Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ  (Read 20736 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

June 11, 2012, 01:05:23 AMReply #15

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #15 on: June 11, 2012, 01:05:23 AM »
Γιαννη οπως ξερεις οι τιμες των ελαστικων διαφερουν και μαλιστα πολυ εαν συγρινεις τα λαστιχα που θελω εγω για το SUZUKI ALTO μου με καποιον που θελει 225/45/17 ή με το Yaris του Κωνε ή με την ALFA ROMEO του Τσεκου.

Μπορει αυτο που λες να μην ειναι λαθος αλλα ειναι τεραστια μανουρα και φοβαμαι οτι θα φαμε τα μουτρα μας. Μεχρι τοτε ελπιζω ομως να εχει γινει καποια συναντηση και να τα πουμε και απο κοντα και να μου το εξηγησεις λιγο καλυτερα αυτο που λες και σκεφτεσε και μπορει να το κανουμε ετσι. Ομως μεχρι τοτε θα παραμεινει ως εχει.

Απο εκει και περα δεν υποχρεωνουμε κανεναν να μπει στο GB αυτο. Θα μπορουσαμε καλιστα να μην λεγαμε τιποτα και σε κανεναν και ο Τσεκος, ο Κωνε και εγω που το συζηταμε καιρο να το καναμε απο μονοι μας και να μην ειχαμε κανενα αγχος ή τρεξιμο. Ομως σκεφτηκαμε οτι μπορει να θελει και κανενας αλλος και να παρει τα λαστιχα που τον ενδιαφερει σε λιγο καλυτερη τιμη.

Οποιος ειναι και ειχε δρομολογησει να παρει λαστιχα στο χρονικο διαστημα αυτο μπορει και να τον συμφερει να μπει στο GB.

Οσο για αυτο που λες να μου προτεινει διαφορετικους τυπους ο λαστιχας δεν το κανω διοτι δεν περνω το ρισκο εαν το "διαφορετικο" λαστιχο που θα μου/σου προταθει στο τελος δεν σε ικανοποιησει οπου και μετα θα τρεχω να βγαλω τα καστανα απο την φωτια εγω!!! Κατσε με την ησυχια σου, ψαξε τι θες μαζι με μια εναλλακτικη λυση ωστε εσυ να επιλεξεις αυτο που εσυ θες!!!

June 11, 2012, 07:47:53 AMReply #16

Offline iNFiNiTy

Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #16 on: June 11, 2012, 07:47:53 AM »
Αν το μετανιώσουμε χάνουμε τα λεφτά μας;

June 11, 2012, 07:56:37 AMReply #17

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #17 on: June 11, 2012, 07:56:37 AM »
Απο την στιγμη που θα μπεις στην λιστα παει να πει οτι θα επαιρνες λαστιχα ετσι και αλλιως και ας μην γινοταν το GB οποτε για ποιο λογο να το μετανιωσεις?

Αλλα οπως εξηγησα και ποιο πανω στον Γιαννη εαν δηλωθουν 40τετραδες και παρω προσφορες για αυτα και "μετανιωσουν" οι 15τετραδες "ξαφνικα" τοτε το ποιο λογικο και πιθανο η προσφορα για τις 40τετραδες να μην ισχυει, να πρεπει παλι απο την αρχη να ψαχνω και να μου βγει εμενα το λαδι και ο πατος. Οχι ευχαριστω!!!

Θες λαστιχα? Μπες!!! Θες απλα να μαθεις? Μπορεις τοτε με ενα τηλ σε λαστιχαδες να μαθεις απο μονος σου!!! Δεν θες και απλα θες να κανεις χαβαλε? Δωσαμε!!!

June 11, 2012, 10:02:05 AMReply #18

Offline leonidas11b

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3384
  • Total likes: 1
  • Gender: Male
  • If you can't drift with 90ps,900ps can't help you.
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #18 on: June 11, 2012, 10:02:05 AM »
Κάντε μια λίστα με τις διαστάσεις των ελαστικών που θέλετε και αν έχετε κάποια προτίμηση στον τύπο του ελαστικού.
Από εκεί και πέρα πηγαίνει κάποιος με τη λίστα στο λαστιχά και κάνει οποιοδήποτε deal μπορεί.

π.χ.

