλησεις κατι μτχ που αγορασες νομιμα σε αλλον ιδιωτη η εμπορο πρεπει να κανεις εναρξη?
Θεωρητικά μέχρι 5000€ δεν υπάρχει κάποιο θέμα, απο εκει και πάνω ομως...

Που τα λεει αυτα ρε παιδια?

September 15, 2015, 11:03:57 AMReply #396

Offline saldale

MY09 - Noisy Combative Exclusive Classy

September 15, 2015, 11:19:21 AMReply #397

Offline philosopher

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #397 on: September 15, 2015, 11:19:21 AM »
http://www.fpress.gr/trapezes/item/37299-xemplokaroyn-oi-pliromes-se-paypal-kai-ebay-meso-internet


Το θέμα μετά είναι πότε θα μας βγάλει το PayPal από τη μαύρη λίστα...

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



September 15, 2015, 12:48:48 PMReply #398

Offline Konstantinos

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #398 on: September 15, 2015, 12:48:48 PM »
Κώστα, ορθώς απορείς και ενίστασαι. Η φορολογική νομοθεσία, αχανής και αυτοαναιρούμενη, είναι φοροεισπρακτική και παράλογη. Όσα αναφέρω αρχικά και στη συνέχεια ως απάντηση στον Νίκο (ελπίζω να το έπιασα σωστά και να μην το παρερμήνευσα) προκύπτουν από την εφαρμογή της νομοθεσίας, δηλαδή από οικονομικούς ελέγχους. Στα πορίσματά τους μπορεί κανείς να δει ακόμη πιο παράλογες αιτιολογήσεις στα πρόστιμα που καταλογίζουν. Γι'αυτό υπάρχει η δικαιοσύνη, για να ελέχγει αν εναρμονίζονται τα πρόστιμα με τη νομοθεσία (σπάνια). Είναι όμως ακραία όσα γράφονται και αποτελούν την αισχάτη των περιπτώσεων. Επειδή αντιμετώπισα τέτοιο ζήτημα πρόσφατα, αν και ήθελα να χαιρετήσω την κίνηση του Σϊμου, δεν μπορούσα να μην το αναφέρω. Mood killing, αλλά το θεώρησα υποχρέωσή μου.
🔰 2007 Mazda Mx-5 1.8 NC1 Roadster
☘️2012 Alfa Romeo Giulietta 940 1.4TB

September 15, 2015, 05:47:42 PMReply #399

Offline Manolis

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #399 on: September 15, 2015, 05:47:42 PM »
Επισης δεν στεκει το παρακατω:

Με απλά λόγια.Θα πρέπει να δικαιολογείται κάθε κατάθεση στον τραπεζικό μας λογαριασμό όταν προέρχεται από τρίτο.
Αν όχι είναι δυνητικά μαύρο χρήμα.

Επίσης θα μπορούν τα χρήματα που έχουν "φύγει" στο εξωτερικό για αγορές αγαθών να προσμετρηθούν στα τεκμήρια.

Αγόρασες κύριε χάρντοπ,ανάρτηση ή ζάντες που κοστίζουν 1000 ευρώ?Δικαιολογούνται από το υπόλοιπο της δήλωσής
σου?Αν όχι έλα και πλήρωσε φόρο,διότι είναι μαύρο χρήμα.


Θεωρητικά δεν γίνεται να ελεγχθούν οι πάντες και θεωρητικά πάντα θα πρέπει να ξεκινήσουν από τα μεγάλα ψάρια.
Μαζί μ αυτά όμως (που δεν θυμάμαι να την έχουν πατήσει και ποτέ) θα πιαστεί και μπόλικη μαρίδα.

δεν στεκει πχ το 1ο bold. Τι σημαινει "δυνητικα μαυρο χρημα"? Το να πουλας αντικειμενα ιδιοκτησιας σου σαν ιδιωτης και να παιρνεις λεφτα, δεν ειναι "εισοδημα". Σιγουρα δεν ειναι εισοδημα υπο την εννοια που εννοει η φορολογια εισοδηματος, και σιγουρα αυτα τα χρηματα δεν υποκεινται σε φορολογηση ωστε να υποχρεουσαι να κανεις/δηλωσεις το οτιδηποτε στην εφορια.

