Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ  (Read 20659 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

June 09, 2012, 12:54:46 AM

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« on: June 09, 2012, 12:54:46 AM »
Οπως ειπε ο Δημητρης (Tsekos86) σε αναλογο θεμα προς Σεπτεμβρη μερια θα κινηθει για αγορα ελαστικων για 3 αμαξια, εγω για το δευτερο αμαξι που εχω αλλα και απο οτι ειδα και ο Κωνε για αλλα 3 αμαξια (...εαν καταλαβα καλα). Δλδ μεχρι στιγμς 7 τετραδες!!!

Εαν μαζευτουν αρκετες τετραδες πολυ πιθανο να πετυχουμε πολυ καλη τιμη.

Εαν καποιο μελος θελει μεχρι τοτε μπορει να δηλωσει τι λαστιχο ακριβως θελει (μαρκα, διασταση) με την προυποθεση ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙ και οχι τελευταια στιγμη να κανει πισω. Η ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΔΕΣΜΕΥΕΙ ΤΟΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑ.  Οποτε ας το σκεφτει καλα και εαν ειναι να δηλωσει οποιος θελει. Οταν με το καλο κατασταλαξουμε σε ποσοτητες και μαρκες θα κινηθω εγω με τον Δημητρη παρεα (...οποιο θελει ερχετε μαζι ή περνει τιμες απο δικο του μαγαζι κατοπιν συννενοησεως μαζι μας ωστε να μην γινει πατατα) για να παρουμε προσφορες απο οσα περισσοτερα μαγαζια μπορουμε.

Αναλυτικα στο τελος θα βγει στον καθενα το ποσο που του αναλογει και θα γινει η καταθεση των χρηματων μαλλον σε καποιο λογαριασμο ωστε να μαζευτουν και να αγοραστουν απο το μαγαζι που θα πετυχουμε την καλυτερη τιμη!!! Το ποιο πιθανο μετα οποιος εχει παρει μερος θα πηγαινει και θα τα βαζει ή καπως ετσι!!! Θα δουμε πως θα γινει. Φυσικα καθε ιδεα-γνωμη δεκτη!!!

Δεν πρεπει να εχει ξαναγινει αναλογη κινηση οποτε θα παρακαλεσουμε την υπομονη σας και την αμεσση συνεργασια σας!!!


June 10, 2012, 09:44:26 PMReply #1

Offline alfie86

Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #1 on: June 10, 2012, 09:44:26 PM »
Χαρη τα ειπαμε κιολας αλλα το λεω και εδω οτι μετα το καλοκαιρι θα κινηθω για λαστιχακια στο μουχου οποτε ειμαι μεσα για την αγορα.Βεβαια ακομα δεν εχω κατασταλαξει σε λαστιχα αλλα θα βρεθει αυτο μεχρι τοτε..Count me on οποτε  ;)

June 10, 2012, 10:33:43 PMReply #2

Offline pipilas29

Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #2 on: June 10, 2012, 10:33:43 PM »
και εγω μεσα ειμαι αλλα για ενα corolla.175/65/13! ;D ;D ;D.και αν εχουμε κανενα ψηλο τοτε το βλεπουμε και για το mazda

June 10, 2012, 11:26:08 PMReply #3

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #3 on: June 10, 2012, 11:26:08 PM »
Τα λαστιχα δεν ειναι απαραιτητο οτι πρεπει να ειναι για MAZDA NA-NB-NC!!! Οτι λαστιχα θελει κανεις και οτι μαρκα διασταση.

June 10, 2012, 11:48:02 PMReply #4

Offline saldale

Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #4 on: June 10, 2012, 11:48:02 PM »
Η ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΔΕΣΜΕΥΕΙ ΤΟΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑ

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό?
MY09 - Noisy Combative Exclusive Classy

June 11, 2012, 12:05:40 AMReply #5

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #5 on: June 11, 2012, 12:05:40 AM »
Σωστα κανεις και ρωτας Αντωνη μιας και δεν το εχω εξηγησει πολυ καλα.

Εχουμε και λεμε.

Οταν με το καλο κλεισει η λιστα τοτε ολοι θα βαλουν ενα ποσο σε εναν τραπεζικο λογαριασμο. Παραδειγμα, εαν τα λαστιχα που θες κανουν 1000ευρω υποθετικη τιμη θα βαλεις περιπου τα μισα και μετα θα ξεκινησω το ψαξιμο για την καλυτερη δυνατη τιμη που μπορουμε να πετυχουμε στο συνολο.
Στο τελος αφου "κλεισουμε" το μαγαζι και την τελικη τιμη που θα αντιστοιχει στον καθενα, θα δουμε ποσα χρηματα ειναι ακομα που θα αντιστοιχουν στον καθενα (...εαν στην αρχη εδωσες 500ευρω και ειναι ακομα να δωσεις αλλα 300 ευρω) ειτε θα κατατεθουν στον ιδιο λογαριασμο και μετα θα παω να τα "πληρωσω" και θα δωσω ονοματα στο μαγαζι και θα μπορεις μετα μεσα σε ενα ευλογο χρονικο διαστημμα να πας να τα τοποθετησεις ειτε παλι θα δωσω τα 500ευρω σου μαζι με το ονομα σου και θα πρεπει παλι στο ευλογο χρονικο διαστημμα να πας να δωσεις την διαφορα κατευθειαν στο μαγαζι και να τα βαλεις. Μαλλον η πρωτη περιπτωση ειναι η ποιο πιθανη.