195/50/15 ΤΟΥΟ R888  χ 1 τεμάχιο
205/50/16 -------------  x 3 τεμάχια
195/50/15 Meklapses   x 5 τεμάχια
κ.τλ.
miata NBFL 1.6
4.7 FGR
Torsen LSD
Coilover




June 11, 2012, 10:41:54 AMReply #19

Offline tsekos86

Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #19 on: June 11, 2012, 10:41:54 AM »
Ελεος ρε παιδια...!! γιατι το κουρασατε τοσο πολυ??
το GB αφορα αυτους που θα επερναν ετσι και αλλοιος ελαστικα ως τον Σεπτεμβριο και οχι αυτους που θελουν να δουν την τιμη και αν τα δουν φτηνα περνουμε μια τετραδα για να εχουμε καποια στιγμη. Οπως λεει και ο Χαρης σιγουρα θα πετυχουμε κατι καλυτερο να μαζευτουμε αρκετοι...

June 11, 2012, 10:55:26 AMReply #20

Offline HOUZIK

Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #20 on: June 11, 2012, 10:55:26 AM »
Παιδια η γνωμη μου ειναι οτι ενα τετοιο gb ειναι δυσκολο να γινει και ολοι να μεινουν ευχαριστημενοι, κυριως γιατι οι λαστιχαδες εχουν εκπτωση διαφορετικη στις μαρκες που συνεργαζονται περισσοτερο.
Θεωρω οτι ειναι καλυτερο ή να παρετε μια προσφορα απο τον Αγγλο που αν ειναι μεγαλη η ποσοτητα θα βρει τροπο να τα στειλει, ή να διαλεξετε ολοι μια μαρκα και να πατε απευθειας στον εισαγωγεα...
* oem lsd/4.44 fgr/IL short shifter/4.0kg IL flywheel
* BC Racing BR RS coilovers 6/4kg / RX8 yellow dot sways with polybushings/IL end links/IL ftsb-butterfly-ppf
* AEM cai/Danelatos headers/Magnaflow cat/Racing Beat muffler
* Rota Boost 17x7.5 / AD08R 235/40/17 / Rays lug nuts
* EBC USR discs/EBC REDSTUFF pads/IL brake hoses
* front & side air dam/Garage Vary diffuser/oem stainless steel mesh grille
* custom leather/custom steering wheel/alu. interior, Voodoo knob
* XTR hid 6000k/oem footwell lamps
* Scangauge ll/pioneer p4300dvd

calm before the STORMY BLUE

June 11, 2012, 11:02:17 AMReply #21

Offline el loco

Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #21 on: June 11, 2012, 11:02:17 AM »
χαρη οταν λεω να ξερω τα χρηματα,εννοω τι θα "γλυτωσω"..το να περιμενω 2-3 μηνες  για 20-30 ευρω δεν το κανω(και ας μην μου περισευουν,θα τα κοψω απο τους καφεδες μου)...
δικιο εχεις οπως το λες αλλα καλο θα ηταν να παρουμε προσφορες ,οποιος μπορει, ποσο περιπου εκπτωση θα κανουν,10%,20% και για ποσες τετραδες...
drift it like u stole it!!!!!
mx-5..
z750...bye bye

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2676747/

June 11, 2012, 12:42:05 PMReply #22

Offline nmwisima

Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #22 on: June 11, 2012, 12:42:05 PM »
Χωρις να έχω διάθεση να ανακατευτώ σε τούτο το GB, θα πω την άποψή μου, κυρίως για τα παιδιά που θέλουν να το οργανώσουν.

Αναλαμβάνετε μεγάλο ρίσκο. Θα ταλαιπωρηθείτε πολύ, θα μπλέξετε και θα δυσκολευτείτε να βγάλετε άκρη.

Όπως είπε και ο Housik, τέτοιο GB ειναι πολύ δύσκολο.

Μπερδεμένα ειναι και τα απλά GB, πόσο μάλλον ένα που απαιτεί δέσμευση και προκαταβολική κατάθεση χρημάτων.

Παρόλα αυτά, όλοι (ελπίζω) αναγνωρίζουν την πρόθεσή σας να βοηθήσετε και να βρείτε καλύτερες τιμές για όλους.

Με τη μικρή μου εμπειρία, μπορώ να πω το εξής. Πρέπει όταν ξακινάει το GB να ειναι όσο πιο συγκεκριμένο γίνεται.

Μόνο με τα σετ του Χάρη και του Τσεκου (τα απόλυτα σίγουρα τέλος πάντων) πάρτε τιμές από 4-5 μαγαζιά μεγάλα.
ΜΗΝ παρετε ειδική τιμή για κάθε σετ.

