Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]  (Read 278827 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

August 24, 2019, 10:12:50 PMReply #2355

Offline Nikos_d

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2355 on: August 24, 2019, 10:12:50 PM »
Σήμερα είχα την τύχη να κάνω βόλτα με μια Mercedes CLS 55 AMG. Το αμάξι θέλει πολύ δυνατό αυχένα με το γκάζι που έχει. Μου θύμισε πολύ το Camaro SS που οδήγησα στις Αμερικές. Είναι τεράστιο και βαρύ σκάφος και δεν γουστάρει την πλαγιολίσθηση. Θηρίο!
Πάρε miata για να έχεις πάντα νιάτα.

August 26, 2019, 09:10:49 PMReply #2356

Offline Nettos

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2356 on: August 26, 2019, 09:10:49 PM »
Λογικό άλλης κλάσης και φιλοσοφίας αυτοκίνητο  :yeah:. Γουστάρω πολύ σε αυτοκίνητα με τόσο μεγάλα μοτέρ την άγρια και ιδιαίτερη χροιά του κινητήρα (εξαιρώντας κάποια πολύ φιμωμένα).

August 26, 2019, 09:56:57 PMReply #2357

Offline mononoke

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2357 on: August 26, 2019, 09:56:57 PM »
Έχει κανεις εμπειρία από cx7?
“Ρε βλάκα, ρε ηλίθιε»  Κ.Τσακωνας 1987

August 26, 2019, 10:49:09 PMReply #2358

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3919
  • Total likes: 4540
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2358 on: August 26, 2019, 10:49:09 PM »
Έχει κανεις εμπειρία από cx7?
Έχω ένα φίλο που είναι στην ΟΠΚΕ τα καλύτερα μου λέει. Όμως έχουν ακριβά ανταλλακτικά. Μια τρόμπα υψηλής κάνει έναν σκασμό λεφτά 2ο χέρι . Φανοποιΐα δυσευρετη κλπ.
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

August 27, 2019, 01:34:15 AMReply #2359

Offline kostasmito

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2359 on: August 27, 2019, 01:34:15 AM »
Είχα μέχρι το 2012...τι θες να μάθεις;

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

August 27, 2019, 12:34:18 PMReply #2360

Offline mononoke

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2360 on: August 27, 2019, 12:34:18 PM »
Οποιαδήποτε πληροφορία θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμη. Το σκέφτομαι για δεύτερο, κυρίως για κανα ταξίδι και για να το δίνω και στη μάνα μου.
Τα sos σε γενικές γραμμές. Αν σε βοηθάει το προφίλ μου είναι κατά των παρεμβάσεων πχ δεν θα έβαζα ποτε αέριο.
Σκεφτόμουν ένα ραβ αλλά η διαφορά στα τέλη είναι αστεία για να αγνοήσω το ποσο καλύτερο αυτοκίνητο είναι το Μαζντα
“Ρε βλάκα, ρε ηλίθιε»  Κ.Τσακωνας 1987

August 27, 2019, 07:31:46 PMReply #2361

Offline kostasmito

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2361 on: August 27, 2019, 07:31:46 PM »
Τα sos είναι η μεγάλη κατανάλωση (10 με υπερπροσπάθεια, 11-12 το φυσιολογικό και στον θεό αν θες να πας γρήγορα) και πως η τουρμπίνα ανά ~100000χλμ. θέλει rebuild. Επίσης δεν είναι για αέριο.
Στα + του θα έλεγα πως είναι η απίστευτη ποιότητα κύλισης και ο χουλιγκανικός τρόπος λειτουργίας του κινητήρα!
Λίγα πάντως τα καλά που έμειναν Ελλάδα. Ενδεικτικά να σου πω πως το δικό μου αγοράστηκε 42000€ το 2007 και πουλήθηκε 6500€ πέντε χρόνια μετά...

Το RAV για 2ο και για την μαμά, θα είναι σαφέστατα καλύτερο.
Ακόμα καλύτερο θα ήταν freelander II πετρέλαιο, αν και λίγο ακριβότερο από τα παραπάνω.

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

November 18, 2019, 05:38:34 PMReply #2362

Offline arvani

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2362 on: November 18, 2019, 05:38:34 PM »
Παίδες έχει κανείς εικόνα για Seat Arona FR 1.5 tsi?
Μου φαίνεται τρελό Value for money και μου αρέσει και πολύ αισθητικά.
Το έχω ψάξει αρκετά, ξέρω για κάποια φαινομενικά "προβλήματα" που φέρεται να έχει ο κινητήρας χαμηλά όταν είναι κρύος, απλά έλεγα μήπως κάποιος από εδώ έχει εμπειρία με Seat, εξυπηρέτηση στο συνεργείο κλπ. Δηλαδή για μια γενικότερη εικόνα γύρω από τα Seat στην Ελλάδα...
Ευχαριστώ,
Used to have...