Αμα εγω δηλαδη εχω ενα κρεβατι της Νεοσετ αλλα επειδη ειμαι μαγκας, καταφερω να το πουλησω 10 χιλιαρικα, θα πρεπει να το δηλωσω καπου και - ακομα περισσοτερο - να πληρωσω φορο?

το 2ο bold επισης δεν μου στεκει, για ενα απλο λογο. Υπαρχει αυτη τη στιγμη νομος που να λεει "θα χρησιμοποιουμε τα ποσα που καταβαλεις για αγορες ως κριτηριο για το ποσα εβγαλες πραγματικα"? Αν υπαρχει, εξηγηστε τον μου. Αν οχι, τοτε πολυ απλα δεν μπορουν να το κανουν.






Στο πρώτο κομμάτι του ποστ μου,έγραψα για οποιαδήποτε μεταφορά/κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό.Δεν αναφέρθηκα
απαραίτητα σε εισόδημα που προέκυψε από πώληση.Σε οποιοδήποτε έλεγχο που μπορεί να προκύψει,θα πρέπει να μπορούν
να δικαιολογηθούν όλες οι καταθέσεις που έγιναν από τρίτους.

Στο δεύτερο κομμάτι του ποστ μου ότι έγραψα δικαιολογείται απλά και μόνο από μία λέξη.Περιουσιολόγιο.
Πλέον δεν είναι ζήτημα το αν θα ισχύσει,αλλά το πόση αναδρομικότητα θα έχει το μέτρο.Δηλαδή αν θα εξετάζει μία περίοδο
5 ή και 10 χρόνων πίσω.Αυτή την στιγμή όντως δεν υπάρχει νόμος,έτσι όπως το αναφέρεις.Θα υπάρξει σύντομα όμως.
Και εκεί τα ποσά θα πρέπει να δικαιολογούνται ακριβώς όπως το έγραψα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πιάσουν έναν έναν και θα τον περάσουν κόσκινο.Θα γίνουν όμως έλεγχοι είτε δειγματοληπτικοί,είτε
μεγάλης κλίμακας (αναλόγως με το πόσα τους λείπουν) και θα πέσει πριονοκορδέλα.

Μην εξανίστασαι,επειδή αυτά που διαβάζεις δεν είναι λογικά.Αυτά που γίνονται τον τελευταίο καιρό (έστω χρόνια) σου
φαίνονται λογικά?

September 15, 2015, 05:55:20 PMReply #400

Offline Konstantinos

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #400 on: September 15, 2015, 05:55:20 PM »
Και συμπληρωματικά μια διευκρίνιση στο παράδειγμα του Νίκου. Αγορές άνω των 5.000€ βαρύνονται με τεκμήριο κτήσης. Μεμονωμένα ένα hard top ή ένα turbo kit, δεν έχουν τεκμήριο. Αναφέρομαι σε όσες έχουν , συνεπώς πρέπει να δικαιολογηθούν αν όχι από υπόλοιπα προηγουμένων ετών, από άλλες πηγές (πχ.εκποίηση περιουσίας)
🔰 2007 Mazda Mx-5 1.8 NC1 Roadster
☘️2012 Alfa Romeo Giulietta 940 1.4TB

September 15, 2015, 09:16:36 PMReply #401

Offline kacey

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #401 on: September 15, 2015, 09:16:36 PM »
α) ειχα ενα καναπε της γιαγιας μου και τον πουλησα 43 χιλιαρικα γιατι ειμαι μαγκας. πρεπει να το δηλωσω καπου? πρεπει να πληρωσω φορο?
β) η αγοραπωλησια ηταν απο ιδιωτη (εμενα) σε ιδιωτη, με μετρητα. Τον λενε Μητσαρα, επικοινωνησε μαζι μου μεσω χρυσης ευκαιριας, και δεν τον ξαναειδα απο τοτε.  Τι περιουσιολογιο να ελεγξεις για αυτο / να στησεις σαν κρατος, οταν παιζει τετοια περιπτωση? Τι σημασια εχει ποσο πισω θα πας, για να φτιαξεις το περιουσιολογιο το δικο μου και του Μητσαρα στο παραπανω? Δεν γινεται.