Πείτε ότι θα εχετε π.χ. δεκα σετ λαστιχα και ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΤΕ ΠΟΣΟΣΤΙΑΙΑ ΕΚΠΤΩΣΗ.

Του τύπου, αν πάρετε δέκα σετ, έκπτωση επί της τελικής τιμής 13% αν πάρετε εικοσι σετ έκπτωση 18% και πάει λεγοντας.

Αυτός που θα προσφέρει καλύτερες τιμές σε αυτά τα πρωτα (ας πουμε δεκα σετ) ας ειναι το μαγαζί επιλογής.
Αποφασίστε εσείς οι τρεις ποιο ειναι το μαγαζι που θα συνεργαστείτε και ανακοινώστε το ως προϋπόθεση στο GB.

Είναι που είναι εκατοντάδες οι τύποι ελαστικών, είναι και χιλιάδες οι λαστιχάδες, ο καθένας θα λέει το μακρύ του και το κοντό του.

Πάρτε ως σημαίο αναφοράς ένα ονλάιν μαγαζί με τιμές -όπως πχ το e-elastika (ή όπως λέγεται)- ή έναν μεγάλο λαστιχά τύπου Ζανιά που έχει τα πάντα όλα.

Όποιος θέλει κάτι σίγουρα, θα βλέπει την τιμή αυτή και θα ξέρει ότι στη χειρότερη των περιπτώσεων θα πληρώσει κανονικη τιμη.

Δεν μπορεί να ειναι όλοι ικνανοποιημένοι 100% αυτό ειναι σίγουρο. Όποιος δεν είναι, δεν θα παίρνει μέρος. Όποιος δεν γουστάρει το μαγαζί, δεν θα παίρνει μέρος. Όποιος δεν βρίσκει το λάστιχο που θέλει εκεί δεν θα παίρνει μέρος, όποιος δεν είναι σίγουρος δεν θα παίρνει μέρος. όποιος δεν γουστάρει τη φάτσα του Τσέκου ή του Χάρη, δεν θα παίρνει μέρος. Φαντάζουν ενοχλητικά όλα αυτά, αλλά χωρίς αυτά, δεν θα πραγματοποιηθεί το θέμα.

Ήδη, με τόσα σχόλια, η ταλαιπωρία έχει αρχίσει να φαντάζει δυσανάλογη του κέρδους.

Για το λόγο αυτό άλλωστε η προσπάθειά σας θα πρέπει να εκτιμηθεί ακόμα παραπάνω.

Α.

June 11, 2012, 12:52:44 PMReply #23

Offline alfie86

Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #23 on: June 11, 2012, 12:52:44 PM »
Εχει δικιο σε αυτα που λεει ο Α.  :good:

June 11, 2012, 05:30:08 PMReply #24

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #24 on: June 11, 2012, 05:30:08 PM »
Αχιλλεα οπως ειπα και παραπανω και αυτο γινετε αλλα οι τιμες των ελαστικων δεν ειναι ιδιες. Αλλη τιμη εχει το 155/45/14 και αλλη τιμη το 235/40/17 και επισης απο εταιρια σε εταιρια μια ιδια διασταση μπορει να διαφερει πολυ.

Τελος επειδη φοβαμαι οτι θα γινει χαμος και στο τελος θα το φυσαω εγω και ο Τσεκος και δεν θα κρυωνει, μιλησαμε και ειπαμε οτι θα κρατησουμε το αρχικο μας πλανο. Δλδ στο τελος οσοι ειναι στην λιστα που θελουν, θα γραψουν διασταση που θελουν και αρχικη μαρκα ελαστικου αλλα και μια δευτερευουσα σε πιθανοτητα που δεν υπαρχει η αρχικη. Με αυτες θα παω στα μαγαζια, θα μου δωσουν αρχικη τιμη σετ και μετα τελικη τιμη στο ιδιο σετ ωστε να μην υπαρξει καμια παρεξηγηση για τιποτα. Ετσι θα εχω και εγω το κεφαλι μου ησυχο και ο καθε ενδιαφερομενος υπευθυνος για την επιλογη του ελαστικου που θα κανει. Δεν μπορω να πιεσω κανεναν να παρει πχ MICHELIN μονο και μονο επειδη βγαινει καλυτερη τιμη ή εχει μεγαλυτερη εκπτωση ή και εγω δεν ξερω τι.

Οσο για τιμη απο εξωτερικο (CAMSKILL) οπως αναφερθηκα και παραπανω θα προσπαθησω να πετυχω συμφωνια πριν ξεκινησω απο εδω Ελλαδα. Εκει ομως θα χρειαστω την βοηθεια καποιου ποιο εμπειρου και με γνωση καλων αγγλικων μιας και δεν ειμαι δυνατος σε αυτο το σημειο. Ελπιζω τοτε καποιος να βοηθησει αλλιως θα την παρακαμψω αυτην την επιλογη!!! Εαν γινει συμφωνια θα τα φερουν πχ σπιτι μου ή στου Τσεκου και απο εκει οι ενδιαφερομενοι θα ερθουν να τα παραλαβουν!!

Μεχρι τοτε ομως μην αναλωθουμε αλλο στα ιδια και στα ιδια και ας ακολουθησουμε το πλανο που εχουμε βαλει.

Ας ξεκινησουμε μια προχειρη κατασταση τι διαστασεις θελει ο καθενας!!!

1. GENERAL 155/65/14

June 11, 2012, 06:29:51 PMReply #25

Offline leonidas11b

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3384
  • Total likes: 1
  • Gender: Male
  • If you can't drift with 90ps,900ps can't help you.
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #25 on: June 11, 2012, 06:29:51 PM »
Να σκεφτείς ότι ο Έλληνας λαστιχάς θα σου δώσει τιμή με τα περαστικά μαζί ενώ ο ξένος μόνο τιμή ελαστικών.
Τα περαστικά είναι από 15-20 ευρώ έως και 50 ευρώ.Κοινός ότι λείπει από τον καθένα.
miata NBFL 1.6
4.7 FGR
Torsen LSD
Coilover




June 11, 2012, 06:33:34 PMReply #26

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #26 on: June 11, 2012, 06:33:34 PM »
Να σκεφτείς ότι ο Έλληνας λαστιχάς θα σου δώσει τιμή με τα περαστικά μαζί ενώ ο ξένος μόνο τιμή ελαστικών.
Τα περαστικά είναι από 15-20 ευρώ έως και 50 ευρώ.Κοινός ότι λείπει από τον καθένα.

Λεωνιδα οταν πριν 2 περιπου χρονια αγορασα απο τον CAMSKILL τα TOYO T1R 205/45/17 στα 300ευρω με τα μεταφορικα εδω τα εβρισκα απο 610-640ευρω μαζι με τα περαστικα. Εγω σου λεω οτι δεν παιζει να εχει αυτη την τιμη ομως και 500ευρω χωρις τα περαστικα να σου βγουν παλι κερδισμενος εισαι τουλαχιστον ενα 5οευρω ή στην καλυτερη 80ευρω!!!

June 11, 2012, 06:48:18 PMReply #27

Offline iNFiNiTy

Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #27 on: June 11, 2012, 06:48:18 PM »
Τα 050Α, που έβαλα δοκιμαστικά στο καλάθι του camskill, βγαίνουν ακριβότερα σε σχέση με Ελλάδα (έτυχε να ρωτήσω την προηγούμενη εβδομάδα) χωρίς μεταφορικά και χωρίς τοποθέτηση.

June 11, 2012, 11:04:03 PMReply #28

Offline alfie86

Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #28 on: June 11, 2012, 11:04:03 PM »
Χαρη εχω εναν γνωστο μου λαστιχα στην ελευσινα(Χυτας λεγεται)απο τον οποιο εχω βαλει πολλες φορες λαστιχα παλαιοτερα και εχει τεραστια ποικιλια..Αν θελεις να κανω καμια διερευνητικη ερωτηση...Οσο για την διασταση εγω ενδιαφερομαι για αυτην που φοραω δλδ 205/45

June 12, 2012, 12:23:47 AMReply #29

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
Re: GROUP BUY ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
« Reply #29 on: June 12, 2012, 12:23:47 AM »
1. GENERAL 155/65/14
2. ALFIE86  205/45/17

Οσο γα τον λαστιχα σου Νικο οταν με το καλο ολοκληρωθει η λιστα τοτε θα παμε παρεα και θα μας δωσει την προσφορα του!!! Εαν και κανεις αλλος εχει αναλογη σχεση με λαστιχα ας μου στειλει πμ και θα συννενοηθουμε!!!