Εαν εχει κανεις καμια αλλη ιδεα ευχαριστως να την ακουσουμε. Ξανα λεω οτι κατι τετοιο λογικα πρωτη φορα κανονιζετε και ειναι αρκετα δυσκολο εαν δεν εχεις καποιον μπουσουλα ή προηγουμενη εμπειρια μιας και η ευθυνη ειναι τεραστια!!!

Ελπιζω να το εξηγησα σωστα!!!

June 11, 2012, 12:12:05 AMReply #6

Offline saldale

Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #6 on: June 11, 2012, 12:12:05 AM »
Δεν κατάλαβα ρε συ Χάρη...

Προσωπικά θα ήθελα να γνωρίζω την ΤΕΛΙΚΗ τιμή των ελαστικών που θέλω να αγοράσω.
Και ΑΝ η τιμή είναι καλή, πολύ ευχαρίστως να σου καταθέσω τα λεφτά οπου θές.

 
MY09 - Noisy Combative Exclusive Classy

June 11, 2012, 12:17:09 AMReply #7

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #7 on: June 11, 2012, 12:17:09 AM »
Αντωνη καλη η ιδεα σου αλλα φοβαμαι οτι μπορει να γινει μιρο μπερδεμα!!! Θα το δυμε ομως μεχρι τοτε!!

Επισης ξεχασα να αναφερω οτι μπορει η διαφορα τιμης απο το να τα βαλεις μονος σου να μην ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ (...εαν και θα προσπαθησω για το καλυτερο!!!) αλλα και λιγα ευρω να γλυτωσεις δεν νομιζω να στεναχωρησει κανεναν. Ομως επειδη οι περισσοτεροι λαστιχαδες κυνηγανε τους πελατες με το τουφεκι, δεν νομιζω να αρνηθουν σε μια μεγαλη τετοια παραγγελια.

Τελος οταν με το καλο "κλεισει" η λιστα θα προσπαθησω με την βοηθεια καποιου εμπειρου μελους ( :giveheart: :giveheart: :giveheart: ) να επικοινωνησω και με τον Camskill μηπως και μπορεσουμε και καταφερουμε να μας στειλει Ελλαδα μιας και εχει σταματησει εδω και λιγο καιρο.

Μεχρι τοτε θα δειξει.

Επισης καθε μελος που θα δηλωσει συμμετοχη στην τελικη λιστα θα πρεπει να γραψει αναλυτικα τι μαρκα και διασταση ελαστικου θελει αλλα και καποια εναλλακτικη επιλογη εαν τυχον αυτο που θελει ειναι δυσκολο ή σπανιο!!!

June 11, 2012, 12:21:14 AMReply #8

Offline nmwisima

Re: Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #8 on: June 11, 2012, 12:21:14 AM »
Ο Χάρης υποθετει ευλογα οτι η τελική τιμη που θα εξασφαλίσει θα είναι χαμηλοτερη της λιανικης. Λέει λοιπόν οτι αν τα λάστιχα που θες κοστιζουν σε έναν οποιονδηποτε λαστιχά 1000 ευρω, να βάλεις αρχικά τα μισά κι αν τελικά αντί για 1000 τα πάρετε 800, άπλα να συμπληρωσεις τα υπόλοιπα.
Sent from my Nexus S

June 11, 2012, 12:22:23 AMReply #9

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #9 on: June 11, 2012, 12:22:23 AM »
Χάρη δεν νοείται τέτοιου είδους GB, η ομαδικη αγορα εχει σκοπο να βοηθησει τα μελη να κερδισουν καποια χρηματα, οχι να τα φερει σε δύσκολη θεση και να τους αναγκασει να πληρώσουν, σε παρακαλώ αλλαξε τον παραπάνω ορο, διαφορετικα ολο το τοπικ θα διαγραφεί.
Ετσι και αλλιως μιλαμε για αρκετες 4αδες οποτε ας παρεις τιμες για ενα Χ αριθμο με μια αποκλιση +/-2 τετραδες. Εκτος αυτου οι οικονομικες συγκυρίες ειναι τετοιες που και καποιος δυσκολα μπορει να δεσμευθεί αλλα και ο λαστιχας δεν θα ενοχληθεί ιδιαιτερα αν για παραδειγμα στα 40 τμχ χασει 4 η 8.