NC 2.0lt Sport

November 18, 2019, 07:24:36 PMReply #2363

Offline Jhngeorgas

  • 200 km/h
  • ****
  • Posts: 486
  • Total likes: 431
  • Gender: Male
  • Old babys: 207cc 1.6T, RX8, Mx5 nc 1.8
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2363 on: November 18, 2019, 07:24:36 PM »
Παίδες έχει κανείς εικόνα για Seat Arona FR 1.5 tsi?
Μου φαίνεται τρελό Value for money και μου αρέσει και πολύ αισθητικά.
Το έχω ψάξει αρκετά, ξέρω για κάποια φαινομενικά "προβλήματα" που φέρεται να έχει ο κινητήρας χαμηλά όταν είναι κρύος, απλά έλεγα μήπως κάποιος από εδώ έχει εμπειρία με Seat, εξυπηρέτηση στο συνεργείο κλπ. Δηλαδή για μια γενικότερη εικόνα γύρω από τα Seat στην Ελλάδα...
Ευχαριστώ,

Πήρα απο Βελμάρ πέρισυ Ibiza 1.0 tgi 18', πολύ ευχαριστημένος απο την πώληση άμεσες διαδικασίες, ήθελα leon 1.5 tgi αλλα έπρεπε τότε να περιμένω ένα 6μηνό. Ηδη ζαχαρώνω το Arona και προσευχομαι οταν κλείσει τετραετία το ιμπιζάκι να το έχει βγάλει με το 1.5 tgi.

Πέραν 3-4 χαζοανακλήσεων για ζώνες και κάτι αλλους χαζοελέγχους κανένα πρόβλημα ωραίο μοτεράκι. Τώρα το 1.5 φαντάζει μαγικό και μην ξεχνάς όλοι οι ταρίφες σιγά σιγα το παίρνουν σε tgi (το μοτερ εννοώ).

Οδηγικά το τιμόνι του Ibiza και το σασί είναι κλάσης ανώτερο απο το polo του 13΄ που είχα. Ποιοτικά τα πλαστικά είναι κάτω του μετρίου, αλλα στυλιστικά φαίνονται μια χαρά. (Ίδια πλατφόρμα εχει ibiza και arona)

Ελπίζω να βοήθησα.
Born to be Roadster ...
http://mymx5.gr/forum/index.php/topic,9859.0.html
MX5 NC 2.0 Sport
ENKEI  RPF1 17X9 ET45
ZESTINO Gredge 07R 235/40/17
Bc Racing coilover
Rx8 yellow dot

November 18, 2019, 07:34:23 PMReply #2364

Offline arvani

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2364 on: November 18, 2019, 07:34:23 PM »

Πήρα απο Βελμάρ πέρισυ Ibiza 1.0 tgi 18', πολύ ευχαριστημένος απο την πώληση άμεσες διαδικασίες, ήθελα leon 1.5 tgi αλλα έπρεπε τότε να περιμένω ένα 6μηνό. Ηδη ζαχαρώνω το Arona και προσευχομαι οταν κλείσει τετραετία το ιμπιζάκι να το έχει βγάλει με το 1.5 tgi.

Πέραν 3-4 χαζοανακλήσεων για ζώνες και κάτι αλλους χαζοελέγχους κανένα πρόβλημα ωραίο μοτεράκι. Τώρα το 1.5 φαντάζει μαγικό και μην ξεχνάς όλοι οι ταρίφες σιγά σιγα το παίρνουν σε tgi (το μοτερ εννοώ).

Οδηγικά το τιμόνι του Ibiza και το σασί είναι κλάσης ανώτερο απο το polo του 13΄ που είχα. Ποιοτικά τα πλαστικά είναι κάτω του μετρίου, αλλα στυλιστικά φαίνονται μια χαρά. (Ίδια πλατφόρμα εχει ibiza και arona)

Ελπίζω να βοήθησα.

Ναι μια χαρά! Κοίτα το έχω δει μέσα, θα του βάλω και κάποια έξτρα φιλέτα δερματίνης οπότε πιστεύω ότι θα είναι μια χαρά!
Έχω οδογήσει και τον κινητήρα και είναι super! έχει και απενεργοποίηση κυλίνδρων :)

Για εξυπηρέτηση ήθελα να μάθω στα συνεργεία, αλλά από τα λεγόμενά σου ακούγεται μια χαρά.

Μάλλον θα πάω από Μακρή παρά από Βελμάρ. Είναι πιο κοντά και το συνεργείο του :)
Σε ευχαριστώ!
Used to have...

