Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]  (Read 280305 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

September 21, 2017, 06:02:56 PMReply #2265

Offline vagmann

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2265 on: September 21, 2017, 06:02:56 PM »


Παρε και μια μεσα να εισαι προετοιμασμενος...
Μια γρηγορη βολτα που του εκανα στο 900T,φαινεται ευχαριστο για μικρο αυτοκινητο πολης...

September 21, 2017, 06:14:29 PMReply #2266

Offline Liakos

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2266 on: September 21, 2017, 06:14:29 PM »
Η αληθεια ειναι οτι ειναι ομορφο. Γενικα μοιαζει πολυ στο Clio.

Πλεον, ετσι οπως εχουν μεγαλωσει τα μικρα και με τις κλασικες αλλαξοκωλιες τουρμποκινητηρων για λογους κοστους, δε βρισκω ιδιαιτερο λογο να αγορασει καποιος μεγαλυτερη κατηγορια αν δεν εχει πραγματικη αναγκη τους χωρους.


MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


September 21, 2017, 08:59:13 PMReply #2267

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2267 on: September 21, 2017, 08:59:13 PM »
Ναι οντως το μικρό ειναι πολυ σχετικό!
Ειλικρινά κάποιες φορές νιώθω οτι το Φιεστα ειναι και μεγάλο για τα γούσα μου. Τόση ευρυχωρία που κάνει το ΜΧ να φαίνεται εκνευριστικά μικρό.
Σήμερα πήρε για λίγο ο πατέρας μου το ΜΧ για να πάει για μια δουλεια 5 χλμ απόσταση, επειδή είχε πάει το δικό του για σέρβις, γύρισε και το πρώτο που μου είπε ήταν "πιαστηκα" εκει μέσα.
Ηλπιζε οτι θα είχε Φιέστα σήμερα, αλλά τα είχαμε κάνει τραμπα με τον κολλητο μου και σιγά μην του άφηνα το Clio!
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

September 21, 2017, 09:10:51 PMReply #2268

Offline vagmann

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2268 on: September 21, 2017, 09:10:51 PM »
Η αληθεια ειναι οτι ειναι ομορφο. Γενικα μοιαζει πολυ στο Clio.

Μα ειναι αδερφακια με το clio,και δυστυχως made in France...αλλα ειναι οντως ερωτευσιμο...

September 21, 2017, 09:19:26 PMReply #2269

Offline panos444

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2269 on: September 21, 2017, 09:19:26 PM »
Η αληθεια ειναι οτι ειναι ομορφο. Γενικα μοιαζει πολυ στο Clio.

Μα ειναι αδερφακια με το clio,και δυστυχως made in France...αλλα ειναι οντως ερωτευσιμο...
Μα αυτό είναι θετικό. Το κλιο έχει την πολύ καλή κύλιση θεωρείς πως είναι μεγαλύτερης κατηγορίας πάτημα. Αντίθετα τα γιαρις πχ είναι πολύ πίσω σε αυτό, κουραστικά για ταξίδια και άνεση. Και το καινούριο φιέστα πολύ καλό, το πήρε συνάδελφος και με έκανε βόλτα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


September 22, 2017, 09:34:18 AMReply #2270

Offline vagmann

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2270 on: September 22, 2017, 09:34:18 AM »
Η αληθεια ειναι οτι ειναι ομορφο. Γενικα μοιαζει πολυ στο Clio.

Μα ειναι αδερφακια με το clio,και δυστυχως made in France...αλλα ειναι οντως ερωτευσιμο...

Μα αυτό είναι θετικό. Το κλιο έχει την πολύ καλή κύλιση θεωρείς πως είναι μεγαλύτερης κατηγορίας πάτημα. Αντίθετα τα γιαρις πχ είναι πολύ πίσω σε αυτό, κουραστικά για ταξίδια και άνεση. Και το καινούριο φιέστα πολύ καλό, το πήρε συνάδελφος και με έκανε βόλτα.
Ισχυει αυτο για την κυλιση που λες,αλλα πιστευω οτι το made in Japan στο θεμα αξιοπιστια δεν εχει ανταγωνισμο.