γ) "Αγορές άνω των 5.000€ βαρύνονται με τεκμήριο κτήσης. Μεμονωμένα ένα hard top ή ένα turbo kit, δεν έχουν τεκμήριο. Αναφέρομαι σε όσες έχουν , συνεπώς πρέπει να δικαιολογηθούν αν όχι από υπόλοιπα προηγουμένων ετών, από άλλες πηγές (πχ.εκποίηση περιουσίας)"

μα αφου δεν ειμαι υποχρεωμενος να κανω το παραμικρο (?) για το καναπε που πουλησα 43 χιλιαρικα επειδη ειμαι μαγκας, τι να δικαιολογησω ρε παιδια? ή θα γυρισει κανεις και θα μου πει "οχι αυτα τα λεφτα δεν εχεις δικαιωμα να τα χρησιμοποιησεις, αφου..." αφου τι?

ασε το μαγικο καναπε. Αμα ξεπουλησω τα παντα που εχω αυτη τη στιγμη τριγυρω μου μεσα στο σπιτι μου, μαζεψω 10 χιλιαρικα αλλα σε κομματια 100-100-300-200 ευρω, και παω να αγορασω το Χ πραγμα που κανει 10 χιλιαρικα? Αμα το αγορασω με μετρητα στο χερι vs με καποιο "εμφανη" τροπο (πχ εμβασμα/καταθεση)? ή θα πιανουμε μονο τα φανερα?

αμα καθε βραδυ χαλαω 5 χιλιαρικα σε λελουδα στα μπουζουκια, πως θα με ελεγξεις αν τα εισοδηματα μου δικαιολογουν τις αγορες μου? Φαγητο, σουπερμαρκετ (οπου μπορω να αγοραζω ειτε μακαρονια ειτε κασες Moet)?

δεν εξανισταμαι, απλα δεν γινονται αυτα τα πραγματα. Ειναι ανεφαρμοστα.

September 15, 2015, 10:20:55 PMReply #402

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3921
  • Total likes: 4542
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #402 on: September 15, 2015, 10:20:55 PM »
Πριν 3 μήνες πούλησα μια αγωνιστική μοτοσυκλέτα μέσω ebay στην Τσεχία.
Τίμημα 5000 δολλάρια.
1)Θα φορολογηθούν αυτά?
2)Το PayPal μου μπλόκαρε τα λεφτά και μου ζήτησε επιπλέον χαρτιά όπως ταυτότητα,λογαριασμό ΔΕΗ με την δικαιολογία ότι πολεμάνε το ξέπλυμα μαύρου χρήματος.
Τελικά τα πήρα.
Να αρχίσω να αγχώνομαι Κώστα?
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

September 16, 2015, 09:27:01 AMReply #403

Offline mx5silver

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #403 on: September 16, 2015, 09:27:01 AM »
αυτο που κανει το παυπαλ ειναι μια τυπικη διαδικασια ακριβως για να μην πηγαινοερχονται ανωνυμα χρηματα σε ανωνυμους λογαριασμους.....


αλλιως θα διακινουνταν το μαυρο χρημα αβερτα μεσω παυπαλ...  θα σου εστελνε ο "αλλος" 43.000 ευρα και θα εγραφε δικαιολογια"αγορα καναπε".... και θα τα λαμβανες εσυ ανωνυμα....

τωρα το κατα ποσο ειναι πιθανη η φορολογηση για αυτα τα ποσα ειναι αγνωστο... και μαλλον χλωμο να γινει...

September 16, 2015, 09:54:47 AMReply #404

Offline Nitroking

Re: Σχολια για αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #404 on: September 16, 2015, 09:54:47 AM »
Εμεις ως πολιτες Κωννε μπορουμε να κανουμε κατι για ολα αυτα? Μπορουμε να προσφυγουμε πχ στο διεθνες δικαστηριο? Ολα αυτα τα μετρα οπως λες ειναι φοροεισπρακτικα και επισης ειναι κατα της ιδιωτικοτητας πολλες φορες.. Τι μπορει να γινει?
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..