NC 2.0lt Sport

November 18, 2019, 07:45:38 PMReply #2365

Offline Jhngeorgas

  • 200 km/h
  • ****
  • Posts: 486
  • Total likes: 431
  • Gender: Male
  • Old babys: 207cc 1.6T, RX8, Mx5 nc 1.8
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2365 on: November 18, 2019, 07:45:38 PM »

Πήρα απο Βελμάρ πέρισυ Ibiza 1.0 tgi 18', πολύ ευχαριστημένος απο την πώληση άμεσες διαδικασίες, ήθελα leon 1.5 tgi αλλα έπρεπε τότε να περιμένω ένα 6μηνό. Ηδη ζαχαρώνω το Arona και προσευχομαι οταν κλείσει τετραετία το ιμπιζάκι να το έχει βγάλει με το 1.5 tgi.

Πέραν 3-4 χαζοανακλήσεων για ζώνες και κάτι αλλους χαζοελέγχους κανένα πρόβλημα ωραίο μοτεράκι. Τώρα το 1.5 φαντάζει μαγικό και μην ξεχνάς όλοι οι ταρίφες σιγά σιγα το παίρνουν σε tgi (το μοτερ εννοώ).

Οδηγικά το τιμόνι του Ibiza και το σασί είναι κλάσης ανώτερο απο το polo του 13΄ που είχα. Ποιοτικά τα πλαστικά είναι κάτω του μετρίου, αλλα στυλιστικά φαίνονται μια χαρά. (Ίδια πλατφόρμα εχει ibiza και arona)

Ελπίζω να βοήθησα.

Ναι μια χαρά! Κοίτα το έχω δει μέσα, θα του βάλω και κάποια έξτρα φιλέτα δερματίνης οπότε πιστεύω ότι θα είναι μια χαρά!
Έχω οδογήσει και τον κινητήρα και είναι super! έχει και απενεργοποίηση κυλίνδρων :)

Για εξυπηρέτηση ήθελα να μάθω στα συνεργεία, αλλά από τα λεγόμενά σου ακούγεται μια χαρά.

Μάλλον θα πάω από Μακρή παρά από Βελμάρ. Είναι πιο κοντά και το συνεργείο του :)
Σε ευχαριστώ!

Απο εξυπηρέτηση όλα αψογά στον Άλιμο που πήγαινα, πολύ κυριλέ, βιτρίνα στο καθιστικό προς το συνεργείο και χαζεύεις , πολύ λεπτομέρια ο μηχανικός στο τι ακριβώς κάνει. Γενικά group vag θέλει προσοχή όταν θα πάς για σερβις γτ προσπαθούν να σε γδύσουν, κάνεις μια νύξη και στρώνει το πράγμα :P Υπάρχει μια τάση για υπερκοστολόγιση σε απλά πράγματα , κλασική αντιπροσωπία δλδ, μην περιμένεις να είναι seat και καλά φθηνά όπως παλιότερα.

Τωρα ανατολικά προάστια δεν ξέρω ακόμα που θα πηγαίνω:P
Born to be Roadster ...
http://mymx5.gr/forum/index.php/topic,9859.0.html
MX5 NC 2.0 Sport
ENKEI  RPF1 17X9 ET45
ZESTINO Gredge 07R 235/40/17
Bc Racing coilover
Rx8 yellow dot

November 19, 2019, 09:52:13 AMReply #2366

Offline matt21

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2366 on: November 19, 2019, 09:52:13 AM »
Είμαστε σε αναζήτηση με την μέλλουσα κυρία matt για "εκδρομικό" αυτοκίνητο (να φορτώνουμε σανίδα για βουνό, καμια σκηνούλα για νότια Κρήτη το καλοκαίρι κλπ.) το οποίο παράλληλα θα εκτελεί χρέη εργάτη σπιτιού (βλέπε ΙΚΕΑ, σουπερμαρκετ κλπ.) μειώνοντας τα daily χλμ του MX.

Η πρώτη σκέψη ήταν εύλογα το jimny, με τις τιμές όμως να είναι (για τα δεδομένα του) στο θεό, και τους χώρους περιορισμένους είπα λίγο να τσεκάρω και κάτι άλλο.

Σκέφτηκα βιτάρα, δεν της άρεσε
Σκέφτηκα πατζέρο, δεν της άρεσε
Σκέφτηκα Νίβα έφαγα παντόφλα στο κεφάλι

Και μία καταραμένη στιγμή, ένα δευτερόλεπτο που λέω "ας ψάξω κανένα φόρεστερ μέχρι τα 5κ", και βλέπω ότι υπάρχουν πολλά. Αν βγάλουμε έξω το κομμάτι της κατανάλωσης και των τελών (φορολογικά είμαι more than ok) και με δεδομένο ότι μπορεί να έχει και αέριο πχ https://www.car.gr/24909917-subaru-forester-2-5-xt, τι γνώμη έχετε για το άσχημο και χοντρό αδερφάκι του ιμπρέζα; Μιλάμε για ελάχιστη χρήση σε πόλη (1 φορά τη βδομάδα ας πούμε) και κυρίως χρήση σε εθνική, από/προς κανένα χιονοδρομικό 3-4 φορές το χρόνο και σε κατσικοδρόμους το καλοκαίρι.
On a given day, a given circumstance, you think you have a limit.

Emerald Mica NB 1999
- Swapped 1.8 vvti
- MS3 mini tuned by Nitroking + AEM 30-0300 wideband sensor
- AutoExe Ram Air Intake
- Toyota COPs - Walbro 255
- Lightweight Flywheel
- Tein Flex Z
- Tochigi Fuji LSD
- Mazdaspeed Exhaust Manifold + Autoexe 60mm exhaust + Magnaflow cat
- Enkei RPF1 15*8, Nankang NS2-R 205/50/15, Muteki Wheel Nuts

Il Motorsport Clear Side Repeaters, Custom RollBar, MazdaSpeed shiftknob, Shortshift, MazdaSpeed Strut Bar, RevLimiter Custom Gauges, Skid Nation Frame Rails

November 19, 2019, 10:32:49 AMReply #2367

Offline topetwrx

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2367 on: November 19, 2019, 10:32:49 AM »
Το subaru forester δεν απλά καμία σχέση με τα άλλα που αναφέρεις. Είναι αυτοκίνητο και αεροπλάνο! Μειονεκτήματα ότι καίει και καίει πολύ!! Ο 2,5 κινητήρας έχει κάποια θέματα κατανάλωσης λαδιού κατά καιρούς και το αέριο δεν είναι και ότι καλύτερο σε SUBARU, όπως και σε άλλες μάρκες. Η τιμή βέβαια είναι τζάμπα, εφόσον το αυτοκίνητο είναι τόσο καλό όσο φαίνεται στις φωτογραφίες!
Αν τυχόν θες να το ελέγξεις θα το πας στην subaru Πειραιώς, στον Κώστα, που είναι ο υπεύθυνος του συνεργείου, ο οποίος είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ και ως άνθρωπος και ως μηχανικός!
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

November 19, 2019, 10:40:30 AMReply #2368

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2368 on: November 19, 2019, 10:40:30 AM »
Είμαστε σε αναζήτηση με την μέλλουσα κυρία matt για "εκδρομικό" αυτοκίνητο (να φορτώνουμε σανίδα για βουνό, καμια σκηνούλα για νότια Κρήτη το καλοκαίρι κλπ.) το οποίο παράλληλα θα εκτελεί χρέη εργάτη σπιτιού (βλέπε ΙΚΕΑ, σουπερμαρκετ κλπ.) μειώνοντας τα daily χλμ του MX.

Η πρώτη σκέψη ήταν εύλογα το jimny, με τις τιμές όμως να είναι (για τα δεδομένα του) στο θεό, και τους χώρους περιορισμένους είπα λίγο να τσεκάρω και κάτι άλλο.

Σκέφτηκα βιτάρα, δεν της άρεσε
Σκέφτηκα πατζέρο, δεν της άρεσε
Σκέφτηκα Νίβα έφαγα παντόφλα στο κεφάλι

Και μία καταραμένη στιγμή, ένα δευτερόλεπτο που λέω "ας ψάξω κανένα φόρεστερ μέχρι τα 5κ", και βλέπω ότι υπάρχουν πολλά. Αν βγάλουμε έξω το κομμάτι της κατανάλωσης και των τελών (φορολογικά είμαι more than ok) και με δεδομένο ότι μπορεί να έχει και αέριο πχ https://www.car.gr/24909917-subaru-forester-2-5-xt, τι γνώμη έχετε για το άσχημο και χοντρό αδερφάκι του ιμπρέζα; Μιλάμε για ελάχιστη χρήση σε πόλη (1 φορά τη βδομάδα ας πούμε) και κυρίως χρήση σε εθνική, από/προς κανένα χιονοδρομικό 3-4 φορές το χρόνο και σε κατσικοδρόμους το καλοκαίρι.
Εξαιρετικό αυτοκίνητο, εξαιρετικά υψηλό κόστος συντήρησης, δεν βγάζει προβλήματα, άνετο απο χώρους.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

November 19, 2019, 03:56:53 PMReply #2369

Offline dimsabas

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2369 on: November 19, 2019, 03:56:53 PM »
Το Forester είναι εξαιρετικά ευπαθές στο υγραέριο.