September 22, 2017, 09:36:55 AMReply #2271

Offline Dasimo

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2271 on: September 22, 2017, 09:36:55 AM »
Αν είναι όντως made in Japan


Sent from my iPhone using Tapatalk

September 22, 2017, 09:42:19 AMReply #2272

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2272 on: September 22, 2017, 09:42:19 AM »
Εγώ πάλι δεν είμαι σίγουρος ούτε για τα made in Japan... Το JN Xtrail έχει βγάλει πολλά προβλήματα, όχι σημαντικά μεν, σε σχέση με τα made in UK Primera που είχαμε...

Sent from my HTC One_E8 using Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

September 22, 2017, 10:54:12 AMReply #2273

Offline panos444

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2273 on: September 22, 2017, 10:54:12 AM »
Η αληθεια ειναι οτι ειναι ομορφο. Γενικα μοιαζει πολυ στο Clio.

Μα ειναι αδερφακια με το clio,και δυστυχως made in France...αλλα ειναι οντως ερωτευσιμο...

Μα αυτό είναι θετικό. Το κλιο έχει την πολύ καλή κύλιση θεωρείς πως είναι μεγαλύτερης κατηγορίας πάτημα. Αντίθετα τα γιαρις πχ είναι πολύ πίσω σε αυτό, κουραστικά για ταξίδια και άνεση. Και το καινούριο φιέστα πολύ καλό, το πήρε συνάδελφος και με έκανε βόλτα.
Ισχυει αυτο για την κυλιση που λες,αλλα πιστευω οτι το made in Japan στο θεμα αξιοπιστια δεν εχει ανταγωνισμο.
Για μένα όλα έχουν να κάνουν με τον σχεδιασμό και όχι με το που έχουν φτιαχτεί. Πλέον σε πολλά οι Κινέζοι είναι μπροστά, δεν εννοώ τα αυτοκίνητα φυσικά.
Στο θέμα μας, το φιέστα το θεωρώ από τα καλύτερα στην κατηγορία, αν όχι το καλύτερο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


September 22, 2017, 10:58:07 AMReply #2274

Offline ted33

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2274 on: September 22, 2017, 10:58:07 AM »
Η αληθεια ειναι οτι ειναι ομορφο. Γενικα μοιαζει πολυ στο Clio.

Μα ειναι αδερφακια με το clio,και δυστυχως made in France...αλλα ειναι οντως ερωτευσιμο...

Μα αυτό είναι θετικό. Το κλιο έχει την πολύ καλή κύλιση θεωρείς πως είναι μεγαλύτερης κατηγορίας πάτημα. Αντίθετα τα γιαρις πχ είναι πολύ πίσω σε αυτό, κουραστικά για ταξίδια και άνεση. Και το καινούριο φιέστα πολύ καλό, το πήρε συνάδελφος και με έκανε βόλτα.
Ισχυει αυτο για την κυλιση που λες,αλλα πιστευω οτι το made in Japan στο θεμα αξιοπιστια δεν εχει ανταγωνισμο.
Για μένα όλα έχουν να κάνουν με τον σχεδιασμό και όχι με το που έχουν φτιαχτεί. Πλέον σε πολλά οι Κινέζοι είναι μπροστά, δεν εννοώ τα αυτοκίνητα φυσικά.
Στο θέμα μας, το φιέστα το θεωρώ από τα καλύτερα στην κατηγορία, αν όχι το καλύτερο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε δε νομιζω... Να σε παω μια γρηγορη με το Α1 που πηρα στη γυναικα μου να καταλαβεις! Απιστευτη κυληση και δυναμη και ποιοτητα!

September 22, 2017, 11:09:49 AMReply #2275

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2275 on: September 22, 2017, 11:09:49 AM »
Εκτος του οτι το Α1 έχει σχεδόν τα διπλά λεφτά απο το Fiesta αν εξαιρέσεις την καλύτερη ηχομόνωση, είναι παντου καλύτερο το Fiesta. Το έχω οδηγήσει για πολύ μικρή διαδρομή σε μια απόσταση απο το δαχτυλίδι στο Μαρούσι μέχρι το Κολωνάκι μεν το Α1 αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά το πόσο ασαφές ήταν το τιμόνι του. Τι έγινε πως και άλλαξες το αστέρι το Corsa με το τρομερό μοτέρ της Fiat?
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

September 22, 2017, 11:20:39 AMReply #2276

Offline panos444

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2276 on: September 22, 2017, 11:20:39 AM »
Αυτό θα έλεγα και εγώ. Η κατηγορία δεν είναι μόνο το μέγεθος, είναι κυρίως τα χρήματα. Φυσικά και το Α1 είμαι καλύτερο, και το καινούριο μίνι πιθανώς, αλλά σε τι χρήματα; Ισχύει ο κανόνας με τις εξαιρέσεις του φυσικά ότι πληρώνεις παίρνεις.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


September 22, 2017, 11:21:47 AMReply #2277

Offline ted33

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2277 on: September 22, 2017, 11:21:47 AM »
Εκτος του οτι το Α1 έχει σχεδόν τα διπλά λεφτά απο το Fiesta αν εξαιρέσεις την καλύτερη ηχομόνωση, είναι παντου καλύτερο το Fiesta. Το έχω οδηγήσει για πολύ μικρή διαδρομή σε μια απόσταση απο το δαχτυλίδι στο Μαρούσι μέχρι το Κολωνάκι μεν το Α1 αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά το πόσο ασαφές ήταν το τιμόνι του. Τι έγινε πως και άλλαξες το αστέρι το Corsa με το τρομερό μοτέρ της Fiat?
Δεν το αλλαξα εννοειται πως εχω και μ αρεσει πολυ! Αλλα το Α1 σε γρηγορα κομματια δεν παιζεται απλα!Πουλησα το corsa το 1000 τουρμπο (βενζινη) της γυναικας και της πηρα αυτο! Το τιμονι του ειναι παρα πολυ ομορφο, οχι ΜΧ5 αλλα πολυ καλο

September 22, 2017, 11:37:07 AMReply #2278

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2278 on: September 22, 2017, 11:37:07 AM »
Καλά το Mini είναι μια κατηγορία μόνο του και οδηγικά και οικονομικά ;)

Το τιμόνι σε Α1 είναι πάρα πολύ όμορφο ? Σε 1.6TDI που οδήγησα η πληροφόρηση στο τιμόνι ηταν γελοία και ηταν πανάλαφρο (ιδανικο βεβαια για γυναίκα), καλύτερο όμως απο το επίσης κακό του Corsa! Οι χώροι του επίσης είναι δραματικοί! Σαν οδηγός ήμουν ΟΚ σαν συνοδηγός όμως, δεν κάθομαι καθόλου καλά και σχετικά ψηλά, ενω οι χώροι πίσω είναι ανύπαρκτοι, παραυτα έχει ενα μεγάλο σχετικά άχρηστο πορτμπαγκαζ.

Είναι άδικο να το συγκρίνω με το Fiesta ετσι και αλλιώς (η μήπως όχι!?!), αλλα είναι μια απολύτως δίκαιη σύγκριση με το Mito, οπου το μικρό Ρομέο είναι παντού καλύτερο και με το καλύτερο μοτέρ της κατηγορίας, συμφωνα με τα λεγόμενα σου, κατι που όπως ήδη εχω πεί μάλλον συμφωνώ.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

September 22, 2017, 01:17:42 PMReply #2279

Offline ted33

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2279 on: September 22, 2017, 01:17:42 PM »
Καλά το Mini είναι μια κατηγορία μόνο του και οδηγικά και οικονομικά ;)

Το τιμόνι σε Α1 είναι πάρα πολύ όμορφο ? Σε 1.6TDI που οδήγησα η πληροφόρηση στο τιμόνι ηταν γελοία και ηταν πανάλαφρο (ιδανικο βεβαια για γυναίκα), καλύτερο όμως απο το επίσης κακό του Corsa! Οι χώροι του επίσης είναι δραματικοί! Σαν οδηγός ήμουν ΟΚ σαν συνοδηγός όμως, δεν κάθομαι καθόλου καλά και σχετικά ψηλά, ενω οι χώροι πίσω είναι ανύπαρκτοι, παραυτα έχει ενα μεγάλο σχετικά άχρηστο πορτμπαγκαζ.

Είναι άδικο να το συγκρίνω με το Fiesta ετσι και αλλιώς (η μήπως όχι!?!), αλλα είναι μια απολύτως δίκαιη σύγκριση με το Mito, οπου το μικρό Ρομέο είναι παντού καλύτερο και με το καλύτερο μοτέρ της κατηγορίας, συμφωνα με τα λεγόμενα σου, κατι που όπως ήδη εχω πεί μάλλον συμφωνώ.

Απλα οπως λενε δεν περιγραφω αλλο!!! Τα ισοπεδωσες ολα! Διαφωνω καθετα σχεδον σε ολα... απλα