Επισης εχε στο νου σου οτι ολοι οι λαστιχαδες δεν εχουν την ιδια συνεργασια με ολες τις εταιριες οποτε δεν ειναι εφικτό να βρεις οτι και αν ζητησει ο καθενας στην καλυτερη τιμη.
« Last Edit: June 11, 2012, 12:26:38 AM by jSkyline »
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

June 11, 2012, 12:26:59 AMReply #10

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #10 on: June 11, 2012, 12:26:59 AM »
Αχιλλεα σωστα τα λες. Σιγουρα απο το να τα παρεις μονος σου θα πετυχουμε καλυτερη τιμη. Ομως αυτο το group buy γινετε για αυτους που ειναι σιγουροι οτι θελουν ελαστικα, που θα περναν ετσι και αλλιως και οχι απλα ψαχνουν να δουν. Αυτοι που θα θελουν σιγουρα χαμενοι δεν θα βγουν.

Επισης στο τελος θα αναφερω αναλυτικα το κοστος του καθενος για την αποφυγη παρεξηγησεων του τυπου ...." κανονισες αυτο το group buy για να πληρωσουν οι αλλοι και εσυ να τα βαλεις τσαμπα" ή οτι αλλο μπορει κανεις κακοπροαιρετα να σκεφτει!!! Μπορει οποιος θελει στις συνομιλιες που θα κανουμε με οσους λαστιχαδες μιλησουμε να ειναι παρων!!!

Καθε δυνατη βοηθεια απο οποιον θελει σιγουρα θα εκτιμηθει!!! :exaclty: :exaclty: :exaclty:

June 11, 2012, 12:29:43 AMReply #11

Offline el loco

Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #11 on: June 11, 2012, 12:29:43 AM »
καλη σκεψη παιδια,αλλα και εγω θελω να ξερω περιπου τα χρηματα...


δεν ξερω αν ισχυει αλλα εχω ακουσει πως ειναι παμφθηνα στην βουλγαρια,αν μπορουμε να παραγγειλουμε..
drift it like u stole it!!!!!
mx-5..
z750...bye bye

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2676747/

June 11, 2012, 12:34:11 AMReply #12

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #12 on: June 11, 2012, 12:34:11 AM »
Γιαννη να σε ρωτησω κατι? Εαν τρεχω σαν τον Βεγγο για ποσες μερες να παρω τιμες, να κανω παζαρια οσο μπορω και στο τελος απο τις 40τετραδες που θα εχουν δηλωσει συμμετοχη ξαφνικα οι 10-15 τετραδες την κανουν (...καθολου δυσκολο!) τοτε εγω τι κανω? Ξανατρεχω απο την αρχη? Τσακωνομαι με τον λαστιχα που θα εχει δωσει τιμες για 40τετραδες και ξαφνικα πανε 20? Η περιμενεις να τα βαλω εγω απο την τσεπη μου?

Το να "φυγουν" 2-3 τετραδες ειναι πολυ πιθανο και λες παει στο καλο, αλλα και παλι μπορει να δημιουργησει στο συνολο προβλημα!!! Και οι λαστιχαδες εχουν επιχειρηση και θελουν να βγαλουν το κερδος τους ειτε με μια τετραδα ειτε με 40τετραδες!!!

June 11, 2012, 12:36:34 AMReply #13

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #13 on: June 11, 2012, 12:36:34 AM »
καλη σκεψη παιδια,αλλα και εγω θελω να ξερω περιπου τα χρηματα...


δεν ξερω αν ισχυει αλλα εχω ακουσει πως ειναι παμφθηνα στην βουλγαρια,αν μπορουμε να παραγγειλουμε..

Τασο εαν εσυ θα εδινες Χ χρηματα για να βαλεις μονος σου λαστιχα τωρα θα πετυχεις λιγο καλυετρη τιμη. Το ποσο καλυτερη δεν μπορω να σου πω μιας και δεν ξερω!!!

Οσο για το αλλο με την Βουλγαρια εαν ξερεις κατι και μπορεις να βοηθησεις τοτε ευχαριστως να βοηθησεις εαν θες ακομα και ας μην παρεις λαστιχα. Ετσι θα βοηθησεις το συνολο!!!

June 11, 2012, 12:44:11 AMReply #14

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #14 on: June 11, 2012, 12:44:11 AM »
Χαρη αμα θες κανε κλιμακωτο deal εξ αρχης για να αποφυγεις το τρεξιμο, παρε μια εκπτωση για 5-10-15-20 τετραδες, ζητα κλιμακωτη εκπτωση αν ειναι εφικτο ζητα του να σου προτεινει συγκεκριμενους τυπους ελαστικων που μπορει να σου κανει μεγαλη εκπτωση, εχεις ενα καλο εργαλειο διαπραγματευσης αφου εσυ ο Κων/νος και ο Δημητρης εισαστε απο μονοι σας ενα GB εξασφαλισε οτι θα παρεις το ΟΚ απο τους φιλους σου πρωτα και μετα αν κατσουν και αλλοι 3-4-5 παλεψε για ακομα καλυτερη τιμη αν ειναι εφικτο. Σκεψου λιγο αυτα που γραφω και θα δεις οτι με τα γραφομενα σου αποτρεπεις αντι να παρακινεις καποιο μελος να συμμετεχει.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio